Sign in to follow this  
Followers 0
Virgil

Standard Liege - Steaua Bucuresti 2 - 2 (1 - 1)

Cine va bate in primul meci Standard - Steaua   187 members have voted

1. 1.

• bate Standard
      12
    • meci egal
      40
    • bate Steaua
      135

Please sign in or register to vote in this poll.

482 posts in this topic

feature_cl.jpg

In turul preliminar III al UEFA Champions League,campioana României va intalni pe Royal Standard de Liege,ocupanta locului doi in recent incheiatul campionat belgian.Primul meci va avea loc La Liege pe 8/9 august,iar returul e foarte posibil sa se dispute in Templul Fotbalului Romanesc,pe 22 sau 23 august.

Standard a castigat de 8 ori titlul de campioana,ultima oara in 1983 si a terminat de 9 ori pe locul secund.A castigat de 5 ori Cupa Belgiei si de inca 8 ori a fost finalista.Supercupa a castigat-o de doua ori,ultima oara in 1983 si a mai fost finalista in 1982 si 1993.

Culorile echipei sunt alb-rosu;stadionul Sclessin ,pe care evolueaza,are fix 30.023 locuri.

sclessin_1_large.jpg

Desi la prima vedere pare un meci echilibrat,noi avem avantajul unui lot omogen,cu experienta in meciurile internationale,cu prezente notabile ani de-a randul in UEFA Cup.

Belgienii au o echipa aproape noua,vanzand 10 din fostii componenti ai lotului si aducand in schimb 11.

Sper ca de data aceasta nu vom mai avea teribilul ghinion din meciul de acasa cu Rosenborg,continuat cu cel din retur,cand Radoi a inscris in proprie poarta de doua ori,si ne vom califica.

Se putea si mai bine. Steaua este clar peste Standard, nu este cine stie ce echipa dar nici Rosenborg nu a fost, de aceea imi e umpic teama de acest meci.Avem inca o data o sansa mare sa intram in grupe si sper sa reusim. Trebuie ca jucatorii sa aiba increderea in forta lor si sa se concentreze, atunci ne-am califica sigur.Plecam oarecum si cu un usor avantaj, avand in vedere ca i-am invis acum 2 sezoane in grulpele cupei UEFA. Daca juca si Mirel eram mai relaxat umpic, sa vedem ce va face echipa fara capitanul nostru.

FORZA Steaua>>>SPRE Champions League>>>

Cu munca, daruire si concentrare suntem sigur in grupe. Haideti baieti luptati si faceti-ne fericiti.

22 sau 23 august zi de sarbatoare nationala.

Mandru ca sunt STELIST.

Sa fie oare bine?Iertati-mi pesimismul, dar cred ca e un adversar feroce.Sunt sigura ca ne va pune mari probleme.Trebuie sa faca un efort si sa treaca peste moleseala din vacanta si sa se mobilizeze pentru a putea implini un vis: acela de a ajunge in grupele Champions League.

Peste toate cred ca baietii au nevoie de un avant.Poate returul cu Gorica ii va ajuta sa se dezlantuie.

Sexystelista, mi se pare un comentariu pertinent.. vad ca aici toata lumea e in spiritul lui Gigi si MM, ca trecem fara probleme, ca ii batem, ca suntem in grupe... Doamne-ajuta sa fie asa, dar asa a fost si anul trecut cu Rosenborg...

nu e vorba de spiritul lui MM sau al lui Gigi (scuze! George), dar ca la orice roman speranta moare ultima...Si cred ca prin aceasta debordanta de optimism, incercam de fapt sa ne convingem singuri ca putem mai mult.Sa de Domnul sa fie asa!!!

