fcsteaua.ro

Deplasare la Praga

119 posts in this topic

Daca este cererea atat de mare,de ce nu mai inchiriati alte autocare?Ar trebui sa se ia modelul celorlalte galerii bucurestene,unde numarul este nelimitat.In functie de numarul suporterilor se inchiriaza autocare.In primul rand este in beneficiul firmelor de transport sa transporte cat mai multi oameni.La 1800 de bilete ar fi pacat sa nu beneficieze mai multi suporteri de aceasta deplasare.Sper sa faceti ceva in aceasta privinta.

O parte din pretul deplasarii a fost suportat din bugetul AISS. Buget care nu este astronomic avand in vedere numarul mare de fani Steaua care se asteapta sa se faca ceva pentru ei mai degraba decat sa se implice si ei in vreo actiune de orice fel. AISS a fost facuta nu pentru a oferi beneficii sau foloase de vreun fel suporterului stelist luat ca individ. In primul rand, ideea de baza este promovarea stelismului, lucru la care toti stelistii ar trebui sa contribuie, nu doar o mana de oameni entuziasti. Deplasarile "in stil mare" vor veni si ele in masura in care AISS va creste.

Asa ca , va rog eu, nu va mai plangeti in legatura cu lacunele actiunilor organizate de AISS, fiti intelegatori - nu s-a ajuns inca la nivelul care sa permita sa fie multumita toata toata lumea. E ca si cum ai cere cere la 100-200 de oameni sa faca treaba pentru 10000.

Daca este cererea atat de mare,de ce nu mai inchiriati alte autocare?Ar trebui sa se ia modelul celorlalte galerii bucurestene,unde numarul este nelimitat.In functie de numarul suporterilor se inchiriaza autocare.

Nu stiu unde ai vazut tu numar nelimitat. Inaintea publicarii "oficiale" a datelor despre o deplasare, se incheie un contract cu firma de transport, pentru X autocare. IN ACEL MOMENT SE PLATESC SI BANII. Ce se intampla mai departe nu mai este "interesant" pentru firma de transport - ca merg cu autocarele pline sau goale. Daca se inchiriaza 10 autocare si 5 raman goale, diferenta e suportata de organizator (in cazul nostru AISS). Nu merge cu "daca vin, luam autocarele, daca nu vin, vi le dam inapoi".

Pe viitor probabil ca se vor inchiria mai multe autocare si se va organiza mai din timp excursia. Pana atunci, va puteti inscrie in AISS si ajuta la viitoare organizari de astfel de evenimente - din cei 2.300.000 cat costa excursia va platiti cotizatia pe vreo 2 ani. Pentru inceput, cum ziceam si intr-un alt post, organizarea mi se pare OK ca pret, calitate a autocarelor, disponibilitate.

Oricum, in mod normal autocarele au limitare la 100-110

da, dar ce te faci cand pe o portiune se circula cu 50-60 si ei intra in depasari pana la 110 :)

crede-ma, nu sunt sanatosi :D

Acest mesaj a fost șters pentru OFF TOPIC.

Nu mai posta același mesaj în mai multe thread-uri. Citește REGULAMENTUL!

Edited by forever_STEAUA

daca cineva gaseste coroane in tara, il rog sa anunte unde a gasit.

Eu am vb la BCR de la mine din zona si mi-au spus ca voi gasi sigur la BCR mare de la Universitate sau la BNR :rolleyes:

Domnilor de la AISS, cum am putea face sa aduceti niste bilete si pentru cei care merg direct la Praga si nu mai au cum sa treaca si pe la Bucuresti ca sa-si ia bilete? Si mai sunt si cei care locuiesc in Praga. E atat de dificil sa cumparati cateva bilete si pentru noi? Dati-mi un numar de cont ca sa va virez banii in cazul in care nu aveti incredere ca o sa va recuperati banii la Praga.

@energie - biletele achizitionate de AISS ( 98 la numar) s-au epuizat in aproximativ 4 zile de cand au fost luate.Imi pare rau pentru tine dar acum este deja prea tarziu pentru a te mai putea ajuta,locurile sunt ocupate in totalitate.

Trebuia sa te interesezi mai din timp pentru a fi sigur ca-ti poti rezerva.

Nu, energie07 se refera la bilet la meci care poate fi luat de la club. Inteleg ca nu este din Bucuresti dar ca vrea sa mearga la meci la Praga si deplasarea o face pe cont propriu. Tot ce ii lipseste este biletul la meci. Si aceeasi problema este valabila pentru cei care stau deja in Cehia.

Ideea pe care ei o formuleaza este la modul: s-ar putea ca in autocarele respective sa vina un numar de bilete pentru meci? eventual se va face plata lor anticipat.

Dintre cei care organizeaza aceasta deplasare sau chiar si dintre ceilalti, ati putea sa le duceti si celorlalti bilete?

