Virgil

Robinson "Rufay" Zapata

371 posts in this topic

Robinson Zapata se pregateste in Columbia cu fosta sa echipa Real Cartagena, si asteaptă un semn de la Hagi pentru a ajunge la Galata. Telefonul Gazetei l-a gasit pe portarul de 32 de ani acasa in Columbia, jucindu-se cu fiica sa, Bianca, in virstă de un an si 8 luni.

- Robinson, din Romania te cautam. Ce faci?

- Bine, acasa mă odihnesc. sunt impreună cu familia mea aici si astept să-mi gasesc o echipa

- Turcii scriu că Hagi te vrea la Galata.

- Am auzit si eu, dar sunt doar tatonari. Deocamdată mă antrenez alaturi de fosta mea echipa Real Cartagena, si astept să-mi sune telefonul. Cine nu ar vrea să ajungă la Galata, un club important din Turcia si din Europa?

- Alte oferte mai ai?

- Am vorbit si aici, in Columbia, cu cei de la Deportivo Cali, mai sunt si citeva oferte din Germania, dar nimic nu s-a concretizat.

- Cum a fost experienta in Romania?

- Ceva extraordinar. Am cîștigat din toate punctele de vedere, dar mai ales profesional. Am jucat cu Steaua de două ori in Liga Campionilor, o dată in Europa Leage, niste experiente fabuloase. În plus, mă simt apropiat de foarte multi oameni din Romania, pot spune că tara voastră mi-a ramas in inima

- Totusi, in trei ani si jumatate in Ghencea nu ai cucerit nici un trofeu.

- Ă‚sta e marele meu regret. Pfff, ce pacat că nu am luat macar un campionat! Sper insă ca baietii să cucerească titlul acum, chiar dacă e o distanță destul de mare față de Otelul.

- Mai aveai sase luni de contract, a fost decizia ta să pleci?

- Da, pentru că e mai bine pentru mine si familia mea. Eu nu sunt genul de om care să ia bani si să stea degeaba. Eu nu voiam să pacalesc Steaua, o echipă care mi-a oferit foarte multe lucruri.

- Erai printre jucatorii considerati ca avind un salariu mult prea mare. Și Kapetanos a plecat si acum Steaua vrea să scape si de Geraldo din cauza contractului.

- Ce inseamnă salariu mare? Asta a fost oferta clubului si eu am fost de acord. Nimeni nu i-a fortat pe cei de acolo! Știu că la echipă se oferă acum contracte de doar 10.000 de euro pe luna dar eu cred că pentru a obtine performante trebuie să investesti! Jucatorii care fac diferenta si cei cu experiență costa Ce s-ar intimpla dacă la Real ar cîștiga toti un milion pe an? Dar au si un Ronaldo, care face diferenta si ia 12 milioane!

- Cum te-ai inteles cu lumea de la Steaua?

- Foarte bine, am avut o relatie apropiată cu toti.

- Chiar si cu Ciobanul?

- În trei ani si jumatate, am interactionat de putine ori cu patronul. Știu că a avut momente cind m-a criticat, dar el dă banii si e normal să aibă pretentii. Însă nu mi-a reprosat niciodată nimic. El, cind mă vedea, mă intreba de Dayro!

- Cu antrenorii pe care i-ai avut in Ghencea cum ai colaborat?

- Hagi m-a adus la Steaua, e ca un tată pentru mine, de aceea mi-aș dori să mă duc la Galata. Cu Marius Lacatuș sunt foarte bun prieten, mi-a fost mai mult decit antrenor, e o persoană speciala iar Dorinel nu e deloc un om dur asa cum pare la TV.

- Nu ai spus nimic de Piturca

- Offf, Piturcă! Nu l-am inteles pe acest om, iar ultimele sase luni au reprezentat un adevarat cosmar. A fost extrem de distant cu mine, nu a vrut deloc să-mi explice de ce nu mă place. M-a distrus! Am vrut să plec, aveam oferta dar nici asa nu m-a lasat! Eu m-am antrenat mereu la fel, am acceptat si să fiu la Steaua II. Nu am inteles de ce nu mi-a zis in față că nu are nevoie de mine. Mi-am dat seama mai tirziu că el il adusese pe Stanca si de aceea nu mai avea nevoie de mine!

