Hapoel Beer Sheva – Steaua 1-2! Pas de defilare în Europa League! Unitatea de Elită Steaua, #1 în Grupa G!

Shalom, Shalom, temenele la Bizon!

De 20 de secunde a avut nevoie Bizonul pentru a înscrie! De cinci minute pentru dubla de 3 puncte mari!
Fiesta în vestiar: „A,aa, aa, Steaua București!”

Dică a mutat decisiv. L-a introdus pe Gnohere în minutul 69, iar Bizonul a marcat după doar 20 de secunde, la capătul unei faze de senzaţie creata de Teixeira. Cinci minute mai târziu vârful roş-albaştrilor a reuşit dubla, din centrarea lui Budescu, care a centrat superb de pe partea dreaptă, iar Gnohere a trimis cu o lovitură de cap puternică, dublând avantajul roş-albaştrilor.

Gnohere, după desemnarea lui ca Player of the Mach, a fost nominalizat de UEFA și pentru jucătorul etapei în Europa League! După Budescu, Bizonul poate fi al doilea stelist care primește titlul de Player of the Week.  Votarea AICI!

Ceilalţi nominalizaţi sunt Giannis Anestis, portarul lui AEK Atena, Emiliano Rigoni, autor al unui hat-trick pentru Zenit în meciul cu Rosenborg, Willian Jose, care a marcat patru goluri în Vardar – Real Sociedad 0-6, Lucas Ocampos (Marseille), Petr Cech (Arsenal), Sergej Milinkovic-Savic (Lazio) şi Andreas Ulmer (Salzburg). Bizonul conduce detașat!

Golul de onoare al israelienilor a fost înscris cu 3 minute înainte de final de fostul jucător al Barcelonei Issac Cuenca.

Plzeň a pierdut surprizător la Lugano, 3-2,  și Steaua este lider autoritar în grupă, bifând o bornă istorică cu punctaj maxim din primele 3 meciuri.

Caseta tehnică

Rezumat
Meciul pe scurt

În fața a peste 15.000 de fani ai echipei Hapoel Beer Shava și a peste 300 de fani steliști, într-o atmosferă pe Toto Turner Stadium de fotbal la cel mai înalt nivel, Steaua a dat lovitura cu cea de a treia victorie în grupa G.

Fără un număr 9 clasic pe teren și cu Tănase în rol de atacant, trupa antrenată de Nicolae Dică a început mai bine. Constantin Budescu are o șansă mare în minutul doi, mijlocașul șutând milimetric pe lângă poarta lui Goresh.

Hapoel reacționează în minutul 17, israelienii având un gol anulat pentru offside. Peste alte două minute, Romario Benzar este nevoit să părăsească terenul. Fundașul Stelei și al naționalei a fost înlocuit cu Enache, după ce s-a accidentat la coapsa dreaptă. Acesta a căzut pe pe teren fără să fie atins, acuzând mari și nemaiputând continua partida.

Tănase a fost blocat în momentul șutului (26), iar Budescu a tras pe lângă (27), în timp ce Hapoel oferă o replică pe contraatac prin Toni Nwakaeme (29). A fost 0-0 la pauză.

Repriza secundă a debutat cu o dominare teritorială pentru Hapoel, dar fără mari șanse. Steliștii au încercat să dea replica pe contraatac. Totuși, o șansă mare de partea gazdelor vine în minutul 66. Toni centrază, Einbinder șutează puternic din interiorul careului, dar pe direcția lui Niță care respinge.

După șansa mare ratată de Hapoel, Dică face o mutare inspirată, scoțându-l pe Tănase și l-a băgat pe francezul Ghonere. În minutul 69, Texeira are o acțiune splendidă, driblează fundașii ca în curtea școlii îi pasează cu șansă lui Gnohere, care pivotează de lângă un fundaș advers și punctează cu un șut plasat.

Israelienii au atacat pentru a egala, dar tot roș-albaștrii au marcat. Budescu centrează excelent de pe partea dreaptă, iar Gnohere face dubla cu o lovitură de cap din interiorul careului în minutul 75.

