IPR

SS LAZIO Roma

477 posts in this topic

Astristul stie ca favorita in derby nu prea pierde,dar si-a luat masuri de precautie.In schimb,a stiut bine ca Roma s-ar putea sa fie mai stabila fara Totti,chiar daca meciul a pierdut din spectacolul fie sportiv,fie extrasportiv,pe care-l putea oferi Totti.Roma a fost mai slaba ca anul trecut in 1-2 cand a fost favorita si a castigat,dar experienta jucatorilor a facut diferenta de data aceasta,cand Lazio era mai in forma.

Edited by blindica

In legatura cu Totti, poate asa fost in ultimii ani, insa nu e o regula.Eu imi aduc aminte de un 5-1 pentru Roma , de cosmar, in martie '02, cu o tripla a lui Montella si cu Totti in echipa.Si in acei ani, din pacate, erau cam rare victoriile laziale.E drept, se cam"rupsese" marea echipa din urma cu 2 sezoane.Insa, dpdv al coregrafiilor acei ani erau senzationali.Olimpico vibra altfel , de cantece si spectacole pirotehnice.Mereu l am considerat cel mai adevarat derby european, dpdv al atmosferei.Astazi, nu prea mi a placut.Si tribuna pe jumate goala...Ceea ce nu mi aduc aminte la un derby capitolin.Probabil si din cauza ca meciul nu a fost in nocturna, conditii de securitate etc.

Insa, dpdv al coregrafiilor acei ani erau senzationali.Olimpico vibra altfel , de cantece si spectacole pirotehnice.Mereu l am considerat cel mai adevarat derby european, dpdv al atmosferei.Astazi, nu prea mi a placut.Si tribuna pe jumate goala...Ceea ce nu mi aduc aminte la un derby capitolin.

Exact asta am remarcat si eu astazi,nu a mai fost atmosfera de altadata,tribunele pline ca altadata.Prin prisma atmosferei,parca n-a fost derby-ul astazi...Si nu cred ca din cauza ca nu s-a jucat in nocturna.

Dar Roma a mai avut un gol valabil. :)

Gol anulat corect. Cel care a centrat a fost in offside!

Exact asta am remarcat si eu astazi,nu a mai fost atmosfera de altadata,tribunele pline ca altadata.Prin prisma atmosferei,parca n-a fost derby-ul astazi...Si nu cred ca din cauza ca nu s-a jucat in nocturna.

Asa este. Nu prea a fost atmosfera de derby, asa cum m-am obisnuit in anii trecuti. Probabil chestia cu "tessera del tifoso" si-a spus cuvantul. Urat ca s-a ajuns aici! Spectacolul moare pe zi ce trece cu astfel de masuri.

Edited by Astristul

Sa rtecunoastem ca LAZIO n-a jucat nimic , in special in prima repriza cand d-abia ,d-abia scoteam mingea din propria jumatate !

Mi s-a parut ca atat a asteptat arbitrul , sa nu jucam cine stie ce , ca sa ne de-a la cap mai mult !

Nu poti acorda 11 m pentru Roma-merda si pentru noi nu , fazele fiind identice in proportie de 95% !!daca ai dai pentru ei , da si la noi si cu asta basta ; nu ma leg prea mult de arbitru , oricine greseste insa jocul lazialilor a fost mediocru ; atmosfera una si mai mediocra...parca se juca Varese - Sambenedetese acum cativa ani prin Liga 3 :))

roma-merda a castigat pe merit , ne-au prins , ne-au ars , a semanat parca cu al nostru dinam0 - Steaua la capitolul penalty-uri.

Mergem mai departe , avem la Cesena si se poate , aia joaca prost acasa , trebuia sa vina si o infrangere dar nu la derby , asta e...roma-roma/va fan cullo !!! :D

FORZA LAZIO !!!!!!!!!!!!!!

Se pare ca Morganti avea pana la urma pe sub echipament un tricoul al Romei! :rolleyes:

Lazio nu se regaseste dupa infrangerea din Derby si pierde la Cesena. Golul victoriei gazdelor venind cu 5 minunte inainte de final. Astfel, Lazio pierde fotoliul de lider in favoarea Milanului (victorie 3-1 cu Palermo). Duminica, Lazio va primi vizita echipei Napoli, pe Stadio Olimpico!

