fcsteaua.ro

Despre pasiunile suporterilor stelisti

23 posts in this topic

Sunt un suporter al echipei Steaua București.

Cu ceva timp în urmã am început sã fiu interesat de fenomenul fularelor de fotbal, realizând cã o colecție de fulare create cu ocazia unor evenimente importante poate povesti istoria recentã a unui club de fotbal.

Existã fulare legate de câștigarea unui campionat sau a unei cupe, de rezultatele globale sau anuale și chiar de un meci extrem de important. Eu colecționez acest tip de fulare, pe care le numesc comemorative, ale clubului Steaua București.

Ambiția mea este de a colecționa fulare cu toate echipele cu care a jucat Steaua de-a lungul timpului, am început in 1985, an in care am schimbat primul meu fular cu suporterii echipei AS ROMA, printre putinii prezenți in Ghencea in anii dinainte de 1989.

Așa a început aceasta pasiune, in anii urmãtori reușind sa schimb fulare cu cei de la Glentoran, Genoa, Royal Antwerp, Hajduk Split, Benfica, Glasgow Rangers, Sparta Praha, Austria Cazino Salzburg, Juventus, Borussia Dortmund, Atlético Madrid, CSKA Sofia, Paris Saint-Germain, Fenerbahçe, Aston Villa, SC Bastia, Valencia, Panathinaikos, West Ham United, Slavia Praha, FC Sankt Gallen, Southampton FC, Standard Liège, AC Parma, Besiktas, Valencia, Rosenborg BK, Sampdoria Genoa, Herenven, Dinamo Kiev, Real Madrid.

Odatã cu deschiderea spre exterior ce s-a produs dupã 1990, am încercat sa schimb fulare la toate meciurile susținute de atunci si pana in prezent in compania unor echipe strãine. Acolo unde nu am reușit am apelat la ajutorul internetului reușind sa gãsesc colecționari la fel de impatimiti ca si mine cu care am fãcut diverse schimburi sau am achiziționat direct de la magazinele on-line ale cluburilor, sau de pe e-bay.

Gândul ca voi reuși sa îmi îndeplinesc visul de a avea toate aceste fulare merita orice sacrificiu.

Sunt conștient ca unele echipe sunt greu de gãsit, unele nici nu au fost însoțite de suporteri la meciurile din Ghencea, fãcând parte din așa zisa lume a treia a fotbalului European ( HONVED BUDAPESTA, MTK BUDAPESTA , SLOGA JUGOMAGNAT, ANORTHOSIS FAMAGUSTA, NEMAN GRODNO, FK ZELEZNIK, VEILE BK, G.F. AARHUS, FRAM REYKIAVIK, FLORA TALLINN, LEVADIA MAARDU)

Din 1992 si pana in 2007 am avut abonamente cumpãrate atât la tribuna I si II cat si la peluze, in funcție de disponibilitãțile bãnești.

Multe dintre fulare sunt achiziționate in principal atunci când mi-am însoțit echipa favorita in deplasãrile externe de la magazinele specializate din întreaga Europa.

Am schimbat fulare la Praga, Southampton , Parma, Sofia, Valencia, Rosenborg, Genova, Herenven , Kiev si Madrid.

Din cele 107 de echipe întâlnite din 1963 pana astãzi + Supercupa Europei si Cupa Intercontinentala ( 109), am in colecție 98 de fulare.

Piesele ,,grele" ale colecției sunt fularele special dedicate unor meciuri, acele fulare juma-juma care sunt scoase doar pentru meciul respectiv si care sunt foarte greu de procurat dupã aceea.

Care este visul meu ? Visez sa existe un bar al suporterilor steliști, un local oficial pe pereții cãruia sa expun aceasta colecție. As face acest lucru gratis, cu singura condiție de a se asigura integritatea acestei colecții ( as asigura chiar si întreținerea acesteia fara sa cer ceva in schimb).

Dar mai e mult pana acolo: am avut norocul sa vizitez barurile suporterilor din Southampton si Milano si am rãmas plãcut impresionat de colecțiile cu care tapetau pereți.

