Liga 1: FC Voluntari 0-0 FC Steaua! Egal pentru… CFR

?⚽️?Un meci greu pentru că atacul a fost lipsit de aportul decisiv al magicianului Budescu, în prima repriză, și al golgheterului Keșerü în mitanul secund. Ambii „veterani” au avut o prestație ofensivă sub potențialul lor. Pe aceeași linie cu cei doi s-au înscris Tavi Popescu și Florin Tănase.

Dacă centralul craiovean, George Găman, ar fi dictat penalty în minutul 11, la faultul clar asupra lui Budescu, poate că s-ar fi aliniat planetele și pentru atacul roș-albaștrilor. Altfel a fost un joc ofensiv mai puțin reușit al vicecampioanei. Sterilă, uneori chiar agasantă, a părut și „miuța” steliștilor de la marginea careului advers, în loc să șuteze sănătos spre poartă.

⚠️Nu trebuie să uităm că în ultimele 7 zile Steaua a disputat 3 meciuri folosind jucători reveniți din accidentări sau după infecții cu coronavirus‼

Una peste alta, FC Steaua a obținut 1 punct și s-a distanțat la 3 puncte de CSU Craiova, ocupanta locului al 3-lea, dar s-a îndepărtat la 8 puncte de lider. CSU a fost învinsă acasă la Farul cu 1-0, iar CFR Cluj s-a impus cu 3-0 la Dinamo.

Clasamentul Ligii 1
Echipa de start a Stelei din Liga 1
Rezumatul meciului

FORZA STEAUA!❤?

?⚽️?Partida FC Voluntari – FC Steaua din etapa a 15-a a sezonului regular de Liga 1 se va disputa duminică, 7 noiembrie 2021, pe stadionul Anghel Iordănescu, începând de la ora 21:30. Jocul se anunță a fi extrem de aprig și încrîncenat, având în vedere că se înfruntă locurile 5 și 2 din campionat, într-o partidă arbitrată de craioveanul George Găman.

?⚪ FC Voluntari a fost pe mare val după o serie de 6 victorii consecutive: 2-1 acasă cu Chindia, 2-1 în deplasare la Mediaș, 4-0 cu Mioveni, 1-0 la Rapid, 1-0 cu Farul și 2-1 la Sepsi. În cele 14 etape scurse din actualul sezon, FC Voluntari a acumulat 24 puncte și ocupă locul 5 în clasamentul Ligii 1. Însă în ultimele 2 meciuri a înregistrat eșecuri pe linie: acasă cu FC Argeș (0-2) și în deplasare la CFR (1-0). Elevii lui Liviu Ciubotariu au avut parte și de o consolare în această perioadă „neagră”, pentru că s-au trezit în sferturile de finală ale Cupei României, grație forfait-ului declarat în optimi de FC Steaua.

Interesant este că după 14 etape, Voluntari nu a înregistrat nicio remiză, fiind alături de CFR, singurele formații cu un asemenea bilanț. Liviu Ciobotariu a afirmat, vineri, că îşi doreşte ca formaţia sa să câştige partida cu FC Steaua pentru a putea încheia turul de campionat pe unul dintre primele şase locuri de Play-off.

??FC Steaua a bifat cea de a 7-a victorie consecutivă în Liga 1 și merge la Voluntari cu un moral bun și cu lotul parțial refăcut după valul de accidentări și de infecții virale care au decimat echipa. Totuși, Iordănescu nu va putea conta pe Radunović, suspendat pentru cumul de cartonașe galbene, dar nici pe Miron, Coman și Ivan Mamut nerefăcuți după accidentare.