11cesenalazio10.png

Analiza evolutiei jucatorilor: http://www.lalaziosiamonoi.it/?action=read...idnotizia=15599

FORZA LAZIO !!!

Non Mollare Mai !!!

Edited by Astristul

LAZIO a jucat ceva mai bine de data asta , am urmarit intreg meciul pe bet365 , insa s-a vazut prudenta si ca poate merge ceva la mica ciupeala ! N-a fost sa fie , a prins ala de la Cesena un agheu d ela 25 m si aia a fost , ne-am trezit tarziu sa-i calarim insa nu poti marca cu ploaie de centrari pentru ca nu esti genul de echipa englezeasca care sa stie sa marcheze la `disperare` !

Asta e...stiam ca vor veni seria asta de meciuri grele si uite ca deja schiopatam , iar meciul cu Napoli e al naibii de greu ,dar poate prind napoletanii o zi mai proasta exact cu noi ! ;)

FORZA LAZIO !!!!!!

11.11.2007 - 11.11.2010 Giustizia per Gabriele !!!

Astazi se comemoreaza 3 ani de la moartea suporterului lazial Gabriele Sandri, impuscat "din greseala" de un politist italian, in timp ce se afla in masina sa! A.C.A.B. !!!

Gabriele Sandri unul dintre noi !!!

Gabriele Sandri traieste alaturi de Lazio in fiecare zi!

Gabbo uno di noi!

Ce s a intamplat cu acea ancheta?A fost finalizata?Sau vinovatii au ramas nepedepsiti...

Din ce stiu eu, au fost luate masuri, dar nu cine stie ce. Sloganul "Giustizia per Gabriele" ramane de actualitate.

LAZIO a jucat ceva mai bine de data asta , am urmarit intreg meciul pe bet365 , insa s-a vazut prudenta si ca poate merge ceva la mica ciupeala ! N-a fost sa fie , a prins ala de la Cesena un agheu d ela 25 m si aia a fost , ne-am trezit tarziu sa-i calarim insa nu poti marca cu ploaie de centrari pentru ca nu esti genul de echipa englezeasca care sa stie sa marcheze la `disperare` !

Asta e...stiam ca vor veni seria asta de meciuri grele si uite ca deja schiopatam , iar meciul cu Napoli e al naibii de greu ,dar poate prind napoletanii o zi mai proasta exact cu noi ! ;)

FORZA LAZIO !!!!!!

Rezumatul meciului:

http://www.sslazio.it/news/news/1-news/591...-ufficiali.html

Edited by Astristul

In legatura cu Gabbo, astazi am aflat o stire. Mai multi fani laziali au facut o cerere pentru a putea aseza o placa comemorativa in locul "accidentului". In aceasta saptamana, acea cerere a fost respinsa pe motivul ca, citez "Italia nu poate sa-si comemoreze toate persoanele care-si pierd viata pe sosea in acest mod". Deci Gabriele a fost impuscat mortal in masina, si acum a devenit un simplu "mort pe sosea". Chiar daca unii cred ca a fost un accident, iar altii cred contrariul, aceasta fraza ramane valabila si in ziua de astazi:

Giustizia per Gabriele!

Gabriele Vive! FORZA LAZIO!

In etapa a 12-a din Serie A, Lazio invinge Napoli, cu cate 1 gol pe repriza. Autorii golurilor fiind Mauro Zarate (care revine ca marcator pentru Lazio dupa foarte mult timp) si Sergio Floccari. Putem spune ca atacul si-a facut datoria. A fost un meci frumos, cu faze de poarta de ambele parti, si cu o Lazio schimbata in bine fata de ultimele 2 meciuri. La gazde, Stefan Radu a fost integralist si a jucat bine, fiind luat pe final cu "fulgi cu tot" de Lavezzi, iar la oaspeti a intrat pentru ultimele 10 minute Nicolao Dumitru.

Astfel, pana diseara, Lazio revine pe primul loc in Serie A! :)

12lazionapoli20.png

Analiza evolutiei jucatorilor: http://www.lalaziosiamonoi.it/?action=read...idnotizia=15673

FORZA LAZIO !!!

Non Mollare Mai !!!

