Liga 1: FC Viitorul 2-2 FC Steaua! Egal cu cântec… de fluier

?⚽️?FC Viitorul 2-2 FCSB. FC Steaua a remizat la Ovidiu cu Viitorul, scor 2-2, într-o partidă în care arbitrul Istvan Kovacs i-a dezavantajat clar pe roș-albaștri în prima repriză.

În minutul 8 fundașul Damien Dussaut a încercat să preia în propriul careu o minge pe piept,  dar a lovit-o cu brațul drept și a trimis-o în corner din fața lui Coman, fapt certificat de reluări. Kovacs s-a făcut că plouă și nu a acordat nimic. În schimb, 10 minute mai târziu, același central a acordat fără să clipească un penalti pentru Viitorul,  după ce Mățan a intrat în și sub Cristea Iulian aflat în  săritură.

Dar asta nu a fost totul. În mod ostentativ și sfidător Kovacs a fluierat în prima repriză cvasi-exclusiv împotriva steliștilor, enervând pe toată lumea roș-albastră, în special pe Florinel Coman. Așa a reușit centralul din Carei să dea o infuzie de incredere celor de la Viitorul și să-i aducă în joc după ce Steaua îi băgase cu totul în corzi încă din primul minut.

⚽️?Cosmin Matei a deschis scorul din penalti în minutul 18, iar Florin Tănase a restabilit egalitatea în minutul 56, tot dintr-un penalti obținut de Octavian Popescu. În minutul 70, centrarea excelentă a lui Ovidiu Popescu a fost deviată în proprie poartă de Damian Dussaut. După doar trei minute, a fost rândul lui Andrei Miron să devieze în poarta șutul lui Ely Fernandez.

ℹSteaua a dominat copios partida, dar contrar stilului obișnuit al Viitorului, Mircea Rednic a pus echipa lui Hagi cu fundul în poartă pe două rânduri. Lipsită de un număr 9 autentic, fără multă inspirație și fără vână în șuturi, atacul stelist a măcinat în gol prin „pădurea de picioare” dobrogeană. Defensiva roș-albastră a fost taxată pe contraatac cu ajutorul arbitrului Istvan Kovacs (18′) și de o deviere ghinionistă a lui Andrei Miron (73′), două din cele câteva situații în care Viitorul a reușit să ajungă la careul Stelei.

⚠️Să fiu bine înțeles! Nu am intenția de a deconta semi-eșecul Stelei numai prin prestația centralului Istvan Kovacs. Meciurile se câștigă prin goluri marcate nu prin impresie artistică. FC Viitorul de aseară era o echipă de bătut pentru Steaua, dar inspirația nu a fost mereu cu roș-albastrii pe ultimii 16 m. Precizia paselor decisive, indecizia de a șuta sănătos la poartă din careu, fără a mai încerca să intre cu mingea la picior până în ațe, și imprecizia la finalizare au făcut ca Steaua să nu marcheze NICIUN GOL din multele acțiuni periculoase pe care și le-a creat. A punctat doar din penalti și un cadou de la Dussaut. Ăsta este adevărul!

De partea cealaltă, Viitorul a arătat o defensivă solidă, un joc bun de pase și cu dezvoltare rapidă pe tranziție pozitivă, dar la cum au decurs ostilitățile se poate spune că roș-albaștrii au pierdut dureros 2 puncte.

Însă nu e timp pentru lamentări post factum. Peste trei zile urmează meciul cu FC Voluntari, alt meci care nu este dinainte câștigat!

Echipe folosite de Mircea Rednic si Toni Petrea:

?⚫Viitorul: Cojocaru – Dussaut, Mladen, Dobrosavlevici, Boboc – C. Matei (Babunski ’73), Artean, Ciobanu (R. Benzar ’79) – Ely Fernandes, Luckassen (Pitu ’85), Măţan (G. Ganea ’69). Antrenor Mircea Rednic

??FC Steaua: Vlad – Ovidiu Popescu (Creţu ’74), Cristea, Miron, Radunovici – Olaru (Buziuc ’46), Şut (Vînă ’69), Octavian Popescu (Perianu ’69) – Man, Fl. Coman, Fl. Tănase. Antrenor Anton Petrea.

Arbitri: Istvan Kovacs – Vasile Marinescu, Valentin Avram – Andrei Antonie

?Cartonașe galbene: Artean 37, Boboc 55, Mladen 59, Cojocaru 90+2/ Buziuc 77

FORZA STEAUA!❤?

#liga1 #etapa17 #viitorulfcsb #fcsb #steaua #fcsbesteaua #SteauaRosAlbastra1947

AVANCRONICA

?⚽️?Derby-ul etapei cu numărul 17, și totodată meciul care închide această rundă, are loc pe arena Academiei Gheorghe Hagi din Ovidiu, acolo unde liderul Ligii 1, FC Steaua, întâlnește formația gazdă FC Viitorul. În tur, Steaua s-a impus cu 3-0 pe Arena Națională.

?⚫ FC Viitorul și-a întărit ofensiva în această iarnă cu un atacant leton, Valērijs Šabala, care a debutat chiar runda trecută în egalul 0-0 de la Arad cu UTA. Deși echipa se află sub comanda unui antrenor experimentat, Mircea Rednic, pare că dobrogenii încă nu s-au familiarizat cu stilul de joc propus de acesta, rezultatele nefiind tocmai grozave. Cu „Puriul”  pe banca tehnică, FC Viitorul a strâns numai 5 puncte în ultimele 5 etape de Liga 1, înregistrând o victorie, 2 remize și 2 înfrângeri.

Pe teren propriu, FC Viitorul nu a pierdut decât în fața celor de la FC Botoșani (1-2) în ultimele 5 meciuri jucate pe arena din Ovidiu, acolo unde a mai bifat 2 succese (2-1 cu Dinamo, 2-1 cu Hermannstadt) și 2 rezultate de egalitate (1-1 cu CFR Cluj, 2-2 cu și FC Argeș).

?? FC Steaua a început cu dreptul acest an competițional printr-o victorie la scor de neprezentare cu Astra. Astfel, roș-albaștrii vin la acest meci cu un moral bun și motivați să-și consolideze poziția de lider al Ligii 1. Steliștii au obținut rezultate bune în ultimele jocuri disputate în deplasare, având 4 victorii ( 2-0 cu Academica Clinceni, 2-0 cu Chindia Târgoviște, 3-2 cu Gaz Metan Mediaș, 2-0 cu CSU Craiova), pierzând numai jocul de la Cluj cu CFR (2-0).

?Din motive medicale, Toni Petrea nu poate conta nici în acest meci pe Sergiu Buș, Dragoș Nedelcu, Lucian Filip și Olimpiu Moruțan.

Echipa probabilă:

A. Vlad  –  Ov. Popescu, I. Cristea, A. Miron, R. Radunovič – D. Olaru, G. Simion, F. Tănase – D. Man, F. Coman, Oct. Popescu

Conform site-ului soccerway.com palmaresul all time al întâlnirilor directe cu FC Viitorul este net favorabil Stelei. Din cele 28 de meciuri, în toate competițiile, roș-albaștrii au bifat 19 victorii, 4 remize și 5 înfrângeri, golaveraj 58-25. Deși la prima vedere pare că roș-albaștrii sunt favoriți „pe hârtie”, disputele cu echipa FC Viitorul au oferit, uneori, și rezultate surprinzătoare.