FCSTEAUA.RO

Liga 1: Clinceni 0-2 FCSB! Man și Moruțan, daună totală în 3 minute!

?Victorie prețioasă în economia campionatului‼ Dennis (Super) Man din nou omul decisiv! ???

⚽️⚽️Perla Stelei și Olimpiu Moruțan au închis meciul în mai puțin de 3 minute (86′, 89′), iar Steaua a revenit pe locul 2 în Liga 1,  cu cel mai prolific atac, 17 goluri in 7 partide! Din cele 17 reușite, 11 au fost bifate de Man (6) și Tănase (5).

? Cu 6 goluri în Liga 1, MVP-ul meciului, Dennis Man, a urcat pe primul loc în topul marcatorilor, alături de bosniacul Koljic de la CSU Craiova.

A fost săptămână de coșmar pentru naționale României, dar și un weekend ciudat. După ce marile echipe din La Liga au furat-o simultan, Getafe 1- 0 Barca  și Real 0-1 Cadiz,  după ce liderul Ligii 1 a câștigat dintr-un penalty inventat, băgați cu fundul în poartă de câinii „spaniolului”, iar campioana en titre s-a scremut acasă cu Botoșaniul (2-1),  mă așteptam la un meci greu al Stelei cu Clinceni.

Trupa lui Poenaru era neînvinsă în ultimele 5 etape și fără gol primit în ultimele 4, iar până la meciul cu Steaua avea numai 4 goluri primite în 6 meciuri. După ratările URIAȘE ale lui Tănase (bară, 19′) și Moruțan (70′), parcă începusem să mă consolez cu ghinionul și ideea unui egal…

Fluidizarea jocului stelist a venit în repriza a doua când Petrea i-a înlocuit pe Ov. Popescu (46′) și Buziuc (46′), cu Octavian Popescu și Ovidiu Perianu. Însă mutarea câștigătoare a fost în minutul 65, când Toni Petrea l-a scos pe „neproductivul” Buș și l-a introdus pe Vînă. Astfel, golgheterii Stelei, Tănase și Man, au trecut „vârfuri” într-un sistem 4-4-2, iar Vînă i-a luat locul lui Tănase în linia a doua.

Împotriva unei echipe asezată pe două rânduri cu fundul în poartă, jucătorii de valoare pot face diferența prin realizări personale de clasă. Asta a reușit Dennis Man în minutul 86, când s-a distrat de unul singur cu defensiva Clinceniului, după „superpasa” primită de la Tănase.

Peste 3 minute a fost rândul lui Moruțan să răzbune ratarea din minutul 70, printr-un număr personal. O pasă foarte bună în dreapta, de la Octavian Popescu, fentează un adversar din corp, simulând că şutează cu stângul, trage cu dreptul şi îl învinge pe Vâlceanu.

Tot aseară a venit încă o confirmare de la puștiul Octavian Popescu. Pe lângă assist, mijlocașul de 17 ani a creat deseori panică în careul celor de la Clinceni, când și-a etalat controlul balonului în regim dinamic, forța de pătrundere și viziunea de joc.

Un plus a adus și mijlocașul central de 18 ani, Ovidiu Perianu, eficient pe ambele faze, parcă mai angrenat, mai exact și mai dinamic decât Ovidiu Popescu în prima repriză. Viitorul sună bine!

Șocantă a fost declarația lui Poenaru care la final a pus înfrângerea pe seama arbitrajului. Antrenorul se referă l-a faultul de roșu făcut de Iulian Cristea în minutul 75, asupra lui Raul Rusescu, ca ultim apărător,  sancționat de arbitru  doar cu galben.

„E un sentiment de frustrare, echitabil era un meci egal. Diferența s-a făcut la acea intervenție a lui Iulian Cristea. Altfel era dacă era eliminat, dar domnul Cojocaru nu știa ce să facă, era depășit total. E al doilea meci în care greșește împotriva noastră. În loc să fie ei în 10 oameni, s-a terminat 2-0.”, a spus Poenaru.

Statistica meciului îi demonstrează lui Poenaru de ce a luat bătaie: Posesia 61-39%, Șuturi  1-11, Șuturi pe poartă 1-4, Șuturi pe langă 0-7, Cornere 1-7.

