*Alecs*

Transferuri Iarna 2007/2008

782 posts in this topic

E clar ca la iarna se va face o remaniere serioasa a lotului si vor pleca multi jucatori, insa sa speram ca in locul lor vor fi adusi altii mai valorosi.

Zilele trecute apareau vesti din ora in ora cu jucatori din America de Sud doriti de Steaua : Chevanton, Armenteros, Sand, Thiago Neves.

Se pare ca unul dintre zvonuri are un sambure de adevar. Prosport-ul de azi scrie ca :

SAND, APROAPE DE Ghencea

Impresarul Oller a confirmat interesul Stelei pentru atacantul argentinian. Ros-albastrii ofera 6 milioane de euro lui Lanus si un salariu de 800.000 pe an fotbalistului.

Conform impresarului jucatorului argentinian, Juan Carlos Oller, suma oficiala pe care Steaua a înaintat-o clubului Lanus este mai mica decât cea aparuta initial în presa: "Este real interesul clubului Steaua pentru Sand. Am avut mai multe discutii în aceasta perioada cu managerul stelist Adrian Ilie, iar românii au facut o oferta de 6 milioane de euro pentru Sand si i-au propus un salariu de 800.000 de euro pe sezon", afirma Oller. Totodata, agentul lui Sand recunoaste ca jucatorul este multumit de conditiile financiare propuse.

"Jucatorul are contract cu Atletico Lanus pe patru ani. Clubul pare sa agreeze oferta românilor, însa mai sunt o serie de detalii care trebuie stabilite cu oficialii stelisti. La fel, jucatorul este foarte interesat de ceea ce i s-a propus de catre Steaua si i-ar placea sa evolueze în România", a mai afirmat Juan Carlos Oller.

Carte de vizita

Jose Gustavo Sand

Nationalitate: argentinian

Vârsta: 27 de ani

Inaltime: 183 cm

Echipa actuala: Club Atletico Lanus

Apertura 2007: 11 goluri / 12 meciuri

Echipe la care a evoluat: Vitoria (Brazilia), River Plate, Banfield, Colon

Nu stiu ce sa zic despre transferurile astea!Mai nou,se scrie ca ar veni Thiago Neves,de la Fluminense!Pe Jose Sand,il stiu,chiar e un bun atacant,face parte din Nationala Argentinei,ceea ce e un lucru!Daca l-am lua,repet;DACA(dar nu prea cred...),am da o mare lovitura!Eu n prea cred in transferurile astea...m-am lecuit cu alde Armenteros...

Voi chiar credeti ca ,,dau navala"sud-americanii peste noi? Dupa cum au fost tratati Elton si Andrey,credeti ca ceilalti jucatori ard de nerabdare sa vina la Steaua? La ce reclama ni s-a facut apropos de cele doua cazuri....

Sa nu uitam ca se apropie alegerile, deci trebuie si putine transferuri inventate.

Tot alde Surdu si Zaharia vor veni, nu va mai faceti iluzii sa nu aveti apoi deziluzii...

Eu m-as bucura sa vina si jucatori de persepctiva ca Mardare, Sepsi, Deac, Torje, Costea sau Bogdan Stancu. Decat nimic mai bine si acesti jucatori.

Eu m-as bucura sa vina si jucatori de persepctiva ca Mardare, Sepsi, Deac, Torje, Costea sau Bogdan Stancu. Decat nimic mai bine si acesti jucatori.

Din pacate. Stelisti de azi sunt saturati de jucatori romani chiar daca sunt tineri si valorosi.

Io cred ca de data asta chiar o sa vedem vreo 2 transferuri de marca... si cand zic asta nu ma refer la Bogdan Stancu sau Tatarusanu...

Un lucru care insa ma intriga este atitudinea lui Lacatus, gen "la Steaua nu de transferuri este vorba, ci de lucrat la psihicul jucatorilor actuali". Bleah. Adica e drept, si Mutu si-a revenit sub Prandelli, si Ibrahimovici sub Mancini, and so on, dar personal parca nu-l vad pe Marius revigorandu-i pe Iacob, Badea, Dica, Nicolita, "ețetera ețetera".

Edited by weeezer

Acuma in pragul alegerilor este posibil orice,pentru a mai atrage niste sustinatori fara cap,Jiji ar fi in stare sa aduca niste jucatori de valoare,dar degeaba aduci un atacant sau un mijlocas valoros care stie cu mingea daca in spatele sau in fata lui nu exista cineva care sa-l sustina!!

Ce jucatori de la alte echipe din campionatul Romaniei(bineinteles in afara de Rapid si Dinamo) v-ati dori sa vina din iarna la Steaua?...am si eu cateva propuneri:Stefan Mardare(Vaslui),Marko Ljubinkovic(Vaslui),Bogdan Stancu(Urziceni),Artiom Karamyan(Timisoara)...Steaua te iubesc!!!

Sunt si in Romania jucatori valorosi si mai presus de orice tineri. Eu cred ca daca am promova in prima echipa tineri ca Ochirosii, Bicfalvi, Ninu, i-am aduce pe Mardare, Tatarusanu si Stancu, plus inca 3 jucatori de foarte mare valoare, am face instructie in retur si cu Cluj si cu Rapid si cu oricine.

Or fi ei tineri si neinblanziti,dar nu prea au experienta si nu cred ca o sa fim sperietoare in campionat,noua ne trebuie jucatori valorosi care stiu cu mingea,de la care acesti tineri sa poata fura meserie!!