- Știi că după plecarea ta Steaua caută portar?

- Da, am auzit! E nevoie de concurență puternica mai ales la un asemenea club. Eu am incredere insă in Cipri si in Cezar, sunt doi portari de mare calitate.

- Ai simtit vreodată că Tatarusanu avea un avantaj in fata ta fiind roman?

- Nu, nu. Cipri merită să fie numarul unu. E un caracter deosebit si un portar de calitate. Să stii că eu eram cel mai mare fan al lui atunci cind apara. Niciodata cit am fost in Romania, nu am simtit nici un fel de ostilitate. Din contră! Oamenii mă opreau pe strada iar la echipă toti baietii erau fantastici.

"Nu cred că voi mai reveni vreodată la Steaua, nu cred că cei de acolo m-ar mai vrea. Dar o să vin in Romania, pentru că acolo am foarte multi prieteni!"

"Suporterii Stelei sunt senzationali. Vreau să le multumesc, pentru că nu am avut ocazia cind am plecat din Romania! Vor fi mereu in inima mea!"

CIFRELE LUI ZAPATA LA Steaua

111 meciuri in toate competitiile a evoluat Zapata in tricoul Stelei in cei 3 ani si jumatate petrecuti in Ghencea, primind 99 de goluri

75 la sută din meciurile Stelei cu Zapata pe teren, adică 83 din 111, s-au terminat fară infringere pentru trupa roș-albastră

Zapata in cei 3 ani si jumatate la Steaua

Sezonul Meciuri Media GSP

2010-2011 0 -

2009-2010 28 6,11

2008-2009 41 5,95

2007-2008 42 6,57

Victimele lui Piturcă: Zapata, Tatarusanu, Lung jr.

Fostul selectioner are "pe constiință" trei dintre cei mai importanti portari din Liga 1, care s-au remarcat in ultimii ani. Primul nume trecut "in rezervă" a fost Zapata, pe care l-a exclus din lotul Stelei imediat cum a preluat trupa din Ghencea. Apoi, Tatarusanu si-a pierdut postul de titular după numai două etape. În fine, Silviu Lung junior a fost scos din echipă indată ce Piti a fost instalat la Craiova, iar in mandatul fostului selectioner in Banie, Lung a aparat in doar 4 meciuri dintr-un total de 16.

Exemplele care il confirmă pe Zapata

Două dintre tintele Stelei in această iarna Wesley si Moraes, par inabordabili tocmai din cauza plafonului salarial de care aminteste Zapata. Ciobanul a spus că si-l doreste pe brazilianul de la FC Vaslui, insă nu vrea să achite vreo sumă de transfer: "Poate semnam acum si-l luam din vara insă va avea contract doar pe un an, 250.000 de euro la instalare, maximum 120.000 salariu. La fel si la Moraes, nu-i dau mai mult de 10.000 de euro pe luna aici e problema, că el cere de vreo 3 ori mai mult".

gsp

1407_327111_robinson_rufay_zapata.jpg

Edited by Lari

Super Zapi !

Doamne, ce om...

Zapata va avea la Galatasaray un salariu garantat de 750.000 de euro (250.000 de euro pentru returul actualului sezon si 500.000 de euro pentru sezonul urmator). in plus, columbianul va primi in acest sezon 9.000 de euro pentru fiecare meci jucat, iar in sezonul viitor cite 10.000 de euro pe partida