Speranța moare ultima dar cred cu tãrie ca intr-o zi voi reuși sa achiziționez si cele 11 care acum îmi lipsesc din colecție, si atunci mai mult ca sigur mã voi orienta tot cãtre ceva legat de dragostea nețãrmurita pentru culorile ROS-ALBASTRE.

Sunt un simplu suporter ... colecționar ...

Toc71CC

P.S.: Pentru ca in ultimul an nu am reușit sa achiziționez niciunul din cele 11 lipsa, in ciuda insistentelor mele de a trimite e-mailuri ( in engleza... sic!) cãtre președinte, manager, șef de marketing, suporteri, adrese gãsite pe site-urile oficiale ale celor 11 cluburi lipsa din colecție, apelez la dvs. cu rugãmintea de a publica pe site aceasta poveste in speranța ca vreun roman rãtãcit prin bãtrâna europa m-ar putea ajuta cu achiziționarea acestor fulare.

Nu se stie niciodata cine are un amic al unui amic de-al unui amic care m-ar putea ajuta.

E destul de greu sa gãsesc pe cineva care sa aibã drum prin: Belarus, Serbia, Macedonia, Lituania, Islanda, Estonia, Danemarca, Cipru, Ungaria.

Va multumesc.

foarte tare pasiunea ta..ce marfa ar fi sa avem intr-adevar si noi un bar al nostru

Frumoasa pasiune si colectie

Colectionam si eu odata multe chesti da trecerea de la copil la adult am lasat balta acu am doar pasiunea fotbal

Respect pentru tine

98/109 !!! Eficacitate de superatacant :)

Sper sa iti deschizi propriul local tapetat cu colectia ta, pentru ca ar fi pacat sa se foloseasca vreun "investitor" de aceasta pasiune. Iar fularul cu "acea" echipa, din lumea a 3a, of course, va fi la toalete pe post de carpa de lustruit vasul wc-ului.

eu am doar 20 de fulare, suporterii lui arsenal mi s-au parut foarte nesimtiti fata de alti englezi care au venit la Bucuresti si cu care am reusit sa fac schimb! respect pentru cineva care are deja 98 de fulare in colectia sa. niste poze as dori sa vad si eu !

http://www.fcsteaua.ro/index/section/galle...album/album/143

ISTORIA Stelei...

Am resusit intr-un tarziu sa le atasaez..

MUltumesc mult administratorilor.

SI MAI ALES CELOR CARE M-AU AJUTAT DEALUNGUL TIMPULUI SA INCROPESC ACEASTA COLECTIE

Fara sa se supere cineva daca e omis..in ordine aleatoare..

Garla, Tizu, Nasu, Iacopino, ZA, Gabi A., Max,Cristina C., Camelia P., Tania B., Marian C.,

Ei sunt cei care atunci cand au avut un drum european nu au scapat de mine pana nu s-au intors macar cu un fular..MULTUMESC TUTUROR PENTRU EFORTUL DEPUS.

La inceputul lui 2008 voi pleca in Danemarca, la Copenhaga. Cu serviciul. Nu iti promit ca iti iau fular cu Vejle dar daca am timp suficient, iti promit ca incerc sa ajung la magazinul lor.

Tot respectul meu in primul rand pentru ca ai o pasiune si in al doilea, pentru ca pasiunea ta este legata de Steaua.

superba colectie! felicitari! o singura observatie/ ce cauta acolo, langa atatea valori- infectul visiniu? cred ca a fost o scapare, acea carpa de W.C. NU AVEA loc intre valori...in rest, inca o data sincere felicitari!!! fularsteaua2fularultrasfular-campionii

Pana una- alta, te pot ajuta si eu sa-ti completezi colectia cu un fular al lui Juve si unul al lui Chelsea.

superba colectie! felicitari! o singura observatie/ ce cauta acolo, langa atatea valori- infectul visiniu? cred ca a fost o scapare, acea carpa de W.C. NU AVEA loc intre valori...in rest, inca o data sincere felicitari!!! fularsteaua2fularultrasfular-campionii

Domnul <Toc71CC> a realizat aceasta colectie pentru a arata istoria Stelei. Meciul cu Rapid ne-a dus intr-o semifinala de Cupa UEFA, si isi are locul in colectie. Presupun ca daca te uiti la fularul cu F.C. Barcelona , te gandesti la finala din 86' in primul rand.

