Sign in to follow this  
Followers 0
Lari

Dinamo Tbilisi - Steaua 0-2 (0-0)

67 posts in this topic

Tbilisi ti s-au parut slabi? sa fim seriosi au jucat foarte bine, au fost cu mult peste vardar. daca faceau 1-0 la penalty nu stiu care era rezultatul. dar uite ca au ratat si ti-au dat tie motive sa zici ca sunt prosti :))

Pai au jucat bine pentru ca Steaua a fost slaba. Ca eu nu stiu ce poti intelege tu prin bine cand fundasii alora ii scapau pe ai nostri si la faze fixe si la faze de joc iar atacantii lor ajungeau in careu si se apucau sa dribleze in loc sa traga la poarta.

Am crezut ca Uhrin asta a inteles ceva din fotbalul romanesc dar se pare ca nu prea. Nu cred ca exista un fotbal care sa joace la ciupeala mai mult ca al nostru. Cand ai ocazii si nu faci nimic, cand ai un penalty si iti bati joc, n-ai cum sa emiti pretentii de echipa buna.

Acum, poate gresesc si eu. Ca totul e subiectiv. Un baiat mi-a zis ieri ca Stuttgart si Copenhaga sunt echipe foarte tari, mai tari ca Bastia sau Fenerul intalnite de Steaua in anii 90. Insa, in acelasi timp am aflat ca Steaua de azi e a doua cea mai valoroasa din istorie.

Pai au jucat bine pentru ca Steaua a fost slaba. Ca eu nu stiu ce poti intelege tu prin bine cand fundasii alora ii scapau pe ai nostri si la faze fixe si la faze de joc iar atacantii lor ajungeau in careu si se apucau sa dribleze in loc sa traga la poarta.

Am crezut ca Uhrin asta a inteles ceva din fotbalul romanesc dar se pare ca nu prea. Nu cred ca exista un fotbal care sa joace la ciupeala mai mult ca al nostru. Cand ai ocazii si nu faci nimic, cand ai un penalty si iti bati joc, n-ai cum sa emiti pretentii de echipa buna.

Acum, poate gresesc si eu. Ca totul e subiectiv. Un baiat mi-a zis ieri ca Stuttgart si Copenhaga sunt echipe foarte tari, mai tari ca Bastia sau Fenerul intalnite de Steaua in anii 90. Insa, in acelasi timp am aflat ca Steaua de azi e a doua cea mai valoroasa din istorie.

pentru un inceput de sezon Steaua a jucat bine. georgienii au jucat cu ambitie, au fost bine pusi in teren, app de ce ziceai tu ca uhrin nu a invatat nimic..din contra a asezat echipa foarte bine in teren si asta am vazut cu totii in prima repriza atunci cand mijlocul nostru a avut de suferit. Din pacate pentru ei stau foarte prost la capitolul mental, de aici si victoria noastra.

Stii este un proverb : Norocul tine cu cei buni. Asa si-nseara asta, am avut noroc ca pampalaul ala nu a dat gol. Apoi pe caderea lor puteam sa le mai dam 3 goluri foarte usor.

Daca tu ai vazut din meci ultimele 30 minute este de inteles afirmatiile tale cu privire la ""calitatea"" lor.

Legat de istorie, personal nu as spune ca este a doua echipa din istorie, consider ca am mai avut echipe bune in trecut..bine acum ""bune"" sunt la stilul si jocul practicat in acea perioada.

Dar sunt convins ca prezenta echipa este in top 5 din istorie. :) daca tot tinem mortis sa facem clasamente

APP STII CINE A FACUT ECHIPA ASTA?!?! (IN SENSUL DE A-I ADUCE LA Steaua) [email protected]?!? :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

PT ADMINI:

Fratilor, articolul meu se mai posteaza pe site?!?! ca deja se invecheste si problemele ridicate de mine acolo isi pierd din actualitate. inteleg ca sunt probleme pe server...dar totusi, numai maine nu se face saptamana!

Edited by choli

Comparatiile intre echipele Stelei si generatiile de jucatori care s-au perindat sunt o prostie crunta. Fotbalul e un sistem dinamic intr-o perpetua schimbare. Imbucurator este faptul ca Steaua joaca fotbal, cu resursele interne, la fel cum a facut-o si in 2006 si in '96.

Bastia sau Fenerbahce, Lens sau Galatasaray, Copenhaga sau Stuttgart au fost adversari la fel de redutabili, caci de-asta ii intalnesti in runde superioare ale cupelor europene.

Dinamo Tbilisi ne-a aratat ca un joc ofensiv iti da speranta, dar si ca entuziasmul nu suplineste complet valoarea. Facand o comparatie (usor exagerata, caci atunci era vorba de turul III echivalentul play-off-ului de azi) acest meci mi s-a parut similar cu Steaua - Kiev (2001), in care o combatanta a avut entuziasmul si cealalta valoarea si experienta (acum insa cu rolurile inversate). Uhrin a reusit sa imprime echipei din Tbilisi un joc ofensiv si cred ca valoric ar putea face fata fara probleme in Liga 1 (nu vad ce echipa romaneasca ar reusi sa aduca un jucator ca Xisco) si sunt aproape sigur ca anul acesta gruzinii se vor califica in grupele Europa League, daca nu vor intalni un adversar tare.

