Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Tiberiu Florea

Departamentul Redactional (VECHI)

167 posts in this topic

Am deja mail @fcsteaua.ro

[email protected]

Scuze ca nu pot sa raspund la toate intrebarile insa ma grabesc sa rezolv niste probleme. O sa vorbim mai tarziu despre tot.

Edited by Adrian

Am observat ca toate postarile anumitor utilizatori "binevoitori" au reusit in cele din urma sa imi faca o imagine de om care uraste Steaua. CHIAR NU E ASA!

Greco

Singurele articole cu care eu nu sunt de acord sunt articolele care:

1. Lauda dusmanii Stelei. Si aici nu ma refer neaparat la Dinamo sau Rapid, adica rivali, ci mai degraba la dusmani, oameni care vor rau clubului Steaua. Primul exemplu, cel la care cred ca s-a gandit tot stelistul cu sange ros-albastru, este Mircea Lucescu.

Daca va aparea vreodata pe site si macar o propozitie in care e laudat nenorocitul asta, sa faceti si cu mine ce faceti cu toronto cand bea, ca nu cred ca ma voi putea abtine sa nu dau drumul tuturor injuraturilor invatate de-a lungul vietii mele.

2. Lauda puscariasul. Sigur, pe asta il putem baga la dusmanii Stelei, ca e fix acolo sus langa nea Mircea, da' el merita un loc special. Asta nu a facut niciodata nici cel mai mic bine Stelei. Lumea stie deja treaba asta. Daca vrea cineva sa vina aici si sa-i faca propaganda ca sa fie eliberat, BAN DIRECT!

Daca nici in 2013 nu stii cine e acest om la care eu nu vreau sa-i pronunt numele inseamna ca ori esti rau intentionat, ori esti prost.

Nu vreau ca astfel de mizerii sa fie publicate pe site. Si daca voi decideti ca nu sunteti de acord cu pozitia mea, atunci mai bine ne despartim din momentul asta, ca sa nu va mai incurc.

Personal nu sunt de acord dar nu ma opun publicarii pe site a articolelor care dau prea multa importanta rivalilor. Eu unul ii consider pe ei mult prea mici ca sa merite atentia noastra.

Daca vorbim totusi despre un articol in care sunt distruse minciuni gen "rapidul club anticomunist", da, merge. Dar nu vreau sa vad articole in care e analizata situatia de la Dinamo sau rapid sau Craiova sau nu mai stiu ce.

Sunt TOTAL DE ACORD CU:

Cronici de meci, portrete ale jucatorilor, articole despre istoria Stelei, etc.

Cei care cred ca pe site vor aparea doar articole anti puscarias se inseala. Il vreau plecat de la echipa mai mult ca orice insa si articolele despre istorie, si cele despre jucatori, si cronicile, toate ma ajuta pe mine sa ii conving pe stelisti ca el nu are ce cauta la echipa. Nu doar articolele in care e atacat direct. Sunt de parere ca nu poti citi un articol despre Ion Alecsandrescu fara sa te revolte ce se intampla acum la echipa.

Eu sper ca lumea sa ma inteleaga si chiar sa ma creada cand zic ca singurul motiv pentru care nu au aparut si inainte astfel de articole a fost faptul ca NU AU FOST OAMENI DORNICI SA LE SCRIE! Nu ca nu am fi vrut noi.

Eu am incredere in toti cei care au acces la pagina de admin ca nu vor publica prostii. Deci, din punctul meu de vedere, daca vedeti sau daca scrieti un articol interesant, publicati-l fara nici o grija. Eu nu voi avea nimic de obiectat.

Cronici, avancronici

Momentan JB se ocupa de cronici. Cand el nu va putea sa se ocupe, o sa ma ocup eu sau altcineva. Ne intelegem noi.

Legat de avancronici, trebuie sa stabilim intai cand vor aparea aceste articole. Cu o zi inainte de meci sau in ziua meciului? Eu zic ca e bine o zi inainte de meci, ca sa poata oamenii sa se implice in discutii, sa afle niste informatii despre adversar, etc.

