Play off – #6: FC Viitorul – FC Steaua 2-2. Treziți din pumni

Vicecampioana ratează,  în repriza a doua, victoria în deplasare cu Campioana, după o revenire spectaculoasă de la 2-0 într-o nebunie de meci, cu 4 goluri, două bare și ratări incredibile! Au marcat: Vână (’19), Gavra (’36), respectiv Man (’45) și Budescu (’56).

În acest sezon de Play off, echipa lui Dică s-a răzbunat pe ediția trecută și i-a lui Hagi 4 puncte.  La final, Regele a recunoscut cu fairplay valoarea echipei Steaua.  Evident, nu ne încântă prea tare. Noi ne doream victoria! Totuși, dă bine la imagine.

Steaua a început partida cu aerul de învingător prin simpla prezentare și a tratat cu lejeritate prima repriză. Cum am anticipat în Avancronică, mânjii Viitorului și-au dat viața în prima repriză, cu intrări foarte agresive, tolerate ori neobservate de centralul Marcel Bârsan. Însă fără vreo realizare ofensivă, până în minutul 19, când la primul lor șut pe poarta lui Bălgrădean, Ionuț Vână a marcat cu o torpilă de la 20 metri.

Steaua a încercat să revină pe tabelă, dar a primit al doilea gol, în minutul 31, la al doilea șut expediat de poartă de Viitorul. De data asta a marcat  Cristian Gavra dintr-o mare învălmășeală în careul Stelei. A fost momentul psihologic al primei reprize, care a dat  super-aripi trupei lui Hagi. Puștii și-au ars toată benzina în 10-15 minute, perioadă în care au dominat  și și-au creat ocazii de gol. Au dat o bară și au mai ratat de vreo două ori desprinderea la 3-0. Spre final Steaua și-a revenit și a redus diferența de pe tabelă prin Dennis Man (’45) care a bifat al 10-lea gol în Liga 1. A fost al doilea moment psihologic, când steliștii s-au trezit ca din pumni și au revenit în joc cu altă atitudine.

Video. Golul lui Dennis Man

După pauză Dică a schimbat exact pe cine trebuia, înlocuind verigile slabe, Alibec și Ovidiu Popescu, cu Teixeira și Gnohere. Treziți și de Dică la cabine, steliștii au intrat hotărți să întoarcă soarta partidei și i-au dominat copios pe elevii lui Hagi. Practic, în a doua repriză nu a existat decât Steaua pe teren. Roș-albaștrii au egalat prin Budescu, au dat o bară prin Teixeira, și au mai ratat alte ocazii mari prin Budescu, Man, Tănase și Pintilii.

Video. Golul lui Budescu

În cronologia evenimentelor partidei, Steaua  a ratat victoria în a doua repriză. Roș-albaștrii au controlat mitanul secund și finalul de joc, dar nu au reușit să înscrie și golul victoriei, Viitorul fiind incapabilă să mai amenințe cu ceva poarta lui Bălgrădean.  Steaua va rămâne lideră indiferent de rezultatul partidei CSMP Iași – CFR Cluj, exceptând o victorie a ceferiștilor cu un scor fluviu, minim 6-0.

Video. Rezumatul meciului

Caseta tehnică

Statistică

Echipe

Viitorul: Cojocaru – Mladens , Ţîrus (Hodorogea), Ghiţă, Ganea – Cicâldău, Băluţă, Vână – Măţan (Casap 59), Gavra (Căpuşă 70), I. Hagi
Rezerve: Buzbuchi, De Nooijer, Drăguş, Lopes

FCSB: Bălgrădean – R. Benzars, Planics, Bălaşa (J. Morais 72), Momcilovic – Pintiliis, Ov. Popescu (Teixeira 46) – Man, Budescu, F. Tănase – Alibec (Gnohere 46)
Rezerve: Vlad, Nedelcu, L. Filip, Coman

Felicitări băieților pentru repriza a doua, rușinică pentru prima!

Avancronică

FC Steaua și Viitorul se vor duela sâmbătă, 21 aprilie,  pe stadionul Academiei de Fotbal Gheorghe Hagi din Ovidiu, într-un meci contând pentru etapa a 6-a din Play-off-ul Ligii 1.  Partida este programată să se dispute de la ora 20:45  și va putea fi urmărită în direct pe  Digi Sport1 TV, Telekom Sport TV și Look TV.

