fcsteaua.ro

Visul lui Lucescu

29 posts in this topic

Acesta este textul unei poezii cu autor anonim ce face parte din folclorul anilor anteriori revolutiei din Decembrie 1989:

Orologiul suna, noua jumatate

La Clubul Dinamo oare cine bate

E Mircea Lucescu, mort de suparare

Striga cu putere : "Eu sunt Generale!

Blandul meu stapan, te rog ,te implor !

Lasa-ma sa intru ca de frica mor.

Tremur de necaz, ma cuprind fiorii,

Nu stiu daca maine mai apuc eu zorii!"

"Stai putin baiete, ce s-a intamplat"

Intreaba stapanul, foarte incruntat.

"Vai draga stapane ,e de rau sa stii!

Dincolo in Ghencea, s-au aprins faclii

Dracii de la Steaua, navaleau spre poarta

Cetatea Dinamo, a fost sfarmata!

Diavolii lui Puiu ,rau ma urmaresc

M-au bagat in spaima si ma-nebunesc!

Ce sa-ti spun stapane, suntem coplesiti

Parca vad si-acuma cum vom fi infranti

Au de gand stelistii sa ne umileasca

Titlul si chiar Cupa vor sa o cucereasca.

Tremur de necaz, ochii mei sunt tristi

Plangeti de durere , dragi dinamovisti

Plangeti ,puneti doliu, comprese in cap!

Rugati pe toti zeii de stelisti sa scap"

"Se poate baiete, tu , carmaci de seama

S-ajungi peste noapte o biata epava!

Cotonogi de frunte si mari batausi

Sa va umileasca niste spiridusi?!

Cotonogiti-i bine, faceti-i pasat!"

Striga Generalul foarte suparat.

"Dar ia stati o clipa, avem aliati !

Arbitrii de frunte au fost cumparati

Vom fi iar puternici si invingatori

Tu pentru Dinamo trebuie sa mori!"

"Da ,dar cat timp Steaua straluceste sus

In Stefan cel Mare, doliu trebuie pus!"

ma intreb ce s-a asteptat cand s-a postat "poezia" asta, ce sa comentam?

Vreti o analiza pe text, daca s-a folosit corect punctuatia,daca exista acord intre subiect si predicat, daca e monorima sau rima imperecheata?Chiar nu mai exista subiecte incitante si e nevoie de articole din astea, de umplutura? nu mi s-a parut foarte amuzant, n-am ras cu lacrimi, mai degraba m-am plictisit pe la a 2-a strofa. E adevarat ca e site-ul suporterilor stelisti, dar totusi, mi se pare jenant!

( presimt niste injuraturi colective la adresa mea :P)

ma intreb ce s-a asteptat cand s-a postat "poezia" asta, ce sa comentam?

Vreti o analiza pe text, daca s-a folosit corect punctuatia,daca exista acord intre subiect si predicat, daca e monorima sau rima imperecheata?Chiar nu mai exista subiecte incitante si e nevoie de articole din astea, de umplutura? nu mi s-a parut foarte amuzant, n-am ras cu lacrimi, mai degraba m-am plictisit pe la a 2-a strofa. E adevarat ca e site-ul suporterilor stelisti, dar totusi, mi se pare jenant!

( presimt niste injuraturi colective la adresa mea :P)

Pai vezi? Deja ai comentat! :)

cine a postat aceasta "poezie " ? este jalnica, Mircea Lucescu este un mare antrenor si maine ar putea veni la Steaua, de ce sunteti nes...tzitzi ? sa va fie rusine... cu oameni ca voi avem terenul suspendat, cine va considera suporteri Steaua ? huliganii ca voi ! cu riscul de-a primi "ban" tot va spun ce am pe suflet, sunt suporter Steaua de cand ma stiu si nu sunt de acord cu jignirile aduse lui Mircea Lucescu care este un "mare om un mare caracter", sa va fie rusine

foarte tare !!!!!!!!cat de belea!!!!!

ce e tare ? prostia voastra e tare ! sa va fie rusine !!! l-ati jignit pe Mircea l., 10 vietzi daca ati mai avea nu ajungeti la valoarea lui.

Neli Lucescu cumva? Este doar o poezie din vremuri demult apuse cand acest mare om mare caracter dirija mai bine cooperativa decat echipa Dinamo pe teren... E un antrenor bun, dar un caracter indoielnic.

ce e tare ? prostia voastra e tare ! sa va fie rusine !!! l-ati jignit pe Mircea l., 10 vietzi daca ati mai avea nu ajungeti la valoarea lui.

Mircea mucescu, baiat de treaba

cunoscatorii stiu continuarea :)

Mircea stralucescu antrenor la Steaua ?

NICIODATA !

Adevarul este ca a contribuit si el, in mod tacit sau nu, la cooperativa Victoria, Moreni si alti donatori de puncte pentru echipa M I - ului.