Oricât s-a mai zbătut  Hapoel, aruncându-l în luptă și pe fotbalistul care a pozat pe la Barcelona, n-a avut ce face mai mult decât să reducă din handicap cu golul de onoare. Cuenca a împins mingea în poartă la o centrare la care Niţă şi Planic au dormit cu gândul la victorie și la finalul care mai avea doar 3 minute de așteptat. Planic mai dă emoţii în prelungiri, când mingea deviată cu capul de Pekhart îl lovește în mâna de la 20-30 cm. Sârbul era cu spatele la minge, iar adversarul, înainte de a lovi balonul cu capul, s-a urcat cu mâinile pe spatele fundașul stelist,  faultându-l, însă arbitrul a lăsat jocul să continue.

S-a terminat Hapoel Beer Sheva-FC Steaua 1-2, roș-albaștrii făcând un pas mare către a 7-a calificare în primăvara europeană din ultimii 13 ani.

Felicitări băieților pentru cea de-a treia victorie în grupă!

FORZA STEAUA!

Avancronică Hapoel Beer Sheva – FC Steaua

Steaua se va deplasa miercuri în Israel acolo unde , joi, 19 octombrie, de la ora 20:00, va da piept cu Hapoel Beer Sheva pe Toto Turner Stadium, în runda 3  din  grupa G – Europa League.

Olandezul Kevin Blom va conduce la centru partida Hapoel Beer Sheva – FC Steaua din etapa a treia a Grupei G a Ligii Europa.

Joi, Kevin Blom va fi ajutat de Charles Schaap şi Joost van Zuilen, ambii asistenţi, Kamphuis Jochem şi Jeroen Manschot, adiţionali, şi de rezerva Bas van Dongen.

În vârstă de 43 de ani, Blom va fi pentru a patra oară arbitru de centru la un meci al echipei patronate de Gigi Becali. Olandezul a condus Steaua – Partizan, scor 1-1, în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor, ediţia 2015-2016, Steaua – Spartak Trnava, scor 0-1, în turul al treilea preliminar al Ligii Europa, ediţia 2012-2013 şi Steaua – Maccabi Haifa, scor 4-2, în faza grupelor Ligii Europa, în ediţia 2011-2012.

Blom a mai condus meciul Maccabi Haifa – Astra, scor 2-0, în play-off-ul Ligii Europa, ediţia 2013-2014, şi partrida Panathinaikos Atena – Dinamo, scor 3-0, în faza grupelor Ligii Europa, ediţia 2009-2010.

Hapoel Beer Sheva vs FC Steaua

Prezentarea clubului Hapoel Beer Sheva a fost făcută în articolul Să ne cunoaștem adversarul din Europa League – grupa G: Hapoel Beer-Sheva”

Hapoel Beer Sheva are patron o femeie, Alona Berkat, care conduce clubul în stilul lui Becali: se implică până și în alcătuirea lotului și „domesticirea” galeriei. Am descris evenimentul cu galeria din sezonul 2009-2010 .

Alona Barkat vs Gigi Becali

Alona Barkat, 48 de ani, patroana lui Beer Sheva, e singura femeie din fotbalul israelian și cea care a produs progresul unei formaţii modeste în trecut. Cu afaceri diferite de ale lui Becali, dar cu aceeaşi tentaţie de a se implica în alcătuirea lotului şi chiar a galeriei. Există asemănări şi diferenţe între ei.

Sursa banilor: IT vs Imobiliare. Alona Barkat e căsătorită cu fratele primarului din Ierusalim şi familia ei deţine cea mai mare societate de IT din Israel. Alona a prins gustul fotbalului de când s-a implicat şi a preluat din apucăturile lui Becali. Doar că nu-şi expune implicarea la posturile TV în direct. Altfel, îi place şi ei să decidă achiziţii, să stabilească şi cui trebuie să-i fie prelungit contractul şi cine nu merită să mai fie păstrat. Surse din fotbalul israelian o descriu drept discretă, dar cu un stil de manager absolut, asemănător cu al lui Gigi.