Marcel Bârsan a fost delegat de CCA la meciul dintre Viitorul și FC Steaua, la o săptămână după ce a arbitrat meciul de Liga a 4-a  CSA Steaua – Academia Rapid. Deși  nu este pe lista FIFA a României, „centralul” de 36 de ani, jurist de meserie, dar și profesor de educație fizică și sport, primește partide tari din Liga 1. După ce-a fost delegat la derby-ul dintre FC Steaua – CFR Cluj, dar și la Astra – Viitorul, Kyros Vassaras l-a ales tot pe Bârsan pentru o nouă partidă extrem de importantă.

Ultimele 10 confruntări

Viitorul vs Steaua în Liga 1: 17 jocuri – 3 victorii Viitorul – o remiză – 13 victorii Steaua.

Steaua are palmares pozitiv cu Viitorul gazdă: 8 jocuri – două victorii Viitorul – 6 victorii Steaua. În acest sezon, pe 9 septembrie 2017, a fost ultima dispută de la Ovidiu: Viitorul – Steaua 1-0, în turul sezonului regulat.

Cea mai recentă confruntare directă  a fost pe 11 martie 2018 în turul Play off-ului, FC Steaua -Viitorul 2-1 (Budescu, Momcilovic / Mladen).

FC Viitorul de azi a apărut parcă de „nicăieri”  cu un lot de 28 de jucători a cărui medie de vârstă este de  22 ani şi 4 luni( FCSB – 26 ani şi 4 luni) și cotat la 11,08 mil. €. După ce Hagi și-a împrăștiat pe bani (sau liberi) majoritatea jucătorilor din echipa cu care a luat titlul, puțini îi mai dătea șanse la Play off. Recunosc că nici eu! Însă după începutul dezastruos, Viitorul a renăscut sub bagheta regelui ca pasărea Phoenix și din etapa a 14-a nu a mai coborât din zona de play-off.  Am fost plăcut surprins și de jocul frumos practicat de Viitorul. Poate cel mai bun din Liga 1. Alături de Craiova, Viitorul avea potențial să atace titlul și anul acesta. Favoritele la titlu, în opinia mea, erau  CFR, Craiova și Viitorul. Toate cele 3 au management sportiv foarte bun, scounting profesionist, loturi bine echilibrate valoric pe posturi, antrenori buni și stadioane proprii  dotate modern.

După ce a bătut lejer în deplasare pe Iași și Astra cu 2-0, Viitorul a intrat puternic pe turnantă spre podium și Hagi „amenința” titlul, într-o conferință, dacă va bate CFR-ul la Ovidiu. Astfel această partidă a devenit una crucială pentru campioana en titre! Însă regele s-a lăsat tăvălit copios de Bursuc pe malul mării și a pierdut. E drept, și CFR-ul l-a făcut campion în ultima etapă din sezonul trecut.” Prietenii știu de ce”.

Conferință de presă Gheorghe Hagi

FC Steaua are nevoie de victorie să rămână în fotoliul de lider. Dacă Steaua face un pas greșit și pierde locul 1, atunci adio titlul !  CFR Cluj are deja pârtia făcută începând de la FRF. Teoretic, Dan Petrescu are o deplasare ușoară la Iași. Echipa lui Stoican a fost „dezmembrată ” etapa trecută  de oltenii lui Devis Mangia cu 4-1  și mai sus de locul 5 din 6 nu mai are alt orizont în Play off.

Nicolae Dică susține că nu sunt probleme medicale la lot, dar recunoaște că va avea o partidă grea la Ovidiu cu echipa lui Gică Hagi, super motivată să facă pârtie la Cluj, zic eu, dar și să-și consolideze locul 4 și a ataca cu succes locul 3.

Conferinţa de presă premergătoare meciului cu FC Viitorul din cadrul etapei a șasea de play-off.

Echipa probabilă: Bălgrădean – Benzar, Planic, Balașa, Momcilovic – Pintilii, Ovidiu Popescu – Man, Budescu, Florin Tănase – Gnohere

Delegația Stelei a ajuns vineri seara la Hotelul Vega din Mamaia, unde ros-albaștrii s-au cazat înaintea meciului cu FC Viitorul.