Se intelege ca sunt 1800 bilete la meci, dar cu autocarele se duc 98. Bilete mai sunt

Biletele se vor gasi de vanzare la club, de indata ce vor ajunge in Romania (umbla vorba ca azi nu ajunsesera). Pentru cei care nu pot sa-si cumpere bilete de la club, nu stiu ce varianta exista...

Imi pare rau ca cei de la club nu s-au gandit din timp la problema acestor suporteri, dar pe de alta parte nici nu cred ca AISS poate suplini aceasta lipsa. Practic, asta ar insemna ca oameni ai AISS sa "vanda" bilete in Praga (si cererea e mare, va asigur), ceea ce n-ar fi cel mai normal si firesc lucru.

Ma gandesc ca daca se iau numai la cerere explicita si cu plata in avans nu ar fi nicio problema. Va fi responsabilitatea celor ce le-au cerut sa va astepte in Praga si sa intre in posesia biletelor.

Then again, da este de datoria clubului sa se gandeasca la acest tip de probleme. Si nu cred ca va fi rezolvata in niciun fel in viitorul apropiat. Aceeasi situatie va fi si la deplasarile celelalte.

Problemele cu biletele ma indoiesc ca o sa se rezolve vreodata chiar daca nu pricep de ce e atat de complicat sa se vanda si online sau daca clubul nu se descurca atunci sa apeleze la cei care deja vand bilete. E un pic stupid ca sa faci un drum de Bucuresti doar pentru bilet.

Intrebarea mea ramane: se ofera cineva dintre cei care merg la Praga si pot sa cumpere bilete, sa-mi cumpere si mie doua bilete?

Eu plec spre Praga vineri dimineata asa ca daca se ofera cineva sa ma anunte cat mai repede. Daca nu, asta e, o sa incerc sa iau de la ei de la stadion.

Problemele cu biletele ma indoiesc ca o sa se rezolve vreodata chiar daca nu pricep de ce e atat de complicat sa se vanda si online sau daca clubul nu se descurca atunci sa apeleze la cei care deja vand bilete. E un pic stupid ca sa faci un drum de Bucuresti doar pentru bilet.

Intrebarea mea ramane: se ofera cineva dintre cei care merg la Praga si pot sa cumpere bilete, sa-mi cumpere si mie doua bilete?

Eu plec spre Praga vineri dimineata asa ca daca se ofera cineva sa ma anunte cat mai repede. Daca nu, asta e, o sa incerc sa iau de la ei de la stadion.

altadata,pentru a evita problema biletului,roaga din timp un amic din Buc sa-ti procure bilet !

asta pentru ca va fi mai greu sa convingi un strain sa-ti cumpere !

Nu, energie07 se refera la bilet la meci care poate fi luat de la club. Inteleg ca nu este din Bucuresti dar ca vrea sa mearga la meci la Praga si deplasarea o face pe cont propriu. Tot ce ii lipseste este biletul la meci. Si aceeasi problema este valabila pentru cei care stau deja in Cehia.

Ideea pe care ei o formuleaza este la modul: s-ar putea ca in autocarele respective sa vina un numar de bilete pentru meci? eventual se va face plata lor anticipat.

Dintre cei care organizeaza aceasta deplasare sau chiar si dintre ceilalti, ati putea sa le duceti si celorlalti bilete?

Se intelege ca sunt 1800 bilete la meci, dar cu autocarele se duc 98. Bilete mai sunt

TU CREZI ca DECAT AUTOCARELE ASTEA DOUA MERG LA PRAGA???? MAI SUNT SI ALTELE....MAI SUNT SI MICROBUZE.....CARE VOR FACE DEPLASAREA ACOLO .....VOR MAI FI SI ALTII KRORA NU LI SE PARE STUPID(ASA CUM ZICEA CINEVA) SA VINA PANA LA BUC SA ISI IA BILET ......VOR MAI FI MULTI ROMANI...

Biletele se vor gasi de vanzare la club, de indata ce vor ajunge in Romania (umbla vorba ca azi nu ajunsesera). Pentru cei care nu pot sa-si cumpere bilete de la club, nu stiu ce varianta exista...

Imi pare rau ca cei de la club nu s-au gandit din timp la problema acestor suporteri, dar pe de alta parte nici nu cred ca AISS poate suplini aceasta lipsa. Practic, asta ar insemna ca oameni ai AISS sa "vanda" bilete in Praga (si cererea e mare, va asigur), ceea ce n-ar fi cel mai normal si firesc lucru.

Problema celor care locuiesc in Oradea sau Arad de exemplu este ca fiind foarte departe de Bucuresti, in cazul in care nu au un prieten in Bucuresti care sa le procure un bilet, sunt nevoiti sa faca un drum foarte lung, obositor si costisitor pana la Bucuresti numai pentru a-si procura bilet!

