Liga 1-Play off: FC Steaua 2-1 FC Botoșani. Ne-a trecut glonțul pe la urechi…

?⚽️?Octavian Popescu, EUROGOL! Panţîru, reuşită à la Inzaghi! Roş-albaştrii au debutat în play-off cu un succes. Echipa lui Toni Petrea a câştigat duelul FC Botoşani, scor 2-1.

Steaua a debutat cu dreptul în Play-off. Presaţi de victoria celor de la CFR Cluj, roş-albaştrii au câştigat la limită meciul cu FC Botoşani, scor 2-1, cu toate că au dominat clar partida: posesie 55-45%, raportul șuturilor a fost de 12-2 din care 7-1 au fost pe poartă.

Contrar cursului jocului, Aškovski a deschis scorul în prima repriză, dintr-o fază de contraatac plecată de la o minge pierdută de Vali Crețu aproape de careul moldovenilor. A fost singura fază în care au ajuns în careul roș-albaștrilor în prima repriză

Replica pe tabelă a Stelei a venit în repriza secundă. Octavian Popescu le-a răspuns contestatarilor cu o execuţie de milioane. Criticat în ultima perioadă pentru randamentul scăzut, Tavi le-a oferit un răspuns pe măsură contestatarilor. „Perla” Stelei a reuşit un gol de milioane cu o execuţie extraterestră de la 18 metri şi a restabilit egalitatea in minutul 66. Patru minute mai târziu Panţîru a adus victoria cu un gol marcat în stilul lui Filippo Inzaghi.

În urma acestei victorii meritate, FC Steaua este lideră în Liga 1, cu 36 de puncte, la un punct de rivala CFR Cluj şi la şase de CSU Craiova. În următoarea etapă, formaţia lui Toni Petrea are meci cu Academica Clinceni.

Rezumat

FC Steaua – FC Botoșani 2-1 (0-1)
Au marcat: Oct. Popescu 66, Panțîru 70/ Ashkovski 37

??FC Steaua: Straton – V. Creţu, Haruţ, I. Cristea, Radunovic – Oaidă (Vînă ’46), Ad. Şut, Fl. Tănase – Moruţan (Panţîru ’63), A. Istrate (Perianu ’46), Oct. Popescu (Simion ’85). Antrenor: Anton Petrea

?⚪?FC Botoşani: Ed. Pap – Braun, Şeroni, Chindriş, Ţigănaşu – E. Papa, J. Rodriguez, Ongenda (Florescu ’72) – Ashkovski, A. Caia (Fili ‘9, Tîrcoveanu ‘79), H. Keyta (Camara ’72). Antrenor: Marius Croitoru

?Cartonașe galbene: Tănase 28, Oct. Popescu 76/ Șeroni 58, Braun 77

?Arbitri: Horațiu Feșnic – Valentin Avram, Alexandru Cerei – Marian Barbu

FOTO FCSB 2-1 FC BOTOȘANI

#liga1 #playoff #etapa1 #fcsb #steaua #fcsbesteaua #SteauaRosAlbastra1947

?⚽️?Formația clasată pe prima poziție la startul acestui Play-off, FC Steaua, primește vizita echipei FC Botoșani, în prima rundă a acestui mini-campionat care va decide titlul. Partida se dispută duminică, 18 aprilie 2021, pe stadionul Marin Anastasovici din Giurgiu, de la ora 21:00.

În Liga 1, Steaua este neînvinsă în ultimele 5 întâlniri directe împotriva botoșănenilor, acumulând 3 victorii și 2 rezultate de egalitate.

?⚪FC Botoșani se află la a doua prezență consecutivă în Play-off, o performanță importantă pentru această formație, care ne-a obișnuit ca în fiecare an să lanseze jucători importanți pe care apoi îi vinde către cluburi mai potente financiar din Liga 1 sau chiar din străinătate. Pe teren străin, botoșănenii au pierdut doar deplasarea de la Craiova, în ultimele 5 partide, cumulând alte 3 rezultate de egalitate și un succes. La acest joc va lipsi mijlocașul argentinian Jonathan Rodriguez – suspendat pentru cumul de cartonașe galbene.

??Roș-albaștrii speră ca în acest an să pună capat seriei de 5 sezoane, de când nu au mai câștigat titlul de campioni. Din păcate, FC Steaua se confruntă cu mari probleme de efectiv înaintea acestui joc, având o serie de jucători importanți indisponibili. Florinel Coman este accidentat grav, iar Darius Olaru și Andrei Miron vor lipsi o perioada de 2-3 săptămâni în urma accidentărilor suferite în partida cu Sepsi, în vreme ce Iulian Cristea este și el incert după ce s-a accidentat la un antrenament.

⚠️Astfel, FC Steaua va începe Play-off-ul fără 5 titulari din sezonul regular: Man, Coman, Olaru, Miron, și Cristea. Coloana vertebrală a echipei!

Echipa probabilă:
Andrei Vlad – Valentin Crețu, Denis Haruț, Dragoș Nedelcu, Risto Radunović – Ovidiu Popescu, Adrian Șut, Răzvan Oaidă – Olimpiu Moruțan, Florin Tănase, Octavian Popescu