Becali s-a ocupat în copilărie şi în tinereţe cu creşterea oilor, iar averea uriaşă din prezent a dobândit-o după ce a trecut de la agricultură la vânzarea pământului pentru dezvoltatori imobiliari.

Relația cu galeria. Becali s-a comportat faţă de galeria Stelei aşa cum a procedat Alona cu ultraşii din Beer Sheva. Numai că lui Becali nu i-a ieşit pasienţa, a îndepărtat o bucată importantă din galerie. Nu a reuşit nici să pună muzică religioasă la staţia de amplificare, cum plănuia, nici nu i-a disciplinat pe fani cu ajutorul bodyguarzilor, cum a încercat.

Alona Barkat a presat şi ea galeria, dar mai eficient. Cu trei ani în urmă, un grup de suporteri a încercat să oprească maşina în care se afla antrenorul principal, pe care galeria îl contestase şi în timpul unei partide. „Dacă se va mai repeta scena o singură dată, eu las clubul! Mă retrag!”, i-a ameninţat Alona pe ultraşii nervoşi. Care s-au „domesticit” de atunci. „Atmosfera din tribune e cea mai cuminte acum, galeria nu mai supără pe nimeni”, povestesc jurnaliştii israelieni.

Comparația sintetică între cele două cluburi

Întâlniri anterioare
Adversare în Europa League – Grupa G

Hapoel Beer-Sheva a învins-o acasă pe  FC Lugano,  în prima etapă, scor 2-1,  și a pierdut  în cea de-a doua la Plzeň cu 3-1. Neînvinsă acasă în acest sezon de UEFA,  echipa Alonei Barkat va încerca să obțină o nouă victorie în grupă pentru a păstra șansele intacte la a doua primăvară europeană consecutivă. FC Steaua va încerca reabilitareasa  în Țara Sfântă, după dezastrul cu Maccabi Haifa  din 2011, și să își păstreze blazonul de club cu pedigri european și de lider în grupa G.

Ultimele 5 partide oficiale

Partida de joi, 19 octombrie

Hapoel Beer Sheva. În acest sezon de UEFA Champions League, Beer-Sheva a câștigat  toate cele patru meciuri de pe teren propriu, marcând de două ori în fiecare  partidă (trei 2-1 și 2-0). Beer-Sheva se află în grupele UEFA Europa League pentru un al doilea sezon, după ce a ajuns  în primăvara europeană în 2016-17.

În 2015 Barak Bakhar a fost numit antrenor Beer-Sheva și a condus clubul la primul titlu în 40 de ani, apoi l-a apărat cu succes în 2016/17. Ca jucător a fost fundaș la Hapoel Kiryat Shmona, echipă pe care a antrenat-o mai târziu. Este un pion de bază la succesul echipei din ultimele două sezoane.

În acest sezon, trupa lui Barak Bakhar a avut un start ezitant, dar acum se pare că a pus echipa pe linia de plutire, deși nu a fost mulțumit nici după victoria recentă cu 3-1 din campionat:  „Am jucat foarte slab cu Hapoel Ra’anana. Adversarii ar fi meritat să câștige, trebuie să ne trezim. Cu Steaua ne așteaptă un meci foarte dificil. Pentru un rezultat pozitiv, suntem obligați să jucăm mult mai bine, mult mai organizat”.

Ultimele 10 partide jucate acasă

Ultima partidă oficială

Beer-Sheva are în lot  doi fotbaliști care au jucat în România: Anthony Nwakaeme  (U Cluj 2009-13) și Hatem Elhamed (Dinamo 2015).