Echipele de joc

?⚪Academica Clinceni: Vâlceanu – Pashov, Jutric, Patriche, M. Dobrescu – Cebotaru, Cascini – A. Cordea, Chunchucov (Boiciuc ’72), P. Petrescu (Achim ’46) – R. Andronic (Rusescu ’46). Antrenor: Ilie Poenaru

??FCSB: Vlad – Creţu, Cristea, Miron, Panţîru – Ov.Popescu (Perianu ’46), Moruţan, Tănase, Man, Buziuc (Oct. Popescu ’46) – Buş (Vînă ’65). Antrenor: Anton Petrea

Cartonașe galbene: Cordea 38, Cascini 59, Patriche 78/ Man 68, Cristea 75

Arbitri: Adrian Cojocaru – Marius Marchidanu, Alexandru Voda – Sorin Costreie.

FORZA STEAUA!❤?

X Ray

AVANCRONICĂ

⚽️?Meciul dintre Academica Clinceni  și FC Steaua, contând pentru etapa a 7-a din Liga 1, va avea loc luni, 19 octombrie 2020, de la ora 21:00, pe arena „Ion Comșa” din Călărași. Stadionul din Clinceni nu are nocturnă.

?Partida se transmite în direct la Digi Sport, Telekom Sport și Look TV.

Etapa a 7-a din Liga 1 se încheie cu un meci între două echipe între care în ultimii ani au avut loc multe mișcări de trupe. Academica Clinceni a avut în anul promovării, 2018/19, mulți jucători tineri împrumutați de la FC Steaua. Meciul poate fi și un duel inedit între vechea generație a Stelei și cea actuală. Acum, ilfovenii îi au în lot pe patru dintre cei care făceau performanțe europene în urmă cu câțiva ani, la Steaua. Campionii și foștii jucători de bază ai Stelei lui Reghe, Cristi Tănase, Raul Rusescu, Florin Gardoș și Paul Pîrvulescu, pot juca luni împotriva noii generații steliste, Florin Tănase, Dennis Man, Olimpiu Moruțan & Co.

Anul trecut, tot pe arena din Călarași, FC Steaua se impunea cu 3-0. Dar, în returul de la București, Academica a scos un nesperat 0-0, în ciuda comentariilor haterilor care dădeau sigur un non-combat al ilfovenilor.

?⚪Echipa antrenată de Ilie Poenaru este fără gol primit de 4 meciuri și după 6 runde ocupă locul 10 cu 7 puncte, fiind învinsă doar în prima etapa de campioana en titre CFR Cluj. Singura victorie bifată a venit acasă cu Gaz Metan, iar cele 4 remize au fost acasă contra Chindiei și în deplasare cu Hermannstadt, Botoșani și UTA.

??După 6 etape, FC Steaua ocupa locul 2 în Liga 1 cu 12 puncte, dar luni e obligată să învingă pentru a-și păstra poziția. În toate cele 4 victorii din campionat, FC Steaua a marcat câte 3 goluri. Este vorba despre partidele de pe teren propriu cu Viitorul, Argeș și Dinamo, respectiv de deplasarea cu Astra. Totuși, steliștii au și 2 înfrângeri în deplasare cu FC Voluntari și Poli Iași.

FC Steaua are cel mai bun atac din Liga 1, cu 15 goluri reușite în 6 etape. Dar steliștii dețin și cea mai slabă apărare din primele 7 clasate, cu 9 goluri primite, din care 5 într-un singur meci la Iași. Este drept, nu trebuie să uităm că formula de echipă a Stelei a fost puternic afectată de COVID-19. Așadar, așteptările sunt în continuare mari de la principalii marcatori din Liga 1. Man și Tănase au câte 5 reușite în acest sezon. Coman, accidentat la Backa Topola, va fi indispinibil încă 2-3 săptămâni.

✅Conform AS.ro, Răzvan Oaidă s-a refăcut complet și de miercuri a revenit la echipă. Cu toate că nu a evoluat niciun minut în actuala stagiune, mijlocașul de 22 ani ar putea juca luni cu Academica Clinceni.

⚠️Se pare că FC Steaua a scăpat și de COVID-19. Ultimii 5 jucători cu semne de întrebare, Ovidiu Popescu, Andrei Pandele, Andrei Miron, Iulian Cristea și Vali Crețu, au fost testați negativ și pot juca împotriva Clinceniului. Doar Andrei Vlad mai are câteva emoții după ce colegul său de cameră de la U21, Alex Pașcanu, a fost testat pozitiv pentru coronavirus. Însă Vlad s-a vindecat recent și sunt șanse să nu fie din nou infectat, dacă a dezvoltat anticorpi.