Liga 1: UTA 0-1 FC Steaua

de | martie 14, 2021

?⚽️?Steaua din Liga 1 a dat la Arad un adevărat show de ratări. Meciul a fost controlat încă din start de steliști care s-au jucat cu ocaziile. După ratarea uriașă a lui Florin Tănase și șutul lui Florinel Coman, care a fost prins de portar, roș-albaștrii au deschis scorul în minutul 40, prin Olimpiu Moruțan. Două minute mai târziu, UTA a rămas în 10, iar în finalul primei reprize Steaua a bifat și o bară spectaculoasă când mingea șutată din careu de Coman a lovit vinclul porții.

În mitanul secund elevii lui Toni Petrea s-au jucat cu ocaziile ca în curtea școlii. Puștiul  de 18 ani Andrei Istrate și Coman au ratat în aceeași fază, iar Tănase nu a nimerit poarta. Tot Istrate a mai ratat apoi din 6 metri, iar voleul căpitanul Tănase nu a găsit nici de această dată poarta. Rând pe rând și-au trecut în cont ratări Coman, Tanase, Moruțan, Istrate, Olaru și Ovidiu Popescu. În prelungiri, UTA a fost aproape să dea lovitura, dar Andrei Vlad a apărat cu greutate lovitura de cap a lui Miculescu.

După această victorie la limită pe terenul celor de la UTA, Steaua a rămas pe primul loc în Liga 1 și s-a distanțat la 3 puncte de CFR și la 7 de CSU Craiova.

UTA Arad – FCSB 0-1 (0-1).
⚽️A marcat: Moruțan 40

?⚪UTA: Balauru – Peteleu (Tomozei ’65), Erico, F. Ilie, Shliakov – Antal (Albu ’46), Isac, Vorobjovas (Voinea ’86), D. Rusu (Miculescu ’65) – Roger – Hora (Petre ’69). Antrenor: Laszlo Balint

??FCSB: Vlad – Creţu, I. Cristea, Miron, Radunovic – Vînă (Istrate ’46 – Perianu 83), Ov. Popescu, Olaru – Moruţan, Fl. Tănase, Coman. Antrenor: Anton Petrea

?Cartonașe galbene: Isac 29 și 43, Antal 40, Hora 48, Albu 68, Vorobjovas 74/ Radunovic 40

Arbitri: Horațiu Feșnic – Alexandru Cerei, Mihai Marica – Szabolcs Kovacs

FORZA STEAUA!❤?

#liga1 #etapa27 #utafcsb #fcsb #steaua #fcsbesteaua #SteauaRosAlbastra1947

?⚽️?Liderul la zi al campionatului, FC Steaua, se deplasează la Arad unde se va duela cu UTA în etapa cu numărul 27 din sezonul regulat al Ligii 1.

?Meciul are loc sâmbătă, 13 martie 2021, de la ora 20:00, pe Stadionul Francisc von Neumann, și se transmite în direct la Digi Sport 1, Telekomsport și Look TV.

?⚪UTA vine după un alt joc disputat pe propriul teren contra campioanei CFR, fiind învinși la limită, 0-1, iar împotriva liderului Steaua speră să își mai repare palmaresul dezamăgitor pe care îl au în meciurile jucate acasă în acest sezon, acumulând numai 8 puncte din 13 jocuri. Doar 2 puncte au câștigat elevii lui Laszlo Balint, în ultimele 5 meciuri jucate la Arad, prin remizele 0-0 cu FC Botoșani și 1-1 cu FC Hermannstadt. Ultimul succes obținut din postura de echipă gazdă, datează din octombrie 2020, un 1-0 contra Chindiei.

??FC Steaua traversează o eclipsă de formă în exprimarea pe teren. Deși jocul a scăzut vizibil în intensitate și eficiență, roș-albaștrii au reușit, cu noroc, să își mențină prima poziție în clasament, bifând 3 victorii consecutive în ultimele 3 partide, în care au marcat 4 goluri și nu au primit niciunul. Din cele 13 meciuri disputate în deplasare, Steaua a adunat 23 puncte. În ultimele 5 deplasări roș-albaștrii au înregistrat 2 victorii, 2 remize și o înfrângere (1-0 la Hermannstadt).

UTA a pierdut 6 din ultimele 9 meciuri jucate pe teren propriu în campionat, iar FCSB are 6 victorii în ultimele 10 meciuri disputate în deplasare în Liga 1.