In curand se va contura o super echipa ce poate fi alcatuita din jcuatori aruncati de ........ Thereau (joaca la Chievo, nu stiu cat de des joaca, dar se observa din avion stofa de fotbalist la el -ce-l mai omora atletul cu pasele date numai aiurea iar Thereau i le aseza cu mana, la fel si celorlalti), Elton (pentru Romania era de neegalat, chiar si in meciurile Stelei din cupele europene ar fi facut fata), Bostina (plecat tot din dorinta ...), Zapata (tot ca asa a vrut ...), Dayro (face sentazie in Columbia de pe poziita de ATACAAANT- pai ce baa, un varf tre sa joace pe toate posturile ca de aia e VARF), Hamutovsky (aruncat si el ca o masea stricata, daca nu ma insel in locul lui a fost adus bufonul de Carlos), portughezul adus de Adi Ilie care joaca foarte bine in Spania pentru Hercules Alicante, spaniolul aruncat ca o masea stricata mult peste tot ce avea Steaua atunci la mijloc, Habibou (cred ca i-am pociti numele - avea tot ce-i trebuia pentru un jucator de calitate, plus ca avea doar 19 ani, parca, continua sa dea goluri in Belgia), Ochirosii, tanarul Matei si care or mai fi.

Cu un antrenor bun plus alti jucatori de valoare care erau la Steaua dominam lejer campionatul ani buni la rand, iar in europa cu siguranta nu ne-am fi facut de bafta, ba mai mult. Dar na.......

In primul meci ca titular, Rufay a primit 3 goluri. Spune-ti parerea! A fost sau nu vina lui? :punk:

Edited by Lari

e greu sa il consideri vinovat pe Zapata la vreun gol, pentru ca echipa lui nu a avut mijloc deloc. s-a vazut de la inceputul meciului ca Galata joaca cu cinci in fata si sase in spate, nimeni la mijloc... in astfel de conditii nu ii poti cere portarului sa faca minuni. vinovat e Hagi mai mult, dar probabil ca nu are mijlocasi in lot???

daca gaziantep nu avea norocul unor super-executii, altul era scorul final. golurile doi si trei nu le putea scoate nici un portar, parerea mea. la golul 1 Zapata a fost la 1-2 centimetri sa scoata mingea... dar si aia a fost plasata excelent.

Dupa cum am spus tot timpul, Zapata nu e decat un portar de reflex, este un portar foarte limitat care nu va face niciodata performanta. S-a vazut la golul 3 plasamentul sau foarte slab, nu inteleg ce cauta la mijlocul careului.

Oricum, Zapata a reusit si prima "gogoasa" pe finalul meciului cand a iesit total aiurea si a provocat un penalty. Noroc cu au si ei niste Salomiri, arbitrii fricosi.

Nu e vina lui Zapata, e vina lui Platini ca portarii n-au dreptul sa poarte fuste.

Edited by Ronnie

Prinde mingea Zapata :))))))))...

Ce se intampla kyoukushinule ? Te asteptai sa faca meciuri bune , era timpul pentru o noua jonglerie de circ mara Rugy :))

Asta e portarul mai bun decat Tatarusanu , in opinia unui luptator ca tine...

Pe Ciprian nu l-am vazut sa gafeze sau sa ia vreun gol asa de frumos ca Rufy al tau :))

gol pe coltul scurt , inca nu a fost dat afara Hagi ?

Dupa cum am mai spus, multi frustrati pe aici. Pe unii ii mananca frustrarea atat de tare incat ii orbeste si ii face si sa se bucure de cea mai mica victorie pe care pun laba.

A facut bine Ronnie ca a pus filmuletul ala. Daca nu, probabil ca se apucau toti sa zica ca din cauza lui Zapata s-a pierdut meciul. Asa se vede destul de clar ce aparare "solida" are Zapata in fata lui. Auzi, Bogdan micutul, probabil tot Zapata e de vina ca fundasii aia sunt pe spate, nu?

Pe Ciprian nu l-am vazut sa gafeze sau sa ia vreun gol asa de frumos ca Rufy al tau

Pai, probabil ca nu te-ai uitat la meciurile Stelei, atunci. Ca tin minte cateva meciuri facute de Tatarusanu...

Dar stai, atunci mi-ati zis ca nu era vina lui, ca era vina apararii. Lucru care nu e valabil in cazul lui Zapata, pentru ca un frustrat ca bogdinho, fotbalist in curtea scolii dar care isi da aere de Cristiano Ronaldo, minte de ingheata apele.