Voi incerca eu sa ma ocup de ele daca nu se poate ocupa altcineva.

Scuze pentru postarea lunga dar au fost toate aceste probleme cu siteul, nu am putut sa raspund la toate atunci cand au fost postate.

Iti raspund punctual cu o serie de observatii care se rezuma la ideea ca tu, ca redactor-sef, trebuie sa te detasezi mai mult de opiniile pe care le ai si sa accepti (ba chiar sa incurajezi) diversitatea de perspective.

1) dusmanii Stelei (Mircea Lucescu, Razvan Lucescu, Ioan Chirila, etc.) - crede-ma ca nici eu nu sustin aceste caractere, dar nu vad absolut niciun motiv pentru care un articol civilizat ar fi refuzat, daca el prezinta interes pentru fanii stelisti. Ma indoiesc extrem de tare ca vom primi prea curand (sau vreodata) astfel de propuneri de articole, dar daca le-am primi n-am nimic impotriva lor.

2) articole care il lauda pe Gigi Becali - "daca vrea sa ii faca cineva propaganda sa fie eliberat BAN direct" e o propozitie pe care nu vreau sa o mai aud de la un redactor-sef. Una la mana ca aici vorbim de redactie si nu de moderare. A doua la mana ca ban-urile se dau exclusiv pentru exprimare si nu pentru opinii. A treia la mana e ca atata timp cat sunt stelisti care il sustin pe Gigi Becali ne propunem (si nu se va rezolva de pe azi pe maine) ca vocile lor sa fie reprezentate pe site. Daca incerci sa impiedici pe cineva sa publice articole despre conducere cu care nu esti de acord (moderate sau favorabile pentru GGB / MMS) vei fi inlocuit imediat ca redactor-sef pentru o incalcare grava a principiilor site-ului nostru. Daca nu vei face eforturi sa atragi oameni inteligenti si coerenti din acele medii (nu vreau sa intram intr-o discutie despre numarul lor), pe termen lung voi considera numirea unui redactor-sef care e dispus sa diversifice opiniile publicate pe site. Nu ma astept de la tine sa realizezi lucrul asta pana la sf. Q3, dar redactorul-sef ideal va face tot posibilul sa aduca oameni cu opinii diferite.

3) articole care trateaza rivalii - se judeca de la caz la caz, si discutam la momentul potrivit. Daca ele prezinta interes pentru suporterii stelisti, si mai ales in conditiile in care nu avem destul continut pe site, sau celelalte teme pe care le avem sunt repetitive, nu vad de ce nu. Din nou, nu cred ca vom primi prea multe astfel de articole.

4) articole despre echipe din alte tari - ai mentionat ceva mai sus despre Steaua Rosie Belgrad, etc. Ele nu sunt o prioritate pentru site, dar din nou (1) daca sunt fani stelisti care vor sa le citeasca (2) daca sunt relevante pentru situatia clubului nostru (ca o comparatie, etc.), (3) daca nu avem suficient continut proaspat / interesant pe site, nu vad de ce am fi radical impotriva lor. Cand vom avea 5 articole despre Steaua pe zi mai inteleg sa punem problema asa, dar pana atunci zic sa nu ne grabim.

Te rog sa citesti cu atentie ce am scris mai sus. Eu imi doresc ca tu sa-ti faci datoria de redactor-sef ca un profesionist, si consider ca esti capabil de asta si potrivit pentru postul respectiv. Dar daca vei lasa opiniile tale despre Steaua sa stea in calea bunei tale judecati in ceea ce priveste contributiile altora, voi fi nevoit sa te fac redactor obisnuit si sa promovam un alt redactor-sef. Sper din tot sufletul sa nu se ajunga aici.

1. Tiberiu, sunt destule personaje pe aici dispuse sa il laude oricand pe nea Mircea. Nu, eu nu am chef sa apara asa ceva pe site. Daca vrea cineva sa scrie un articol in care sa arate ca ala e cel mai mare dusman al Stelei(Ca asa si e), foarte bine. Dar nu laude!

