Virgil

Steaua - Gaz Metan 3-1 (1-0)

13 posts in this topic

Vineri, 12 septembrie 2014, de la ora 21:00, pe stadionul Steaua,

Steaua - Gaz Metan Medias

Meci transmis de Look TV.

Un interval mare de timp intre ultimul meci, cel cu Viitorul, si urmatorul, cel cu Gazul din Medias.

Explicatia e simpla. Campionatul se intrerupe, pentru a permite nationalei Romaniei sa dispute pe 7 septembrie primul meci in preliminariile Campionatului European 2016. Cel cu Grecia, in deplasare.

Intreruperea campionatului pentru 11 zilei, in a douasprezecea disputandu-se etapa, permite tuturor echipelor din campionat sa se pregateasca in vederea eliminarii eventualelor deficiente, sa aiba in vedere pregatirea fizica si tactica, etc. Evident si Stelei, care trebuie sa-si revina dupa insuccesul neasteptat de la Sofia.

E o perioada de intrerupere care ar trebui sa ajute si suporterilor sa-si revina la normal. Sa se gandeasca ca ar fi cazul sa-si incurajeze echipa la bine si mai ales la greu.

Gaz Metan e o echipa de mijlocul clasamentului, care mai ales la Medias, ne-a opus o rezistenta puternica.

A venit momentul ca Steaua sa-si foloseasca primul 11, pentru a-si asigura o binemeritata victorie si mentinerea in primele trei echipe ale campionatului.

Apropo, in momentele redactarii acestui text, Astra i-a luat fata Stelei la golaveraj si s-a instalat in "fotoliul" de lider. De la ora 21:00 urmeaza sa joace Petrolul, care daca va castiga pe teren propriu, le va devansa pe cele doua.

S-auzim de bine, ca de vazut...

PS Spre surprinderea tuturor Petrolul a pierdut acasa in fata CFR-ului din Cluj toate punctele. Adica a luat bataie cu Geraldo, Teixeira dar fara Mutu in teren. Ca atare Steaua a ramas pe locul secund, iar suporterii locali au facut un mare taraboi. Dupa care Liga a intervenit si a amendat clubul petrolist si a decis sa joace fara suporteri in trei sectoare ale stadionului in meciul urmator. Urmatoarea echipa oaspete va fi Steaua, care se va bucura de acest avantaj. In plus Teixeira si Geraldo, eliminati in acel meci, nu vor avea drept de joc. Perect. Sper sa le tragem si noi o mama de bataie.

Edited by Virgil

"Dacă a batut acolo Ceahlaul, noi de ce nu o putem face? Mergem după cel putin o remiza Nu avem ce pierde, a spus Ioan Horoba. Presedintele Gazului spune că a gasit metoda să iși motiveze jucatorii: echipa sa este cu salariile la zi. Nu mai avem restante salariale. Aceasta e cea mai importantă primă pentru jucatori, a mai zis Horoba.

Chiar asa? Sa fi ajuns Steaua ciuca batailor pe propriul teren. Mai ales ca meciul se joaca in fata propriilor suporteri. Cati or mai veni.

FC Steaua Bucuresti anunta ca joi, 11 septembrie, vor fi puse in vanzare, la casele de la Stadionul Steaua, biletele pentru partida cu Gaz Metan Medias, de vineri (ora 21:00 - Look TV).

Programul caselor de bilete este urmatorul:

JOI - 10:00 - 19:00

VINERI - 10:00 - 21:00

Preturile biletelor sunt urmatoarele:

PELUZE 5 LEI

TRIBUNA II 10 LEI

TRIBUNA I 15 LEI

TRIBUNA 0 30 LEI

FOTOLII 50 LEI

Edited by Virgil

Comisia Centrală a Arbitrilor a facut o sesizare la Comisia de Disciplina a FRF, impotriva comportamentului jucatorului Chipciu Alexandru. Acesta a criticat arbitrajul arbitrului de centru Rusandu din meciul cu Ceahlaul in termeni duri, sugerand ca fluierasul ar fi avut o intelegere cu Dinu Gheorghe, manager al Astrei Giurgiu, sa ia decizii drastice impotriva jucatorilor stelisti.

