Liga 1: Chindia Târgoviște 0-1 FC Steaua. Victorie muncită

?⚽️O victorie muncită, dar meritată, împotriva unei echipe bine asezată defensiv de Emil Săndoi. Din păcate, cei de la Chindia, în frunte antrenorul, au arătat ca o trupă penibilă de circari simulanți. Arbitrul central a avut și el o bună contribuție la acest circ. Aproape orice contact l-a fluierat ca fault pentru Chindia, în vreme ce elevii lui Săndoi se tăvăleau pe gazon de ziceai că-și dau duhul, ceșind cartonașe și trăgând de timp… Nu mai intru în detalii pentru că ați văzut meciul…

Cu un om în plus din minutul 8, Steaua a dominat jocul și a avut marile ocazii de gol. Un asediu roș-albastru desfășurat ca la handbal și jucat la o singură poartă. În lista ratărilor, roș-albaștrii au mai bifat și două bare. Golul victorie a venit dintr-un penalti, corect acordat, în minutul 95. Astfel, Budescu a adus cele 3 puncte, pe deplin meritate, și a spart gheața la gol de la revenirea la Steaua!

Rezumatul meciului

FORZA STEAUA!❤?

?⚽️?FC Steaua mai are un meci de jucat, cel din etapa 11 a Ligii 1 cu Chindia Târgoviște, de vineri, 1 octombrie 2021, ora 21:00, pe Stadionul Ilie Oană din Ploiești, înainte de întreruperea campionatului pentru meciurile naționalei.

Ambele formații traversează un moment bun înaintea acestei partide, având fiecare câte 3 jocuri consecutive fără înfrângere în Liga 1.

??Chindia Târgoviște, gazda a acestui meci, a reușit să câștige 7 puncte în ultimele 3 etape și a ajuns la un total de 13 puncte, ocupând locul 10 la startul acestei runde. Emil Săndoi a păstrat o mare parte din jucătorii buni cu care a reușit un campionat rezonabil în sezonul trecut, iar acum țin echipa departe de zona retrogradării. Chindia este neînvinsă în acest sezon pe „teren propriu”, având 2 victorii (1-0 cu Dinamo, 2-0 cu Farul) și 2 remize (1-1 cu Sepsi, 2-2 cu Academica).

??FC Steaua are un moral bun înaintea acestei partide, reușind să câștige un punctaj maxim în ultimele 3 etape (6-0 cu Dinamo, 1-0 cu FCU Craiova și 3-2 cu Academica). Datorită acestei serii, Vicecampioana a ajuns pe locul 4, la 9 puncte în urma liderului CFR, însă jocul roș-albaștrilor a avut și unele mici perioade de exprimare confuză.

Edi Iordănescu a spus că obiectivul principal este victoria. Din păcate, „Magicianul” Budescu nu este încă la 100% din capacitate, iar Florin Tănase și Octavian Popescu vor reveni în lotul de joc abia după pauza competițională. Cu Florinel Coman situația este mai complicată și va absenta mai mult.

Echipa probabilă: Andrei Vlad – Vali Crețu, Paulo Vinicius, Andrei Miron, Risto Radunović – Andrei Cordea, Andrei Șut, Darius Olaru
– Ianis Stoica, Claudiu Keșeru, Valentin Gheorghe.