Sign in to follow this  
Followers 0
Piece of Mind

article_43163

17 posts in this topic

Intainte Steaua,inaitne SUD!

De fapt cheia problemei este Punctul 1. Daca se incepe si se duce la bun sfarsitva rezolva implicit totul mentionat in comunicat.

De asta este foarte bine ca DNA sa inceapa investigarea preluarii sectiei de fotbal de catre AFC Steaua Bucuresti in 1999 si apoi  transformarea clubului in FC Steaua Bucuresti, societate pe actiuni. in 2003.

Asa se va dovedi cu legea-n mana, ori e alba, ori e neagra, fara nuante de gri interpretabile, si  nu va mai avea nimeni ceva de comentat!

Edited by xray

Nu are importanta sportiva ce si cum se dovedeste cu sau fara legea in mana. Important e ca echipa sa-si recupereze marca si ulterior sa scape de finantatori doriti sau nedoriti dupa caz.

Empyro, are o mare importanta pentru linistea sufleteasca a tuturor suporterilor stelisti!

Atat timp cat o parte a suporterilor considera ca tranzitia CSA Steaua-> AFC Steaua->FC Steaua s-a facut in mod fraudulos, si exista suspiciuni, marca recuperata nu mai are reprezentativitate in ochii lor. Exact ca si cum ai avea acte de proprietate pe o masina furata sau e a ta "pe bune" si unii ar banui ca e furata.

Dovada ca timp de 11 ani FC Steaua Bucuresti a fost identificata si sustinuta ca Steaua, iar acum, la acest litigiu pe sigla, nu numai ca nu este identificata cu Steaua, dar i se contesta si existenta, invocand o frauda in perioada 1999-2003.

Aici nu e vorba numai de cioban. Daca maine ciobanul ar vinde clubul, poimaine, cel care a cumparat ar avea aceeasi problema. Ar fi contestat ca cumparat ceva "furat".

De asta este bine daca DNA-ul si judecatorii ar lamuri pe toata lumea.

PS

Ca sa ai identitate/marca mai intai trebuie sa fi recunoscut (legal) ca existi! Exact ca in viata. Intai ai certificat de nastere si apoi carte de identitate.

Edited by xray

Suporterii/fanii/sustinatorii, trebuie sa inteleaga sportul mai inainte de toate, xray. Personal, prea putin ma intereseaza ce prioritati au altii in viata. Planul sportiv spune faptul ca dupa un reviriment dificil Steaua Bucuresti a castigat titlul in 2001, cu Radoi, Vladoiu, Danciulescu , Raducanu, Stoica, s.a.m.d. Patru ani mai tarziu echipa avea sa castige inca doua titluri si sa atinga semifinala Cupei UEFA. Radoi pleaca, nu inainte de a fi contemporan cu Dica, acesta fiind ulterior contemporan cu Tanase,, iar ultimul cu Chipciu, castigand impreuna titlurile 24 si 25, cu una si aceeasi echipa, ca si in 2006, 2005, 2001 sau '98.

Ca echipa si-a schimbat sigla, treaba lor, nu si-a schimbat si continuitatea, ergo "ma doare in la basca". Marca trebuie recuperata sau "modificata", trecutul sportiv nu se poate schimba.

Edited by Empyro
1 person likes this

De acord cu tine, dar eu am comentat in contextul comunicatului si ce cred ca ar aduce pacea intre suporteri, dornici sa afle adevarul spus de justitie.

Daca sunt dornici sa afle ce spune justitia sa mearga sa se intereseze in opisele judecatoriilor si tribunalelor. Daca isi fac un razboi cu ciobandante sa depuna plangeri sau denunturi la organele abilitate. Un comunicat de genul asta e egal cu zero. Cat priveste partea sportiva, sa invete sa distinga intre cele doua ipostaze si aici ma refer la suporterul roman in general, ca una-i una si alta-i alta, altfel dam lectii de marketing si cum se conduce profitabil o afacere in fotbalul romanesc, fara spectatori si fara interes.

Edited by Empyro

Mie mi s-a parut comunicatul complet lipsit de sens din momentul in care s-a reluat puparea juristului CSA, desi s-a aratat suficient pe aici ca nu omul ala a controlat procesul prin care s-a recuperat sigla de la Becali. Au mai intrat pe forum oameni de la Peluza Sud dar vad ca nu au plecat cu nimic de aici - au lasat informatiile si logica unor materiale/postari/articole sa se piarda in eter, in schimb nu au renuntat la sloganuri. Macar am apreciat faptul ca aia de la Peluza Nord si-au facut timp sa ceara lamuriri si chiar au ajuns la niste concluzii ce ar fi trebuit sa fie decisive pentru suporterul stelist - reintrand in posesia statului, sigla nu poate fi reinchiriata/vanduta/cedata unui actor privat fara niste proceduri obligatorii. Mai ales in momente ca astea, cand sunt arestati tot soiul de politicieni si functionari pentru ca au semnat in dreptul unor acte abuzive.