Trebuie sa fim optimisti pentru ca ultimele rezultate ne obliga sa fim, au cam trecut vremurile in care ne tremurau picioarele cand auzeam de o echipa cat de cat cunoscuta. Avandu-l pe Oli ca antrenor sunt sigur ca cele doua meciuri vor fi tratate cu mare seriozitate singurul lucru care ar trebui sa ne ingrijoreze este lipsa lui Mirel dar nu cred ca acest lucru nu ne va impiedica sa ne calificam. Sper sa rezolvam din tur calificarea si sunt sanse sa o facem pentru ca in sezonul trecut am prins multe meciuri bune in deplasare plus ca Standard nu cred ca o sa isi permita sa stea cu fundu` in poarta la ei acasa, lucru care ne convine de minune.

mai este destul pana la meciu lu Liege . mai intai sa trecem de Timisoara si abea dupa accea sa ne gandim la Liege :wink:

nu e vorba de spiritul lui MM sau al lui Gigi (scuze! George), dar ca la orice roman speranta moare ultima...Si cred ca prin aceasta debordanta de optimism, incercam de fapt sa ne convingem singuri ca putem mai mult.Sa de Domnul sa fie asa!!!

una e sa fii optimist (si eu sunt optimist, doar am zis ca avem 55% sanse :P) si alta e sa exagerezi pana la inconstienta. Dubla mansa nu e jucata, si calificarea nu va fi jucata nici daca vom scoate un egal acolo. Cel putin nu daca jucam asa. E posibil ca daca le dam Timisoarei 8, sa imi schimb parerea intre timp. Desi nu cred...

Nu e bine sa ne subestimam iar adversarul si sa patim ca in cazul Rosenborg.

Oare ce se intampla daca in meciul retur cu Rosenborg gresea capital alt jucator decat Mirel Radoi? Era el dat afara?

Nu trebuie sa privim adversarii de sus chiar daca i`am invins odata in Cupa UEFA.

Acolo miza era alta iar acum se joaca pe o suma mult mai mare de bani care trebuie luata in seama.

Mizez pe un 1-0 pentru Steaua in Belgia si un 0-0 pe teren propriu.

Salut 8)

P.s. : Eu nu vad poll`ul din acest post. sau poate ca moderatorii nu sunt inca siguri de returul cu Gorica :D

Standard mi se pare un adversar potrivit pt turul III. Nu e considerat nici foarte accesibil ca sa ne culcam pe-o ureche (ca Rosenborg) si nici extraordinar de greu ca sa ne tremure chilotii.

Echipele nu mai sunt la fel ca acum 2 ani. Am inteles ca Liege a schimbat 11 jucatori si de la noi au plecat Neaga, Dorinel.. Avem sanse bune dar nu ma gandesc ca suntem deja in grupe cum fac altii.

Si-n legatura cu Radoi poate asa a fost sa fie. Anul trecut calificarea si pe mana lui am pierdut-o. Poate acum vom avea noroc sa mearga totul bine.

Dragi prieteni Stelisti,

Eu am plecat in Belgia de la varsta de 4 ani. Sunt suporter lui Anderlecht (si bine inteles al Stelei). Cunosc competitia Belgiana destul de bine si ve-am pregatit un mic "scouting". Asi vrea sa ma scuz pentru scrisul meu, care lasa de dorit, nu am fost la scoala (in Romania :lol:).

Lotul Standard Liège, vazut de un Anderlecht-suporter.

Portari(footerStar.gif)

Aceasta pozitie este cea mai slaba a echipei! Standard nu are nici un portar de renume. Fostul portar, Vedran Runje a plecat si va lasa un semn de intrebare in porti.

Olivier Renard, portar rezerva anult trecut. Mult mai slab de cit Vedran Runje.

Jérémy De Vriendt, portar rezerva, 20 de ani

Aparatori(footerStar.giffooterStar.gif)

Daca sunt pusi sub presiune, acesti aparatori poti face greseli. Un fotbal technic si rapid (pase scurte) poate anihila Standardul.

Oguchi Onyewu, international American a evoluat foarte bine la Campionaltul Mondial. Este un mare talent, fisic si un apartor excelent!

