Liga 1 Play-off #5: CFR Cluj 0-1 FC Steaua! Victorie!!!

FC Steaua a câștigat după o dispută pe care a controlat-o încă din primul minut! Liderul Ligii 1 a tras un singur șut pe poarta Stelei și asta abia în minutul 94!!!

Până la eliminarea pe deplin justificată a bosniacului Sušić, în minutul 43, arbitrajul prestat de Istvan Kovacs a fost exasperant pro CFR. Perla roș-albaștrilor, Tavi Popescu, a semnat golul victoriei în minutul 74. Bara și ratările steliștilor au ținut tabelă doar la 0-1.

Statistica InStat spune totul despre cum au decurs ostilitățile pe gazonul din Gruia:

FORZA STEAUA!?❤️?

⚽️?Duminica Floriilor, 17 aprilie 2022, oferă o partidă capitală pentru lupta la titlu, arbitrată la centru de Istvan Kovacs. FC Steaua va juca pe stadionul din Gruia contra liderului CFR Cluj. Este un joc care poate decide campioana încă din etapa cu numărul 5 a Play-off-ului, dacă clujenii vor învinge. Dacă!

?⚪️CFR Cluj vine după un eșec la CSU Craiova survenit la ultima faza de joc, când oltenii a profitat de o gafă în apararea clujeană. Totusi, situația rămâne liniștitoare pentru CFR, având și varianta unui rezultat de egalitate în acest joc, care le va conserva avansul de 5 puncte pe care îl au în fața roș-albaștrilor.

??FC Steaua pleacă la Cluj după o victorie reușită în fața Voluntariului pe Arena Națională. Cu acest succes, roș-albaștrii au mai atenuat pasul greșit făcut în fața Craiovei în urmă cu 2 etape, și s-au apropiat din nou la 5 puncte de CFR, însă pentru a pune o reală presiune pe lider, au nevoie de victorie în acest meci, care să reducă ecartul la numai 2 lungimi.

Echipa probabilă:
Ștefan Târnovanu – Vali Crețu, Iulian Cristea, Andrei Miron, Risto Radunović – Darius Olaru, Adrian Șut, Florin Tănase – Andrei Cordea, Andrei Dumiter, Octavian Popescu.