Domnisoara bogdinho, dumneavoastra v-ati uitat la ultimul amical in care a aparat Tatarusanu? V-a placut ce gol frumos a luat pe coltul scurt? V-a placut cum statea el asa si se uita si cum nu a avut nici o reactie?

Super portar, nu am ce zice.

Zapata vine dupa 6 luni in care nu a facut antrenamente. E normal sa se incalzeasca mai greu. Dar eu am incredere in el. Pana una alta, Zapata apara la Galatasaray in timp ce Tatarusanu, de bun ce e, a avut nevoie de interventia lui Gigel oierul pentru a-si face loc in echipa Stelei.

Bine ma , cum spui tu si preferatii tai :))

Bogdinho stii ce imi place la tine? Ca esti consecvent.

Te-ai facut de fiecare data de rusine si ai demonstrat lumii ca esti un simplu habarnist dar, cu fiecare noua postare, nu te lasi si neaparat trebuie sa o faci din nou.

Te-ai facut de rahat cu Nicolita, cu Martinovic, Galamaz, Geraldo, apostol, Dumitrescu, etc., etc. Abia astept sa vad cum te contrazici din nou.

Cat despre Zapata:

75 la sută din meciurile Stelei cu Zapata pe teren, adică 83 din 111, s-au terminat fară infringere pentru trupa roș-albastră

Tot sa fii portar slab cu asa procentaje.

Tare mult mi-ar placea sa vad o statistica cu Tatarusanu. Eu nu voi uita oricum meciul din giulesti de anul trecut. Cred ca nici el.

Edited by Adrian

Statistica Stelei din acest sezon cu Tatarusanu in teren: 8 infrangeri in 29 de meciuri (campionat, EL, cupa) + 2 meciuri la echipa nationala unde nu a pierdut. Si statistica lui este una modesta si statistica lui Zapata.

Tot sa fii portar slab cu asa procentaje.

1 infrangere in 4 meciuri nu este ceva senzational avand in vedere ca atacantii adversarilor provin de la Sportul Studentesc, Gloria Bistrita sau Victoria Branesti. Dar asta nu tine neaparat de portari.

Oricum, cu incalzire sau fara, Zapata e catalogat deja ca un portar slab in Turcia dupa debutul sau. Si fie ca va place fie ca nu, golul primit cu Gaziantep era un gol care trebuia aparat. Eu inteleg sa dam vina pe fundasi mereu cand primeste gol Zapata, dar el trebuie sa scoata si mingi grele, ca de-asta este portar. Altfel, puneam un spectator in poarta.

PS: Bogdinho, taci!

Zapata e catalogat deja ca un portar slab in Turcia dupa debutul sau.

Ei, si? In Romania era catalogat drept gafeur inca dinainte sa debuteze. Apoi toti il pupau in fund, cand scotea Steaua din rahat. Doar ca sa dea cu el de pamant la prima ocazie. Ce caractere frumoase, nu?

golul primit cu Gaziantep era un gol care trebuia aparat

De ce?

Pentru ca l-a luat printre picioare sau pentru ca atacantul advers a scapat singur cu el?

Pai ia uita-te la faza, daca zici ca e vina lui Zapata, si spune-mi tu mie daca e normal ca un fundas ca Servet sa piarda un duel aerian, duel fizic, el fiind un jucator masiv. Mai spune-mi si daca e normal ca restul fundasilor sa faca marcaj aproximativ adversarilor. Voi vreti minuni. Nu se poate, Zapata e om, nu zeu.

Mai concret, cu ce a gresit Zapata? Ca a incercat sa acopere un spatiu cat mai mare? Era singur cu atacantul advers, nu era normal sa faca asa? Daca tinea picioarele apropiate si lua gol pe langa, atunci ce-ati mai fi zis? Ca de ce nu a tinut picioarele departate.

Vreau sa vad si eu cum gafeaza Zapata. Vreau sa vad la Galata o aparare solida, care sa asigure ca adversarii nu au mai mult de 1-2 ocazii pe meci si ca Zapata ia gol fix din ocaziile alea. Atunci o sa fie gafa, nu cand apararea e de rahat si te lasa singur cu atacantii adversi.

