Liga 1: FC Steaua 3-1 FC Botoșani! Welcome Toni Petrea!

??Toni Petrea debutează în noul sezon la FC Steaua cu o victorie la scor, obținută cu emoții pe final, după câteva ratări monumentale ale roș-albaștrilor, cu poarta goală. Printre „ratangii” din acest meci se numără Budescu, Ianis Stoica, Florin Tănase și Claudiu Keșerü.

FC Botoșani a reușit să detoneze bomba în minutul 25, marcând din singura lor prezență în careul stelist. După pauză, Toni Petrea a operat schimbări inspirate. Cei introduși în minutul 69, Valentin Gheorghe și Ianis Stoica, au reușit să intoarcă tabela în câteva minute (77′ si 86′). Căpitanul Florin Tănase a închis tabela cu un supergol (93′), după ce s-a distrat toată cu defensiva moldovenilor.

Totuși a fost un meci greu și cu câteva minusuri în exprimarea echipei, dar suntem convinși că Toni Petrea le va corecta în timp pentru că abia a revenit la FC Steaua. Să nu uităm că în ultimele două meciuri din Liga 1, cele cu Farul și Voluntari, Vicecampioana nu a reușit să marcheze niciun gol! Victoria de la Farul a fost dintr-un autogol!

Felicitări băieților!
Welcome Toni Petrea!
FORZA STEAUA!❤?

A

?⚽️?FC Steaua revine „acasă” pe Arena Naţională pentru a disputa meciul cu FC Botoșani din etapa a 16-a,  programat duminică, 21 noiembrie 2021, cu începere de la ora 20:30. Vicecampioana va disputa acolo toate jocurile considerate în organizare proprie, până la finalul ediţiei de campionat 2021-22.

?⚪?FC Botoșani este o echipă pe val, clasată pe locul 4 în campionat, la doar 4 puncte distanță de Steaua, după turul sezonului regular din Liga 1. Însă formația pregătită de Marius Croitoru este pe primul loc într-un clasament al jocurilor disputate în deplasare, fiind neînvinsă în cele 8 partide jucate departe de casă, în care a acumulat 5 victorii și 3 remize. Totuși, patronul clubului  se teme că fotbaliștii săi nu vor trata serios acest meci datorită mutațiilor de pe banca tehnică a steliștilor. ?”FCSB-ul, cu sau fără Iordănescu, joacă bine… Mi se pare foarte subțire motivul pentru care a cedat domnul Iordănescu.”, a mai spus Valeriu Iftime.

??⚪FC Steaua a schimbat antrenorul forțată de împrejurări. Edi Iordănescu a plecat subit și a fost înlocuit urgent de Toni Petrea, tehnicianul cu care Steaua a bifat câteva realizări în sezonul trecut:
?A avut ️cel mai frumos joc și cel mai eficient atac, cu 70 de goluri marcate în 40 de meciuri. Superlative în raport cu prestațiile din ultimii ani.
?A dat ️”Golgheterul Ligii 1″, cu 24 goluri, pe Florin Tănase.
?️A dat „Pasatorul Ligii 1”, cu 12 assist-uri, pe Olimpiu Moruțan.
?️A terminat „Campioana” sezonului regular cu 65 puncte, o premieră pentru FC Steaua de când se joacă în sistem play off/on. A cucerit titlul de Vicecampioană a României după Play-off.
?A adus ️un trofeu în palmares, Cupa României 2019-20.

Vicecampioana are un parcurs aproape fără greșeală, având 7 victorii și un rezultat de egalitate în ultimele 8 partide din acest sezon. Duminică, steliștii trebuie să învingă pentru a se menține aproape de lider, în vreme ce moldovenii vor să demonstreze că sunt favoriți la calificarea în Play-off.

Echipa probabilă:
Andrei Vlad – Vali Crețu, Paulo Vinicius, Iulian Cristea, Risto Radunović – Darius Olaru, Adrian Șut, Florin Tănase – Andrei Cordea, Claudiu Keșerü, Octavian Popescu