Liga 1 – Play off: FC Steaua vs Astra 1-0! Un gât de oxigen

Duminică, 27 aprilie, Steaua (FCSB) a câștigat partida de pe teren propriu împotriva Astrei cu 1-0 și s-a apropiat la două puncte de liderul CFR Cluj, care urmează să o întâlnească pe Viitorul.

Singurul gol al roș-albaștrilor a fost înscris, în minutul 55, de Florin Tănase, jucător care putea obține și 2 sau 3 lovituri de pedeapsă, refuzate, însă, de Radu Petrescu, arbitru care a preferat să-i acord un cartonaș galben pentru simulare încă din prima repriză. A fost un gol elegant marcat după o pasă genială dată de Dennis Man.

Putea fi un scor mai mare: o bară (Man), multe ratări și vreo 2-3 penaltiuri neacordate… Însă meciul se putea încheia și remiză pentru că Astra a ratat incredibil în minutul 90+2. Cestor, complet nemarcat (!?), a trimis cu capul pe lângă poartă din 6 m.

Una peste alta, 3 puncte muncite și meritate, cât un gât de oxigen dat speranței în minuni.

Caseta tehnică:

FCSB: Bălgrădean – M. Roman, I. Cristea, Planic, J. Morais – Nedelcu, L. Filip (Teixeira ’57) – D. Man, Fl. Tănase, Fl.Coman (Bălaşa ’82) – Gnohere (Hora ’69). Antrenor: Mihai Teja

Astra: M. Santos – Butean, Erico, Cestor, Radunovic – Balaure (Llullaku ’58), R. Pires (Biceanu ’75), R. Moise – Begue (Gheorghe ’56), Zoua, Alibec. Antrenor: Costel Enache

Cartonaşe galbene: Tănase ‘45+1, Cristea ’49, Teixeira ’77, Bălgrădean ‘90+3 / Moise ‘48

Arbitri: Radu Petrescu – Vladimir Urzică, Alexandru Vodă – Andrei Antonie

Cu șanse foarte mici la câștigarea titlului de campioană în acest sezon, Steaua (FCSB) primește în această etapă vizita Astrei Giurgiu, într-o partida ce are loc duminică, 28 aprilie 2019, de la ora 21:00, pe Arena Națională, în etapa cu numărul 7 din Play-off-ul Ligii 1.

Remizele din ultimele două etape cu CFR și Viitorul, au îndepărtat formația pregătită de Mihai Teja la 5 puncte de liderul CFR, un handicap aproape imposibil de recuperat cu numai 4 etape înainte de finalul campionatului.

Astfel, singurul obiectiv al steliștilor va fi să își apere poziția secundă, pentru a avea un culoar mai bun în Europa League, avansul față de urmăritoarea Craiova, scăzând la numai 3 puncte după ultima etapă. Astra este total ieșită din lupta măcar la un loc de podium, giurgiuvenii parând a se concentra doar asupra Cupei României. Practic echipa lui Ioan Niculae va face doar act de prezență în acest Play-off, poate doar cu plătit polițe sau cu ”omenii”, alb-negrii având un singur succes și 5 înfrângeri în jocurile disputate până în prezent.

Mihai Teja are ceva probleme de lot. Romario Benzar este suspendat, iar Ovidiu Popescu, Alexandru Stan, Mihai Bălașa, Marko Momcilovic și Mihai Pintilii, sunt accidentați sau incerți pentru partida de duminică.

Echipa probabilă: Bălgrădean – Roman, Planic, Cristea, Morais – Filip, Nedelcu – Man, Tănase, Coman – Gnohere