fcsteaua.ro

Scrisoare catre Walter

126 posts in this topic

Un vizitator al site-ului ne-a trimis scrisoarea pe care i-a trimis-o lui Walter Zenga astazi:

Draga Walter,

Imi permit sa iti scriu cateva randuri pe mail, cu speranta ca poate ma voi descarca si voi trece peste TERIFIANTA veste care razbate astazi in toata mass-media.

Pentru noi, suporterii Stelei, aceasta veste vine ca o bomba nucleara, tinand cont ca TU esti ACELA, UNICUL pot spune, de la Piturca pana in ziua de azi, care ai castigat cu adevarat si total inima unui popor ROS-ALBASTRU, un popor care pentru unii dintre noi este mai importnat decat propriul popor roman.

Scriu aceste randuri si privesc in gol, retraind toate clipele de vis oferite de echipa condusa de tine, amintindu-mi de mandria care o aveam cand ma laudam ca la Steaua NOI IL AVEM ANTRENOR PE Walter Zenga.

Ai reusit sa ne cuceresti definitiv, asa cum poate de la Hagi, Lacatus si Ilie Dumitrescu nimeni nu a reusit sa o faca.

Speram ca venind dintr-o tara in care pasiunea fotbalului este la cele mai mari cote, unde oamenii tribunelor, ultrasii, traiesc ca si noi prin fotbal si prin idolii lor, nu vei arunca cuvinte goale, sau doar de dragul unei simpatii trecatoare..."Steaua este singura echipa la care am sa antrenez in Romania..."; "Steaua este in sufletul meu alaturi de Inter Milano..." Cum crezi ca au vibrat sufletele noastre, fanii Stelei, auzind acele vorbe din gura unui personaj si asa adulat in Ghencea? ERAI DEJA IDOL-ul nostru, pe care l-am incuirajat, pentru care am atacat prin striscione intreaga conducere a Stelei, pe care l-am aclamat chiar si atunci cand aveam un antrenor capabil.

NOI TOTI am crezut in tine si ne-ai facut sa credem ca mai exista VALORI MORALE in acest infect fotbal modern. Am sperat ca esti uinul din putinii romantici din fotbalul modern, care tine sa ramana un sustinator al OLD STYLE-ului din fotbalul nostru de odinioara.

Din pacate draga Walter, DIN PACATE....ai produs, nu o suparare ci o DEZAMAGIRE imensa in sufletele noastre, ale celor care sustinem si iubim Steaua pana dincolo de moarte. NOI care strangeam pumnii si inima ne batea de fiecare data cand un antrenor risca sa fie demis sau sa plece de la Steaua, cu inima tresarind in noi in speranta ca "poate REVINE Walter!".

Cum ai putut sa faci asa ceva? Cum ai putut printr-un gest de lacomie (poate) financiara sau in disperarea unei functii, sa distrugi aceasta nepretuita dragoste a noastra???? Cum ai putut sa ignori iubirea noastra fata de tine? Cum ai putea in Italia sa antrenezi vreodata AC Milan? Cum vei putea vreodata inchide rana grava care s-a produs in inima noastra prin acceptarea postului de antrenor la acea echipa spuracata? CUM Walter??? Poti dormi linistiti noaptea, stiind ca milioane de oameni care isi doreau sa te revada in echipamentul de coach ros-albastru, care doreau sa-ti strige nume, sa te aclame si sa se bucure alaturi de tine de succesele UNICEI STELE, nu vor avea nopti si zile deliniste, vazandu-te etapa de etapa pe acea banca murdara la acea echipa murdara??? Ne-ai tradat Walter, ne-ai tradat si ai facut-o cui nu trebuia.

Imi pare atat de rau ca mi-am pierdut un idol, un prieten, un antrenor si o persoana pentru care juram ca principiile morale si cuvintele sincere sunt mult mai de pret decat pentru majoritatea mizerabililor oameni din fotbalul romanesc.

Nu stiu daca am sa te pot ura vreodata, daca am sa te injur sau nu vreodata....dara stiu sigur, ca rana din sufletul meu nu se va inchide niciodata si mai stiu ca, din pacate, din panteonul de lux al idolilor ros-albastrii vor ramane aceeasi oameni de odinioara, Voinescu, Alexandrescu, Raducanu, Lacatus, Ilie Dumitrescu, Hagi. Din pacate tu te-ai alungat singur.