Varianta in care ei roaga pe cineva necunoscut de pe acest site sa le procure bilet este mai mult ipotetica, cel din Bucuresti, care ar trebui sa-l cumpere, nu stie daca respectivul chiar va veni la meci, ca sa-si recupereze banii, iar cel din Oradea nu stie daca trimite banii inainte prin banca daca cel caruia ii trimite este serios sau ii da o mica teapa....

AISS prezinta incredere, si ar putea sa primeasca intr-un cont banii de la suporterii interesati sa soseasca cu mijloace proprii la Praga, sa le cumpere biletele respective, iar la Praga sa le inmaneze doar (nu sa vanda in fata autocarului ci doar sa le inmaneze, pe baza prezentarii unui pasaport sau carte de identitate, celui care le-a platit si a trasmis datele personale pe e-mail...

Nu cred ca este greu de facut acest lucru, banii sunt primiti in avans, se pot strange toti banii trimisi de suporteri si, la sfarsitul perioadei de achizitii, se un singur drum la stadion si se achizitioneaza toate biletele odata (nu cate un drum pentru fiecare bilet platit).

Practic efortul AISS este minim, iar ajutorul dat suporterilor din toata tara si chiar din strainatate este urias.

Practic efortul AISS este minim, iar ajutorul dat suporterilor din toata tara si chiar din strainatate este urias.

Tu in mare ai dreptate dar hai sa ne gandim un pic la situatia ipotetica in care AISS s-ar oferi sa intermedieze aceste achizitionari de bilete.

Evident se vor primi zeci, poate sute de cereri, asta inseamna sute, poate mii de euro in banca, ft de cat costa biletul.

1. Acesti bani ar fi bani negri, e o poveste lunga daca vrei o dezvoltam in privat

2. AISS nu are un protocol cu clubul Steaua prin care suntem desemnati sa facem asa ceva, daca clubul are alte aranjamente si nu ne poate vinde atatea bilete cat cerem, multi vor fi nemultumiti, vor aparea discutii de genul AISS mi-a dat tzeapa, AISS sunt niste hoti, discutii pe care dorim sa le evitam.

Raman la parerea ca acest sistem trebuie pus la punct de club si probabil in viitor chiar va fi pus.

PS

Acum fara suparare, reprosuri sau altele asemenea, dar majoritatea cererilor de genul asta au venit de la non-membri AISS. Cele cateva care au venit de la membri au fost sau vor fi rezolvate. Persoanl eu am mai multa incredere intr-un membru AISS(care plateste acolo 10 lei pe luna) si i-as cumpara din banii mei un bilet avand siguranta ca la praga ne rezolvam.

Nu zc ca daca nu esti in AISS este un neserios, dar multi se asteapta sa fie ajutati de AISS in problema asta punctuala fara sa se gandeasca nici un moment sa se inscrie ca membru si sa ajute cu cate putin la ideea "impreuna suntem mai puternici" Dar asta e o discutie mai larga...

Acum fara suparare, reprosuri sau altele asemenea, dar majoritatea cererilor de genul asta au venit de la non-membri AISS. Cele cateva care au venit de la membri au fost sau vor fi rezolvate. Persoanl eu am mai multa incredere intr-un membru AISS(care plateste acolo 10 lei pe luna) si i-as cumpara din banii mei un bilet avand siguranta ca la praga ne rezolvam.

Nu zc ca daca nu esti in AISS este un neserios, dar multi se asteapta sa fie ajutati de AISS in problema asta punctuala fara sa se gandeasca nici un moment sa se inscrie ca membru si sa ajute cu cate putin la ideea "impreuna suntem mai puternici" Dar asta e o discutie mai larga...

Ai dreptate.

Poate ca ar trebui ca AISS sa se implice in achizitia biletelor macar pentru membrii AISS, si sa faca acest lucru cunoscut comunitatii suporterilor stelisti.

Acest lucru, impreuna cu alte actiuni ale AISS pot duce la cresterea numarului de membri.

Pentru ca sunt multi care nu stiu care ar fi avantajele de a fi membru AISS.

Si cred ca acest mesaj ar trebui comunicat clar si raspicat, asa cum s-a facut comunicarea in cazul actiunii cu autocarele pentru Praga, tot asa se poate comunica clar si raspicat ca membrii AISS din provincie pot fi ajutati de AISS pentru procurarea biletelor pentru meciul de la Praga, fara sa mai faca deplasarea la Bucuresti pentru procurarea lor.....

Astfel numarul membrilor AISS va creaste, odata cu cresterea numarului de actiuni desfasurate de AISS.

