Liga 1 Play-off #1: FC Steaua 2-0 FC Farul! Revanșa adjudecată

Fc Steaua și-a luat revanșa după o partidă spectacol în care a dominat echipa lui Hagi la toate capitole. Malocom Edjouma și Tavi Popescu au lovit din nou, iar Florinel Coman a scuturat transversala cu un șut magistral de la 20 de metri.

⚽️ FC Steaua 2-0 FC Farul
▪️Posesie: 51-49%
▪️Șuturi la poartă: 16 – 9
▪️Șuturi pe poartă: 11 – 4‼️
▪️Intervenții portar: 4 – 9
▪️Faulturi: 9-16‼️

Farul a jucat în 10 numai ultimele 10 minute, când scorul era 1-0. Multe din marile ratări ale Stelei au fost în prima repriză. Restul e cancan!

O victorie incontestabilă oricât și-ar smulge părul bocitoarele de serviciu din unele studiouri TV. Penaltiul invocat cu spume la gură nu era la o fază de gol iminent a Farului pentru că jucătorul lui Hagi a trimis balonul în peluza înainte de a fi atins de Târnovanu. Cartonașul roșu a fost corect acordat!

Până și „procurorul” a recunoscut superioritatea roș-albaștrilor în duelul cu echipa regelui.
?„Per total, echipa care a dominat în toate punctele de vedere este FCSB. Ca ocazii, ca manieră de joc, a fost echipa mult mai agresivă. Până la greșeala din minutul 51 (n.r – penalty-ul neacordat Farului), FCSB a avut 3 mari ocazii de a marca, dar Tănase și Octavian Popescu au tras în portar. Victoria e meritată și din punct de vedere al ocaziilor și din punct de vedere al dinamicii”, a spus Cornel Dinu la TV Telekom Sport.

Tavi a fost MVP-ul partidei! Octavian Popescu și-a văzut neperturbat de forma cu care a impresionat pe toată lumea. „Perla” Stelei din Liga 1 a creat primul gol, reușit de Malcom Edjouma, fiind apoi cel care a închis tabela în minutul 86.

Un alt remarcat din formația lui Toni Petrea a fost Malcom Edjouma, autorul primului gol al partidei. Francezul și-a trecut în cont cea de-a doua reușită în tricoul roș-albaștrilor și alături de Darius Olaru a avut o prestație consistentă pe ambele faze.

Echipa de start

Rezumatul meciului

FORZA STEAUA!❤️?

⚽️?Cel mai tare joc al primei etape din Play-off, are loc luni, 14 martie 2022, pe Arena Natională, acolo unde FC Steaua întâlnește Farul Constanța, de la ora 20:45.

?⚪️ FC Farul a reușit să acceadă în Play-off după ce fosta FC Viitorul a evoluat în Play-out în ultimele două sezoane. În ultimele 4 partide din sezonul regular, Farul a întâlnit 3 dintre cele 5 formațiile cu care se va duela și în această fază a competiție. Constănțenii au reușit să câștige doar jocul cu FC Steaua, fiind învinsă de Argeș și CSU Craiova cu același scor, 0-1.

??FC Steaua pleacă în Play-off  într-o „misiune imposibilă”, aceea de a depăși liderul CFR având din start un ecart de 10 puncte în clasament, după victoria CFR-ului cu 3-1 împotriva celor de la Voluntari, în prima rundă de Play-off. Un handicap foarte greu de anulat în numai 10 meciuri pe care FC Steaua le are de disputat în această fază a campionatului.

Partida de luni poate fi și o revanșă a roș-albaștrilor pentru eșecul suferit în urmă cu 3 etape, atunci când Farul a învins cu 2-0 pe Arena Națională. Dar cea mai mare grijă pentru FC Steaua a devenit acum echipa CSU Craiova! Prin victoria din prima etapă a Play-off-ului,  în meciul cu FC Argeș (3-0), oltenii lui Mihai Rotaru s-au apropiat la un singur punct de locul 2 ocupat de FC  Steaua. Din această perspectivă, victoria steliștilor împotriva Farului este vitală pentru a ține la distanță echipa antrenată de Reghecampf.

La nivel de lot, Toni Petrea nu pare a avea probleme deosebite, singurele absențe fiind cele ale lui Ionuț Panțiru, a cărui accidentare a recidivat și va lipsi în mod cert până la final de sezon, dar și a noii achiziții Florin Achim, jucător care nu a apucat încă să debuteze în tricoul roș-albaștrilor tot din cauza unei accidentări la antrenament.