Azzido

Lua-te-as la misto

31,263 posts in this topic

minti ! ..tu si taximetristii :))

Moldovenii din zona mea de obicei sunt fara niciun ban pe 1. Si plin de bani pe 31 decembrie.

Pai daca aruncati cu bani in manelisti!!!

Fara numar fara numar fara numar :naughty:

Noul yahoo messenger ofera mai multe optiuni fata de ultimu' : 

genpula.JPG

Edited by KuzMaN

Articol genial!

eu lucrez pe 31 si 1, deci nu te mai plange

si eu lucrezi 31-1 :))

In dex gasesti de toate

10 definiții pentru muia, **** â–·conjugari / declinari

MÚIE s. v. gura

Sursa: Sinonime | Trimisă de siveco, 4 Aug 2004 | Greșeală de tipar

mÃșie s.f. (reg. argotic) gură; (in expr.) a duce cu muia = a amagi, a inșela, a duce cu vorba.

Sursa: DAR | Trimisă de blaurb, 14 Jul 2006 | Greșeală de tipar

MÚIE s.f. (Arg.; folosit adesea art. și mai ales in expresii) Gura fleanca (din țig. mui (Graur, Juilland))

Sursa: DER | Trimisă de tavi, 20 Dec 2004 | Greșeală de tipar

mÃșie s.f. “ (Arg.) Gura plisc. Țig. mui (Graur 174; Juilland 169). Se folosește aproape exclusiv in forma art. și in expresii.

Sursa: DER | Trimisă de blaurb, 8 May 2008 | Greșeală de tipar

MUIÁ, moi, vb. I. 1. Tranz. A introduce un obiect intr-un lichid, a imbiba cu lichid; a inmuia. â'¦ Spec. A baga rufele in apă cu sodă sau cu sapun și a le ține catva timp inainte de a le spala. â'¦ A intinge cu paine sau cu mamaligă in sos, in grasime etc. 2. Tranz. A uda, a stropi. â'¦ A scalda. 3. Tranz. și refl. A face să devină sau a deveni mai moale, mai puțin consistent, mai puțin țeapan. â'¢ Expr. (Tranz.) A muia oasele (sau ciolanele) cuiva = a bate foarte tare pe cineva. 4. Refl. A-și pierde puterile, a slabi, a se moleși. â'¦ (Despre ger) A scadea in intensitate, a deveni mai puțin aspru. 5. Tranz. și refl. Fig. A (se) potoli, a (se) calma, a (se) liniști. â'¦ A (se) imblanzi, a (se) induioșa; a (se) indupleca. 6. Tranz. și refl. (Fon.) A (se) palataliza. “ Din moale. Cf. fr. m o u i l l e r.

Sursa: DEX '98 | Trimisă de ana_zecheru, 28 May 2004 | Greșeală de tipar

MUIÁ vb. 1. v. inmuia. 2. (pop.) a intinge. (~ painea in sos.) 3. v. terciui. 4. v. moleși. 5. v. blegi. 6. a se incalzi, (prin Munt. și Olt.) a se pricali, (inv.) a se incari. (Vremea s-a mai ~.) 7. (FON.) a (se) palataliza.

MUIÁ vb. v. atenua, calma, ceda, descrește, diminua, domoli, indupleca, lasa, liniști, micșora, modera, pondera, potoli, reduce, scadea, slabi, tempera.

A (se) muia ≠ a (se) intari

Sursa: Antonime | Trimisă de siveco, 3 Aug 2004 | Greșeală de tipar

muiá vb., ind. și conj. prez. 1 și 2 sg. moi, 3 sg. și pl. moáie, 1 pl. muiém, 2 pl. muiáți, imperf. 3 sg. muiá; ger. muínd

Sursa: Dicționar ortografic | Trimisă de siveco, 10 Aug 2004 | Greșeală de tipar

muiá (mói, muiát), vb. “ 1. A umezi, a imbaia, a se uda. “ 2. A se face mai moale. “ 3. A (se) induioșa, a (se) emoționa. “ 4. A slabi, a ceda. “ 5. (Despre fructe) A se sparge, a se crapa; a se face zob, a marunți. “ 6. A pune rufele in apă inainte de spalat. “ 7. A fi plin, incarcat de. “ Var. inmuia. Mr. mul'at, mol'u, megl. anmol. Lat. mÇ’lliÁre (Pușcariu 1105; Candrea-Dens., 1146; REW 5646), cf. prov. molhar, fr. mouiller, cat. mollar, sp.

a duce cu muia = a duce cu vorba.

Ahaa... deci pot s'o duc pe doamna de romana cu muia, la teme la astea... :))

Buna-i bulgaroaica lui LeRP.

Te amendara?

Ba sa imi bag...De ce zice toata lumea ca Zeitgeistul e o prostie?Eu sunt de acord cu majoritatea lucrurilor zise acolo.

prea tare video-ul de deasupra :))))) imi doresc sa nu fi auzit nici eu niciodata de ungaria.sau mai bine sa nu fi existat tara asta niciodata.oricum multi americani n-au nici cea mai mica idee despre Europa.

nici eu nu-i suport pe unguri si i-as arde pe rug sau pur si simplu in casa lor , dar..legat de video..sa fim seriosi ! Americanii se cred buricu' pamantului , cum sa auda ei de Europa ? ei sunt singurii care conteaza,cica.

Tembela!

Gugalul.Ai grija totusi la acorduri.ce profil esti?