Liga 1-Play off: FC Steaua 2-1 FC Botoșani. Ne-a trecut glonțul pe la urechi…

de | aprilie 17, 2021

?⚽️?Octavian Popescu, EUROGOL! Panţîru, reuşită à la Inzaghi! Roş-albaştrii au debutat în play-off cu un succes. Echipa lui Toni Petrea a câştigat duelul FC Botoşani, scor 2-1.

Steaua a debutat cu dreptul în Play-off. Presaţi de victoria celor de la CFR Cluj, roş-albaştrii au câştigat la limită meciul cu FC Botoşani, scor 2-1, cu toate că au dominat clar partida: posesie 55-45%, raportul șuturilor a fost de 12-2 din care 7-1 au fost pe poartă.

Contrar cursului jocului, Aškovski a deschis scorul în prima repriză, dintr-o fază de contraatac plecată de la o minge pierdută de Vali Crețu aproape de careul moldovenilor. A fost singura fază în care au ajuns în careul roș-albaștrilor în prima repriză

Replica pe tabelă a Stelei a venit în repriza secundă. Octavian Popescu le-a răspuns contestatarilor cu o execuţie de milioane. Criticat în ultima perioadă pentru randamentul scăzut, Tavi le-a oferit un răspuns pe măsură contestatarilor. „Perla” Stelei a reuşit un gol de milioane cu o execuţie extraterestră de la 18 metri şi a restabilit egalitatea in minutul 66. Patru minute mai târziu Panţîru a adus victoria cu un gol marcat în stilul lui Filippo Inzaghi.

În urma acestei victorii meritate, FC Steaua este lideră în Liga 1, cu 36 de puncte, la un punct de rivala CFR Cluj şi la şase de CSU Craiova. În următoarea etapă, formaţia lui Toni Petrea are meci cu Academica Clinceni.

Rezumat

FC Steaua – FC Botoșani 2-1 (0-1)
Au marcat: Oct. Popescu 66, Panțîru 70/ Ashkovski 37

??FC Steaua: Straton – V. Creţu, Haruţ, I. Cristea, Radunovic – Oaidă (Vînă ’46), Ad. Şut, Fl. Tănase – Moruţan (Panţîru ’63), A. Istrate (Perianu ’46), Oct. Popescu (Simion ’85). Antrenor: Anton Petrea

?⚪?FC Botoşani: Ed. Pap – Braun, Şeroni, Chindriş, Ţigănaşu – E. Papa, J. Rodriguez, Ongenda (Florescu ’72) – Ashkovski, A. Caia (Fili ‘9, Tîrcoveanu ‘79), H. Keyta (Camara ’72). Antrenor: Marius Croitoru

?Cartonașe galbene: Tănase 28, Oct. Popescu 76/ Șeroni 58, Braun 77

?Arbitri: Horațiu Feșnic – Valentin Avram, Alexandru Cerei – Marian Barbu

FOTO FCSB 2-1 FC BOTOȘANI

FCSB - FC BOTOȘANI 2-1

#liga1 #playoff #etapa1 #fcsb #steaua #fcsbesteaua #SteauaRosAlbastra1947

?⚽️?Formația clasată pe prima poziție la startul acestui Play-off, FC Steaua, primește vizita echipei FC Botoșani, în prima rundă a acestui mini-campionat care va decide titlul. Partida se dispută duminică, 18 aprilie 2021, pe stadionul Marin Anastasovici din Giurgiu, de la ora 21:00.

În Liga 1, Steaua este neînvinsă în ultimele 5 întâlniri directe împotriva botoșănenilor, acumulând 3 victorii și 2 rezultate de egalitate.

?⚪FC Botoșani se află la a doua prezență consecutivă în Play-off, o performanță importantă pentru această formație, care ne-a obișnuit ca în fiecare an să lanseze jucători importanți pe care apoi îi vinde către cluburi mai potente financiar din Liga 1 sau chiar din străinătate. Pe teren străin, botoșănenii au pierdut doar deplasarea de la Craiova, în ultimele 5 partide, cumulând alte 3 rezultate de egalitate și un succes. La acest joc va lipsi mijlocașul argentinian Jonathan Rodriguez – suspendat pentru cumul de cartonașe galbene.

