FCSTEAUA.RO

Gaz Metan-Steaua 1-2! Dupa 5 ani, trei puncte muncite, dar meritate!

FOTBAL - STEAUA BUCURESTI - U CLUJSteaua a scapat de blestemul deplasarilor la Medias, acolo unde nu mai castigase din 2009, cand italianul Bergodi se afla pe banca tehnica a ros-albastrilor. Campionii s-au impus cu 2-1 in fata Gazului, prin golurile inscrise de Andrei Prepelita si Adi Popa. Dan Roman a contribuit la spectacol cu una dintre cele mai frumoase reusite ale sezonului.

Forcingul de start al Stelei a fost concretizat de inchizatorul Andrei Prepelita, dupa primele zece minute. Raul Rusescu l-a gasit pe Prepelita cu o pasa in fata portii, de unde ultimul a reluat fara sperante sub transversala.

Replica Gazului nu a intarziat sa vina. In minutul 20, Dan Roman a inscris pentru 1-1 la capatul unei faze de mare atacant. Atacantul Mediasului a preluat pe piept cu spatele la poarta, trecand de Varela, si a finalizat fara sperante pentru tanarul Cojocaru.

Cristi Tanase s-a lovit de barajul lui Plesca, la urmatorul atac consistent al ros-albastrilor. Decarul campioanei a prins un sut de exceptie din afara careului, respins cu dificultate de langa bara. Tucudean nu a putut repeta executia lui „Prepe”, in minutul 28, la un nou balon asezat pe tava de Raul Rusescu.

Tot Tucudean, aproape de pauza, a ratat incredibil singur cu portarul Mediasului. Fostul atacant al lui Charlton a trimis mult peste transversala din marginea careului mic, fara preluare.

Adi Popa a readus-o pe Steaua la conducere, in minutul 52, cu un sut la coltul lung, ce a intalnit bara din dreapta lui Plesca in drum spre poarta. Introdus pe teren in partea secunda, Llullaku putea restabili egalitatea in minutul 70. Albanezul nu a putut relua decisiv din cativa metri, cu adversar in spate.

Steaua a inghetat jocul pana la final, reusind sa obtina prima victorie la Medias dupa o pauza de mai bine de cinci ani.

Gaz Metan: Plesca – Zaharia, Abrudan, Muth, Szilagyi – Velazquez – Curtean (Al. Muntean 80), Elton (Llullaku 58), Tahar, C. Petre (Tarnovan 75) – D. Roman

Steaua: Cojocaru – Papp, Varela, Tosca, Guilherme – Breeveld, Prepelita – Popa, Rusescu (L. Filip 89), Tanase (G. Iancu 57) – Tucudean (G. Tamas 62)

Arbitru: Catalin Popa (Pitesti)
Cartonase galbene: Abrudan 8, D. Roman 57, Szilagyi 85, Plesca 85, Velazquez 90+1/ Breeveld 26, Prepelita 57, Tanase 57, Tamas 64, Rusescu 88
Cartonase rosii: –

Stadion: Gaz Metan (Medias)
Spectatori: 5000

Rezumatul meciului

Declarații după meci

Costel Gâlcă:
„Știam că va fi o deplasare grea, mai ales că veneam după meciul de Cupă cu Petrolul. Am obținut o victorie meritată, pentru că în prima repriză am avut mai multe ocazii de care nu am profitat. Apoi, în partea a doua ei au mai echilibrat partida.

Iancu, pentru că vine după o perioadă lungă în care a fost accidentat, dar și pentru că a avut mai multe meciuri consecutive. De aceea am decis să intre în repriza a doua. Cât despre Tamaș, am optat, hai să spunem, să joace Toșca în continuare. Apoi, am fost nevoiți să-l scoatem de acolo pe Toșca și să-l introducem pe Tamaș.

Nu știu exact ce are Tănase, urmează ca staff-ul medical să constate exact care este problema și cum se poate remedia.”

Andrei Prepeliță:
„Era un teren greu, ne asteptam la un meci greu, pentru ca si ei lupta pentru evitarea retrogradarii. Eu ma bucur ca am marcat, insa treaba mea e alta. Totusi, nu am cum sa nu ma bucur.

Raul mi-a dat o pasa foarte buna, eu am urmarit mingea si am inscris. Vom vedea daca aceastea sunt ultimele mele goluri in tricoul Stelei. Eu nu am mai vorbit cu domnul Becali, de cand a iesit de la inchisoare. Inca nu am discutat nimic.

Daca Targu Mures bate in continuare, nu ne putem declara invingatori in campionat, decat cand o sa fie un avantaj matematic clar. Daca pierdem noi, iar ei castiga, atunci ajung la patru puncte, se complica situatia”

Concluzii

Deplasare dificilă, venită la trei zile după semifinala Cupei Romaniei cu Petrolul. O echipă Gaz Metan supermotivată pentru a da piept cu campionii. Antrenorul megieșenilor, s-a arătat uimit de determinarea elevilor săi în acest meci și le-a repoșat în fața camerelor TV că nu sunt la fel și în restul partidelor.
„Aș vrea ca echipa să fie la fel de motivată în fiecare joc, însă vezi cum e fotbalistul român când joacă cu o echipă bună, se supramotivează”, a declarat Dan Matei pentru Digi Sport.

Asta scuteste de orice comentariu legat de gradul de dificultate al disputei, departe de a fi o simpla formalitate prin perspectiva clasamentului.

După 93 minute, ratările roș albaștrilor nu s-au răzbunat și Steaua a obținut 3 puncte de aur, muncite și meritate, care o păstrează la 7 puncte față de locul doi.