Astfel Steaua a fost privata de cel putin 2 lovituri de la 11m, mai mult jucatorii Filip si Chipciu fiind eliminati prea usor.

Astazi 10 septembrie ar fi trebuit sa se judece cauza. Judecatorii au amanat insa pentru 17 septembrie, zi in care vor pronunta si sanctiunea.

Virgil frate vi la meciul asta sa-ti dau fularul ala ?

Spuneti-le prietenilor, copiilor, parintilor, sotiilor, prietenelor, cui vreti voi, sa vina la meci! Ghencea este casa noastra si merita cat mai multi oameni! Acum se poate vedea cine este suporter Steaua si cine este suporter Mall Arena.

Virgil frate vi la meciul asta sa-ti dau fularul ala ?

Dane, la meciul asta fac pauza. Si nu-ti face probleme ca trebuie sa-mi dai fularul. Am si eu destule de la Armata Ultra incoace.

Multumesc pentru intentie.

Dane, la meciul asta fac pauza. Si nu-ti face probleme ca trebuie sa-mi dai fularul. Am si eu destule de la Armata Ultra incoace.

Multumesc pentru intentie.

Pai daca ai suficiente, hai sa mai facem schimb sa nu ne plictisim de ele! :)))

PS: Sa sti ca mie imi place sa ma tin de cuvant si daca am promis ca dau, eu chiar dau fularul!

Steaua va incepe meciul in urmatorul 11:

Arlauskis - Rapa, Luchin, Szukala, Latovlevici - Sanmartean, Breeveld - Popa, Rusescu, Chipciu (cpt) - Keseru.

Un 11 inedit!

Arlauskis - Rapa, Luchin, Szukala, Latovlevici - Sanmartean, Breeveld - Popa, Rusescu, Chipciu (cpt) - Keseru.

Rezerve: Cojocaru - Papp, Filip, Iancu, Stanciu, Pirvulescu, Vilceanu.

Doua lucruri de remarcat, prestatia incantatoare a lui Sanmartean si faptul ca Rusescu a fost schimbat pe final pentru a fi aplaudat de public.

Rusescu-Keseru ar putea fi un duo letal anul asta, amandoi sunt jucatori de executie, in rest, o victorie meritata si foarte necesara pentru baieti.

Rusescu cam sters, Chipciu inexistent (cred ca ar trebui sa fie destul de clar ca locul lui nu mai este in banda stanga sau dreapta - pana si Piturca a observat asta :D ), Latovlevici in continuare in forma extrem de slaba, Luchin slabut.

Sanmartean magnific, Keseru nu impresioneaza dar marcheaza si merita jucat foarte des, Rapa un jucator corect care sincer nu il vad scos din banda dreapta prea curand desi pot exista multe solutii acolo, Breeveld decent, Adi Popa asa cum il stim , Arlauskis peste asteptarile mele de la inceputul sezonului.

Daca mai exista un varf de careu masiv la echipa as fi putut spune ca suntem favoriti clar la castigarea campionatului. Dar fara un varf de careu e posibil sa apara probleme in unele meciuri cand jocul nostru de pase va merge in gol spun ca suntem doar putini favoriti in fata Astrei (Petrolul imi pare ca pierde teren. pierde jucatori, atmosfera proasta, stau prost de tot cu banii, au cam umplut lotul de no-nameuri etc).

Dar se poate sa apara CFR-ul in lupta.Miriuta chiar lucreaza corect, face o atmosfera buna la echipa si pe ultima perioada a transferurilor au adus jucatori interesanti. Ma refer in special la acel Dore care sincer era o achizitie buna si pentru noi. Varf inalt de careu puternic tehnica decenta si un lucru interesant este ca Dore si Keseru au vreo 2 sezoane petrecute impreuna la Angers cand au facut cuplu in atac. Chiar imi aduc aminte ca au dat declaratii unul despre celalalt ca s-au inteles foarte bine.

^ lasa varfurile. De posibila plecare a lui Szukala ce zici? Am ramane descoperiti in mijlocul apararii.

PS: Luchin nu l-a marcat cum trebuie pe Llullaku ala si a sarit la cap cu spatele, de aici si golul. Dar totul e bine cand se termina cu bine.