[Update] Liga 4: Academia Rapid – CSA Steaua 1-1

LIVE TEXT | Academia Rapid - Steaua 1-1. Pauză! Predescu a deschis elegant scorul, Niculae a egalat şi a mai ratat o ocazie uriaşă!

Sâmbătă seara s-a disputat meciul  Academia Rapid – CSA Steaua 1-1, în Liga 4 amatori organizată de AMF București. Predescu a deschis scorul din penalty, iar Niculae a egalat şi a mai ratat o ocazie uriaşă!

Fundașul central rapidist Doru Bratu a fost coșmarul „subpodarilor”. Îl mai țineți minte pe prăduitorul ăsta  de când a  „donat” 3 goluri în meciul FC Steaua-Viitorul 2-5? Acum a prăduit la fel: henț în careu urmat de penalty și gol de 0-1, apoi la 1-1 a lăsat echipa în 10, după ce a luat roșu la al 2-lea galben.

Rapid a rămas în inferioritate în minutul 63, după ce Doru Bratu a văzut al doilea cartonaş galben, dar egalitatea numerică a fost restabilită repede. Predescu, a luat şi el al doilea „galben”, pentru simulare.

La meci au asistat aproximativ 10.000 de fani rapidiști care au creat o atmosferă incendiară, ca pe vremuri. Este și normal. Rapidul nu mai are echipă profesionistă în Liga 1 sau Liga 2 și foamea giuleștenilor de a ieși în evidență, de a trăi  fotbal cu torțe și fumigene este evidentă. Giuleștenii  au mereu prezenți în număr mare, între 6.000-8.000, la meciurile celor două echipe Rapid din liga a 4-a de amatori.

Pe stadion au fost prezenți și 1.000 de fani CSA Steaua.

Atmosferă meci

Cronica Telekom sport

„Meciul dintre Academia Rapid şi CSA Steaua a început ca pe vremuri, cu câteva zile înainte de meci, şi a continuat în stil mare. Am avut o atmosferă senzaţională pe Giuleşti, goluri, eliminări şi faze spectaculoase.

S-au strâns peste 10.000 de oameni pe Giuleşti la un meci din liga a patra. Rapidul Primăriei şi Steaua Armatei n-au existat. Au fost Rapid şi Steaua, într-un derby care începe fix ca-n America de Sud… cu o întrerupere. Giuleştiul se luminează cu torţele rapidiştilor, iar arbitrul Dima opreşte partida.

După ce s-au bătut între ei, la intrarea pe stadion, steliştii se trezesc şi pun şi ei umărul la spectacol. Se cântă aşa cum auzea Lăcătuş, cândva, din teren, se aruncă şi de acolo cu petarde. Pe teren, tinerii fotbalişti se chinuie să iasă din anonimat.

Şi chiar reuşesc. Doru Bratu face un henţ clar în careu, iar Alin Predescu bate în stil mare lovitura de pedeapsă. Scăriţa se odihneşte în plasă, iar steliştii sunt în avantaj. Nu pentru mult timp, căci Daniel Niculae nu iartă la prima ocazie clară a giuleştenilor. Şut puternic din interiorul careului şi e 1-1 în minutul 38.

De aici punem pauză golurilor, dar în partea a doua dăm startul ratărilor şi eliminărilor. Doru Bratu vrea cu orice preţ să-i enerveze la maximum pe rapidişti şi rezolvă un al doilea cartonaş galben. Avantajul numeric al steliştilor durează două minute. Predescu forţează un penalty, însă Dima îl ”răsplăteşte” cu un nou galben şi, implicit, roşu.

Pe teren nu se mai întâmplă mare lucru, iar până la final atenţia merge spre cele două galerii. Ce frumos e fotbalul cu spectatori, cu galerii, cu torţe şi emoţie.”, scrie pe site Telekom sport, televiziunea care a transmis meciul.