Lazio a terminat la egalitate, 1-1, deplasarea de la Parma impotriva fomatiei locale. Ambele goluri fiind inscrise in prima repriza. La primul gol, Radu a gresit lasandu-l prea liber pe jucatorul care i-a centrat lui Crespo, dar s-a revansat dupa ce a obtinut un corner din postura de "atacant", corner la care Floccari a inscris norocos cu capul, dupa o deviere a unui adversar! Ambele reusite ale meciului fiind frumoase.

13parmalazio11.png

Analiza evolutiei jucatorilor: http://www.lalaziosiamonoi.it/?action=read...idnotizia=15800

Rezumatul meciului: http://www.sslazio.it/news/news/1-news/647...-ufficiali.html

FORZA LAZIO !!!

Non Mollare Mai !!!

Edited by Astristul

SS Lazio a trecut joi de UC AlbinoLeffe (Serie B) in Cupa Italiei, cu scorul de 3-0 si va intalni in optimile competitiei pe eternii rivali de la AS Roma. Golurile echipei biancoceleste au fost inscrise de Javier Garrido, Guglielmo Stendardo si Simone Del Nero.

Duminica, Lazio va intalni Catania pe Stadio Olimpico in Serie A! Partida va incepe de la ora 16:00, ora Romaniei.

FORZA LAZIO !!!

Non Mollare Mai !!!

Lazio a remizat astazi pe teren propriu impotriva celor de la Catania, ratand astfel sansa aproprierii de liderul Milan. Povestea meciului s-a scris in ultimele minute din prima repriza. Catania deschizand scorul dupa un corner, iar Lazio a egalat prin Hernanes, care a inscris un gol frumos cu un sut din afara careului.

Urmatorul meci este Vineri, 3 decembrie, pe Stadio Olimpico, in compania lui Inter.

14laziocatania11.png

Analiza evolutiei jucatorilor: http://www.lalaziosiamonoi.it/?action=read...idnotizia=15939

Rezumatul partidei: http://www.sslazio.it/news/news/1-news/685...-tabellino.html

FORZA LAZIO !!!

Non Mollare Mai !!!

Edited by Astristul

Bine c-ati facut si voi egal ! :P

Sper sa bateti etapa viitoare!

Pai n-am facut la Parma? Era de ajuns! :D

Sper si eu, dar e greu cu astia. Noi nu suntem Chievo. :))

Sper si eu, dar e greu cu astia. Noi nu suntem Chievo.

Ei,sunteti mai buni !

Se pare ca am uitat sa precizez lucru asta, destul de important dupa parerea mea. Dupa inlocuirea lui Mauri, banderola de capitan al echipei laziale a poposit pe bratul lui .... Stefan Radu! Felicitari Fane! Poate iti prelungesti si tu contractul anul asta! :)

FORZA LAZIO !!!

Se pare ca am uitat sa precizez lucru asta, destul de important dupa parerea mea. Dupa inlocuirea lui Mauri, banderola de capitan al echipei laziale a poposit pe bratul lui .... Stefan Radu! Felicitari Fane! Poate iti prelungesti si tu contractul anul asta! :)

FORZA LAZIO !!!

Chiar daca a jucat la echipa din groapa, imi place cum se descurca la Lazio.Bravo lui!Am urmarit meciul cu Catania si am fost surprins sa observ preluarea banderolei pe final.Se pare ca e batut in cuie acolo, pe postul de fundas stanga.

E de apreciat ce a reusit Radu la Lazio!

Felicitari Fane! Poate iti prelungesti si tu contractul anul asta!

Poate nu,cica-l vrea si Milan! :)

Si au mai ajuns ceva capitani de la voi pe la Milan,Nesta,nu mai stiu care dintre Oddo sau Favalli a fost capitan,poate amandoi! :)

V-ati facut abonament la noi cu capitanii, dar vedeti sa nu fi expirat intre timp. Plus ca astia de la Milan au o regula, daca nu esti "over 27" n-ai ce cauta acolo, asa ca Radu mai are de asteptat. :D

"Over 27"? Ar fi bine! Mai nou la Milan se poarta "over 32"! :D

Cred ca ar fi indicat ca Radu Stefan sa mai raman cel putin un sezon-doua la Lazio...