FCSTEAUA.RO

Liga 1: FC Steaua 3-0 CS Mioveni cu două rezerve valide

?FC Steaua a învins-o pe CS Mioveni cu scorul de 3-0, la Buzău, în regim de avarie și pe un gazon afectat de ploaie. Din cauza accidentărilor şi a cazurilor de COVID-19 în lot, vicecampioana a avut doar doi jucători eligibili pe banca de rezerve, pe Ştefan Târnovanu şi Alexandru Musi.

La meci au fost prezenți 1.830 steliști care au înfruntat frigul, ploaia și pandemia pentru a susține echipa Steaua din Liga 1. Asta în condițiile în care:
▪️Meciul se juca în Buzău, nu în București.
▪️În Buzău a fost frig și a plouat toată ziua, iar numai Tribuna 0 are acoperiș. Toți au stat înghesuiți la Tribuna 0.
▪️Au avut acces doar persoanele vaccinate, iar in județul Buzău rata de vaccinare e undeva la 25%.

⚠️Max. 2️⃣0️⃣ este numărul spectatorilor prezenți azi în Ghencea la un meci de Liga 2, CSA 1-1 Astra, pe un stadion cu 31.000 locuri.

Roș-albaștrii au dominat clar partida, fapt ilustrat și de statistica InStat:
▪️Posesie 61-39%
▪️Suțuri la poartă 13-4
▪️Șuturi pe poartă  7-1

În minutul 9, vicecampioana României a cerut penalty după o intervenție asupra lui Olaru. Cea mai mare ocazie de gol a primei reprize a avut loc în minutul 34. Tănase i-a pasat Keșeru, acesta a centrat în fața porții, dar nici Olaru și nici Ianis Stoica nu au reușit să înscrie.

În prelungirile primei reprize, CS Mioveni a rămas în inferioritate numerică. Buziuc a fost eliminat, după ce a primit al doilea galben.

Dupa pauză, Steaua a fost aproape de gol, în minutul 55. Ianis Stoica i-a pasat lui Keșeru, iar acesta a țintit bara, cu un  șut din afara careului. Faza a continuat, iar arbitrul a acordat penalti, după o intervenție a lui Scarlatache asupra lui Keșeru. Tănase a transformat pentru 1-0.

În minutul 65, Keșeru a șutat din careu, portarul a respins în față, și Dumiter a trimis mingea în poartă, iar scorul a devenit 2-0.

Patru minute mai târziu, Keșeru a înscris cu un superb șut la vinclu, din pasa lui Miron, stabilind scorul final la 3-0.

? Decimată de accidentări și Covid 19, FC Steaua urcă pe locul 2 și bifează o serie de 6 victorii consecutive în 6 meciuri, cu 19 goluri marcate‼

⚽️??Echipa FC Steaua:
Vlad – Haruţ, Vinicius, Miron, Radunovic – Olaru, Perianu, Tănase – I. Stoica (Musi ’80), Keşeru, Dumiter.

AVANCRONICĂ

?⚽️?FC Steaua primește vizita echipei CS Mioveni, sâmbătă, 16 octombrie, de la ora 20:30, „acasă” la Buzău, pe Stadionul Municipal, în etapa a 12-a din Liga 1.

??CS Mioveni a reușit să adune 7 puncte din cele 6 jocuri disputate în deplasare în acest sezon. Cu numai 6 goluri marcate în 11 meciuri, argeșenii au cel mai slab atac din Liga 1, dar o partidă cu Steaua este o motivare în plus pentru jucătorii pregătiți de Alexandru Pelici.

??FC Steaua ocupă locul 3 în Liga 1, fiind la un singur punct de locul secund și la 9 de lider. Vicecampioana a realizat punctaj maxim în ultimele 4 etape și speră să își continue marșul în urmărirea liderului CFR și după partida cu CS Mioveni, o echipă incomodă pentru toate adversarele întâlnite până acum în Liga 1.

Însă roș-albaștrii au o partidă dificilă și din cauza pandemiei. Până la ora la care scriu, Edi Iordănescu, o parte din staff-ul tehnic, Cătălin Straton, Iulian Cristea, Răzvan Oaidă, Andrei Cordea și Sorin Șerban au fost depistați pozitiv la Covid 19. Budescu și Șut au simptome, dar testele au ieșit negative. Preventiv, ambii stau la izolare.

Pe lângă cei 5 „suspecți” sau „infectați”, mai lipsesc și 5 jucători accidentați: Octavian Popescu, Ovidiu Popescu, Coman, Panțîru și Burlacu. La cei 18 fotbaliști rămași valizi din lotul primei echipe s-au alăturat și câțiva juniori.

La meciul de sâmbătă cu CS Mioveni, antrenor principal va fi Eugen Nae, readus urgent la club ca antrenor de portari, Marius Popa fiind infectat. Nae s-a aflat în anii trecuți în staff-ul lui Cosmin Olăroiu.