UPDATE. Liga 1: Gaz Metan – Steaua 1-3. Dică scufundă afro-flotila lui Teja

Vicecampioana obţine victoria, după ce a fost nevoită să întoarcă scorul de la 1-0.

Fofana a deschis norocos scorul pentru gazde, în minutul 30. Mingea șutată slab s-a  lovit de Morais în a deviat exact la colțul barei. Raul Rusescu a fost titular deşi nu mai jucase vreun meci oficial de mai bine de un an. La pauză, Nicolae Dică a făcut, ca de obicei, două schimbări. Rusescu i-a lăsat locul lui Harlem Gnohere, iar Florin Tănase l-a înlocuit pe Dennis Man.

VIDEO. Gnohere, MVP la Mediaş. Cum s-a schimbat jocul

La patru minute de la reluare, Olimpiu Moruţan restabileşte egalitatea, prin cel de-al treilea său gol în „roş-albastru”, pentru ca Harlem Gnohere să ducă scorul la 2-1, în minutul 63. Scorul final a fost stabilit de Florinel Coman, în minutul 83.

VIDEO. Gaz Metan – Steaua 1-3. Moruțan deschide balul golurilor steliste.

Un meci mai ușor decât m-am așteptat, controlat în întregime de steliști, chiar dacă în prima repriză finalizarea acțiunilor ofensive a fost deficitară. Formula experimentală din primul mitan nu a beneficiat de aportul unui Raul la cel puțin 80% din capacitate.

În urma acestui succes, Steaua acumulează 7 puncte şi revine pe locul ocupat la finalul sezonului trecut.

VIDEO. Goluri

VIDEO. Trailerul Gaz Metan vs Steaua

Gaz Metan – FCSB 1-3 (Fofana 30’/Moruţan 49′, Gnohere 63′, F. Coman 83′)

Echipele de start:

Cartonaşe galbene: Olaru ’18, Fortes ‘25 / Rusescu ’16, Tănase ’59, Ov. Popescu ‘71

Arbitri: Marius Avram – Adrian Radu Ghinguleac, Mihai Marius Marica – Horia Gabriel Mladinovici

Revenim…

Meciul Gaz Metan Mediaș – STEAUA, din etapa a patra a Ligii 1, se va disputa duminică, de la ora 21:00, în direct la Digi Sport 1, Look TV și Telekom Sport.

Brigada de arbitri este formată din centralul Marius Avram , tușierii Adrian Radu Ghinguleac și Mihai Marius Marica. Rezervă este Horia Gabriel Mladinovici.

VIDEO. Preview Nicolae Teja

Atitudine, agresivitate și determinare, asta vrea Mihai Teja de la jucătorii săi în partida de duminică seara cu Steaua. Tehnicianul Gazului Metan spune că echipa sa va încerca să câștige, să dea tot ce are mai bun în fața uneia dintre cele mai bune echipe din România, care are un lot valoros.

Video. Declarații RĂZBOINICE ale tânărului Moruțan: „Nu jucăm cu liderul Ligii I!”

Olimpiu Moruțan, noua vedetă roș-albastră, spune că poziția din clasament a celor de la Mediaș este irelevantă, iar Steaua merge să ia cele 3 puncte.

„Imi doresc sa câștigam meciul de mâine, nu avem cum să nu scoatem cele 3 puncte de pe teren. Nu jucam cu liderul Ligii 1, liderul o să fie la sfârșitul campionatului. Orice jucător intră pe teren o să își facă treaba cât mai bine și o să dea cât poate el. Fortes e un jucător bun, cu calități, dar noi avem un grup foarte unit și o să vedeți ca mâine scoatem rezultat foarte bun”, a spus Moruțan la conferință.

VIDEO. Conferință Dică – Gaz Metan vs Steaua

Nicolae Dică a anunțat că va face mai multe modificări în primul 11 la meciul cu Gaz Metan, în condițiile în care Steaua va juca joia viitoare un meci capital, returul cu Hajduk Split, în direct la PRO TV.

„Fortes este un jucător care a avut un început bun de campionat. Am transferat între timp un atacant, pe Rusescu, dar dacă Fortes va avea evoluţii bune în continuare, da, este posibil să ajungă la Steaua. Este un jucător valoros, poate să ajungă la Steaua”, a mai comentat antrenorul Dică.

Confruntarea contra croaților, de pe Arena Națională, e meciul anului pentru roș-albaștri. Asta pentru că ratarea calificării în play-off-ul EL, și apoi în grupe, ar însemna o gaură în buget 10 milioane de euro. Pentru moment, campionatul este în plan secund.

Nicolae Dică va folosi un prim „11” experimental în disputa de la Mediaș. Cred că îi va odihni pe cei mai mulți dintre titularii obișnuiți, în vederea returului cu Hajduk, de săptămâna viitoare.

În defensivă lucrurile sunt dramatice. Asta pentru că Bălașa și Momcilovic s-au accidentat în Croația. Probabil ei ar putea fi recuperați până la retur, dar cum în lot nu mai e alt fundaș central, Dică nu va risca să îl expună pe Planic, stâlpul defensivei în acest moment.

Rusescu e aproape să redebuteze mai repede decât se anticipa. Dică voia să-l introducă și la Split. „Sincer, chiar m-am gândit înainte de meci să îl introduc pe Rusescu 15 sau 20 de minute. Însă, la cum a decurs jocul, aşteptam cu Bălaşa să văd ce se întâmplă, dacă mai poate continua”, a spus antrenorul vicecampioanei, după partida de la Split.

Gnohere a dus greul ca vârf de lance la Split și mai mult ca sigur nu va putea să conducă încă o dată atacul roș-albaștrilor. În plus, un ritm din trei în trei zile pare oricum peste posibilitățile fizice actuale ale Bizonului. Astfel, Coman ar putea fi vârful de atac, însă nu e exclus ca Rusescu să înceapă partida.