Liga 1: UTA 1-1 FC Steaua! Ianis Stoica sparge gheața la debutul în Liga 1

FC Steaua a debutat în meci sub șocul eliminării din Conference League. Din fericire, după pauză lucrurile s-au schimbat și vicecampioana putea câștiga partida, dar ratările au dus la o remiză în extremis. O notă slabă pentru arbitru Radu Petrescu. Centralul a tolerat anumite intrări dure ale aradenilor și nu le-a sancționat, permițând fragmentarea jocului și deposedări ca la rugby. În opinia mea, golul celor de la UTA a fost precedat de un fault asupra lui Oaidă.

?⚽️?Ianis Stoica sparge gheața în Liga 1 pentru FC Steaua. UTA 1-1 FC Steaua‼

??⚽️Câteva din ratările Stelei din Liga 1 în partida UTA 1-1 FCSB!

Rezumat

Cronica clubului

Egal obținut pe final!

by FCSB

FCSB a reușit doar un rezultat de egalitate, scor 1-1, pe terenul celor de la UTA Arad, într-o partidă disputată duminică seara.

După ce Ubbink a deschis scorul în minutul 20, roș-albaștrii s-au străduit să obțină egalarea, ratând câteva ocazii importante, prin Moruțan, Tănase sau Alexandru Crețu. Cel care a restabilit egalitatea a fost, însă, Ianis Stoica (90), atacantul intrat în locul lui Octavian Popescu, în minutul 74.

Pentru roș-albaștri urmează partida de duminica viitoare, de pe Arena Națională, împotriva celor de la Gaz Metan Mediaș.

UTA Arad: Fl. Iacob – Vukcevici, Erico, Medimorec, Şliakov – Antal (Roger ’56), Batha, Passaglia (Vorobjovas ’56), Ubbink (Bustea ’89) – Dangubici (Hora ’69), Miculescu.

Antrenor Laszlo Balint

FCSB: Straton – Haruţ, A. Creţu, I. Cristea (V. Creţu ’34), S. Şerban – Moruţan, Ov. Popescu (Fl. Coman ’46), Oaidă (Olaru ’34) – Oct. Popescu (I. Stoica ’74), Dumiter (Cordea ’34), Fl. Tănase.

Antrenor Dinu Todoran

Cartonașe galbene: Dangubic 65/ Moruțan 34, Coman 90+1

Arbitri: Radu Petrescu – Mircea Grigoriu, Mihai Marica – Iulian Călin

UTA vs FC Steaua. Show must go on!!!

Gata cu „înmormântarea și doliul” după UEFA Conference League. Suntem steliști adevărați, nu „simpatizanți de rezultat”‼?❤?

Să fim serioși! Dacă roș-albaștrii ar mai juca încă 10 duble cu Shakhter Karagandy, de 10 ori steliștii ar ieși învingători!!! Eșecul cu Shakhter Karagandy a fost un accident, chiar dacă pe teren a fost o echipă dictată nefericit de Gigi Becali. O conjunctură nefastă, dublată de un mixt ghinion-prostie managerială. “Vlad a dat un assist, și unul Vucur. Așa ceva nu am văzut în viața mea. Cum să iei golul ăsta?… Bine, acum nu sunt de vină numai ei…” a declarat Becali.

?Asta e! Show must go on!!! Ne rămân principalele obiective din acest sezon: Cupa și Campionatul!

⚽️???Duminică 1 August 2021, de la ora 22:00, se întâlnesc UTA și FC Steaua. Duelul va avea loc pe Stadionul Francis von Neuman din Arad și contează pentru etapa a 3-a din Liga 1. Meciul se dispută „sold out”!!!

?⚪UTA Arad a început bine acest sezon și suporterii au motive de bucurie. Deși lucrurile încă nu stau bine pe teren propriu, aradenii sunt fără gol primit după doua runde, un record pe care vor să il păstreze. In prima etapa, alb-roșii au terminat la egalitate acasă, 0-0 cu Farul Constanța. Echipa putea mai mult pe final, însă avantajul numeric nu s-a concretizat. A urmat o deplasare la FC Argeș, acolo unde UTA s-a impus cu scorul de 1-0. Dangubic a deschis scorul în minutul 4, din pasa lui Ubbink. Sezonul trecut, UTA a pierdut ambele partide cu FC Steaua.

??FC Steaua a suferit o umilință istorică în Europa, iar jucătorii abia mai pot scoate cu greu capul în lume. Însă în campionat lucrurile au stat mai bine pentru steliști, care au remizat la FC Botoșani (scor 0-0) și au învins-o pe CSU Craiova cu scorul de 4-1.

Echipa probabilă: Cătălin Straton – Valentin Crețu, Alexandru Crețu, Iulian Cristea, Risto Radunović – Răzvan Oaidă, Ovidiu Popescu, Florin Tănase – Andrei Cordea, Florinel Coman, Octavian Popescu.