Si parca fix ca sa iti raspunda tie la "Ma indoiesc extrem de tare ca vom primi prea curand (sau vreodata) astfel de propuneri de articole", uita-te ce topic a deschis Alexandru H., un topic in care se plange ca dusmanii Stelei nu sunt primiti cu bratele deschise pe site. Eu ce sa inteleg din asta?

2. In momentul in care pe site apare un articol in care e ridicat in slavi puscariasul sau prin care cineva cere eliberarea lui, poti considera incheiata colaborarea noastra. Eu nu ma vand nimanui si sa fiu al dracului daca o sa lucrez vreodata pentru cineva care sustine mizeria aia.

Sunt voluntar pe siteul asta. Ma implic pentru ca vreau eu sa ma implic si nu ma astept la nici o recompensa. Am doar cerinta asta. Daca nu poate fi respectata, dam frumos mainile, ne despartim si fiecare isi vede de drumul lui.

Ca utilizator al acestui site, nu ma poti obliga sa citesc astfel de prostii.

Daca siteul publica un articol pro puscarias, consider ca e lipsa de respect fata de Steaua, echipa pe care acel detinut a siluit-o si a furat-o de ani buni, dar si fata de mine si de cei care iubesc Steaua.

Am inteles ca sunt multi care il ignora, care vor sa nu mai auda de el, foarte bine. De la a ignora la a lauda sau a fi pentru el e cale lunga.

Faceti-i redactori si dati-le acces oamenilor pe care i-am enumerat deja:

Ivanski

Arsenal1886Steaua1947

1on

I.N.Money

LDS

Lari

Marius

SSK

Il Soldatino

Andrei SAVA

mountytoma

Joga Bonito

Desi nu mi-a raspuns, cred ca il puteti face redactor si pe AndyQ.

Adrian, astept un raspuns public (poti sa elaborezi cat vrei dar eu astept DA sau NU si daca nu clarifici daca e DA sau NU il voi considera NU) la urmatoarele afirmatii despre politica FCS:

* orice articol de interes pentru suporterii Stelei (inclusiv despre Mircea Lucescu, Razvan Lucescu, Ioan Chirila, Gigi Becali, Mihai Stoica, etc.) este binevenit pe acest site indiferent de opinia autorului despre personajele in cauza atata timp cat e scris coerent, inteligent, si civilizat

* FCS nu are pozitii oficiale despre niciun subiect controversat intre suporterii stelisti (inclusiv daca Gigi Becali e bun/rau/nici prea-prea nici foarte-foarte pentru acest club, sau daca ar trebui sa ramana la inchisoare sau sa fie eliberat) si in consecinta politica noastra editoriala nu descurajeaza nicio pozitie in acest sens, dar incearca sa produca in redactie o diversitate care sa reflecte opiniile pe care le au stelistii, indiferent de tabara

* redactia si moderarea FCS se fac pe considerente pur obiective (limbaj, exprimare, grad de interes, etc.) indiferent daca oamenii cu putere de decizie sunt de acord cu opiniile exprimate sau nu

Daca raspunsul tau este DA fara calificari la toate intrebarile, esti in continuare redactor-sef si ma astept sa-ti faci treaba cu seriozitate. Daca raspunsul tau este NU, FCS nu mai are redactor-sef pana cand vom gasi o persoana dornica sa creeze un site reprezentativ pentru toti suporterii stelisti, si nu doar pentru o factiune a lor.

Ca utilizator al acestui site, nu ma poti obliga sa citesc astfel de prostii.

Nu te obliga nimeni sa citesti articolele pe care nu vrei sa le vezi. La FCS redactorii se impun prin forta argumentului, nu prin cenzura.

Daca siteul publica un articol pro puscarias, consider ca e lipsa de respect fata de Steaua, echipa pe care acel detinut a siluit-o si a furat-o de ani buni, dar si fata de mine si de cei care iubesc Steaua.