@ Adriane draga...

Nu mai inventa , de Geraldo chiar nu am comentat nimic si il respect...

Cat despre tine , haideee , haideee bai :)))

Pentru ca l-a luat printre picioare sau pentru ca atacantul advers a scapat singur cu el?

Cand primesti un gol printre picioare poti spune ca nu e vina portarului doar daca atacantul advers suteaza de la 1-2 metri de tine.

Nimeni nu-i cere lui Zapata sa apere 10 mingi imposibile, dar golul care l-a primit cu Gaziantep era un gol parabil, altfel, Dumnezeule Mare, portarii au ajuns sa fie doar de carton.

daca e normal ca un fundas ca Servet sa piarda un duel aerian, duel fizic, el fiind un jucator masiv. Mai spune-mi si daca e normal ca restul fundasilor sa faca marcaj aproximativ adversarilor. Voi vreti minuni.

Servet nu e nici Vidic si nici Pique, ca daca era acum juca la Barcelona. Faptul ca are un fizic solid asta nu-l face automat un fundas bun. Daca Servet ar castiga toate duelurile la cap si ar respinge toate mingile din marginea careului ar fi de mult transferat la o echipa mare.

Dar cum la Steaua era Baciu vad ca aici e Servet.

Adriane, serios, si Valdes a primit gol etapa asta din postura de singur cu portarul si ii avea in fata pe Pique si Milito. Diferenta dintre Valdes si Zapata este ca golul primit de spaniol a fost imparabil in timp ce Zapata putea lejer sa o scoata.

ca adversarii nu au mai mult de 1-2 ocazii pe meci

Fix 2 ocazii a avut Gaziantep! Eu va repet, Galatasaray sta bine din punct de vedere defensiv, degeaba tot le gasiti voi gauri.

PS: bogdinho, esti penibil prietene! Tatarusanu nu e cu nimic mai presus de Zapata momentan decat ca e mai tanar si mai inalt.

Cand primesti un gol printre picioare poti spune ca nu e vina portarului doar daca atacantul advers suteaza de la 1-2 metri de tine.

SI de unde a tras ala? De la 20 de metri?

Uita-te la reluare, ca ai pus-o chiar tu. Sunt vreo 3-4 metri intre Zapata si Atacant in momentul in care ala trage. Putem sa ne punem acum, daca vrei, sa dezbatem care e viteza cu care un om se poate apleca si sa calculam viteza cu care se deplasa mingea.

Servet nu e nici Vidic si nici Pique, ca daca era acum juca la Barcelona. Faptul ca are un fizic solid asta nu-l face automat un fundas bun.

Pai, daca Servet nu e Vidic, de ce trebuie sa fie Zapata Casillas sau Buffon?

Daca tu imi explici de ce trebuia sa il si scoata, eu nu mai zic nimic. Ca pana acum ati dat doar verdicte, nu ati venit cu nimic concret.

Eu va repet, Galatasaray sta bine din punct de vedere defensiv, degeaba tot le gasiti voi gauri.

Inseamna ca nu te-ai uitat la meciurile jucate de Galata. Daca si defensiva Galatei merge bine, nu are rost sa discutam despre portari sau alte compartimente.

bocdinho despre geraldo:

nu mai prinde primul 11 odata cu venirea lui galamaz..

asa e...mai bun ca Baciu si Ghionea...dar sub Galamaz si Gardos...

Doar pentru a ajunge la concluzia:

Este un exemplu de profesionalism ! Se vede ca vine dintr-un fotbal apreciat si valoros. Este cel mai bun fundas central din Liga 1 ( parerea mea ) , a dovedit-o prin meciurile bune pe care le-a facut...

Foarte sigur pe el , destul de tehnic ( atat cat trebuie pentru un fundas ) , vede bine jocul , se coordoneaza perfect cu portarul si cu cei din aparare...

Tine-o tot asa Geraldo...RESPECT

SUPERB!

Daca golul ala nu poti spune ca nu e un gol foarte usor luat de Zapata imi dau seama de ce tot il lauzi atat. Pentru tine scara valorilor la portari este undeva foarte jos.

Ma gandesc ca poate sunt eu prea pretentios..

Pai normal ca esti pretentios din moment ce tu il compari cu Valdes sau Casillas.

Ai zis-o cu tastatura ta. Daca Servet era o super valoare, juca la Barca. Asa si Zapata. Daca era zeul portarilor, ar fi prins si el o echipa mult mai buna ca Galata.

Uite, si portarul lui Debrecen a luat azi gol printre picioare de la Geraldo. Ce inseamna asta? Vina lui?

Nu cred.

Portarul lui City nu a avut nici o reactie la golul lui Rooney. Aia de ce nu e gafa? Doar a stat si a privit. Nu a facut nimic.

@ Adriane draga , haideee...haidee bai , haidee :)))

In momentul ala nu aratase nimic la Steaua , pentru mine era un simplu necunoscut , cu timpul si-a dovedit valoarea , iar Galamaz imcompetenta...

Portarul lui City nu a avut nici o reactie la golul lui Rooney. Aia de ce nu e gafa? Doar a stat si a privit. Nu a facut nimic.

Tu ori esti prost , ori chior , ori fantastic de idiot . Pai ce reactie sa mai ai ma la o asemenea executie ? :))

Nu imi vine sa cred ce aberatii postezi , esti " haideee , haidee bai...haideee " :)

L-am aparat pe Zapata cu alte ocazii,mi-a placut de el,si ca om,si ca portar,cu toate minusurile care le are,dar cred ca are vina la golul primit aseara.E un sut parabil.Da,e slaba rau apararea lui Galatasaray,dar cu toate acestea mai trebuie si un portar sa apere.Daca doar apararea conteaza,daca o aparare nu lasa adversarul sa ajunga inspre poarta,atunci s-ar juca fara portar.Tocmai de asta,gand mai gafeaza si apararea un portar bun te scoate.Daca am aparare buna si portarul imi apara doar suturile de la distanta,de la 30 de metri,nu inseamna ca are valoare.Asa era cand a fost Carlos la noi o perioada,cand aveam aparare beton,care nu lasa adversarul sa ajunga la poarta si toata lumea ca ce portar mare e Carlos...

Parerea mea,fara sa supar pe nimeni! :)

L-am aparat pe Zapata cu alte ocazii,mi-a placut de el,si ca om,si ca portar,cu toate minusurile care le are,dar cred ca are vina la golul primit aseara.E un sut parabil.Da,e slaba rau apararea lui Galatasaray,dar cu toate acestea mai trebuie si un portar sa apere.Daca doar apararea conteaza,daca o aparare nu lasa adversarul sa ajunga inspre poarta,atunci s-ar juca fara portar.Tocmai de asta,gand mai gafeaza si apararea un portar bun te scoate.Daca am aparare buna si portarul imi apara doar suturile de la distanta,de la 30 de metri,nu inseamna ca are valoare.Asa era cand a fost Carlos la noi o perioada,cand aveam aparare beton,care nu lasa adversarul sa ajunga la poarta si toata lumea ca ce portar mare e Carlos...

Parerea mea,fara sa supar pe nimeni! :)

Si fundasii sunt mult mai siguri , atunci cand stiu ca in spatele lor e un portar de valoare :)

Nu l-am comparat pe Zapata cu Valdes, am spus doar o paralela cu un gol care mi l-am adus aminte luat din postura de 1vs1 cu portarul. Uite, daca nu e bun exemplu, cauta golul lui Spadacio din meciul Steaua-Rapid 1-2 cand a ajuns singur cu Zapata. Atunci putem spune ca Zapata a luat un gol imparabil la care nu are nicio vina.

Oricum, ca vrei sa nu sa o recunosti, si tu stii doar ca Zapata a gresit la gol. Si nu inteleg comparatia cu golul lui de Joe Hart.