Toate cele bune!

Superba colectie, ce mai!

Bafta multa in incercarea de a-ti completa panoplia.

Intr-adevar, ar fi super un bar al suporterilor cu peretii acoperiti de fulare!

Forza Steaua!

Din cate stiu eu am jucat cu tiganii in sferturi :D asta cauta fularu acolo :P

Oricum .. 98 / 109 :|:|:| !

Salu, felicitari pentru colectia ta, si eu am o colectie de vreo 65 de bucati, doar ca nu am atatea legate de meciurile Stelei:(( . Am cautat foarte mult pe internet si printre prieteni fularul cu grupa din CL de anul asta si nu am gasit nicaieri, unii chiar ziceau ca nu a fost facut. Acum l-am vazut in colectia ta si vreau sa am si eu unul. Cine poate sa-mi dea informatii va rog sa imi dati msg si sa-mi ziceti locul si pretul. Eu sunt din Sibiu si pe aici prin zona nu se gasesc niciun fel de materiale cu Steaua, sa nu mai vorbesc de fulare duble si comemorative.

Astept raspunsuri, va multumesc!

Din pacate ®eleznik nu mai face parte din Meridian Superleague, ei fuzionand cu o alta echipa din Belgrad, FK Vo¾dovac Beograd. In conditiile astea, cu greu se mai gaseste un fular cu ®eleznik.

@laurst si @adynezu

Fularul mult criticat are locul lui in istoria europeana...

asa cum imi place sa spun celor mult prea inflacarati de culorile asimilate rotilor de tren...

,, Dormiti linistiti ..nu veti trai pentru a mai apuca revansa"

Fularul cu Barcelona si steagul cu Milan..sunt cele scoase SPECIAL cu ocazia finalelor de cele doua cluburi...piese rare..pe care le-am colectionat cu greu de pe e-bay..si foarte..costisitoare...

@cristian014

cu atat va fi mai pretios acest fular...trebuie sa gasesc un colectionar la fel de impatimit de la care sa pot achizitipona un vechi fular..asta presupune o pasiune arzatore, cautari, si noroc in a gasi ceea ce cauti..

Exact asa am patit cu cei de la KUSISI LAHTI care nu mai au echipa de fotbal..si inpresionat de drumul facut pana la poarta stadionului..portarul s-a dus pana acasa si mi-a adus un vechi fular cu insemnele clubului...

MULTUMESC tuturor celor care au raspuns apelului meu, astept in continuare ajutorul dumneavoastra.

TOC the old collector

Ce pot sa spun decat: SUPER TARE FRATE! sincere felicitari!

Ce colectie impresionanta .... Am ramas masca la vazul atator fulare!

Felicitarile mele! :steag_steaua_ro:

Cum zicea cineva mai sus, ar trebui puse intr-un fan-club al Stelei acele fulare!

Si apropo de fularul celor de la Rapid, este o parte din istoria noastra, si desi nu i-am invins, i-am eliminat asta e tot ceea ce conteaza!

forzateaua

Am fost de cateva ori la Belgrad si o sa mai merg. Desi mi-e greu sa cred ca se va mai gasi un fular cu Zeleznik, o sa incerc sa caut. Pana una alta, daca te-ar interesa un fular cu Crvena Zvezda, ti-l ofer cu cea mai mare placere.

fular-campionii Am eu un fular cu Vejle B.ca. din 86 cand le-am dat un 4-1... Ce timpuri!!! Daca-l vrei ne vedem pe 7 noiembrie la Steaua-Sevillia!!! M-a impresionat pasiunea ta. Am si un fanion cu MTK Budapesta din 87!!! Restul am vazut ca le ai!!!

super marfa colectzia ta de fulare, si eu fac colectzie numai ca am mult mai putzine :( sunt abia la inceput dar am destul timp sa o completez pe toata, sunt constient ca asta va dura foart mult timp dar cand e vb de Steaua merita orice sacrificiu. te-ashi putea ajuta cu cele doua fulare din damemarca, am un prieten acolo si le-a gasit, lasa-mi un msg cum putem lua legatura sa vb.

"Ce drog ciudat, esti ros'albastru fermecat."