Play off – #4: FC Steaua – CSU Craiova 2-0! Știința de a câștiga 3 puncte cu joc de nota 9 și suporteri de 10!

Aseară,  cei 22.700 de spectatori prezenți pe Arena Națională au îmbrăcat de gală atmosfera unui joc spectaculos în care CSU Craiova n-a mișcat în fața vicecampioanei. Steaua vs. Craiova 2-0, victorie cu care steliștii revin pe primul loc prin golurile lui Momcilović (5) și Florin Tănase (pen. 51). Doar marile ratări au limitat scorul pe tabelă!

FC Steaua a început furtunos derby-ul cu CSU Craiova și în minutul 1, Dennis Man a primit o pasă excelentă pe 6 metri, dar n-a reuşit să prindă cadrul porţii. Jucătorii lui Dică au continuat să atace, spre surprinderea celor de la Craiova, care probabil nu se aşteptau la un aşa început. Golul nu s-a lăsat prea mult aşteptat. În minutul 6, Budescu a centrat excelent din fază fixă, Momcilovic a venit nemarcat şi a tras, portarul a respins, acelaşi Momcilovic a fost pe fază şi de această dată n-a mai ratat.

CSU Craiova s-a dezmeticit, ca un boxer din pumni, abia pe la jumătatea primei reprize. Până atunci, FC Steaua putea să mai înscrie de cel puţin de 2-3 ori, însă a intrat la cabine cu un avantaj minim pe tabelă, 1-0.

Echipa mai bună face și două schimbări câștigătoare la pauză: intră Teixeira și Florin Tănase și ies Cristi Tănase și Budescu. Nici o modificare în formația Craiovei. Însă problema italianului Mangia nu o constituia, oricum, tactica sau distribuția, ci jocul Stelei care i-a paralizat pe olteni.

Totuși, la pauză, Dică a făcut o schimbare surprinzătoare pentru toată lumea. Budescu a fost înlocuit cu Teixeira. Mutarea lui Dică, pe lângă întărirea mijlocului pe tranziție negativă, a avut un rol disciplinar preventiv. Sărmăluță a arătat multă nervozitate în prima repriză şi chiar l-a înjurat pe Alibec după o fază în care Budescu a preferat să şuteze dintr-un unghi închis și nu să-i paseze „șeptarului”. Mai mult, Budi a luat un galben aiurea (36) pentru proteste repetate și după numai câteva minute era să-l ia și pe al doilea.

Mangia a rămas fără replică la schimbările lui Dică și Steaua a continuat jocul bun și în partea a doua. În minutul 50, a venit încă un gol. Teixeira a pătruns în careu și a fost faultat. Lovitura de la 11 metri a fost transformată cu sânge rece de Florin Tănase.

Pragmatici, steliștii s-au limitat să atace pe olteni  cât să-i țină departe de poarta lui Bălgrădean. Steaua lui Dică nu mai a fost foarte insistentă, golul al doilea a cam clarificat lucrurile pentru toți de pe teren. Și în aceste condiții, tot roș-albaștrii au avut marile ocazii. Alibec putea închide tabela la 3-0, dar a ratat incredibil, de la 7 m, singur cu portarul. A fost rândul lui Dennis Man, Momcilović și Planic să-și treacă numele pe lista marilor ratări din finalul meciul.

CSU Craiova l-a aruncat și pe Băluță în joc, a avut câteva încercări timide, dar n-a schimbat nimic pe tabelă în contul oltenilor. Trebuie să remarc evoluția sclipitoare a lui Teixeira, prin care și-a spălat evoluțiile șterse din acest an. Alibec, chiar dacă a continuat șirul ratărilor incredibile, are un plus vizibil ca joc. Planic este imperial, iar Bălașa a revenit în forță ca stâlp al defensivei. Ovidiu Popescu și Filip au jucat la mijloc ca niciodată! Aproape ca ceasul! Un minus pentru Budescu.  Mijlocașul s-a supărat tupeist la TV pe Dică, pentru că a fost schimbat la pauză. Păi ce să mai zică atunci Bizonul??? Nu se face așa ceva în public, dacă îți respecți statutul de jucător profesionist și vrei în vest! A ales și prost momentul, când echipa a jucat bine, a învins detașa și cel care l-a înlocuit a contribuit la dublarea scorului. S-a supărat ca văcarul pe sat!

În fine, Steaua s-a impus lejer cu 2-0 şi a luat un avans de două puncte faţă de CFR, care a făcut 1-1 cu Astra.