@ionutz

Exact ce spuneam, 3 jucatori de mare valoare, care sa duca greul echipei, de preferabil, cate unul in fiecare compartiment.

Edited by cristi_mold

E greu sa schimbi dintr-odata mai bine de juma de echipa, daca vrei sa ai si rezultate. Intre actualii jucatori, asa cum sunt ei, cu bune si rele, s-au stabilit anumite relatii de joc si colaborari, la care nu trebuie renuntat deodata (la toate). Si eu sunt pentru aducerea a doi mijlocasi de banda (unul stanga, unul dreapta), unui playmaker si cel putin a unui atacant, dar ganditi-va, in cazul probabil in care n-o sa vedem prin Ghencea un Ronaldinho sau Messi, care sa compenseze prin skillurile individuale, colaborarea intre jucatori pe faza de atac ar fi foarte defectuoasa. Uitati-va ce bine se inteleg in teren Nicolita cu Surdu, Neaga si Zaharia...

Bagi 2 jucatori noi la inceput, ii lasi nitel, si daca ii vezi ca leaga rapid relatii de joc, mai fortezi cu un al treilea...

Edited by weeezer

@weeezer

E clar ca acest sezon e compromis. De aceea cred ca ar fi bine sa schimbam acum echipa si sa o lasam o jumatate de sezon sa se cunoasca si abia din sezonul urmator sa le cerem sa faca performanta. In plus in vara ar mai putea fi plombata echipa cu 1-2 jucatori.

Stiu ca echipa merge prost, dar daca jocul si-ar reveni cat de cat... totusi suntem in carti pentru locul 2.

Nu putem sa spunem ca sezonul este compromis 100 %,teoretic inca mergem pe 2 fronturi. Grigoras cand s-a dus la Galati a preluat echipa in pauza de iarna de pe penultimul loc retrogradabil si a adus-o in primele 5 pana la finalul sezonului,bineinteles schimbam trei sferturi de echipa.

Noua ne-a mai ramas sa scoatem maxim din aceste 6 partide din Liga I + Cupa,iar din iarna cu Dumnezeu înainte.

Din tara doar Torje si B.Stancu, dar e clar ca nici unul nu va fi adus.

V. Iacob,ca si V. Badea de altfel au intrat nerefacuti dupa accidentari. Daca mai adaugam si presiunea ciobanului asupra lor....Sper ca Marius va stii sa-i remonteze si sa redevina varfurile de altadata! Cel putin lui Victoras in ultimul timp cred ca a vrut mai mult decat poate si de aceea nu i-a iesit mai nimic. Ati observat ca de cand a reintrat nu a mai fost doar ,,varful de careu".A coborat mult, s-a retras in lateral de unde a incercat sa centreze. Cui insa? Nu atacantii sunt problema.Problemele noastre provin de la lipsa de creeatie a liniei de mijloc. Cand echipa este rupta in doua nu poti fii eficient. Poti castiga cateva meciuri cu pase lungi direct pa varfuri,dar atat. Cand ,,te-au citit" adversarii nu-ti mai iese nimic. Piturca a explodat la Steaua tocmai datorita creativitatii mijlocasilor si a numarului mare de pase de gol primite de la acestia.Una e sa ai 20-30 ocazii de gol pe meci si sa inscrii de cateva ori si alta e cand ai 2-3 ocazii si le ratezi si pe acelea.

Intre actualii jucatori, asa cum sunt ei, cu bune si rele, s-au stabilit anumite relatii de joc si colaborari, la care nu trebuie renuntat deodata (la toate).

NU stiu care sunt relatiile alea de joc stabilite intre actualii jucatori...poate doar mingile alea aruncate de Goian in fata...

TRAIASCA REPUBLICA TOTALITARA Becali !!!!

Ori cat de mult ne-am dori ca acesta fiinta numita Becali sa isi tina gura ichisa ,lucru care duce la bunastarea in club ...este ..hai sa recunoastem, imposibil.

Poate o s-a vina jucatori de valoare din strainatate , dar dupa cateva greseli Becali isi va deschide gura si ... vezi sezonul trecut /actual.

Trebuie promovati jucatori tineri de valoare care doresc s-a joace !

Jucatorii din est sunt buni si ei ...poate ar trebui sa ne re-orientam .

Se pare ca un posibil transfer in iarna ar fi plecarea lui Nesu la Ajax Amsterdam, insa ar avea un concurent serios pe postul de fundas stanga, si anume Urby Emanuelson.

LE: stelisti.ro

Legat de Sand, Adi Ilie a declarat : "Eu nu l-am vazut pe Sand jucând, așa cã nu putem face o ofertã pentru un fotbalist pe care nici mãcar pe DVD nu l-am vãzut", a menționat Ilie pentru NewsIn.

O alta stire ar fi ca Steaua e interesata de fundasul stanga Djakpa de la Pandurii Tg Jiu.

LE: stelisti.ro

Si eu care credeam ca intarim lotul..

Edited by **alex**

Se pare ca un posibil transfer in iarna ar fi plecarea lui Nesu la Ajax Amsterdam, insa ar avea un concurent serios pe postul de fundas stanga, si anume Urby Emanuelson.

Chiar asa .. unde ai auzit :biggrin: Bravo Nesu !!!! Poate te foloseste mijlocas acolo ... pacat ca o s-a plece de la Steaua ...

Emanuelson sa transferat la A.S.Roma

Edited by Stelist_

Guest
This topic is now closed to further replies.