??Roș-albaștrii speră ca în acest an să pună capat seriei de 5 sezoane, de când nu au mai câștigat titlul de campioni. Din păcate, FC Steaua se confruntă cu mari probleme de efectiv înaintea acestui joc, având o serie de jucători importanți indisponibili. Florinel Coman este accidentat grav, iar Darius Olaru și Andrei Miron vor lipsi o perioada de 2-3 săptămâni în urma accidentărilor suferite în partida cu Sepsi, în vreme ce Iulian Cristea este și el incert după ce s-a accidentat la un antrenament.

⚠️Astfel, FC Steaua va începe Play-off-ul fără 5 titulari din sezonul regular: Man, Coman, Olaru, Miron, și Cristea. Coloana vertebrală a echipei!

Echipa probabilă:
Andrei Vlad – Valentin Crețu, Denis Haruț, Dragoș Nedelcu, Risto Radunović – Ovidiu Popescu, Adrian Șut, Răzvan Oaidă – Olimpiu Moruțan, Florin Tănase, Octavian Popescu

FORZA STEAUA!❤?

#liga1 #playoff #etapa1 #fcsbbotosani #fcsb #steaua #fcsbesteaua #SteauaRosAlbastra1947

34 de comentarii la „Liga 1-Play off: FC Steaua 2-1 FC Botoșani. Ne-a trecut glonțul pe la urechi…

1. xray Autor articol

Așa am zis si eu inițial, dar se pare că atunci când acel cartonaș provoacă suspendarea, pedeapsa se execută! Sunt șterse cartonasele, nu și pedepsele. Ceea ce ar fi cazul la Ovidiu Popescu. Vedem deseară.

1. Ioan FCSB

Sincer nici nu stiu daca sa ma bucur pentru egalul clonei cu Sepsi. Dacă’ clona iese din lupta pentru titlu cu siguranta se va alătura CFR-ului împotriva noastră. Poate din cauza asta Pepsi si-a dorit egalul. Campionatul in forma actuala a devenit un fel de snooker pe iarba. Este interesant din punct de vedere tactic dar lasa de dorit la spectacolul sportiv. 🙁

3
    3

Vasglo la Clujeni le-am dat noi Supercupa și campionatul il iau ei singuri. Fotbalul te pedepsește daca desconsideri competițiile. Mai ales supercupa. Trofeul sublim al unui an competițional.

3
      5
  2. adi i.

Am jucat destul de rapid dar fără ocazii sau suturi , nu prea înțeleg fotbalul : la CFR sunt bătrâni dar câștiga cupa și azi bat cu 3-0 noi avem mulți tineri lăsam cupa ca Find neinteresanta pt noi și pt moment suntem conduși ?

3. siegfried

Băiatul ăla Șut nu e în stare nici măcar un fault când trebuie? Istrate e și el pe teren ca să fim 11 pe teren. Popescu chiar e un jucător de viitor, în sensul că trebuie băgat în viitor pw teren când o să merite, nu acum.

3
    1
  4. saramago

Steaua – Botoșani 0-1 (pauză), după 45 de minute în care elevii lui Petrea au exhibat multă neputință: apărare nesigură, mijloc incapabil să-și impună jocul, oameni de atac animați de … proiecte personale. Din păcate , pe banca de rezerve nu sunt jucători în stare să amelioreze evoluția roș-albaștrilor.

Straton 5 – nesigur, dar după atâtea luni de inactivitate e de înțeles;
    Crețu 4 – a fost activ, a apărut în preajma careului advers, dar a comis erori foarte mari (vezi și faza premergătoare golului);
    Cristea 6 – singurul fundaș de încredere;
    Haruț 5 – fragil;
    Radunovic 5 – depășit de câteva ori în flanc, neinspirat în jumătatea adversă;
    Șut 4 – lent, greoi, a pierdut duelurile importante;
    Oaidă 5 – câteva execuții interesante, în rest …;
    Tănase 5 – coborât la mijloc, nu a ajutat echipa;
    Moruțan 5 – individualist, neinspirat, depășit în cele mai multe dueluri cu adversarii;
    Istrate 5 – are doar bunăvoință …;
    Oct.Popescu 5 – a arătat dezinvoltură doar atunci când s-a aflat departe de poarta adversă.