Rodrigo Costa, Miguel Areias Lopes, Rogerio Matias: 3 Portugezi de 30 de ani, adusi asta vara.

Nuno Coelho, aparator mediocru, titular sezonul trecut.

Eric Deflandre, fost international Belgian si unul din cei mai buni aparatori Belgieni... acum 3 ani.

Frédéric Dupré, adus de la revalatia de anul trecut (Zulte Waregem). Acest Dupré a jucat excelent la Zulte Waregem, dar ma intreb cum va evolua la Standard? Alt nivel, mai mult stress. Acest jucator lucra part- time in constructii anult trecut.

Marouane Fellaini, 17 ani, nu a jucat pana acum.

Mladen Pelaic, Lovre Vulin: 2 Croati adusi asta vara.

Mohamed Sarr, titular ocazional anul trecut. Mai face multe greseli.

Mijlocasi(footerStar.giffooterStar.giffooterStar.gif)

Cea mai buna pozitie a echipei, daca Steaua reuseste sa domine mijlocul terenulul se va califica. Dar nu va fi usor, au jucatori technici si talentati.

Sergio Conceiçao, capitanul echipei, a jucat la mari cluburi din Europa si a fost ales jucatorul anulul 2005 in Belgia!

Steven Defour, mare talent Belgian care a evoluat la Genk anul trecut unde a jucat toate meciurile si a devenit revelatia anului la numai 17 ani!

Milan Rapaic, batrinul Croat poate executa lovituri libere ucigase. Jucator bun, dar batrin.

Karel Geraerts, un fel de Paraschiv dar mai slab. E rapid dar nu atat de technic. Poate fi periculos dar poate si juca foarte slab.

Gabriel Ngalula 'Junior' Mbuyi, fost talent al Anderlechtului acum 3 sezoane. Nu mai a jucat de atunci la nivel.

Siramana Dembélé, Reserva. Lipseste experienta.

Mustapha Oussalah, adus de la Moeskroen unde juca bine. Va fi rezerva.

Karim Faye, rezerva ocazionala si putin valoros pina acum.

Milan Jovanovic, Yanis Papassarantis: noi transferati.

Axel Witse, Gaël Arend: Belgieni tanari si necunoscuti.

Atacanti(footerStar.giffooterStar.gif)

Atacul a pierdut mult din valoare cu transferul lui Tchité la Anderlecht. Tchité, fostul goalgetter a fost probabil unul dintre cei mai importanti jucatori lui Standard anul trecut.

Hakim Bouchouari, jucator talentat adus de la Lokeren, foarte technic dar lipseste un "killer instict".

Igor De Camargo, talentat si technic, va fi jokerul Standardului cu toate ca si el rateaza cam mult.

Serhiy Kovalenko, a fost ca si Marius Nicolae, rezerva anul trecut.

Ricardo Sa Pinto, a jucat la Sporting si Real Sociedad, 45 de selecti pentru Portugalia. Atacant renumit si nou venit la Standard.

Excelente observatii. Voi fi plecat dar daca ajung la timp, duminica inregistrez integral meciul pe care Standard il va disputa in deplasare contra lui Lokeren(locul 7 in sezonul precedent) in prima etapa a campionatului belgian.

Pentru cei interesati, meciul va fi transmis pe Canvas TV, post de televiziune belgian codat in Seca2.

Satelit: Astra 19.2E

Frecventa: 12670

Polarizare: Verticala

Symbol Rate: 22000

FEC: 5/6

Multumim Octavian, pentru analiza lotului. Deci dupa cum ai spus tu, un mare atu sta in dominarea liniei mediane. Sa vedem cum ne vom descurca fara Radoi...

Multumim pentru "scouting-ul" foarte interesant pe care nu cred ca o sa il regasim in presa romaneasca.

Jucatorii plecati anul acesta (10 sau 11 din cate inteleg) erau titulari? De ce au fost vanduti atatia? Dupa parerea ta, daca ai vazut ceva jocuri amicale, s-au intarit fata de sezonul trecut?