NOI PIERDEM UN IDOL, UN OM PE CARE L-AM IUBIT NESPUS, DAR TU...TU DRAGA Walter, PIERZI CEVA CE NU ORICUI II ESTE DAT SA AIBA IN VIATA, CHIAR DINTRE CEI CE OBTIN MARI PERFORMANTE. Desi nu doresc raul fizic nimanui, iti doresc tot raul la acea echipa odioasa si iti mai doresc sa intelegi si tu LACRIMILE DIN INIMILE NOASTRE!

NOI NU NE VINDEM PENTRU BANI,

NOI NU SUNTEM NISTE MERCENARI!

Adio Walter....

Aceasta stire vreau sa spun ca mi-a stricat ziua ! Nici acum nu imi vine sa cred !! Asta e , decat atata sper : niciodata Walter Zenga sa nu atace Steaua sau sa nu spuna ceva urat despre ea , pentru ca ar fi nedrept !

Dap , Walter este un bun antrenor iar ce a facut la Steaua ne face sa fim ingrijorati de ceea ce va realiza la Dinamo.Walter pentru mine nu a insemnat nimic , decat un alt antrenor pe banca Stelei cum a fost si Piturca,Zenga,Protasov,Oli,Hagi ... si va asigur , vor urma si altii asa ca sa nu plangem ca niste copii dupa acesti manageri dar nici nu trebuie sa ne comportam urat la adresa lor deoarece ei sunt niste profesionisti si isi fac treaba la orice echipa , fie ea si Dinamo, totusi sper sa nu atace Steaua din diferite motive sportive sau nu , pentru a se da bine cu spurcatii din groapa, asa cum au facut`o deja MM`u si altii . Walter te asteptam in infern cu Dinamo , numai bine !

Zenga? Doar un sclav! Mi-e si sila cand ma uit la fularul cu ragazzi cum sta de gat unui tradator...NIMIC NU MERITI!

sa vedeti ca nu va avea succes. daca acum nea tradat sal sustinem pe idolul nostru- stelist adevarat- Hagi numai cu noi poate ajunge mare. tradarea asta poate avea si o fata buna aceea de a motiva jucatorii nostri.

Steaua a functionat si fara Zenga. noi il avem pe Hagi pe Adi Ilie. STELISTI

team sustinut Zenga. esti jalnic. tradarea asta e ca si cum tiai prinde nevasta(blonda care iti vrea numai banii) in pat cu altul.

pentru noi ai murit. daca semnezi deseara cu potaiele.

Steaua MEREU CAMPIOANA

@red-blue-ultras,asa e,Zenga este un profesionist insa e vina lui pentru ca intai ne-a facut sa credem ca va antrena doar la Steaua,foarte multi suporteri l-au iubit sau au simpatizat cu el cand l-a dat afara ciobanul iar acum el ne-a inselat increderea mergand la pechinezi.

Parerea mea este ca ar trebui sa faci lucrurile si cu inima,nu sa stai numai cu gandul la bani. De exemplu,Juande Ramos a refuzat nspe oferte de la Real Madrid si Chelsea pentru ca a zis la un moment dat ca isi va termina contractul cu sevilla(o echipa mare acum dar cu nume mai mic decat cele 2 de mai sus),si asa a facut,inca e antrenor la sevilla si si-a respectat promisiunea.

Dupa ce a plecat din Romania,Zenga tot spunea ce mult iubeste Steaua,ca ar antrena numai acolo,ca ii e dor de baieti,si acum ne trezim ca merge la rivali,astfel incalcandu-si cuvantul,deci pentru mine e un om fara onoare,pentru ca nu are cuvant.

Ce sa mai zic,probabil peste 3 etape parca vad ca vine Rednic sau Andone la noi :angry:

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

sa vedeti ca nu va avea succes. daca acum nea tradat sal sustinem pe idolul nostru- stelist adevarat- Hagi numai cu noi poate ajunge mare. tradarea asta poate avea si o fata buna aceea de a motiva jucatorii nostri.