Steaua a aratat maturitate (culmea cu Tanase artizan), Reghecampf insipratie si Iancu potential. Cam acestea ar fi cele 3 superlative ale acestui meci.

P.S. : Choli eu am trimis unul acum vreo doua saptamani, se pare ca doar unora le apar articolele aproape instant.

Edited by Empyro

Am vazut si eu un rezumat complet al partidei.

Ca atare, pare-se ca Tanase, Lemn Dodel Tanase, chiar este intr-o forma buna. Din rezumatul de 10 minute, cred ca 90% din faze au trecut pe la Tanase inainte de finalizare. De altfel, a si avut un assist. Sa-l vedem si cu echipe mai tari, cat mai tine minunea. Nu spun meciuri mai importante, pentru ca si acesta a fost important pentru desfasurarea sezonului.

Iancu a prins o zi de maxima inspiratie, doua suturi de o calitate formidabila, de precizie "elvetiana" :D :D :D

Dupa ratarea penalty-ului, georgienii au cazut. Putea fi 0-5 lejer plecand de la minutul 63. Am sesizat ca au atacanti foarte rapizi, dar pe aparare sunt Corona Brasov Level.

in prima repriza atunci cand mijlocul nostru a avut de suferit.

Da' de ce a suferit? Eu nu prea inteleg treburile astea. Erau obositi? Ca daca erau obositi, atunci am sa le transmit si eu niste felicitari.

Cat despre noroc, asta nu tine mult. Cand te bazezi tot timpul pe noroc, nu prea ajungi departe. Sigur, Steaua nici nu e interesata sa ajunga departe. Vrea doar in grupe. Vrea doar sa se califice si apoi fie ce-o fi.

Oricum, lasa ca mijlocul nostru nu va mai avea de suferit acum ca a venit printul.

Echipa foarte puternica Dinamo Tbilisi. A jucat de la egal la egal cu Steaua dar a cazut fizic din minutul 10 si n-a mai facut fata ofensivei steliste.

Ne imbatam cu apa rece deja? Va trebui sa apara Stuttgart sa ne aduca cu picioarele la sol?

Asteptam un adversar puternic si atunci sa vedem ce poate cu adevarat Dodel. Stiu, D.Tbilisi a castigat Cupa Cupelor acum aproape jumatate de secol. O cupa la care participau si echipe din esaloane inferioare ale diferitelor campionate. Si Dinamo Tbilisi nu reprezanta Georgia atunci ci URSS-ul. URSS-ul reprezenta o forta pe vremea aceea. Dupa imparteala URSS-ului au slabit multe echipe mai putin cele din Rusia.

Venirea printului a inlaturat orice dubiu ca echipa asta a devenit o veritabila manea. Dupa Mall Arena, dupa Reghecampf si curva sa tatuata, dupa toate mizeriile din ultimul timp, asta e cireasa de pe tort : analfabetul ala va imbraca tricoul Stelei!

Acum, sa strigam cu totii-n cor : Hai cu imnul, pitzi talent!

Mi-e scarba!

Venirea printului a inlaturat orice dubiu ca echipa asta a devenit o veritabila manea. Dupa Mall Arena, dupa Reghecampf si curva sa tatuata, dupa toate mizeriile din ultimul timp, asta e cireasa de pe tort : analfabetul ala va imbraca tricoul Stelei!

Acum, sa strigam cu totii-n cor : Hai cu imnul, pitzi talent!

Mi-e scarba!

r U ill ??

Edited by Korado

Un meci "relativ" bun! Cu niste jucatori ai Stelei care au jucat cu frica pana la moment-ul decisiz (acela fiind penalty-ul).

Degeaba a primit Latovlevici nota 4. Cei 2 jucatori cu care se razboia pe acea parte combinau de la FB in sus.. si cum dodel (desi a jucat "gen w0w") nu prea face intotdeauna faza devensiva Lato a fost usor depasit la multe faze, plus faptu ca a avut cateva centrari bune dar lipsa tintelor in careul georgienilor (aici ma refer la Alkolici, Stanciu etc.) si-a spus cuvantu.

Nici Adi Popa nu merita o nota mai mica ca "Alkolici".. a avut o zi.. "mai putin buna", pe cand Alkolici.. atat poate! :(

Sa speram ca acasa le dam cu terenul in cap! :steag_sah_mic:

Nici nu cred ca mai este nevoie sa le dam cu terenul in cap, sunt ei si asa cu moralul la pamant.

Aveau ei alte asteptari, dar nu erau adevarate. :steag_sah_mic:

O intrebare scurt pe doi. Pana la urma Viktoria Plzen a urcat sau nu in urna capilor de serie ?