În meciul tur, FC Steaua a câștigat cu 3-0, dar sâmbătă seara va avea o partidă mult mai grea. UTA nu mai este invincibilă, dar are un joc solid și pierde greu, la limită, așa cum s-a întâmplat și în etapa precedentă cu CFR pe stadionul din Arad.

Întâlnirea de sâmbătă are o miză importantă pentru ambele echipe. Steliștii luptă pentru a-și apăra prima poziție în clasament, în vreme ce arădenii se află în cărți pentru o poziție de Play-off, fiind la numai 4 puncte în spatele Academicii Clinceni, ocupanta locului 6.

Din lotul de joc al lui Anton Petrea vor lipsi câțiva jucători importanți, printre care și Octavian Popescu, aceștia urmând să joace, tot sâmbătă, sub comanda lui Bogdan Argeș Vintilă la echipa secundă în derby-ul cu CSA din Liga 3.

Echipa probabilă (4-3-3): Andrei Vlad – Denis Haruț, Iulian Cristea, Andrei Miron, Ionuț Panțîru – Ionuț Vînă, Ov. Popescu, Darius Olaru, – Olimpiu Moruțan, Florin Tănase, Florinel Coman.

Rezervele probabile sunt greu de anticipat în condițiile în care sâmbătă, de la ora 15:00, are loc și duelul de orgoliu cu CSA.

33 de comentarii la „Liga 1: UTA 0-1 FC Steaua

1. Ioan FCSB

Wow. Ce stadion au cei de la UTA. FELICITARI! Bravo X Ray ca ai adus in discutie si meciul din Liga 3 cu csa. Acum poate isi da seama și Vasglo de importanta acelei partide. Deși ma indoiesc ca are această capacitate. 🙁

4
    5
  2. Saviola_7

”Vukusic rămâne la noi doar ca să se antreneze, să mai pună niște carne pe el. De jucat, nu cred! Mai intră doar pe ușă, pe teren nu cred. Ce să mai fac? Am văzut ce era de văzut”, a decretat Gigi Becali, pentru GSP, conform fanatik.ro.

Dacă mai sperați sa-l vedeți pe croat jucând … gata, a terminat probele ?

7
    4
  3. Ioan FCSB

„CSA Steaua – FCSB II. Gigi Becali: „Iar se plânge Oprița?”
    „Iar se plânge Oprița? Păi, băi, nenea Oprița, unde voiai tu să o trimită FRF pe FCSB 2? În seriile de prin Moldova? Voi câte mai vreți? Vreți stadionul Ghencea doar pentru voi, vreți să promovați fără să fi dat peste noi, ce mai vreți voi? Nu vreți și jucători de la noi?

Salarii de barosani pe banii statutului aveți, iar alții se chinuie de prin Liga 4 pe banii lor. Jucați, tată, pe teren, și dacă sunteți buni, promovați. Dacă nu, atunci băgați încă o fisă de la anul. FRF tot v-a păsuit, ce să vă mai facă acum? Multe din Ghencea sunt făcute pe banii mei, dacă nu eram eu, se alegea praful”, a declarat Becali, conform ProSport.” GSP
    se încinge atmosfera.

7
    4
  4. vasglo

Meci foarte greu la Arad, mai ales ca ultrasii lor sustin clona din UM 02301.
    E de asteptat ca si Adrian Petre sa faca „unicul” sau meci bun tocmai cu noi!
    Si cand te gandesti ca Al Nostru mai si trimite jucatori de la prima echipa sa joace cu clona, spre deliciul mazetarilor sportivi care mananca rahat cu lingura pe marginea unui meci de Liga a 3-a, realizezi ca ne batem singuri cuie in talpa.
    Se pare ca Al Nostru a muscat-o! Orgoliul e mai important decat un titlu! 🙂
    Mai ales ca, cu o victorie la Arad, am avea un ascendent serios in fata Cufuristilor care vin la Bucuresti, etapa urmatoare, fara antrenor si fara vreo 3 jucatori esentiali loviti de Covid!

5
    1
  5. siegfried

Mult mai bine etapa asta, UTA nu ne-a pus nicio problemă în apărare, iar pe faza de atac am creat 3 situații bune plus un gol. Coman arată a fotbalist în seara asta, Tănase surprinzător de bun ca pivot, a scos ceva mingi bune pentru cei din linia a doua. Olaru slab, în nota din ultimele etape. Moruțan nu a avut volum în joc, dar a punctat acolo unde trebuie – pe tabelă. Una peste alta, mulțumitoare prima repriză.