Steaua a functionat si fara Zenga. noi il avem pe Hagi pe Adi Ilie. STELISTI

team sustinut Zenga. esti jalnic. tradarea asta e ca si cum tiai prinde nevasta(blonda care iti vrea numai banii) in pat cu altul.

pentru noi ai murit. daca semnezi deseara cu potaiele.

Steaua MEREU CAMPIOANA

te-am, ti-ai, potaile,sa-l,ne-a...

Plange sufletul in mine, cand citesc stelisti ca tine...

Nu inteleg de unde dramatismul asta, Walter Zenga este un profesionist, asta e job-ul lui si alege oferta cea mai tentanta. In timp ce noi, suporterii, gandim cu inima, pentru jucatori si antrenori primeaza ratiunea. ( ceea ce mi se pare normal). Daca ,prin absurd, i s-ar propune lui Mircea Lucescu sa preia Steaua, ce-ati mai spune? sau daca Marius Lacatus ar ajunge antrenorul Rapidului asta ar inseamna ca a tradat spiritul stelist?! Hai sa fim seriosi... Walter Zenga are o afinitate pentru Steaua ( asa cum a declarat), dar asta nu implica ca nu poate incerca si altceva. Si mie imi place inchetata de caramel, dar, daca nu mai gasesc la magazin, imi cumpar alta, de vanilie .... cu toate ca papilele mele nu vor simti acceasi placere. Lasand gluma la o parte,eu le-as recomanda jucatorilor , dar si antrenorilor sa fie mai precauti in declaratii, caci, nu se stie niciodata la ce club vor ajunge.

p.s pe mine m-a amuzat intotdeauna faptul ca-i pune sa sarute steagul echipei la care joaca si sa jure credinta bla bla, iar dupa 3 luni, imbraca alt tricou si aceeasi scena ....

L E H A M I T E !

pur si simplu !

ne bate Dinamo cu armele noastre.

cine la facut mare pe Zenga.

cine la facut mare pe Danciulescu.

cine la facut mare pe Munteanu

cine la facut mare pe Bostina.

cine??? cine????

mai baieti sa va spun eu ceva. cam trecut prin multe in viata mea. nu aveti incredere in nimeni. in ziua de astazi nuti vrea binele fratele omul din casa ta. in plus nu exista fapta buna fara interes.

deci ce dorea Zenga in declaratiile de iubire pentru Steaua sper sa va dati si voi seama.

LUPTA Steaua

LUPTA Hagi

@redstar

nu mai plange cati iau pistol cu bile.

eu unu nu stau in Romania.

2. nu scriu pe romana numai aici pe site

3. oricum nu scriu aici o lucrare de examen.

tu invata la scoala ca eu am terminato demult. poate nici nu ai fost nascut

ne bate Dinamo cu armele noastre.

cine la facut mare pe Zenga.

cine la facut mare pe Danciulescu.

cine la facut mare pe Munteanu

cine la facut mare pe Bostina.

si pe cacatu' ala de Oprita l-ai uitat ?

nu mai plange cati iau pistol cu bile.

eu unu nu stau in Romania.

2. nu scriu pe romana numai aici pe site

3. oricum nu scriu aici o lucrare de examen.

tu invata la scoala ca eu am terminato demult. poate nici nu ai fost nascut

frate...dar chiar te doare degetu' sa pui o CRATIMA ?!

cine l-a \ c-am \ nu-ti \ terminat-o \ ca-ti ... chiar asa greu e ?

Oricum ... poate asa esti obisnuit sa scrii... macar SCRII CU CAP ! Bravo! ...spre deosebire de altii...

\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/

Poate il vedeti si pe selfproclaimed-ul "EX STELIST" MM Stoica, mai nou raspunde la Michele!
ahahahahah =)):))=))

Chiar va mira ca se vand unii pe bani!

Poate il vedeti si pe selfproclaimed-ul "EX STELIST" MM Stoica, mai nou raspunde la Michele!

Asa zice si el ca tine cu Steaua si da in Steaua cum nu da in nici o alta echipa! Probabil ca asta inseamna a fi stelist dar eu chiar nu simt sa dau in echipa in continuu sau sa ma bucur cand ia bataie echipa! Dar ce stiu eu!