Echipa din ultimul meci: D. Goresh – M. Korhut,  H. Elhamed, L. Taha , D. Elo,  J. Ogu, M. Radi (Khalaila 72), D. Einbinder (B. Sahar ’46) , Isaac Cuenca, T. Pekhart M. (Melikson 46), A. Nwakaeme. Rezeve B. Sahar , M. Melikson, A. Khalaila, B. Bitton, V. Broun, M. Ohayon, G. Haimov

FC Steaua va juca 4 meciuri în 10 zile, începând de la partida cu Hapoel Beer Sheva din Europa League. Programul FCSB pentru următoarea perioadă:

19.10 Hapoel Beer Sheva (Europa League, D)
22.10 ACS Poli Timişoara (Liga 1, A)
25.10 Sănătatea Cluj (Cupa României, D)
29.10 CS U Craiova – FCSB (Liga 1, D)

Ultimele 10 partide jucate de Steaua în deplasare

Un rezultat bun în partida din ”Țara Sfântă” poate fi o opțiune serioasă pentru calificarea în primăvara europeană și o spălare a remizei albe din ultima etapă de Liga 1. Însă Dică are probleme importante în axul central, la vârful de atac și mijlocași. Nu se poate baza pe primii doi căpitani. Denis Alibec, a fost exclus din lot pentru indisciplină și lipsă de formă, iar Mihai Pintilii este accidentat și va fi indisponibil o perioadă mai lungă de timp. Posibilii înlocuitori nu sunt certitudini pe post pentru un meci de Europa League:

În apărare, pe postul de fundaș stânga, Dică va trebui să aleagă între Momcilovic și Morais. Dacă este un sistem de rotație între cei doi, atunci poziţia ar urma să fie ocupată de Momcilovic, alături de Niță, Benzar, Planic și Bălașa, punctele fixe din defensivă.

La mijloc, tehnicianul roș-albaștrilor trebuie să aleagă între Ovidiu Popescu, Lucian Filip, Junior Morais și Teixeira, care să joace lângă Dragoș Nedelcu. Cred că va merge pe mâna lui Ovidiu Popescu și ca marketing. În partida cu Voluntari, Filip mi s-a părut lent și neinspirat, fiind schimbat la pauză.

O piatră de încercare pentru Dică va fi și formula căștigătoare pentru cei patru jucători de atac. Gnohere sau Tănase vârf împins? În spatele atacantului central poate fi Budescu, iar în banda dreaptă Dennis Man sau  Filipe Teixeira. Cu vârf Tănase, De Amorim poate ocupa banda stângă. Cu Gnohere vârf, pe partea stângă va fi Florin Tănase. Florinel Coman vine după o accidentare și este de așteptat să fie doar rezervă.

Cum ar putea arăta Steaua cu Beer Sheva: Niță – Benzar, Planic, Bălașa, Momcilovic – Nedelcu, Popescu – Teixeira, Budescu, Tănase – Gnohere

Delegaţia Stelei a plecat în această dimineaţă în Israel, unde jucătorii lui Nicolae Dică vor juca împotriva celor de la Hapoel Beer Sheva, cel mai dificil adversar din grupa de Europa League. Denis Alibec şi Mihai Pintilii au fost lăsaţi acasă.

Conferința de presă a lui Nicolae Dică dinaintea meciului cu Hapoel Be’er Sheva

„Pe teren propriu sunt o echipă foarte bună, joacă foarte agresiv și le place să aibă posesia. Au jucători de mare calitiate de la mijloc în sus și cu experiență. Ne așteaptă un meci foarte greu mâine (n.r. joi, 19 octombrie). Am urmărit ultimele 6 jocuri ale lor și am văzut că au folosit 3 sisteme diferite. Concret, au schimbat sistemul și în funcție de adversar: 3-5-2, 4-3-3 sau 4-2-3-1. Va fi foarte dificil să văd cum vor juca mâine. Sistemul 4-3-3 a fost folosit mai mult timp.

Dacă am obține o victorie, în proporție de 80-90% am putea spune că suntem calificați în primăvara europeană. Ne mai trebuie cel puțin 3 puncte în următoarele jocuri”, , a spus Nicolae Dică, în cadrul conferinței de presă din Israel.

Imagini de la plecare, sosire și antrenamentul oficial al roș-albaștrilor de pe Toto Turner Stadium din Beer Shava.  La sosirea în ”Țara Sfântă”, Tănase&co au fost aplaudați la scenă deschisă de oamenii aflați în aeroport. Fabuloasă reacția unor pasagere față de trupa lui Dică pe aeroportul din Israel: „Haide Steaua!”