Ochiul suporterului: Steaua vs Voluntari

Nota Redacției:
Încercăm să deschidem acest topic, „Ochiul suporterului”, asociat meciurilor Stelei și bazat pe opiniile voastre despre jocul echipei și jucători.
Fotografia postată de FC Steaua Bucuresti.

Evaluarea prestațiilor jucătorilor Stelei în meciul cu FC Voluntari

1. Nu pot să-i reproșez ceva lui Niță, dar poate era necesară o reacție mai amplă la șutul de gol al lui Adrian Bălan. Și eu sunt vinovat pentru că am prea multe așteptări de la Niță să facă minuni când greșesc fundașii.
2. Enache a avut un joc bun. Mi-au plăcut cele câteva centrări trimise în prima repriză și modul cum decongestiona partea dreaptă a atacului stelist. Însă a continuat să greșească ușor la driblinguri sau să nu se poziționeze în linie cu ceilalți fundași steliști. La golul lui Adrian Bălan el era cel mai apropiat de Niță. Bine, n-a fost offside, dar e vorba de greșeala de poziționare.
3. Larie e mai slab ca Moke. Nu are reacție, e lent, se poziționează greșit și nu știe să ia fața atacanților adverși. Cel mai bun exemplu: faza golului înscris de Voluntari. Cred că a observat și Dică problemele cu care se confruntă, motiv pentru care l-a poziționat pe postul la care ar trebui sa dea cel mai bun randament ca jucător de picior drept: fundaș central dreapta.
4. Ca să-i fie mai bine lui Larie, Bălașa a fost pus să joace pe un post cu care nu a fost obișnuit: fundaș central stânga. Deși e tot jucător de picior drept, s-a descurcat binișor în condițiile în care Voluntari nu a exercitat presiune în atac. Are probleme la jocul aerian, așa cum s-a întâmplat la lovitura de cap a lui Gabriel Deac din minutul 5. Lângă Bălașa trebuie adus titular un nou fundaș central de picior stâng cu joc aerian bun.
5. În prima repriză, Morais nu s-a integrat în joc. Cred că și din vina altora. De câteva ori Morais, Tănase și Budescu s-au călcat pe picioare pe partea stângă. Dică ar trebui să observe și să regleze aceste probleme. Deși valoarea prestației sale a crescut vizibil în repriza a doua, sunt convins că Momcilović ar fi fost o variantă mai bună pentru acest meci.
6. Pintilii mi s-a părut nervos pe Ovidiu Popescu. În rest a jucat bine. Cartonașul galben i s-a acordat ușor.
7. Meci slab făcut de Ovidiu Popescu. Dică i-a trasat sarcina de a coborâ între cei doi fundași centrali pentru a participa la declanșarea atacurilor, dar tânărul nostru nu a găsit soluții. A greșit grav de cel puțin trei ori: Vlad Olteanu îi suflă mingea în minutul 5, la colțul terenului din dreapta porții lui Niță, și centrează periculos pentru ocazia lui Gabriel Deac; în minutul 17 l-a pierdut pe Marinescu care a ajuns să șuteze nestingherit la poarta lui Niță; în minutul 29 îl faultează pe același Marinescu prin ridicare prea sus a piciorului, riscând să fie eliminat. Să spunem că a avut și o pasă filtrantă bună care l-a pus în poziție de gol pe Man în minutul 50.
8. Tănase n-a jucat rău, a încercat să facă și faza defensivă, dar nu i-a prea reușit. Are meritul că a obținut penalty în minutul 34, după părerea mea acordat absolut justificat.
9. Nu mi-a plăcut Budescu. În afară de câteva execuții superbe din faze fixe nu a reușit mare lucru. În a doua repriză nici nu s-a mai preocupat de faza defensivă. La contraatacul voluntarilor din minutul 55, Budescu s-a ferit efectiv să nu-l incomodeze pe jucătorul advers care a verticalizat, fază la care a greșit inițiat Alibec.
10. Man nu a prea fost băgat în seamă de adversari, a rămas nemarcat de câteva ori și și-a creat patru ocazii majore, dintre care una concretizată în prelungiri. Bravo băiete! Numai să nu ți se urce după cap. Că tatuaje am văzut că ți-ai făcut făcut.
11. Gnohere nu a contat în atac. Se pare că nici nu a fost jucat cum ar fi trebuit. Traseele mingii îl cam ocoleau, cu excepția situațiilor când cobora să primească.
12. Teixeira a jucat bine, a iuțit jocul și a verticalizat, spre disperarea lui Dică care îi striga să aducă mingea în flancuri. Nici el nu a închis acolo unde trebuia la contraatacul din care s-a marcat golul adversarilor. Are meritul de a fi recentrat cu capul la golul lui Man.
13. Alibec mi se pare ieșit din forma fizică cu care a încheiat campionatul precedent. Nu mai protejează mingea la fel de bine și a fost deposedat ușor. De la o deposedare a sa a plecat golul adversarilor. În schimb s-a văzut clasa sa de atacant la singurul lui șut pe poartă, din întoarcere.
14. DeAmorim a fost activ în cele 15 minute jucate și are meritul că a centrat la faza golului marcat de Man.