La situatia ipotetica a lui George, mai adaug una:

100 sau 200 de bilete "inmanate" la Praga inseamna cel putin un membru AISS "tinut la sol" in zona stadionului timp de cateva ore. Unii intarzie, altii nu-l gasesc, altii cine stie ce fac... Pe de alta parte, o data ce a primit banii pentru bilete, membrul AISS va fi obligat sa astepte oricat pentru a da biletele celor care le-au luat. Daca ai fi membru AISS si ai merge in deplasare la Praga, ti-ar conveni sa iti pierzi dupa-amiaza dand bilete?

Poate suna urat, dar asta e situatia. Noi facem o munca voluntara de care altii beneficiaza, in timp ce clubul, care are oameni angajati, nu gaseste solutii sa se ocupe de bilete pentru suporteri.

A schimbat careva pana acum in coroane?

Eu ma duc maine la Universitate la BNR

Coroane am gasit intr-un singur loc..la BCR ..sucursala care se afla in fata intrari principale a Bancii nationale ( intrarea pe Lipscani cum vi de la magazinul victoria).

..rata de schimb 0.125 corone la LEU... dar n-au decat harti de 2000 de coroane..fara marunt...

deci fara 260 lei va duceti degeaba....

In alta ordine de idei..ma bucur ca in sfarsit vom fi ceva mai multi la un meci disputat in deplasare....si acum 10 ani am fost multi..dar deja cifra de 900 suna multumitor...

fac apel la membrii AISS..pote scoateti un ,, GHID al suporterului in deplasare"..sa vedem si noi 900 de oameni imbrcati pe cat posibil in ros-albastru..daca replicile tricourilor sunt relativ scumpe un tricou simplu rosu sau albastru ar intregi atmosfera...

se cere binenteles macar UN FULAR ros albastru la gatul fiecarui suporter participant... de stegurii ce sa mai spun...cat mai multe...

Acum 10 ani desi eram doar 3-4 autocare ..am intrat pe stadion cu GOARNE cu sprei...credetima am facut fata cu succes stadionului aprope plin ....

in rest..sa avem parte de un meci ca cel de la Kiev de anul trecut....

Dupa 10 ani din nou la PRAGA....

pentru o singura echipa ,,MAGICA Steaua" fularsteaua2

La situatia ipotetica a lui George, mai adaug una:

100 sau 200 de bilete "inmanate" la Praga inseamna cel putin un membru AISS "tinut la sol" in zona stadionului timp de cateva ore. Unii intarzie, altii nu-l gasesc, altii cine stie ce fac... Pe de alta parte, o data ce a primit banii pentru bilete, membrul AISS va fi obligat sa astepte oricat pentru a da biletele celor care le-au luat. Daca ai fi membru AISS si ai merge in deplasare la Praga, ti-ar conveni sa iti pierzi dupa-amiaza dand bilete?

Poate suna urat, dar asta e situatia. Noi facem o munca voluntara de care altii beneficiaza, in timp ce clubul, care are oameni angajati, nu gaseste solutii sa se ocupe de bilete pentru suporteri.

De acord, insa AISS ar putea incerca altceva - in calitatea sa de organizatie care reprezinta interesele suporterilor stelisti, s-ar putea adresa direct clubului, prezentandu-i situatia: exista o cerere mare de bilete din partea romanilor din strainatate pentru meciurile din deplasare. Impreuna ati putea incerca sa gasiti solutii. Vanzarea biletelor on-line ar fi cea mai buna, insa este greu de crezut ca se va implementa intr-un timp atat de scurt incat sa functioneze la meciurile din acest an. O alta solutie ar fi transferarea biletelor nevandute in tara, sa zicem cu 3 zile inainte de meci, la ambasada/consultatul roman din orasul in care are loc meciul si vanzarea lor acolo (sau intr-un punct de vanzare de la stadion, daca la ambasada nu se poate). Daca exista vointa, se poate rezolva orice. Nu ma astept ca aceasta initiativa sa vina de club, dar AISS este singura entitate legata de Steaua de la care am sperante ca poate realiza ceva pentru suporterii Stelei.

De altfel, o sa ma inscriu chiar saptamana viitoare.

Cred ca majoritatea suporterilor romani au apucat sa-si ia bilete. Din cate am vorbit cu o persoana din cadrul FC Steaua, cele 900 de bilete au fost deja acontate, sub o forma sau alta.

Salut Baietzi!

Pentru cine vrea sa mearga la Praga si nu a prins loc,bilet,noi mergem pe cont propriu cu o skoda octavia si mai avem un loc liber(un loc in masina si bilet de meci).Dak e cineva interesat sunati la 0723548492.(numai din Bucuresti)

Later edit: Locul s-a ocupat "allready"!!

Am luat azi coroane de la BCR Universitate 2000Kr

mai aveau doar 1300 dupa mine si am inteles ca s-au dat si alea rapid

Mai exista o sansa pentru luni , dar se face cu programare