Aceasta opinie a ta este valida dar nu reprezinta un punct de vedere oficial FCS. Locul respectivei discutii nu este aici.

Edited by Tiberiu Florea

M-am mai gandit la ceea ce a spus Adrian, si mi-am dat seama ca are dreptate cu un lucru pe care l-am tratat prea sumar in post-ul precedent.

As vrea sa exemplific acest lucru printr-un exercitiu de imaginatie. Sa spunem ca primim 2 articole in redactie:

1) "Condamnarea lui Gigi Becali - un abuz ce trebuie corectat"

2) "Ceausescu a castigat Cupa Campionilor"

Sa presupunem ca ambele articole sunt coerente, argumentate, etc. Atunci raspunsurile la ele ar trebui sa arate in felul urmator:

1) Chiar daca multi dintre noi nu sunt de acord cu acel punct de vedere, el reprezinta o perspectiva des intalnita in randul suporterilor stelisti, si sub-reprezentata in ultimii ani pe site-ul FCS. Daca articolul este bine argumentat, il publicam fara obiectii. Revin aici la problema delimitarii pozitiei oficiale a FCS (care in privinta unor subiecte ca Gigi Becali nu exista) de opiniile individuale ale contribuitorilor. Am mai ridicat aceasta problema, nu mi se pare ca ea este suficient de bine clarificata, si consider ca e in principal raspunderea redactorului-sef sa se inteleaga de pe site ca daca publicam un articol nu suntem neaparat si de acord cu el.

2) Acest articol reprezinta un punct de vedere cu care nimeni (sau cel mult un procent infim) dintre suporterii stelisti nu ar fi de acord. Luam in calcul publicarea lui, dar daca ea va avea loc probabil vom acorda atentie sporita subiectului (de exemplu facand trimitere la alte articole din arhiva FCS care demonteaza respectivele argumente). Intr-o astfel de situatie, exista riscul real ca daca persoana care ne trimite articolul nu are o reputatie bine stabilita in comunitatea noastra ea sa fie un fan al altei echipe care nu are in vedere binele Stelei. Cu siguranta nu banam utilizatorul care propune acel articol si il consideram binevenit pe forum, dar il rugam sa inteleaga ca e foarte discutabil daca FCS ar trebui sa publice un articol cu care practic niciun stelist nu e de acord.

Diferenta dintre (1) si (2) este ca (1) reprezinta un punct de vedere al unui segment de stelisti care au fost indepartati de la FCS. Tin sa precizez ca (1) nu caracterizeaza felul in care vad eu lucrurile, dar asta nu ar trebui sa conteze. Tot ce conteaza e ca sunt stelisti civilizati, inteligenti, care vor binele clubului nostru, si care ar subscrie la respectiva pozitie. Iar vocile lor ar trebui sa se faca auzite pe FCS.

Deci da, Adrian si LDS, in privinta "kirilismelor" (etc.) v-am tratat prea sumar si incorect. In asemenea cazuri ne vom gandi foarte bine la ce e de facut si vom scrutiniza serios background-ul autorului, pentru a ne asigura ca el nu este un rapidist sau dinamovist sub acoperire.

Dar situatia in privinta conducerii e complet diferita.

Edited by Tiberiu Florea

Ca redactor-sef nu pot sa nu observ o inegalitate in ceea ce priveste tratamentul primit de anumiti membri ai staffului.

Axl, de exemplu, si-a facut propriile lui reguli pe care moderatorii sai trebuie sa le respecte. Cei care nu le respecta, out, daca vrea el.

Eu, in schimb, ca sef peste redactori, nu am voie sa fac acelasi lucru ca el. Adica daca cineva nu respecta regulile mele, nu am voie sa ii dau afara.

Vreti articole pro puscarias? Vreti articole pro ignoranta? Vreti 0 identitate si 0 pareri? Ok.

Nu contati pe mine!