Autor Dang
Membru înregistrat fcsteaua.ro

Catalogul echipei

• Prima repriză

Steaua – Voluntari 1-0 (pauza), gol Budescu (’34, p.). Elevii lui Dica n-au stralucit, dimpotriva au aratat destule carente in joc. Defensiva e fragila, iar unii din oamenii de atac au fost atrasi in jocul dur al adversarilor,

Nita 6 – bun la suturile, nu foarte periculoase, ale adversarilor;
Enache 6 – vivace, dispus la efort, totusi cu cateva greseli de interpretare la unele faze;
Larie 4 – slab si in duelurile cu adversarul direct, si in momentele de constructie;
Balasa 5 – ceva mai bun decat Larie, dar la randu-i nesigur;
Morais 5 – inceput modest de repriza, si-a revenit dupa minutul 30;
Pintilii 5 – nervos, a participat putin la constructie;
Ov.Popescu 5 – destul de multe erori de plasament, dar si o serie de pase neispirate;
Man 5 – in nota asteptata;
Tanase 6 – fragil, are meritul de a fi provocat lovituta de pedeapsa;
Budescu 7 – prieten cu mingea, bun la fazele fixe, sigur la executia penalty-ului;
Gnohere 5 – fara realizari notabile.

• Final

Steaua – Voluntari 2-1 (1-0), goluri Budescu (p), Man, respectiv Balan. Dica debuteaza cu un succes meritat, dar foarte greu obtinut.

Nita 6 – sigur in interventii, fara vina la gol;
Enache 5 – dupa o prima repriza decenta, a scazut evolutia la cote alarmante;
Larie 4 – sub nivelul Stelei, trebuie sa i se gaseasca urgent inlocuitor;
Balasa 5 – nesigur, totusi mai bun decat colegul din centrul defensivei;
Morais 6 – dupa un inceput slab, a evoluat destul de bine, cu aport ofensiv notabil;
Pintilii 6 – ceva mai bun in partea a doua, insa e departe de a fi metronomul de la mijlocul terenului;
Ovidiu Popescu 5 – sub asteptari;
Man 7 – multe aparitii la finalizare in partea a doua, iar golul din final ar putea sa-i dea incredere;
Tanase 6 – se putea mai bine;
Budescu 6 – mai putin inspirat in partea secunda;
Gnohere 5 – un joc mai slab decat se anticipa;
Alibec 5 – fara realizari importante;
Tixeira 6 – aport ofensiv semnificativ, cu o contributie importanta la gol;
De Amorim 6 – are meritul de a fi centrat la golul victoriei;

P.S. E nevoie de un fundas central decent, altfel stelistii nu vor trece de Plzen.

Autor Saramago

La meciul Steaua – Voluntari au fost prezenți pe Arena Națională 10.237 de suporteri, potrivit anunțului oficial. Este a doua cea mai mare audiență a Stelei într-un meci jucat contra altei echipe decat Dinamo, privind cifrele din sezonul trecut 2016/2017.