Care sunt celelalte echipe pe care le-am putea intalni in play-off ? (pe langa Austria Viena, Dinamo Zagreb, Partizan si Legia).

Nici nu cred ca mai este nevoie sa le dam cu terenul in cap, sunt ei si asa cu moralul la pamant.

Aveau ei alte asteptari, dar nu erau adevarate.

Da.. dar in minutu 59 asteptarile lor se adevereau daca Tatarasanu nu il "mostenea" pe Duckadam si altfel era jocul georgienilor!

Eram ferm convins inainte de pauza ca e nevoie sa primi un gol sau cv asemanator (cum a fost acest penalty ratat!) ca sa se trezeasca din "frica" pe care o aveau cu tonti..

Echipa foarte puternica Dinamo Tbilisi. A jucat de la egal la egal cu Steaua dar a cazut fizic din minutul 10 si n-a mai facut fata ofensivei steliste.

Ne imbatam cu apa rece deja? Va trebui sa apara Stuttgart sa ne aduca cu picioarele la sol?

Asteptam un adversar puternic si atunci sa vedem ce poate cu adevarat Dodel. Stiu, D.Tbilisi a castigat Cupa Cupelor acum aproape jumatate de secol. O cupa la care participau si echipe din esaloane inferioare ale diferitelor campionate. Si Dinamo Tbilisi nu reprezanta Georgia atunci ci URSS-ul. URSS-ul reprezenta o forta pe vremea aceea. Dupa imparteala URSS-ului au slabit multe echipe mai putin cele din Rusia.

Acum o luna si ceva am afirmat ca Steaua va defila in cele trei tururi preliminare, in contextul in care cativa pe aici dadeau 50% sanse Stelei sau chiar nici o sansa fiindca ca a plecat Rusescu. Deocamdata mi-a iesit pe jumatate predictia si sunt sanse sa-mi iasa pana la capat, gen 6/6 victorii (presimt c-o sa picam cu ultima clasata din cele 5 din play-off).

Stateam intr-o zi si analizam titularii de azi cu cei din epoca Protasov-Olaroiu. In afara de Radoi si Ogararu, toti titularii lui Reghe sunt mai buni. In opinia mea, desigur, desi e foarte greu sa faci asemenea comparatii. De la ultimul titlu luat cu Piturca de cand ma uit constant la meciurile Stelei (TV/viu) nu am avut asa lot bun si asa exprimare in teren.

Pe de alta parte, emisiunea aceea apocaliptica de pe dolce sport cand a intrat giovani in direct si moderatorul il lauda ca a adus profit Stelei de 12 milioane m-a lasat cu sechele. Viitorul asta cu doua taisuri trebuie dezbatut si analizat momentan pe forum, ***

LE:***e o constatare cat se poate de bun-simt, bai moderatorule incapabil care esti! (asta e un atac pentru care imi asum cele 10% cuvenite)

Edited by drvladyk
inceteaza cu atacurile, e ultima data cand te mai rog.

O intrebare scurt pe doi. Pana la urma Viktoria Plzen a urcat sau nu in urna capilor de serie ?

Da.

Care sunt celelalte echipe pe care le-am putea intalni in play-off ? (pe langa Austria Viena, Dinamo Zagreb, Partizan si Legia).

+ Shatior nu stiu cum.

Dupa rezultatele din turul trei eu zic vor mai urca Dinamo Zagreb si Partizan. APOEL si Celtic eu cred ca vor zbura din urna capilor de serie dupa turul asta.

Cum vad eu urnele pentru play-off:

capi de serie:

Basel

Steaua

Plzen

Dinamo Zagreb

Partizan

fara statut de cap de serie:

Austria

Legia

Elfsborg

Maribor

Șahtior Karagandy

*in ordinea coeficientilor

Edited by Joga Bonito

Oricare echipa din cele doua grupe, in afara de Basel, poate fi o prada usoara pentru Steaua.

Edited by Virgil

Seeded:

FC Basel *3 Sui 59.785

Celtic ** Sco 37.538

Steaua Bucuresti ** Rom 35.604

APOEL Nicosia *3 Cyp 35.366

Viktoria Plzen ** Cze 28.745

Unseeded:

Dinamo Zagreb ** Cro 25.916

Partizan Belgrade ** Srb 17.425

Austria Wien *3 Aut 16.575

Legia Warsaw ** Pol 13.650

Shakhtyor Karaganda ** Kaz 2.941

Deocamdata in play-off putem intalni echipele de la unseeded, asadar Plzen iese din discutie.

Am putea da peste NK Maribor care sunt aproape sa elimine APOEL dupa 1-1 in deplasare si peste bulgarii de la Ludogorets care au reusit sa bata cu 2-1 pe Partizan. Ar mai fi Molde, cunostintele noastre de anu trecut, dar s-au incurcat acasa cu Legia asa ca nu-i vad sa mearga mai departe.

Sign in to follow this  
Followers 0