Am fost prost ca nu i-am ascultat pe cei care mi-au zis de la inceput ca tot ce se face aici e o farsa si ca singurul lucru care se doreste e intoarcerea armelor, abandonarea luptei impotriva celui care face rau Stelei si promovarea ignorantei.

Imi pare rau pentru toata munca depusa, pentru toata implicarea.

Sunt constient ca, daca nu exitau rezultatele bune, nu se ajungea aici. La fel sunt sigur ca o sa schimbati din nou taberele in momentul in care nu vor mai exista rezultate.

Siteul asta a stat drept timp de 11 ani si a fost un exemplu, nimeni nu a avut ce sa-i reproseze. "23 Augustul" asta pe care incercati voi sa il faceti aici o sa fie cea mai mare rusine, rusinea care o sa-l desfiinteze in ochii tuturor. FCSteaua.ro va deveni un site oarecare.

Am inteles perspectiva ta. Timpul va arata cine are dreptate. Imi pare rau ca n-am reusit sa colaboram, dar sper sa ramai in continuare redactor. Momentan ti-am sistat dreptul de admin pe site, dar daca trimiti articole civilizate (prin mine, prin Lari, prin Marius, prin cine vrei tu) sau le postezi aici (inclusiv articole care contesta noua directie FCS) ma voi asigura personal ca se publica. Dar te rog sa nu ne trimiti articole in care un colaborator FCS sau altul este denigrat si jignit.

Ai in continuare statut de colaborator si drept de postare in acvariu.

Astept auto-propuneri pentru functia de redactor-sef, functie pe care sunt nevoit sa o preiau din nou interimar desi asta e ultimul lucru pe care mi-l doresc. Site-ul va avea de suferit cat timp suntem practic fara un redactor-sef, asa ca sper sa gasim pe cineva bun cat mai repede!

Nu stiu cine l-a scos de 2 ori pana acum pe Adrian din grupul de colaboratori, dar va rog sa incetati cu lucrul asta. E binevenit aici ca redactor FCS. Daca va continua cu off-topic-urile si cu atacurile personale in cele din urma vom fi nevoiti sa nu-l lasam sa posteze in aceasta sectiune, dar momentan poate sa ramana!

Imi cer scuze lui Adrian ca a avut probleme cu accesul de postare aici.

Edited by Tiberiu Florea

on-topic: Vineri site-ul a fost picat toata ziua si n-am apucat sa anunt ca sunt plecat. Din pacate, si Lorimer a fost plecat si nu a putut nimeni sa faca cronica. E lesne de inteles de ce am optat pentru o echipa de cel putin 3 oameni.

off-topic: Adrian, ia-ti putin timp liber si fa o plimbare pe afara. Incearca sa te calmezi si sa gandesti la rece situatia. Viata e mereu nedreapta si cei care se adapteaza repede au mereu de castigat. Cea mai buna metoda prin care poti demonstra ca axl a gresit e sa-ti faci treaba bine ca redactor-sef.

Cu timpul si tu, si greco, si eu, si restul colaboratorilor fcs vom ajunge la un numitor comun in privinta continutului, respectiv rezolvarea problemelor sensibile. Dar astea necesita timp si multa munca.

on-topic: Vineri site-ul a fost picat toata ziua si n-am apucat sa anunt ca sunt plecat. Din pacate, si Lorimer a fost plecat si nu a putut nimeni sa faca cronica. E lesne de inteles de ce am optat pentru o echipa de cel putin 3 oameni.

Filip Pindean m-a contactat personal si s-a oferit sa faca cronica. Eu i-am sugerat s-o posteze aici (are acces pe user-ul Gandalf the White) dar i-am zis ca daca nu vrea o poate trimite prin altcineva.

Din pacate comunicarea noastra a fost imperfecta si cumva a inteles ca nu avem nevoie. Daca citeste aici imi cer scuze ca n-am fost destul de explicit in a-i spune ca ne-ar fi prins foarte bine cronica lui. Voi discuta in viitor cu el de alte colaborari, daca va ramane interesat.