Am incetat sa ma mai cert in privinta palmaresului cu cei care posteaza pe acest forum cateva fraze analfabete, ce contin neaparat fraza "FCSB nu e Steaua". Pur si simplu exista idioti in lumea asta ce indeplinesc concomitent doua roluri: sunt suporteri stelisti si nu-si folosesc capatana. In universul lor stramt nu exista proceduri juridice, nu exista logica interna a fotbalului, nu exista nimic din ceea ce se cheama realitate - sunt doar baieti care se aduna saptamanal la stadion, se imbata bine, injura pe bozgori/tigani/jidani/javre, se lauda cu batutul de jandarmi si... cam atat. O fi suficient pentru a te numi suporter stelist dar in niciun caz nu poti sa ai pretentii ca parerea ta sa fie luata in considerare.

Edited by Alexandru H.
1 person likes this

Nu prea cred ca-i pasa nimanui de discutiile voastre de pensionari obositi. Du-te in parc la sahisti si poate mai gasesti un inteligent ca tine. Sunteti groaznic de plictisitori, chiar n-aveti treaba? Aceiasi 3-4 care comenteaza la infinit aceleasi lucruri. E un lucru bun ca macar va cititi voi intre voi postarile. 

Nu prea cred ca-i pasa nimanui de discutiile voastre de pensionari obositi. Du-te in parc la sahisti si poate mai gasesti un inteligent ca tine. Sunteti groaznic de plictisitori, chiar n-aveti treaba? Aceiasi 3-4 care comenteaza la infinit aceleasi lucruri. E un lucru bun ca macar va cititi voi intre voi postarile. 

Inteleg ca orice fraza ce depaseste 3 cuvinte te oboseste dar ai optiunea sa nu intri aici. E ca permisul de la biblioteca: daca te intereseaza cartea, ti-l faci; daca nu te intereseaza, nu ti-l faci. In plus, iti dau un mic sfat: asa cum tie nu-ti pasa de ceea ce discutam noi aici, nici noua nu ne pasa de opinia ta sau a celor cu care discuti in mediul tau personal.

1 person likes this

Ce legatura are mediul personal cu un forum? Poate pentru tine, asta e mediul personal, la modul cum scrii si ce scrii, dar totusi viata reala implica mai mult decat posturi p'aici. Iti sugerez sa incerci sa schimbi ceva, dar la varsta ta, slabe sanse.. o sa-ti cresti nepotii pe fcsteaua... a fost un articol cu sotia lui Stefan Sames, foarte interesant de altfel: http://www.ilfovsport.ro/ilfoveanul-Stefan-Sames-inainte-sa-moara-il-voi-bantui-pe-becali-si-din-lumea-sufletelor/..nu prea va intereseaza astfel de subiecte, nu? 

LE: bravo empyro, mi-ai dat KO cu acel filmulet. Cititi inca o data primul post si daca inca mai credeti ca ma refeream la cantitate si nu la calitate... trageti voi concluzile, Si daca tot o fortati cu cartile si impresiile, ia ziceti, cum e sa ajungi la o varsta "inaintata" si sa-ti versi frustrarile pe un forum? Adica, daca tot sunteti asa inteligenti, cum se face ca v-a adus viata in punctul in care postatul pe fcsteaua, e principala ocupatie? Trist..

Edited by mq_messi

LE: bravo empyro, mi-ai dat KO cu acel filmulet. Cititi inca o data primul post si daca inca mai credeti ca ma refeream la cantitate si nu la calitate... trageti voi concluzile, Si daca tot o fortati cu cartile si impresiile, ia ziceti, cum e sa ajungi la o varsta "inaintata" si sa-ti versi frustrarile pe un forum? Adica, daca tot sunteti asa inteligenti, cum se face ca v-a adus viata in punctul in care postatul pe fcsteaua, e principala ocupatie? Trist..

Intrebarea asta trebuia sa le-o adresezi baietilor care si-au trait tineretea pe-aici, ani de zile, cu mii si zeci de mii de postari si care au migrat pe facebook, ca doar era evident ca nu se vor lasa asa...din senin :)..Personal, eu m-am inregistrat in 2013, nu prea ma calific pentru caracterizarile tale. Cat priveste articolul respectiv, noroc cu SteauaLibera ca promoveaza astfel de articole din ziare cu tiraj urias precum ilfovsport, altfel pe cuvant daca am fi stiut ca becali e un idiot. ;)

Problema la matalica e ca nu ai nimic de spus. Notiunea de forum presupune schimb de idei, n-are sens sa cautam originea acestui cuvant in acceptiunea digitala. Pe pagina de facebook, aia pe care o urmaresti pios zilnic si pe care muti au ridicat-o la rang de sacru, nu necesita comentarii, e suficient un like, ceva cu oi, **** si hua si uite-asa ,ti-ai expus "argumentele".

In rest, esti la fel de "internaut" ca cei de pe-aici. Nu scrii ca n-ai ce sa scrii, dar urmaresti site-ul. Eivdent nu cu acelasi grad de implicare cu care urmaresti sacra pagina de facebook SteauaLibeara, pe care estimez ca o lecturezi de cel putin trei ori pe zi, dai cate-un like un share, la majoirtatea ineptiilor cu putere de postulat debitate pe-acolo, de "profeti" dementi. Si uite asa trece ziua "internetistica" si pentru matalica.

P.S. : Si fiindca ai avut o curiozitate, te voi lamuri. Eu nu pierd prea mult timp scriind comentarii, fiindca le scriu repede. Probabil ca astia care nu prea mai au treaba cu scrisul nici in viata de zi cu zi, reuesesc sa scrie un text argumentativ de 20-40 de randuri in juma' de zi. 

Edited by Empyro

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  
Followers 0