Dormi in prostia ta in continuare...Vise placute!!

cine a postat aceasta "poezie " ? este jalnica, Mircea Lucescu este un mare antrenor si maine ar putea veni la Steaua, de ce sunteti nes...tzitzi ? sa va fie rusine... cu oameni ca voi avem terenul suspendat, cine va considera suporteri Steaua ? huliganii ca voi ! cu riscul de-a primi "ban" tot va spun ce am pe suflet, sunt suporter Steaua de cand ma stiu si nu sunt de acord cu jignirile aduse lui Mircea Lucescu care este un "mare om un mare caracter", sa va fie rusine
el

"Mare om, mare caracter" Mircea Lucescu???Hmm...Mircea Lucescu este un antrenor bun si atat. A luat titlu in Turcia si in Ucraina, 2 campionate in care se investeste foarte mult in raport cu performantele, si care nu sunt cu mult peste campionatul intern. A luat trofee internationale?Nu. La marile echipe, gen Inter a dat rateu. Deci, un antrnor bun si atat. Iar ca sa spui despre un om ca e mare caracter trebuie sa-l cunosti personal destul de bine, ceea ce nu cred ca e cazul.Acum nu stiu daca o fi adevarat sau nu, dar este cunoscut drept "parintele Cooperativei".Si cu asta am spus totul

Felicitari celui care a compus poezia! :biggrin: Intr-adevar reflecta imaginea lui Il Muce de-al lungul anilor petrecuti in Romania! Pentru toti ceilalti care nu inteleg ca aceasta poezie ce este oglinda lui Il Muce , sanatate ca-i mai buna decat toate :D caterinca de poezie =))))))))))))

Ps. Sa vina Shaktar! :angry:

@neli - GO AND WASH THE DISHES ! :P

cand o femeie da o replica legata de fotbal, cuvantul "cratita" e pe buzele voastre. Ne trimiteti la cartita, voi, baietasii anilor '90, care nici macar n-ati trait finala de la Sevilla. Chiar credeti ca nu putem intelege niste reguli simple si sa avem niste comentarii pertinente?

@red_blue - vrei un facalet la fund? :)

cand o femeie da o replica legata de fotbal, cuvantul "cratita" e pe buzele voastre.

Pai si.. nu avem dreptate ? hai fugi rpd si fa-mi ceva de mancare ca mi-e o foame ..

cand o femeie da o replica legata de fotbal, cuvantul "cratita" e pe buzele voastre. Ne trimiteti la cartita, voi, baietasii anilor '90, care nici macar n-ati trait finala de la Sevilla. Chiar credeti ca nu putem intelege niste reguli simple si sa avem niste comentarii pertinente?

am glumit dee.

Sunt convins ca si femeile se pricep la fotbal.

Evident cã sunt și femei care se pricep la fotbal. Cã de aia sunt eu aici :cool:

Dormi in prostia ta in continuare...Vise placute!!

sa-ti fie rusine ! habar nu ai ce inseamna bunul simt, nici nu-i de mirare ca se intampla atatea prostii pe stadioane, cu oameni ca tine, scuze, te-am numit om dar nu meriti, si in incheiere : [...] !

Pai si.. nu avem dreptate ? hai fugi rpd si fa-mi ceva de mancare ca mi-e o foame ..

daca mama ta nu se pricepe decat la cratita e problema ei si a ta eventual, asa ca .... ciocu' mic, pacat ca nu s-a ocupat de tine in cei 7 ani ca-ti lipsesc .

Edited by forever_STEAUA
jigniri

@ neli

aduci si tu niste declaratii....e bine ca ne critici pe noi, tu ori esti antistelist ori uiti foarte rpd niste lucruri..cum ar fi declaratiile lui "Il luce" dupa meciu Steaua rapid din UEFA si multe multe altele...iar faza cu Lucescu la Steaua...ai o imaginatie foarte bogata

Nu cred ca e cazul sa jignim O DOAMNA ( Neli) ,indiferent de optiunile dansei. Ma amuza faptul ca a fost sanctionata si nu cei care au insultat-o.

Oricum, haios poem, insa nu era mai bine comisar in loc de general? :cool:

Cine nu se pricepe sa taca din gura. Poezia este foarte reusita (incercati sa o cititi cu voce tare si asa cum trebuie)!

Mircea Lucescu nu prea are ce sa caute la Steaua. Cooperativele care ajutau javrele erau create, ajutate de catre el, mirificul antrenor M. Lucescu. E drept este un antrenor foarte bun, dar sa-l cataloghezi drept cel mai bun antrenor din toate timpurile.... E cam deplasat.

Din cate stiu eu, Mircea Lucescu nu a castigat cu nicio echipa vreo Cupa a Campionilor Europeni. Emerich Jenei DA, si culmea cu Steaua!

M. Lucescu a castigat doar Supercupa Europei cu Galatasaray cand i-a batut pe Real Madrid. Asa a castigat si "Puiu" Iordanescu cu Steaua. Deci el se poate compara cu nea "Puiu". Nicidecum cu nea "Imi"!

forzateaua

Poezia e tare. Domnu` Mucescu e iar bestial... Prietenii stiu de ce!

Neli e cumva Neli Lucescu? Hmm...

Habar n-ai ce vorbesti,cucoana!

Dar de jignirile aduse de-a lungul timpului de Mucescu Stelei,ce spui?Aste nu te deranjeaza,nu?

Va bagati in seama fara sa cunoasteti subiectul...

Guest
This topic is now closed to further replies.