Edited by Tiberiu Florea

Nu stiu cine l-a scos de 2 ori pana acum pe Adrian din grupul de colaboratori,

Asta imi spune, Tiberiu, tot ce am nevoie sa stiu. E destul de clar ca unor oameni nu le convine ce am spus eu pana acum. Mai ales partile despre marele sef moderator. Deci faza cu transparenta pica!

Pe tine nu cred ca te poate acuza nimeni de nimic in afara faptului ca nu stii in ce te bagi. Ca e normal sa nu stii dupa atatia ani de lipsa. Insa, din cate vad, exista alte persoane, in umbra. Sa ai grija sa nu fii prins la mijloc.

Nu mai contati pe articolele mele. Nu vad de ce as ajuta o redactie care e dispusa sa puna un disclaimer pe ceea ce scriu eu.

Il propun redactor-sef pe mihet. Are spatele asigurat de axl, e un baiat dispus sa faca toate compromisurile posibile si are destul timp liber la dispozitie, ca nu degeaba sta la 2 dimineata pe site. Sigur, nu prea stie sa scrie un articol dar asta nu e o problema. Redactorul-sef trebuie sa conduca, nu sa scrie articole.

@Tiberiu, incearca sa-l contactezi urgent si propune-i un post de redactor. Vom avea doar de castigat.

Edited by Joga Bonito

Asta imi spune, Tiberiu, tot ce am nevoie sa stiu. E destul de clar ca unor oameni nu le convine ce am spus eu pana acum. Mai ales partile despre marele sef moderator. Deci faza cu transparenta pica!

Pe tine nu cred ca te poate acuza nimeni de nimic in afara faptului ca nu stii in ce te bagi. Ca e normal sa nu stii dupa atatia ani de lipsa. Insa, din cate vad, exista alte persoane, in umbra. Sa ai grija sa nu fii prins la mijloc.

Nu mai contati pe articolele mele. Nu vad de ce as ajuta o redactie care e dispusa sa puna un disclaimer pe ceea ce scriu eu.

Il propun redactor-sef pe mihet. Are spatele asigurat de axl, e un baiat dispus sa faca toate compromisurile posibile si are destul timp liber la dispozitie, ca nu degeaba sta la 2 dimineata pe site. Sigur, nu prea stie sa scrie un articol dar asta nu e o problema. Redactorul-sef trebuie sa conduca, nu sa scrie articole.

Lamuriri:

• axl mi-a comunicat ca a cerut baietilor tehnici sa iti scoata accesul de moderare. Eu m-am oferit sa-l scot personal, si te-am mutat din "Moderatori" (principal) + "Colaboratori" (secundar) in "Colaboratori" (principal). Cand alt admin (probabil Dragoshel sau Azzido) a primit PM-ul de la axl probabil credea ca ce se cere e sa fii scos din "Colaboratori" si te-a trecut in alt grup. Nu cred ca a fost cu rea intentie. Te rog sa sesizezi ca am corectat situatia si ca accesul de postare ti-a fost redat foarte rapid, si te asigur ca orice abuz vis-a-vis de tine sau de oricine altcineva va fi pedepsit. Sunt 99.99% sigur ca aici nu e vorba de un abuz, ci de o neintelegere.
  • persoane in umbra - crede-ma ca nu e nimeni in nicio umbra. N-am cum sa demontez aceasta conspiratie si nici n-o sa incerc. Te incurajez sa ramai printre noi si sa te convingi ca nu are nimeni niciun plan secret si ca toate cartile sunt pe fata
  • mi-ar parea rau sa te pierdem ca redactor, dar cu siguranta nu te pot obliga sa te asociezi cu un site in care nu crezi. Fiind colaborator FCS din martie 2004, membru fondator AISS (unii ar putea spune chiar cel care a venit cu ideea si a tras de toate partile implicate ca sa fie pusa in aplicare - dar nu vreau sa ma laud singur) cred ca stiu despre ce vorbesc cand spun ca am pierdut atmosfera pentru care lumea ne-a apreciat in perioada 2004-2008 si ca vrem sa o redobandim
  • imi pare rau ca putini oameni au cheful sa spuna cum vad ei lucrurile in public, pe forum. Daca ai stii cate mesaje am primit inca de la inceputul acestui proiect de la oameni (redactori, fosti redactori, membri AISS, anti-becalisti, etc.) care nu te suporta personal si care mi-au cerut sa "scap de tine", si cat m-am certat cu ei spunandu-le ca toata lumea are o sansa, ca ai contributii pentru care te apreciez, si ca eu nu ma ocup cu "lupta de clasa" si cu "dusmani ai poporului", cred ca ai avea o perspectiva diferita. Daca ai stii cati oameni mi-au spus ca "s-au lamurit ca nu va fi nicio schimbare" sau ca ei cu Adrian nu vor sa te lucreze atunci cand te-am propus redactor-sef, la fel, poate ai aprecia altfel lucrurile. Dar nu mai conteaza. In continuare eu imi doresc sa faci parte din redactie si e treaba ta daca esti de acord sau nu. Dar daca anti-becalistii isi iau toti jucariile si pleaca, sa nu va mirati ca va dura o vreme pana cand vom putea atrage alti oameni care sa critice conducerea cand greseste, asa cum a facut-o si o va face intotdeauna FCS
  • vreau sa zic negru pe alb, pentru cine n-are timp sa urmareasca discutia: motivul pentru care am decis sa nu mai fii redactor-sef este ca mesajele tale anterioare de pe acest thread arata clar ca vrei sa instaurezi cenzura bazata pe diferente de opinii, chiar daca e vorba de opinii pe care alti stelisti le au. FCS nu va promova niciodata cenzura de opinie, ci numai pe cea de limbaj.
  • acum stii de ce colaborarea se face in acvariu. Cand vrei sa-i spui cuiva ca ai fost nedreptatit de mine te rog sa le trimiti link-ul la acest topic, si sa vada si singuri ce decizii s-au luat, cum, si din ce motive

Ma astept ca orice alte nemultumiri legate de noua directie a site-ului sa se faca pe thread-ul corespunzator, si nu aici. Aici vom discuta chestiuni concrete de redactie (propuneri de articole, propuneri de redactor-sef, etc.). Rog echipa de moderare sa stearga toate mesajele off-topic care vor urma, si daca ei nu o vor face le voi sterge eu personal.

Mi se pare aiurea ca am devenit asa mare baubau incat nimeni dar nimeni sa nu aiba curajul sa imi spuna in fata ca nu sunt bun ca redactor sef sau nu stiu ce. Toti, redactori, mozi, fosti redactori, oameni anti puscarias sau pro echipa, toti merg doar pe la spatele meu si se plang pe ascuns de mine.

Mi se pare aiurea si faptul ca baietii aia au timp sa se planga de mine dar nu au timp sa scrie un articol.

Si mie mi se pare aiurea, si am spus-o de la inceput. Regret ca oamenii nu vor sa iasa in fata, dar inteleg ca le e frica sa nu intre in alte scandaluri si polemici interminabile. In ciuda tuturor oamenilor care nu te inghit beneficiezi in continuare de deplina mea incredere. Nu consider ca poti fi redactor-sef in momentul de fata, dar daca vei alege sa continui si sa te convingi ca FCS va merge intr-o directie buna esti mai mult decat binevenit in redactie.

Te rog sa incheiem discutia asta pe acest thread (vezi mesajul cu font mare din postul anterior) si sa ne concentram pe probleme concrete de redactie (propuneri de articole, etc.).

Am cateva anunturi in sensul asta:

* Marius Mihet incearca sa ii ia un interviu lui Ion Gheorghe, fost jucator la Steaua

* eu am o promisiune care nu stiu daca se va concretiza pentru un interviu cu un lider PN dupa meciul cu Varsovia

* am discutat cu un colaborator FCS care nu e de acord cu majoritatea pozitiilor mele posibilitatea de a realiza articole-dialog precum cele dintre David Brooks si Gail Collins. Cred ca ar putea iesi ceva foarte interesant si sper ca asta sa devina un obicei al FCS (propunere de titlu de rubrica: "Dialogurile FCS"? "Dezbaterile FCS"?)