3
    2
  6. saramago

UTA – Steaua 0-1 (pauza); stelistii au controlat disputa si puteau conduce mai confortabil daca bara nu se opunea executie lui coman din finalul reprizei.

Vlad 6 – fara probleme:
    Cretu 6 – util echipei:
    Miron 5 – ar putea juca mai simplu cand se afla sub presiune:
    Cristea 6 – acceptabil:
    Radunovic 6 – mult mai prezent in joc, a livrat si centrarea de gol;
    Ov.Popescu 5 – n-a avut o evolutie grozava, dar a fost distribuit pe un post pe care n-a mai jucat demult;
    Vina 5 – lipsa de jocuri isi spune cuvantul; pare usor defazat in combinatiile cu colegii de compartiment;
    Olaru 6 – efort deosebit, din pacate a fost lipsit de inspiratie in preajma/in interiorul careului advers;
    Morutan 7 – gol si multe actiuni prin care a dezechilibrat defensiva adversa;
    Tanase 6 – mai activ decat in partidele precedente, insa n-a mai izbutit sa inscrie;
    Coman 6 – lipsit de sansa.

Meciul nu este decis; totusi, un gol in plus si un om in plus sunt avantaje care ar trebui corect administrate de o echipa cu pretentii la primul loc.

7. alex-0101

Eu as pune jucătorii a dea la poarta de 1 milion x drept pedeapsa pt ratările din seara asta … pur și simplu o zi întreaga ii pun sa tragă la poarta din toate ipostazele , bine ca nu s a răzbun fotbalul pe noi astăzi …

8. quark

una dintre prostiile Top 5 ale lui becali a fost renuntarea la Bizon, care mai avea 1 an de contract…cat de pufos ar fi fost, ala impungea lejer de doua ori in seara asta si garanta 20 de goluri pe sezon la ce campionat avem…daca ar fi fost lasat sa joace

Da. Quark. Dar sa iti spun ceva. Bizonul a fost sabotat de Florinel Coman și tovarășii lui. Man și Tănase. Sa te uiti la câteva meciuri daca le găsești pe net. Sa vezi cum coman, tănase și man nu ii dau nici macar o pasa bizonului. Singurul ca ii pasa era Adi Popa.

2. siegfried

Gnohere după operația la genunchi nu a mai fost același. Mă uit acum și pe cifre lui din Belgia, abia prinde echipa 10 minute pe final, câteodată nici nu e în lot și ai lui sunt antepenultimii în campionat.

9. Lexion Line

Exasperant de multe ..foarte multe ratări cu Tănase MVP-ul lor.?Totuși la capitolul ăsta nu cred că s-a  bătut recordul din meciul cu prazilienii de la csu?!
    Dacă am avea asemenea situații de a înscrie într-un meci, de pildă ,cu chefere , riscul unui atac de cord ar fi exponențial mai mare .
    Pt.noi .
    Bine că și pt.1-0 tot 3 puncte se acordă.

10. saramago

UTA – Steaua 0-1 (0-1); stelistii castiga meritat, dar felul in care au tratat faza de finalizare in repriza a doua a lasat un gust amar … care putea fi si mai amar daca amfitrionii (Miculescu) ar fi concretizat ocazia din minutul 91.

Vlad 5 – aproape de o gafa monumentala in prelungirile partidei:
    Cretu 6 – randament bun, sper sa fi reintrat in circuit:
    Miron 5 – greseala de pozitionare din final putea cantari decisiv in ierarhia sezonului regulat:
    Cristea 6 – joc decent;
    Radunovic 6 – randament mai bun decat in partidele anterioare, pacat de galbenul incasat, care il face indisponibil pentru meciul cu CRF Cluj;
    Ov.Popescu 6 – carente tehnice evidente, totusi determinarea lui e o resursa rara in actuala garnitura stelista;
    Vina 5 – evolutie suboptimala;
    Olaru 6 – util echipei, insa in ultimele 20 de metri n-a fost inspirat;
    Morutan 7 – MVP si de aceasta data;
    Tanase 4 – atitudine paguboasa in joc, vezi multele faze promitatoare pe care le-a stricat in repriza a doua; nu cred ca i se potriveste rolul de capitan;
    Coman 5 – lipsit de sansa si, pe alocuri, de determinare;
    ………………………………………………………………………………………………………………..
    Istrate 6 – a jucat doar 35 de minute si, in opinia mea, n-a dezamagit; oricum, a aratat mai bine comparativ cu Buziuc, Vukusic si … alti colegi de post;
    Perianu – a intrat in ultimele zece minute.

