Virgil

Inlocuitor pentru Chiriches

10 posts in this topic

s_58923_265_2012_2.jpg

Pinto e neplatit de două luni la Panathinaikos și se află in conflict cu grecii, motiv pentru care n-a evoluat nici un meci in acest sezon

Reghecampf il vrea pe Andre Pinto, un stoper de 23 de ani si de 1,92 metri de la Panathinaikos, pe care-l vede ca fiind un fotbalist cu aceleasi calități ca si Chiriches

Stelistii au pregatită solutia pentru a-l inlocui pe Vlad Chiricheș in centrul defensivei. Cum negocierile cu Tottenham durau de mult timp, Reghecampf gasise deja varianta de a intari apararea incă de acum o lună de zile.

Costă 250.000 euro

Fotbalistul pe care Reghe il vrea in locul internationalului roman e Andre Almeida Pinto, un fundaș central de 23 de ani, crescut de FC Porto si care acum se află sub contract cu grecii de la Panathinaikos Atena.

Elenii au mari probleme financiare si sunt de acord să-l cedeze pe portughez in schimbul a 250.000 de euro! Nici salariul lui Pinto nu e unul prohibitiv pentru roș-albastrii. Lusitanul e remunerat la Panathinaikos cu 230.000 de euro pe sezon.

Stelistii i-au oferit 180.000 de euro pe an si 50.000 de euro la semnatura iar fundasul a acceptat. Pentru parafarea transferului mai lipseste doar acordul lui Ciobanul, iar miercuri, după revenirea din Polonia, MM Stoica si Laurentiu Reghecampf vor merge la Jilava pentru a discuta cu Gigi si a obtine acceptul acestuia de a-l transfera pe Pinto.

Fundasul central a mai negociat in această vară cu Valladolid, din Spania, si cu Anorthosis Famagusta, din Cipru.

Fratii Becali fac lobby pentru vasluieni

Giovanni si Victor Becali au si ei două variante pentru finantatorul din Ghencea. Vor să-l convingă pe Ciobanul să-i oferteze pe Fernando Varela, 25 de ani, sau pe Piotr Celeban, 28 de ani. Adrian Porumboiu i-a mandatat pe fratii impresari să le caute echipe celor doi fundasi si solicită cite un milion de euro in schimbul fiecaruia.

Totusi, nici unul dintre ei nu e pe placul lui Reghecampf, care a declarat in urmă cu o lună: "Celeban e una dintre variante, insă eu mi-aș dori altceva. Avem nevoie de un fundaș de profilul lui Chiri, care să urce cu mingea la picior, să ajute si ofensiva, adică unul care să se plieze pe stilul Stelei".

În plus, Reghecampf mai are si alt motiv pentru a-l prefera pe Andre Pinto. Portughezul ar ajunge in Ghencea prin sotia tehnicianului, Anamaria Prodan, cea care l-a adus in vara asta si pe Federico Piovaccari!

22 de meciuri a jucat Andre Pinto pentru Panathinaikos in sezon trecut, in toate competitiile

139 de zile au trecut de cind Pinto a evoluat ultima oară intr-un meci oficial, Panathinaikos - Panionios, 0-0, disputat pe 7 aprilie 2013

"E grav dacă un antrenor se ocupă de transferuri si nu de meciul cu Legia. Nu trebuia nici macar să anunte că se va transfera Chiricheș" (Victor Becali, impresar)

Andre Almeida Pinto - CV

- e nascut pe 5 octombrie 1989

- are 1,92 metri si 85 kg

- a fost crescut de FC Porto

- a evoluat la toate echipele nationale de juniori ale Portugaliei, dar si la cea de tineret, unde a bifat 12 prezente

- a mai jucat in cariera lui la Santa Clara (2008-2009), Vitoria Setubdal (2009-2010), Portimonense (2010-2011), Olhanense (2011-2012).

Edited by Virgil

Ar fi mult mai bine sa vina Pinto decat jucatorii Vasluiului. Cu toate acestea nu poate sa nu imi para rau ca echipa are nevoie de un transfer penrtu un fundas central titular atata timp cat Gardos e in lot. Poate ca majoritatea a si uitat cum a venit Gardos la Steaua (cu ce sperante si laude), la fel cum probabil si el si-a iesit mult din forma nejucand titular,insa personal consider ca el si Radut au acelasi potential de crestere ca si Vlad Chiriches.

Edited by David

Alt jucator inalt, care nu mi se pare deloc cea mai fericita alegere. Gardos si Szukala sunt de profil asemanator si nu pot forma un cuplu, fiindca in loc sa se completeze isi pun evidenta carentele. Celeban mi s-ar fi parut o alegere mult mai buna (mai rapid, mai tehnic si in mod surprinzator cu un joc aerian mai bun decat Gardos).

Edited by Empyro

Nu stiu nimic despre jucator asa ca nu pot sa zic ca e bun sau nu. Ma gandesc insa ca daca era bun l-ar mai fi vrut si alte echipe. Cu atat mai mult cu cat situatia clubului este jalnica si el are un pret modic pentru Europa.

In alta ordine de idei..din articol mi-a placut mult partea cu "vor merge la Jilava pentru a discuta cu Ciobanul" :D Ma inveseleste ideea ca e acolo

In opinia mea ne trebuie 2 fundasi centrali. Bratu nu m-a convins, Ma rog, cat a apucat sa joace. Poate si meciul cu Viitorul m-a influentat sa nu mai fiu chiar obiectiv fata de el. :)

Si eu sunt de parere ca Celeban este o solutie foarte buna dar sunt si mai sigur ca in cazul in care pleaca Bourceanu, la pacet cu Celeban sa vina si Samartean! Va dati seama Samartean pe stanga si Cristea pe dreapta daca scapa de boala numita indolenta vom avea doi servanti cu glezna fina :D

Alt jucator inalt, care nu mi se pare deloc cea mai fericita alegere. Gardos si Szukala sunt de profil asemanator si nu pot forma un cuplu, fiindca in loc sa se completeze isi pun evidenta carentele. Celeban mi s-ar fi parut o alegere mult mai buna (mai rapid, mai tehnic si in mod surprinzator cu un joc aerian mai bun decat Gardos).

Mie mi se pare ca si Gardos e destul de tehnic. Intr-adevar, si eu l-as prefera pe Celeban decat pe inca unu inalt ca bradu.

Vinzi un fundas pe 10 milioane si cumperi unul de 250k refuzat de toata Grecia. Aduci un jucator din strainatate ca sa speli mintile cetatenilor entuziasmati de pe National Arena, la prima gafa domnul Stoica anunta ca Steaua o sa se intareasca serios in iarna. Si in iarna urmeaza acel blestemat deja-vu care-l aveti in fiecare perioada de mercato din 2003.

Voiam eu sa zic asta dar asteptam oficializarea transferului lui Chiriches. Daca au vandut de 9 milioane de euro normal ar fi sa se cumpere jucatori mult mai bine cotati. Orice club care isi respecta suporterii ar baga in transferuri cel putin 2-3 milioane intr-o situatie asemanatoare.

eu il propun pe...... !am incredere in el ca in politie

EDIT: Nu mai provoca!!!!

Edited by Marius Mihet