Adevaratii stelisti ies in aceste momente! Nu prea cred eu ca Lacatus, Hagi sau altii ca ei vor merge cu inima deschisa la Dinamo!

Aici se face departajarea intre lichele perverse si adevaratii!

Deci MM si Zenga au demonstrat ca sunt "STELISTI ADEVARATI"!

Nu spune nimeni ca nu ai voie sa faci lucrurile astea! Dar daca te dai stelist adevarat si apoi schimbi macazul, atunci e clar ca esti doar un ipocrit fara pic de demnitate care se vinde pe niste banuti!

Apropo, mai mare stelist sau ex-stelist Meme Scoica: Nu-i asa ca ai fost platit prost la Steaua??? Pai cum ramane cu "sunt stelist de mic"???? Tu ai venit la Steaua pentru bani??? Se pare ca DA! Asta da demnitate mai stelistule cu Steaua TA!

Dar si Zenga a spus ca in Romania va antrena DOAR la Steaua! Pai mai Walter?? De cand incepe Steaua cu "din" si se termina cu "amo"!

Pe mine chiar nu ma derajeaza ca s-a dus la Dinamo, pentru ca nu mi-a placut absolut deloc si am stiu ca e ipocrit de la inceput! Si la Meme se vedea ipocrizia, chiar daca se credea prea destept!

Pana la urma am avut dreptate!

Singurii care merita respect sunt Protasov pentru felul in care este si mai apoi Oli pentru ca a avut curajul sa ne lase cand trebuia si nu a mai stat sa ne amareasca!

In rest: Lovin - Ov. Petre si Nicolita la mijloc inseamna SINUCIDERE DE PERFORMANTA!

Pana nu o sa-i mai vedem la mijlocul terenului pe astia voi protesta mereu pentru asta! De aia nu merge jocul Stelei! Din cauza astora 3 si a celor care-i baga in teren: Hagi, acum, Jiji, mereu, Piturca si Mitica!

Dap , Walter este un bun antrenor iar ce a facut la Steaua ne face sa fim ingrijorati de ceea ce va realiza la Dinamo.Walter pentru mine nu a insemnat nimic , decat un alt antrenor pe banca Stelei cum a fost si Piturca,Zenga,Protasov,Oli,Hagi ... si va asigur , vor urma si altii asa ca sa nu plangem ca niste copii dupa acesti manageri dar nici nu trebuie sa ne comportam urat la adresa lor deoarece ei sunt niste profesionisti si isi fac treaba la orice echipa , fie ea si Dinamo, totusi sper sa nu atace Steaua din diferite motive sportive sau nu , pentru a se da bine cu spurcatii din groapa, asa cum au facut`o deja MM`u si altii . Walter te asteptam in infern cu Dinamo , numai bine !

Daca te comporti ca un profesionist nu arungi vorbe in vant gen in Romanai antrenez doar Steaua" si alte exemple de genul asta, si cand te ganesti ca suporterii au organizat si o actiune de sprijin pentru el.....fara cuvinte!!!!

Din pacate asta e viata.

Walter Zenga nu va piede resectul meu pentru munca depusa la Steaua !!! Ca de altfel nici Danciulescu sau Catalin Munteanu. Trebuie sa traim clipa nu trecutul. Ei au ales alt drum, problema lor ce au pierdut sau ce au castigat. Noi ramanem cu amintiri frumoase si cu speranta unui alt viitor.

Pe Oprita il omit, el e alta mancare de peste.

Cu totul adevarat..foarte adevarat..:((..Walter era cel mai iubit antrenor al Stelei din ultimul timp ..si dupa plecarea fiecarui antrenor din Ghencea speram sa inlocuitorul sa fie Walter Zenga...:-<...Zenga a tradat spiritului stelist ...si mia placut ce ia zis...cum ar putea sa antreneze ac Milan ??? ..vorbe in vant ..iarprin asta se vede ca oamenii din fotbal sunt doar dupa bani si doar suporterii pun suflet :(...imi pare rau Walter ca team pierdut...si totusi ma intreb un lucru daca peste ceva timp vei reveni pe banca Stelei..ce voi simti eu?ce vei simti tu?ce va simti Steaua si suporterii ei? nu mi pot da seama:(

"L-au ucis pe omul paianjen" spunea Walter cand Inter a decis sa nu ii mai prelungeasca contactul.