Meciul nu este încă pierdut, nu de alta dar moldovenii nu joacă grozav în defensivă și nici nu-și mențin concentrarea pe toată durata partidei. Însă steliștii trebuie să joace mai repede în preajma careului advers și, poate, să încerce mai des șutul de la distanță. Să mai vedem …

5. alex-0101

După meciurile naționalei Morutan e praf a intrat intr o pasa proasta și nu era cazul in play Off, lotul e subțire , foarte subțire in plus am jucat cu cea mai incomoda echipa din play Off după Sepsi , echipa organizata ce sta pe 2 linii și te lovește pe contraatac .. cât despre Popescu Jr e un puști nici nu ar trebui jucat meci de meci , valoare are dar ii trebuie timp

6. saramago

Steaua – Botoșani 2-1 (0-1), victorie prețioasă și norocoasă a elevilor lui Petrea, care au știut în partea a doua să profite de jocul slab al defensivei adverse. Totuși, cu resursele pe care le are la îndemână în acest moment, Steaua nu poate spera să câștige campionatul.

Straton 5 – nesigur;
    Crețu 5 – efort generos, în ambele reprize, greșeli importante, în ambele reprize;
    Cristea 6 – cel mai bun apărător;
    Radunovic 5 – prezent în joc, dar arată carențe și în defensivă, și în faza de atacȘ
    Șut 5 – a etalat un joc dur, nu știu cum a scăpat fără avertisment;
    Tănase 6 – mai bun în partea secundă, când a revenit în linia ofensivă;
    Oaidă 5 – nu își ajută prea mult echipa;
    Moruțan 5 – n-a făcut o partidă grozavă, dar accidentarea nu ne pică bine;
    Istrate 5 – e tânăr …
    Oct.Popescu 8 – când marchezi precum Del Piero în zilele de glorie ți se iartă multe;
    ………………………………………………………………………………………………………………….
    Perianu 6 – un fel de Ov.Popescu II, dacă tot e plimbat pe mai multe posturi în același meci;
    Vînă 5 – un subprodus al Academiei Hagi, dar poate că sunt eu rău;
    Panțiru 7 – a dat golul victoriei, suficient pentru a fi remarcat și lăudat;
    Simion – a jucat puține minute, a făcut însă un fault brutal.

Urmează, dacă nu greșesc, meciul cu academicienii lui Poenaru. Înainte de a ne gândi la meci, să-i lăsăm pe cei din staff-ul Stelei să numere indisponibilii. Oricum, va reveni după suspendare Ov.Popescu.

7. siegfried

Să nu ne îmbătăm cu apă rece. Am jucat ca niște cizme în fața unui adversar nu că modest, ultra modest. Ăștia, Sepsi și Clinceni sunt moartea speranței în atac. Doar în urma unor greșeli personale pot marca. Din păcate și noi tot cam pe acolo suntem cu excepția faptului că avem în plus execuțiile persoanele ale unor fotbaliști. Mulți dintre ai noștri nu au volum de joc. Popescu în afara de reușita de excepție nu a contribuit cu aproape nimic la jocul colectiv. Vână e o țeapă confirmată, Oaidă nici el nu e departe de statutul ăsta, Șut e slab, nu chiar ca Nedelcu și L.Filip că totuși ăsta știe să alerge, dar foarte puține reușite persoanele și destul de multe gafe.

1
    4
  8. vasglo

Rezumatul meciului facut de unul dintre actorii din iarba!

„Se întâmplă să jucăm și mai slab, e fotbal, nu suntem roboți. Cei de la Botoșani au jucători cu calitate, fac presing între linii, bravo lor! Înseamnă că avem o încredere foarte mare în noi și nu renunțăm niciodată. Sincer, nici nu m-am uitat la rezultatul lui CFR. Noi dăm totul când avem meci, luăm meciurile în parte și vrem să le câștigăm”

(declaratie Panțîru, la TV Telekom Sport)