11. vasglo

Jos palaria pentru Laszlo Balint, antrenorul echipei aradene, care a recunoscut superioritatea echipei noastre, zicand chiar ca un egal, obtinut in prelungiri, nu ar fi fost corect, tinand cont de sarabanda de ocazii ale echipei noastre.

Nu degeaba UTA e cunoscuta si ca „Batrana Doamna” 🙂

Păi de ce crezi ca nu ma mai uit eu Robert? Cum sa sparg TV-ul? Am văzut în schimb in liga 3 un meci superb. Cu gol anulat, cu 11 metri neacordat și două super goluri. Sunt curios daca titularii noștri pot castiga cu echipa lui Oprită. Încep să am dubii. ??

2
      1

Da Vasglo a fost un meci superb in care s-a jucat fotbal. Nu s-a mimat fotbalul. Cum fac anumite echipe prin liga. Respect FCSB 2 și CSA. Chiar si azi in liga 2 am vazut un meci frumos in Ialomita. Unirea vs Rapid 2-1.

12. vasglo

„O victorie de aur pentru Parma, un eşec care pică greu pentru Roma. Pe Tardini, cele două extreme ale galben-albaştrilor, Man şi Mihăilă, au fost de neoprit în majoritatea timpului. Sprinturi, tehnică, driblinguri, au atacat mereu spațiile libere. Cei doi români au făcut diferenţa. Românii la putere! Parma a reuşit prima victorie după 4 luni. Avantajul gazdelor s-a creat rapid, când Man l-a driblat pe Kumbulla şi a centrat perfect în zona de mijloc a careului, unde Mihăila a venit nemarcat şi a înscris. Viteza şi tehnica celor doi români din benzile Parmei au pus în dificultate apărarea Romei de fiecare dată”
    (Gazzetta dello Sport)

Bravo lor!….

13. keyser-soze

Un singur lucru m-a deranjat la meciul cu UTA. Lipsa de profesionalism și superficialitate stelistilor. Au ratat cu o nonșalanță greu de înțeles. Pe final era sa luam un gol și sa pierdem cele 3 puncte. Dacă credeți ca nu o sa fie o problema, uitați-vă ce a făcut cfr aseară cu Iași.

1. vasglo

Evident ca este o problema cand ratezi asa de mult, caci, Zeul Fotbal te poate pedepsi, cum se intampla de multe ori! Cat despre victoria CFR-ului cu ultima clasata, care a adunat numai 16 puncte in 26 de etape, nu cred ca ar reprezenta un etalon al valorii invingatorului.

Daca rezolvam cu eficienta atacului, eu sunt optimist!…

1. keyser-soze

@vasglo, nu este un etalon meciul cu Iașiul. Ma gândeam ca noi nu am marcat când UTA juca în 10, cfr a marcat 4 goluri în 11 la 11. E doar diferența de mentalitate. Și eu am speranțe ca batem cfr-ul vineri. Cu Edi nu prea joaca mare lucru.

14. alex-0101

@keyser-soze
    Am marcat când uta era in 11, și ca o remarca cfr are rezultate slabe in deplasare și sper sa confirme lucrul asta și in meciul cu noi :)…
    Un lucru putem însă sa l scoatem in evidentă , avem 37 p peste rimano ….
    Forzza Steaua !

15. Gosu

Printre altele , adica discutii cu si despre non-sportivi ca Florinel…

Anton Netolitzchi a fost unul dintre cei mai importanți jucători din istoria baschetului românesc. A început să practice acest sport la vârsta de 10 ani, iar în 1977 a ajuns la Steaua București, singura echipă pentru care a evoluat în toată cariera sa, până în 1993.

Născut pe 6 martie 1958, Anton Netolitzchi a avut 130 de selecții în naționala de baschet a României. A cucerit 11 titluri de campion național cu echipa Steaua București, primul în 1978, ultimul în 1991, iar în 1993 a câștigat și Cupa României. A participat cu echipa națională de seniori la 4 ediții ale Campionatelor Europene și ale Cupei Balcanice inter-țări. După retragere, a fost antrenor în cadrul secției de baschet, a echipei roș-albastre, atât la seniori, cât și la tineret, ocupând această funcție până la începutul anilor 2000”, se arată în comunicatul CSA Steaua.