Sigur, este profesionist, poate sa activeze la orice echipa doreste...chiar si la rivali...

Walter l-a propulsat pe George, Walter le-a dat jucatorilor curaj.

Walter era stelist 100%.

Acum e profesionist.

Un sincer "Auguri" Walter dar nu la Dinamo...

Acelasi lucru il simt si eu,am pierdut un idol.Cat m-am bucarat cand am auzit ca "marele" Walter Zenga va antrena pe Steaua(idolul copilariei),atat de trist sunt acum cand acelasi Zenga a ajuns la dusmanii mei.Sper sa ai parte de cel mai trist moment cand te vei intoarce pe Ghencea.

Nu te vom ierta!!!!!pentru mine ai murit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Deși este printre spurcați și cred cã o sã facã performanțã cu ei, SUNT SIGUR CÃ ÎNTR-O ZI Walter SE VA ÎNTOARCE LA Steaua. ªi nu cred cã doar mânca c***t când spunea cã lângã Inter, Steaua este în inima lui. Au existat și dezamãgiri și mai mari pentru alți suporteri. Vezi cazul lui Cruyff care s-a retras de la Feyenoord. Sau Balaci, Cãmãtaru, Gh. Popescu care au jucat și pentru dinam0.

Îmi aduc aminte de meciul Real Madrid - Galatasaray 3-0 din Liga Campionilor când fanii Realului i-au scandat numele lui Hagi, deși jucase și la Barcelona.

Acum ceva timp Andone spunea ca ar fi dispus sa vina la Steaua ca antrenor....acum stau si ma gandesc ..daca omul prin scoala si educatia pe care a primit-o... la clubul odios ..poate vreodata visa sa antreneze echipa ros-albastra.Invers am mai vazut exemple...de la noi au tot plecat adevarati stelisti si au pupat steagul spurcatilor...dar invers garantez ca nu se v-a intampla niciodata.

P.S:Walter Zenga profesionist=mercenar=antrenor a era sa uit "Profesore" ati urez noroc in dragoste ...la sanatate...si cum ai spun unui pescar:Bafta

Nu inteleg de unde dramatismul asta, Walter Zenga este un profesionist, asta e job-ul lui si alege oferta cea mai tentanta.

profesionist mi se pare atunci cand te tii de cuvant; ami bine nu spunea niciodata ca nu se va intoarce decat la Steaua in Romania.

CER SCUZE DE CAPS LOCK SI OFFTOP DAR MOR CIND VAD CE FACE Elton LA ARABI.

http://www.youtube.com/watch?v=u2YxKYCseZA...FAl%5FNa%2Ehtml

ce face Elton se numeste circ , cu eficienta ZERO. uitati-va si voi cate pase de gol sau macar cate situatii de gol creeaza el. intr-adevar avem calcaie, preluari super, driblinguri, dar nimic eficient, doar 'spectacol pentru tribune'. Elton putea juca in Liga 1, dar pentru ch league era doar o gluma proasta parerea mea

Acum ceva timp Andone spunea ca ar fi dispus sa vina la Steaua ca antrenor....acum stau si ma gandesc ..daca omul prin scoala si educatia pe care a primit-o... la clubul odios ..poate vreodata visa sa antreneze echipa ros-albastra.Invers am mai vazut exemple...de la noi au tot plecat adevarati stelisti si au pupat steagul spurcatilor...dar invers garantez ca nu se v-a intampla niciodata.

P.S:Walter Zenga profesionist=mercenar=antrenor a era sa uit "Profesore" ati urez noroc in dragoste ...la sanatate...si cum ai spun unui pescar:Bafta

Ba da. Coloman Braun-Bogdan (primul antrenor și al Stelei și al lui dinam0), Angelo Niculescu, Florin Halagian.

ªi era sã uit de încã unu: Mihai Teja :biggrin: