Virgil

Robinson "Rufay" Zapata

371 posts in this topic

Zapata joaca acum la Steaua II sau e jucator liber de contract? :hmmm:

Nici una , nici alta ! :)

Dar totusi... nu se gaseste nimeni sa il cumpere? :huh:

A pierdut si pregatire, si tot... impresarii aia :wanker: degeaba.

Cum sa il cumpere cand chiar clubul care vrea sa il vanda ii face reclama proasta?

Voi credeti ca lumea sare sa dea bani pentru un fotbalist despre care se zice ca are probleme grave la inima, probleme care ar putea sa il faca sa se retraga din sport? Si, cand mai pui si o eticheta de 50 de mii de euro pe el, e clar ca e ceva in neregula.

Pai clubul a spus ca are probleme grave la inima, cu vederea, sau presa?

Eu nu imi amintesc sa fi vazut un comunicat pe site-ul oficial despre problemele astea.

Daca chiar au fost comunicate, imi retrag cuvintele.

Si daca as fi avut eu acum 50.000 euro faceam bisnita cu Zapata, ca sigur gaseam sa il dau mai scump.

Eu nu-mi aduc aminte sa fi vazut vreun comunicat in care clubul ii ia apararea lui Zapata si spune ca tot ceea ce e in presa e inventat. In alte cazuri sareau cu comunicatul in secunda 2. Acum...

Poate Zapata chiar are unele probleme si clubul nu a vrut sa publice nimic pentru a nu ii ingreuna situatia. Si la cate "minuni" a facut in ultima perioada eu ma gandesc ca el chiar are unele.

Cum sa il cumpere cand chiar clubul care vrea sa il vanda ii face reclama proasta?

Voi credeti ca lumea sare sa dea bani pentru un fotbalist despre care se zice ca are probleme grave la inima, probleme care ar putea sa il faca sa se retraga din sport? Si, cand mai pui si o eticheta de 50 de mii de euro pe el, e clar ca e ceva in neregula.

Zapata si-ar permite sa isi plateasca acea clauza de 50.000 de euro si sa plece din postura de liber de contract. Problema lui e ca nu are oferte la fel de bune ca salariul pe un an de la Steaua. Eu zic ca ramane aici si va pleca doar la anul, probabil tot in Columbia.

De ce sa plateasca singur?

Unde e logica? Daca ii e bine in Romania, de ce sa plece?

Cornel Cernea, acum la Victoria Branesti, spune ca tine legatura cu Zapata - columbianul trimis de Piturca la echipa a doua si obligat sa isi caute echipa.

"Zapata trece printr-o perioada mai grea, vorbesc mereu cu el. El este portar de moral, isi revine repede. Dar acum e foarte afectat. Mai facea fata fara probleme la Steaua. E portar valoros si serios. A fost cel mai bun portar al campionaatului. Nu e usor sa fi aruncat asa fara sanse de a lupta cu ceilalti portari.

Nu are nicio explicatie pentru ce i se intampla. L-am sfatuit sa plece, chiar daca trebuie sa renunte la bani. Isi gaseste orice echipa din Romania, dar e scump. Nu cred ca poate sa mai joace aici pentru ca e prea valoros pentru alte echipe.

Nu am vorbit cu Piturca, nu il cunosc. Ar fi bine sa nu il mai vedem pe Becali, sa stea linistit. Dar orice minune dureaza trei zile. Cand eram eu, Steaua era o echipa buna. Era presiune mai mare. A fost Olaroiu care a stiut sa faca legatura intre jucatori si patron. El a contat, am avut rezultate atunci", a declarat Cornel Cernea dupa meciul amicla cu Cerno More Varna.

De ce sa plateasca singur?

Unde e logica? Daca ii e bine in Romania, de ce sa plece?

Tocmai asta spun, ca ii este bine cu bani in buzunar chiar daca nu va juca niciun minut la Steaua sau la Steaua II. Din punct de vedere omenesc, il pot intelege, din punct de vedere fotbalistic e, desigur, o dezamagire.

Cat despre parerea lui Cernea, ce sa zic? Un idiot...

L-am sfatuit sa plece, chiar daca trebuie sa renunte la bani. Isi gaseste orice echipa din Romania, dar e scump. Nu cred ca poate sa mai joace aici pentru ca e prea valoros pentru alte echipe.

Asta cu valoarea e amuzanta in conditiile in care si portarul de la Gaz Metan Medias a avut un an mai bun decat el.

asa ne pricepem toti sa criticam oamenii cand sunt la pamant mai ales cand noi personal nu am reusit nimic in viata. In a critica si ne da viteji pe forumuri sub protectia anonimatului si ascuns dupa un pseudonim suntem campioni mondiali. Zapata a fost de cand a venit la Steaua mai Stelist decat multi de pe acest forum si mai Stelist decat multi jucatori din fostul/actualul lot. Sper sa nu plece nicaieri, pt ca prin octombrie va apara poarta Stelista caci la ce portari sunt acum in lot .... vai de capul nostru.

Zapata merita sa fie capitan sezonul acesta.

Deocamdata vad ca nu are chef de fotbal.

Il facem capitan nejucator, ca la tenis.

pai tu ai avea chef de munca, daca seful tau te-ar trata ca pe un nimic. S-au ai fi exclus din lot si inlocuit cu altul cu mult mai slab decat tine si asta fara nici o explicatie??? si lasa te rog ironiile.

Cum poti sa zici ca nu are chef de fotbal, ti-a spus el asta, s-au ai inventat-o tu ca ziaristii de la gsp sau prosport. ori probabil ai citit stirea asta la ei pe site.

pai tu ai avea chef de munca, daca seful tau te-ar trata ca pe un nimic. Sau ai fi fost exclus din lot si inlocuit cu altul cu mult mai slab decat tine si asta fara nici o explicatie??? si lasa te rog ironiile.

Cum poti sa zici ca nu are chef de fotbal, ti-a spus el asta, sau ai inventat-o tu ca ziaristii de la gsp sau prosport? ori probabil ai citit stirea asta la ei pe site.

Orice fotbalist traieste sub povara riscului ca antrenorul l-ar putea considera insuficient pentru prima echipa sau chiar pentru rezerve. Asta e fotbalul de performanta. Nu era obligat Piturca sa-l bage titular sau rezerva de titular, mai ales dupa anul penibil pe care l-a avut.

Cat priveste pofta de munca, da, il acuz ca nu prea o mai are. Din salariul ala mare putea sa plateasca Stelei 50.000 de euro si sa plece la orice echipa ca liber de contract. Dar ce sa te faci cand esti prea bun pentru Liga I, vorba lui Cernea? Sau cand esti atat de valoros incat nimeni nu vrea sa dea 50.000 de euro pentru ca sa te aiba? Sau cand iti place atat de mult sa fii platit cu 200 si ceva de mii incat accepti ca timp de un an sa faci tusa?

Din punct de vedere omenesc, il inteleg pe Zapata ca prefera banii Stelei decat salarii reduse pe la alte echipe. Dar fotbalistic nu am niciun respect pentru oamenii care stau si-o freaca pe bani multi, desi nu exista nicio sansa sa joace fotbal la prima echipa. De asta ma bucur pentru Ogararu ca a plecat in final de la Ajax, unde o freca la greu; pana la urma, esti fotbalist in primul rand, asta e meseria ta si pe asta ar trebui sa-ti iei banii.

PS. Daca as avea sef si as fi tratat ca un nimic, as pleca in secunda doi (sunt propriul meu sef asa ca situatii de astea sunt rare)...

Fostul goalkeeper al Stelei Helmuth Duckadam vorbeste despre performanta lui Nuno Claro la Supercupa cu Unirea Urziceni si spune că Robinson Zapata este mai valoros decit Ciprian Tatarusanu, in ciud afaptului că primul a fost disponibilizat de Steaua.

"Nuno Claro a fost inspirat la executarea loviturilor de departajare in Supercupa cu Unirea Urziceni, a aratat că e un goalkeeper de calitate. Îmi place de Nuno Claro, de Arlauskis, de Kuciak, din pacate portarii buni din campionat sunt straini.

La Steaua, Piti merge pe tineri, Zapata e mai valoros decit Tatarusanu, insă a comis prea multe greseli si asta l-a costat. Nu stiu dacă naturalizarile ar fi o solutie pentru Romania, să vedem pe viitor ce se intimplă"

gesepe

pana la urma pleaca rufay?

Daca ofera cineva 50.000 de euro si el e multumit de salariul primit.

pana la urma pleaca rufay?

Daca nu pleaca,probabil va ramane la echipa a doua.Imi pare rau pentru el.Pot sa zic ca-i cel mai bun din portarii pe care ii avem acum.Mai bun ca Stanca,Lungu sau Tatarusanu.Si noi vrem sa scapam de el..

sa vedem cum o sa fie cand o sa ne ingroape Tatarusanu...

În ce constă chinul lui Rufay? În primul rind, i s-a interzis să se pregatească alaturi de cei de la Steaua II. Apoi, a fost anuntat că e nevoit să se antreneze in fiecare dimineață la ora 8:00. Asta in timp ce echipa condusă de Piturcă are sedinte de pregatire seara tirziu, tocmai pentru ca jucatorii să nu fie nevoiti să se trezească devreme si să se lupte cu traficul infernal care e in Bucuresti dimineata.

Pentru a nu intirzia la antrenamente, ceea ce ar inseamna amenzi mari conform regulamentului intern, Zapata, Baciu si Plesan sunt nevoiti să se trezească dis-de-dimineață, de la 6:30, pentru a ajunge inainte de ora 8:00 in Ghencea. La stadion se antrenează sub comanda lui Vasile Aelenei, unul dintre oamenii de incredere ai lui Piti. G.S.P.

În ce constă chinul lui Rufay? În primul rind, i s-a interzis să se pregatească alaturi de cei de la Steaua II. Apoi, a fost anuntat că e nevoit să se antreneze in fiecare dimineață la ora 8:00. Asta in timp ce echipa condusă de Piturcă are sedinte de pregatire seara tirziu, tocmai pentru ca jucatorii să nu fie nevoiti să se trezească devreme si să se lupte cu traficul infernal care e in Bucuresti dimineata.

Pentru a nu intirzia la antrenamente, ceea ce ar inseamna amenzi mari conform regulamentului intern, Zapata, Baciu si Plesan sunt nevoiti să se trezească dis-de-dimineață, de la 6:30, pentru a ajunge inainte de ora 8:00 in Ghencea. La stadion se antrenează sub comanda lui Vasile Aelenei, unul dintre oamenii de incredere ai lui Piti. G.S.P.

Frate, ce chinuiti sunt! Auzi, trebuie sa fie la 8 la stadion. Piturca si Becali sunt niste dictatori...

LASATI-L PE ZAPATA SA DOARMA PANA LA AMIAZA!

Eu zic ca vom avea probleme si anul acesta cu portarii, iar Zapata e peste toti cei 3 de acum. Dar de, are si Piti preferatii lui, Tatarusanu si Stanca, doi portari ce au fost chemati la nationala cand nu prea se astepta nimeni.