Liga 1: FC Steaua 4-1 CSU Craiova! Le-a dat cu Arena-n cap!

??⚽️?Trailerul unui SHOW fotbalistic dat de Steaua din Liga 1 împotriva celor de la CSU Craiova pe Arena Națională. FC Steaua București (FCSB) 4-1 CSU Craiova!?❤?

⚽️?Olimpiu Moruțan, autorul unui gol de pe altă planetă!

?Rezumatul meciului

CRONICĂ

Seară magică pentru roș-albaștri!

by FCSB

FCSB a obținut o nouă victorie de răsunet împotriva celor de la Universitatea Craiova, scor 4-1, într-o partidă contând pentru a doua etapă a Ligii 1.

Olimpiu Moruțan a deschis balul roș-albaștrilor cu o execuție magistrală, de la mare distanță în minutul 7, care l-a lăsat fără replică pe Pigliacelli. În minutul 16, a venit rândul lui Octavian Popescu să iasă la rampă, tânărul nostru atacant ducând scorul la 2-0, din pasa lui Andrei Cordea, care avea, de asemenea, să înscrie în minutul 43, după o greșeală flagrantă a lui Bancu, și să stabilească scorul pauzei.

Florin Tănase a făcut 4-0 în minutul 60, după o fază în care Mateiu i-a trimis mingea în picior, în timp ce Markovic a redus din handicap după numai patru minute.

În altă ordine de idei, Andrei Dumiter a debutat pentru FCSB în acest joc, fiind înlocuit la pauză de Răzvan Oaidă.

Evoluția magistrală a roș-albaștrilor a venit și pe fondul atmosferei extraordinare a Peluzei Nord și a tuturor suporterilor prezenți în număr de peste 10.000 pe Arena Națională. Clubul nostru le mulțumește tuturor pentru prezență și îi așteaptă în număr mai mare la următoarele partide!

FCSB – UNIVERSITATEA CRAIOVA 4-1 (3-0)
Au marcat: Moruțan 7, Oct. Popescu 16, Cordea 43, Tănase 60/ Markovic 64

FCSB: Vlad – Haruţ, Creţu, Vucur, Şerban (Perianu \’81) – Moruţan, Ov. Popescu, Tănase (Ondrasek \’68) – Cordea (C. Dumitru \’68), Dumiter, Octavian Popescu (Coman \’62)

Antrenor: Dinu Todoran

CS Universitatea Craiova: Pigliacelli – Conte (Vlădoiu \’56), Găman, Bălaşa, Bancu – Mateiu, Bic (Markovic \’56) – Cîmpanu (Baiaram \’28), Nistor, A. Ivan (Gustavo \’17) – Koljic

Antrenor: Dragoş Bon

Cartonașe galbene: Moruțan 58/ Markovic 70, Vlădoiu 90+2

Arbitri: Istvan Kovacs – Vasile Marinescu, Mihai Artene – Marcel Bîrsan

⚽️?Primul derby important al acestui nou sezon competițional, are loc chiar în etapa a 2-a din sezonul regulat, pe Arena Națională, acolo unde Vicecampioana României, Steaua din Liga 1, primește vizita clonei lui Mihai Rotaru, CSU Craiova.

?Partida are loc duminică 25 iulie 2021, ⏰de la ora 21:00 și ?este transmisă în direct de Look Sport TV, Telekom Sport și Digi Sport.

??FC Steaua București (FCSB) a obținut doar un egal în prima runda la Botoșani, însă a reușit prima victorie într-un joc oficial din acest sezon în fața kazakhilor de la Shaktar Karagandy în preliminariile nou înființatei UEFA Conference League (UECL), câștigând cu 1-0 manșa tur de la București. Totuși, este de așteptat ca steliștii să nu se menajeze deloc în această întâlnire, având în vedere că pot pierde încă din start contactul cu locurile fruntașe. Totodată, este foarte probabil ca în acest joc să revină în primul 11 și Florinel Coman, ce a fost folosit 20 minute și în jocul din UECL, ușor-ușor urmând ca acesta să fie folosit cât mai mult pentru a atinge mai rapid nivelul de joc pe care il avea înainte de accidentarea din sezonul precedent.

?⚪CSU Craiova vine la acest joc cu orgoliul rănit, după o înfrângere rușinoasă în fața modestei formații din Albania, FK Laci, în preliminariile UECL, scor 1-0. Eșecul l-a costat postul pe antrenorul grec Ouzounidis, demis imediat de patronul clonei. Totuși, cu grecul pe banca tehnică, echipa lui Rotaru a cucerit două trofee în ultimele două luni, Cupa României și Supercupa, și a reușit să câștige primul joc din acest campionat, 1-0 pe teren propriu în fața celor de la FC Arges, prin golul marcat de Andrei Ivan.

?Vicecampioana a reușit să câștige 6 din ultimele 10 meciuri directe disputate impotriva formației lui Rotaru din Bănie.