Te rog sa ne mai dai informatii despre jocul lui standard din acest sezon (din cate inteleg campionatul belgian incepe in acest weekend).

Merci!

Buna prezentare Octavian... Se pare ca acolo unde suntem slabiti trebuie sa fim mai puternici ca niciuodata, acolo unde ne va lipsi jucatorul exponential, acolo trebuie sa fim mai tari decat am fost cu Radoi in echipa, MIJLOCUL... Greu, foarte greu dar am incredere in Lovin si in Paraschiv ca vor trai pe teren cum nu au facut-o niciodata... :wink:

Multumim Octavian, pentru analiza lotului. Deci dupa cum ai spus tu, un mare atu sta in dominarea liniei mediane. Sa vedem cum ne vom descurca fara Radoi...

Nu am vazut Standardul acest an. Normal va fi mai slab de cit cel de anult trecut (prea multe vinzari). In partida capitala pt titlu cu Anderlecht (la Bruxelles), Anderlecht a dominat linia mediana cu Zetterberg si Akin si au cistigat destul de usor 2-0. Cu toate ca Conceicao poate face miracole si De Camargo, Bouchouari si Defour sunt 3 din cele mai mari talenti in Belgia.

Totusi vad Steaua invingatoare, avem experienta si un lot care stie sa joace in preuna. Un joc technic in pase scurte va fi greu de oprit pentru Standard.

Meciul de duminica va fi transmis (cum a zis Bogdan4Steaua) pe Canvas (la ora 7 ora Romaniei) si eu o sa urmaresc atent Standardul.

Reactia Belgienilor este de ne crezut. Uni se cred in grupe, alti vorbesc despre "Steau" in loc de "Steaua" (bine IQ unui Belgian este de 80 :P). Numai putini stiu ce echipa avem. Sper ca Steaua sa joace bine cum au jucat cu Heerenveen, aroganti acesti Belgieni! Trebui pusi la punct.

Sper ca Standard sa faca greseala pe care am facut-o noi anul trecut cu Rosenbourg, sa considere ca au un meci usor si pot accede in grupe, sa se dea favoriti si noi sa ii frigem...

Dar nu as vrea sa trec prin ce au trecut norvegienii anul trecut incepand cu minutul 75 (cand Iacob a redus scorul la 3-2)... Credeti ca nu au avut morcovul cu tot cu iepure, mai erau 15 minute de joc si puteam marca inca un gol dar nu am avut sansa...

acum ar fi bun un comentariu vis-a-vis de lotul Stelei, facut de un suporter al altei echipe. Tot asa, cu stelutze. RedDog, Bega, mai sunteti pe receptie? :D

M-am prins si eu in discutia voastra si vad ca deja ne vedem cu sacii in caruta, de Gorica am trecut cumva la "masa verde"? mai este un meci destul de greu acasa si surprize a mai facut Gorica, dupa 1-1 acasa cu Copenhaga a invins acolo cu 5-0!!! daca nu ma insel... Ma ajuta cineva?

nu te inseli, asa e, dar in primul rand Copenhaga nu e Steaua (n-o zic doar pt ca sunt STELIST, dar e diferenta clara de valoare), in al doilea rand ar trebui sa ne dea cel putin 3, noua, acasa...

nu cred ca se pune problema calificarii in turul 3, eventual daca, Doamne fereste, o "furam" lasa masa verde, pe cine stie ce motiv, dar in teren calificarea e jucata...

insa cu Liege va fi mult mai greu

Nu cred ca va trebui sa ne facem mari probleme cu Standard. A fost o echipa mare acum nu mai este. daca baietii sunt concentrati batem acolo si transam calificarea. avem echipa prea buna pentru a fi eliminati de niste belgieni. Sunt sigur ca anul acesta mergem in grupe.

@ octavian86

Poti sa ne spui cate ceva despre antrenor,despre asezarea in teren ? Despre tactica,despre forta psihica a echipei ?

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  
Followers 0