Caseta tehnică

Rezumatul meciului

Reacții

Budescu supărat de schimbare

Dică dă o explicație

Becali îl apără pe Dică

Felicitări băieților pentru victorie și joc!

Forza Steaua!

FC Steaua și CS U Craiova se vor duela luni, 9 aprilie,  pe Arena Națională, într-un meci contând pentru etapa a 4-a din Play-off-ul Ligii 1.  Partida este programată să se dispute de la ora 20:45  și va putea fi urmărită în direct pe  Digi Sport1 TV, Telekom Sport TV și Look TV.

Ultimele 10 confruntări

Doar o înfrângere au suferit oltenii în precedentele 10 jocuri disputate pe prima scenă în deplasare, (24 noiembrie 2017, FC Botoşani – U Criaova 1-0), în rest au acumulat cinci victorii şi patru rezultate de egalitate.

De la revenirea Craiovei fotbalistice pe prima scenă din 2014, acestea s-au mai întâlnit de 10 ori în Liga 1, de opt ori s-au impus roș-albaștrii, iar două jocuri s-au terminat la egalitate.

CSU Craiova a reușit să-și construiască o echipă competitivă, care joacă poate cel mai frumos fotbal din Liga 1. Cu un management inspirat, oltenii au punctat pe toate fronturile, de la confecționarea în forță a imaginii, până la  voluția în campionat, unde s-a aflat constant în siajul Stelei.  Din cele 26 de etape ale sezonului regulat, doar în 5 etape CSU a coborât de pe podium. Jocul, rezultatele, noul stadion și strategia de marketing au rupt blocada ultrașilor fideli echipei FCU. Meci de meci, CSU are și o puternică susținere din tribune pe „Ion Oblemenco”.

În Play off, CSU a bifat o victorie acasă cu Astra (1-0) și două remize albe, la Viitorul și în Craiova cu CFR Cluj.

FC Steaua are nevoie de victorie să rămână în fotoliul de lider. Teoretic, CFR-ul are acasă o misiune ușoară cu Astra, aflată în degringoladă după scandalul dintre patron și antrenor soldat cu o demisie. În ultimele 7 etape, Astra are 4 meciuri cu Steaua și CFR, câte două cu fiecare. Mai mult ca sigur, noul antrenor al Astrei, Gigi Mulțescu, va arbitra titlul, iar Steaua nu se află printre „favoritele” sale. Sezonul trecut, pe când antrena CSU, a băgat juniorii cu Viitorul donând 3 puncte regelui. Poate nu a fost întâmplătoare debarcarea lui Iordănescu cu 7 etape înainte de final și dintre toți antrenorii disponibilii, Astra l-a ales tocmai pe Mulțescu.

Căpitanul echipei, Florin Tănase, a declarat că nu are probleme medicale și că îi așteaptă o partidă grea cu oltenii pe Arena Națională.

Dică nu are probleme de lot, dar nu-l va putea folosi pe Pintilii, aflat în ultima etapă de suspendare. Deși poate părea ușor, nu este atât de simplu de alcătuit un mijloc eficient  fără Pintilii închizător. S-a văzut în partida cu CSMP Iași că Nedelcu și Ov. Popescu sunt departe de forma care i-a adus în atenția Stelei. Nici Filip nu și-a mai revenit după accidentarea care l-a ținut pe tușă peste un an de zile. O soluție de închizător ar fi Găman, însă la ultimul meci nu a prins nici banca, deși se antrenează cu echipa și pare apt de joc.

Conferinţa de presă premergatoare meciului cu CSU Craiova din cadrul etapei a patra de play-off.

Echipa probabilă: Bălgrădean – Benzar, Planic, Momcilovic, Morais – Nedelcu, Cristi Tănase – Man, Budescu, Florin Tănase – Alibec

FC Steaua a publicat un clip filmat în vestiarul echipei, în care jucătorii ciocnesc ouă.

“Din cantonamentul Stelei vă urăm un Paşte fericit şi vă aşteptăm mâine la meci! Hristos a înviat!”, a fost mesajul transmis de Budescu la finalul partidei.

Alibec şi Florin Tănase au încheiat la “egalitate” meciul direct, sub privirile uimite ale lui Gnohere, care s-a pus însă rapid la punct şi l-a învins pe portarul Cristian Bălgrădean după ce i-a spart oul: “Haide, afară!”