30-09-04

TSKA - Steaua 2-2

Ce greu ne-a fost, dar ne-am calificat!!! Suntem in grupele Cupei UEFA! Am demonstrat inca o data ca... "Romania - Steaua! Europa - Steaua! ORIUNDE - STEAUA!!! Campionii din Ghencea!
Asa cum ii si era cerut, Steaua a inceput cu multa atentie partida cu sofiotii, parand un pugilist experimentat care isi studiaza linistit si atent adversarul, pentru ca apoi sa-l loveasca decisiv. Loviturile au fost semnate de Oprita in minutul 14, lovitura cu capul dupa o centrare a lui Dorinel Munteanu si de Paraschiv in minutul 34, dupa o pasa inteligenta "printre" a lui Florentin Dumitru. Intre cele doua goluri, consemnam si o uriasa ocazie trecuta in contul lui Paraschiv si un penalty primit mult prea usor si, poate intr-o consecinta divina, ratat de bulgari.
Din pacate, in prelungirile primei reprize Sakaliev reduce din diferenta, gol care se va dovedi extrem de suparator pentru echipa noastra in desfasurarea ulterioara a meciului.
Usor-usor, cedam mijlocul terenului pe care il stapinisem atat de bine in prima repriza, si ne aflam din ce in ce mai des in postura de a ne apara in apropierea careului nostru. Cu toate acestea, prima ocazie a reprizei secunde ne apartine. Mingea ajunge la Dica, acesta centreaza pentru Paraschiv dar reluarea acestuia este imprecisa. In minutul 77 TSKA inscrie din nou. Gargorov il intoarce pe Ghionea in careu si suteaza puternic de la 7 metri. 2-2 si finalul se anunta din ce in ce mai tensionat. In minutul 80 bulgarii au o noua imensa ocazie, ratata de Sakaliev care din 3 metri trimite mingea cu capul direct in Hamutovski. Finalul este de infern, stadionul pare sa erupa. In minutul 90 isi face reintrarea si Ciocoiu care il inlocuieste pe Dica. In sfarsit vine si fluierul final care ne poarta spre inca cel putin 4 meciuri europene. Felicitari Steaua, felicitari Zenga, felicitari suporterilor! Traim cu totii o seara de vis!

I-am pus la murat...
Bulgarii au asteptat intalnirea de astazi cu un aer oarecum prea optimist dupa rezultatul inregistrat in tur. Astfel un ziar a titrat "Frica de TSKA", referindu-se la sentimentele stelistilor, iar Hristo Stoicikov a afirmat ca este convins ca sofiotii vor fi cei care vor merge mai departe. Ei bine v-ati depasit lungul nasului... n-a fost chiar asa!

Atmosfera fantastica
"Balgarska Armia" a parut cel mai de temut adversar al Stelei in meciul de astazi, galeria bulgarilor fiind formata din intreg stadionul! Cu toate acestea, vacarmul produs de fanaticii suporteri bulgari nu i-a incomodat pe stelisti, care i-au redus repede la un ton mai linistit, prin golul inscris de Oprita in minutul 14. Profitand de momentele de liniste, suporterii ros-albastri s-au auzit si ei, fapt ce condus imediat la puternice fluieraturi venite din partea publicului sofiot.

Programul Cupei UEFA
Tragerea la sorti are loc pe 5 octombrie. O grupa va cuprinde 5 echipe si vor fi 4 meciuri (doua acasa, doua in deplasare - prin tragere la sorti), ultimul pe 16 decembrie. Primele 3 locuri merg in primavara europeana.

Steaua: Hamutovski - Ogararu, E. Baciu, Ghionea, P. Marin - Fl. Dumitru (83' - Dumitru), Paraschiv, D. Munteanu, Dica (90' - Coicoiu) - Neaga, Oprita (70' - Bostina)
TSKA: I. Ivanov - Todorov, Zafirov, Gueye, Zabavnic - Ianev, Iancev, Mujiri (53' - Hazurov), Gargorov - Dimitrov, Sakaliev

Alexandru Dima

FCSTEAUA.RO este un site deschis, facut de suporteri, pentru suporteri. Asteptam articolele scrise de voi, daca aveti ceva de spus si credeti ca o puteti face intr-un articol, nu ezitati!

52 ani de la 20-05-1964

Ziua de nastere a lui Belodedici.

Unul din cei mai buni fundasi ai Stelei, al carui palmares include: 5 titluri si 4 cupe ale Romaniei, CCE (1986), Supercupa Europei (1987), 2 semifinale CCE. In toamna lui '88 a fugit din Romania comunista. A marcat 21 de goluri in 225 de partide.