Edited by Tiberiu Florea

posibilitatea de a realiza articole-dialog precum cele dintre David Brooks si Gail Collins. Cred ca ar putea iesi ceva foarte interesant si sper ca asta sa devina un obicei al FCS

Nu cunosc dialogurile respective dar daca este ceva asemanator cu "Nu sperati ca veti scapa de carti", dialoguri intre Umberto Eco si Jean-Claude Carrière, atunci ar fi ceva intradevar interesant, chiar daca e vorba numai de formatul in sine.

Probabil ca formatul e similar. Am postat un link acolo daca vrei sa vezi (unde e subliniat).

Primul topic propus s-ar putea sa fie "Mai poate fi clubul de azi considerat <<Steaua>>"? Dialog in care eu as argumenta ca DA, iar oponentul meu ca NU.

Strezahuzum - 1 articol la 2 saptamani.

Daca sunteti interesati sa il luati alaturi de voi. Daca nu, sa fiti sanatosi.

Consider ca mi-am facut treaba cum trebuie.

Strezahuzum - 1 articol la 2 saptamani.

Multumim pentru sugestie. L-am adaugat la grupul "Colaboratori FCSTEAUA.RO" si cand are propuneri de articole le poate posta aici ca atasament .TXT (sau .RTF / .DOC / .DOCX daca chiar nu se poate altfel).

Omul lucreaza in strainatate. Ideal ar fi sa-l si contactati si sa ii spuneti unde, ce, cum. Ca nu are timp sa citeasca toate astea.

Omul lucreaza in strainatate. Ideal ar fi sa-l si contactati si sa ii spuneti unde, ce, cum. Ca nu are timp sa citeasca toate astea.

I-am dat PM cu link la post-ul de mai sus, deci va citi aici. E foarte simplu... are acces de postare pe acest thread, sa ataseze aici orice propunere de articol. Dar are nedumeriri mai ajuta-l si tu pe PM te rog, dar eu sunt sigur ca se prinde repede.

Rezumat al situatiei redactionale FCS:

• principala noastra problema e absenta unui redactor-sef, cautam inca pe cineva care sa se poata achita cu succes de aceasta functie
  • pana la gasirea unui redactor sef voi ocupa interimar acest rol, si voi interveni doar in caz de necesitate
  • cativa oameni au acces de urcat articole pe site (eu, Lari, Marius, si nu mai stiu cine altcineva)
  • cel mai sigur mod de a publica un articol e sa-l postati aici pentru ca primul om care-l vede sa-l si puna pe site, mai ales daca e vorba de cronici/avancronici/trageri la sorti/etc.
  • daca ati fost contactat / ati recrutat o persoana care vrea sa contribuie cu articol, cereti pe thread-ul Dept. Tehnic sa fie adaugat la grupul "Colaboratori FCS"
  • vom migra incet-incet spre colaborare prin Google Docs pe domeniul @fcsteaua.ro
  • avem mai multe proiecte in desfasurare pe care nu le putem coordona foarte bine momentan. Sper ca in cel mai rau caz pana la sf. Q3 sa avem un redactor-sef care sa organizeze lucrurile mai bine decat o pot face eu

---

PS: I-am propus fostului redactor FCS "Le reseau pansant" sa devina redactor-sef daca e interesat si daca are timpul necesar sa se ocupe. Astept raspunsul lui aici.

Edited by Tiberiu Florea

Iti dau o sugestie constructiva.

Esti redactor FCS. Realizeaza un interviu cu Reghe pe tema care te framanta si publica-l pe site.

Haha, daca am avea impactul mediatic ca sa mai dea clubul 2 bani pe noi, poate...

In viitor, xray, vom incerca si interviuri cu jucatorii / antrenorii. Cred ca mai e ceva pana acolo.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  
Followers 0