Liga 1 – Play off: FC Viitorul vs FC Steaua 1-1. Adio titlu! Atenție la locul de UEFA!

VIDEO. 7 ratări uriașe și o eroare de arbitraj au decis definitiv titlul în acest sezon!

Meciul a fost un deja vu la cel din 25 aprilie 2017, FC Steaua -Viitorul 1-1, în care roș-albaștrii au rupt barele de pe Arena Națională, au ratat din toate pozițiile peste 10 ocazii uriașe și au trimis titlul în curtea regelui.

Deși a controlat jocul (posesie 46-54 %, șuturi la poartă 8-14, cornere 3-7 ), Steaua (FCSB) a obținut aseară doar o remiză pe terenul celor de la Viitorul, scor 1-1, într-un meci cu un jucător eliminat de fiecare parte. Gnohere a deschis scorul pentru roș-albaștri (68′), dar Planic a adus egalarea în minutul 80 prin devierea în bară-gol a șutului expediat de Ianis Hagi din 6 metri.

În urma acestui rezultat, Adio Titlu! Șansele la titlu sunt compromise definitiv. Echipa lui Mihai Teja se află la 5 puncte în urma liderului CFR Cluj, cu patru etape înainte de finalul sezonului, și numai o minune o mai poate urca pe primul loc.

Cu toate că roș-albaștrii au controlat jocul și au avut câteva ocazii bune de a înscrie în prima parte, au intrat la cabine cu 0-0. După pauză, steliștii au pus stăpânire cvasi-totală pe joc și au ratat o ocazie imensă prin Harlem Gnohere, intrat în minutul 56, în locul lui Ioan Hora. Bizonul a deschis scorul în minutul 68, în condițiile în care roș-albaștrii erau în 10, după eliminarea lui Romario Benzar. Filipe Teixeira, intrat și el după pauză, a ratat o ocazie uriașă de a face 2-0. Singur cu portarul a șutat în bară. Finalul partidei le-a aparținut roș-albaștrilor, care au ratat câteva ocazii uriașe de a obține cele trei puncte, ultima RARISIMĂ în minutul 90, însă și Viitorul putea să puncteze pe contraatac pe spațiile goale lăsate de steliști aflați în ofensivă totală pentru victorie.

Steaua (FCSB) a jucat în inferioritate numerică din minutul 61, Romario Benzar fiind eliminat foarte ușor pentru cumul de cartonașe galbene. De asemenea, și Viitorul a terminat meciul cu un jucător mai puțin pe teren, după ce Vlad Achim a văzut, tot foarte ușor , al doilea cartonaș galben și a fost eliminat în minutul 75. O greșeală mare de arbitraj s-a consumat încă din minutul 6: ofsaid INEXISTENT. Florinel Coman îl găseşte excelent în stânga pe Florin Tănase, care scapă în poziţie iminentă de gol, avându-l pe Man în dreapta sa, dar tuşierul semnalează ERONAT ofsaid.

Au evoluat echipele:

FC Viitorul: Cojocaru – Mladen, Ţîru, V. Ghiţă, De Nooijer (Boboc ’57) – A. Ciobanu, Achim, Vînă – I. Hagi, Calcan (Eric ’69), G. Ganea (Drăguş ’46). Antrenor: Gheorghe Hagi

FC steaua: Bălgrădean – R. Benzar, I. Cristea, Planic, Jr. Morais – Nedelcu, L. Filip – Man, fl. Tănase, Fl. Coman (Teixeira ’51) – Hora (Gnohere ’56). Antrenor: Mihai Teja

Cartonaşe galbene: Ţîru ’45, Achim ’72, ’75/ Benzar ’26, ’61Cartonaş roşu: Achim ’75 / Benzar ’61. Arbitri: Marius Avram – Ciprian Florin Danşa, Andrei Constantinescu – George Rădulescu

Asta e, campionatul următor! FCSB e Steaua și Steaua rămâne tot Steaua și vicecampioană. Acum trebuie concentrare maximă pentru a conserva locul 2 și implicit locul în UEFA.

Derby-ul rundei a 6-a din Play-off-ul Ligii 1 are loc duminică, 21 Aprilie, de la ora 21:00, în micuțul oraș Ovidiu lângă Constanța, acolo unde fosta campioană Viitorul primește vizita ”eternei” vicecampioane în sistemul competițional cu Play-off/Play-out, FC Steaua (FCSB). În precedentele 3 ediții, rând pe rând, Astra, Viitorul și apoi CFR-ul au ”furat” la mustață titlul Stelei.

Echipa regelui pare în creștere de formă pe acest final de sezon. Cu 7 puncte câștigate în ultimele 3 jocuri, fotbaliștii pregătiți de Gică Hagi s-au apropiat la 4 puncte de ultima treaptă a podiumului, pe care se situează la acest moment CSU Craiova. Lupta pentru un loc în Cupele UEFA este la baionetă, ambele formații având și varianta ipotetică spre UEFA prin Cupa României.

De partea cealaltă, ros-albaștrii nu își permit niciun pas greșit. Dacă vor să rămână în cursa teoretică pentru titlul de campioană, având acum de recuperat 6 puncte față de liderul CFR, orice insucces al echipei pregătite de Mihai Teja va spulbera toate șansele la prima poziție. Mai mult, poate fi în pericol locul 2 sau chiar 3, iar dacă Astra câștigă Cupa, locul 4 este în afara Europei!

Conferință de presă înainte de meciul cu FC Viitorul!