Liga 1: FC Steaua 2-1 FC Argeș. Victorie prețioasă!

Vicecampioana României învinge cu 2-1 pe FC Argeș, o echipă solidă și bine asezată în teren. A fost un meci dificil si din cauza marilor ratări  comise de roș-albaștri, în frunte cu Ianis Soica. În loc să aibă cu 2 sau 3-0 pe tabelă, Steaua s-a văzut condusă în minutul 62 dintr-un corner. Însă Edi Iordănescu s-a dovedit inspirat la schimbări (60′). După numai 9 minute, roș-albaștrii au întors rezultatul prin „rezervele” Octavian Popescu (67′) și Valentin Gheorghe (71′), cel care a finalizat cu capul din pasa altei „rezerve”, Vali Crețu.

FC Steaua reușește a 7-a victorie consecutivă, iar ultimele două au fost obținute în condiții de forță majoră,  generată de accidentări și de infectarea cu COVID 19. Sunt 3 puncte foarte prețioase în lupta pentru podium și menținerea în plasa liderului.

Rezumatul meciului

FORZA STEAUA!❤?

?⚽️?Meciul FC Steaua – FC Argeș e programat duminică, de la 20:30. Partida din etapa a 14-a se dispută pe Stadionul Municipal din Buzău, „casa” temporară a Vicecampioanei României.

⚪?FC Argeș se află în creștere de la meci la meci și rezultatele demonstrează acest lucru. În ultimele 2 runde din Liga 1 au bifat 2 victorii. În plus, elevii lui Andrei Prepeliță au obținut și o calificare în sferturile de finală ale Cupei României după ce au eliminat-o pe Dinamo. Obiectivul piteștenilor pentru acest sezon este să prindă un loc de play-off.

??FC Steaua trece printr-o formă bună din punct de vedere al rezultatelor. Totuși, echipa traversează o perioadă dificilă din cauza accidentărilor și a infectării cu Covid 19. Indisponibilitățile au dus la amânarea meciul cu Farul și la eliminarea din Cupa României prin forfait. Cu 15 puncte în ultimele 5 etape, roș-albaștrii nu se pot gândi decât la a șasea victorie consecutivă în Liga 1 pentru a nu pierde contactul cu podiumul. Edi Iordănescu va reveni pe banca tehnică, însă FC Steaua mai are încă mulți jucători indisponibili pentru meciul cu FC Argeș.

Cele două formații sunt adversare de tradiție la nivelul primei ligi. Totuși în ultimii ani nu s-au întâlnit de foarte multe ori pentru că piteștenii au absentat o perioadă din Liga 1. Singurele întâlniri recente sunt duelurile din sezonul trecut. Meciul tur a fost câștigat de FC Steaua cu scorul de 3-0. Returul a fost mult mai echilibrat și s-a încheiat cu scorul de 0-0. De la revenirea în Liga 1, FC Argeș nu a marcat încă în poarta Stelei, dar duminică va fi primul meci în care FC Argeș se va lupta motivată că are șanse reale pentru a obține cel puțin un punct în duelul cu Vicecampioana României.