Sign in to follow this  
Followers 0
Lari

Dinamo Tbilisi - Steaua 0-2 (0-0)

67 posts in this topic

Reghecampf: "Dinamo este o echipă foarte bine asezata care se apară foarte bine si pleacă foarte bine pe contraatac. Acest lucru l-am vazut la meciul amical cu Șahtior, dar aceste meciuri sunt altceva. Nu seamană un meci de Liga Campionilor cu vreun alt meci. Depinde foarte mult de forma din ziua respectiva Cred că echipa cel mai bine pregatită va câștiga meciul respectiv. Nu cred că există o echipă favorita dar in momentul de față avem sanse egale.

Dusan Uhrin nu cunoaste echipa Stelei de anul trecut sau cea de anul acesta. Echipa Stelei s-a schimbat enorm de cand el antrena in Romania, dar el are un avantaj că stie fotbalul romanesc."

Marti 30 iulie 2013, de la ora 20:00 ora locala, 19:00 ora Romaniei, pe Dinamo Arena din Tbilisi,

Dinamo Tbilisi - Steaua Bucuresti,

un meci de 24 de carate care va stabili una din echipele care se vor califica in play-off-ul Champions League.

Georgienii, cu o echipa prea putin cunoscuta, a carei valoare nu poate fi apreciata la justa valoare in acest moment, din cauza lipsei de informatii consistente, il au antrenor pe Dusan Uhrin, fostul coach al lui Poli Timisoara de pe vremea cand finantator era prea guralivul si prea corpolentul Marian Iancu/Jabba Iancu.

Apropo, acesta spunea ca Dusan n-ar fi pierdut in fata Stelei cat a antrenat acolo. In situatia de fata insa, cand Steaua e foarte puternica, sansele de calificare sunt 60%-40% pentru Steaua, mai spunea el.

Sa amintim si faptul ca Dinamo s-a infiintat in toamna anului 1925, iar de atunci a castigat 14 titluri de campioana a Georgiei, dintre care 9 consecutine intre anii 1990 - 1998, 10 Cupe ale Georgiei, 5 Super Cupe ale Georgiei, si multipla campioana si Cupmana a URSS.

In pregatiri Dinamo a invins Sahtior cu 1-0, dar Mircea Lucescu spune ca a jucat cu tineretul in acel meci, pentru a-i odihni pe titulari. Vorbe care ne mai linistesc.

Dinamo Arena, are o capacitate de 54549 locuri.

DINAMOARENA.jpg

Georgienii au in lot 3 jucatori straini care aduc un plus de valoare echipei: Ustaritz (Spania, 30 de ani, fundas), Xisco(Spania, 33 de ani, inaintas) si Peter Grajciar (Slovacia, 30 ani, mijlocas).

In rest numai georgieni de toate varstele, de la 20 la 30 de ani. Georgienii sunt darji, o stim de la rugby. Aici il voi mentiona pe portarul de 1,97m, Giorgi Loria, care apara foarte bine.

Pentru a ajunge la acest nivel in preliminariile CL, Dinamo a invins de doua ori pe feroezii de la Streymur Torsvolur, 6-1 si 3-1.

Se observa apetitul georgienilor pentru goluri. Marcheaza cate pot. Ceea ce e si bine, e si mai putin bine.

O mostra de scris georgian, დინამო თბილისი. N-o sa ghiciti ce inseamna, dar va ajut eu, Dinamo Tbilisi.

Pentru acest meci, Tanase si Chiriches vor fi disponibili, ceea ce constituie un plus fata de echipa care a jucat la Skopje. Daca ar fi fost si Rusescu, care a plecat cam primit, pe o suma care reprezinta maruntis pentru sevilleni, dar si pentru un salariu mult sub valoarea lui, deci daca ar fi fost si Rusescu, echipa ar fi fost completa si mult mai crdibila. E greu sa mai gasesti un jucator ca el luat pe nimic. De haram a venit, de haram a plecat.

Reghemeister care e aproximativ linistit, afirma ca nu vom primi gol si vom marca. E de bine.

Iasmin e si el optimist, afirmand cam aceleasi lucruri. Speram sa fie de bun augur. Eu cred totusi ca vom avea un meci echilibrat, greu, si vom fi cu sufletul la gura pana la final. Dusan nu se lasa invins atat de usor.

Succes Steaua! (ვარსáƒ'ვლავი წარმატებას!)

Edited by Virgil

Eu nu stiu de ce toti vorbesc de bine pe dinamu astia, cred ca 90% dintre ei nu stiu nimic de echipa asta dar... Nu vad cum Tbilisi poa' sa faca probleme Bucurestiului

Nu stiu cati s-au gandit vreodata la schema asta!?!?!

Reghe si cu Meme au discutat si au tras o concluzie, ca echipele din campionat au incept sa descifreze jocul, in situata data au pus la cale un plan, sa faca putina galagie Meme cu un scandal sa atraga atentia asupra lui si astfel sa nu mai aibe presa ce discuta despre scheme de joc, asezari, mutari.

Nici eu nu am crezut,dar drept dovada a fost meciul cu Ceahlau', meci in care toata lume se astepta ca Steaua sa intre la pauza cu 3-0,nu e chiar asa toate lucurile astea au un sens zic eu, acum poate gresesc.

Clar. Chiar nu imi iesea mie ecuatia, nu intelegeam de ce s-ar apuca dobitocul de Stoica de batut femei. Pai asta e cea mai buna explicate, frate: ca sa castige Steaua.

Nu degeaba e memita unul dintre voi.

Eu nu stiu de ce toti vorbesc de bine pe dinamu astia, cred ca 90% dintre ei nu stiu nimic de echipa asta dar... Nu vad cum Tbilisi poa' sa faca probleme Bucurestiului

E si o tactica a ziarelor de can-can de la noi. Asa faceat si din Vardar o sperietoare. Le place sa impacheteze asa rahatul in ceva frumos si stralucitor si apoi sa il vanda.

Era doar o remarca, nu aruncati cu satire :(:steag_sah_mic:

Corect si asta. Insa este un meci care trebuie tratat serios. In ultimii ani le-a pus probleme unor echipe precum AEK Atena, Crvena Zvezda, sau Sturm Graz.

Au in echipa veterani cu experienta europeana, care pot face oricand diferenta. Si evident apare si cel mai mare "dusman", lipsa de informatii. Echipele din acea zona UEFA sunt niste nebuloase, fiind stiut doar faptul ca gruzinii sunt un popor de munte, mici de inaltime, atletici si cu spirit combativ. Nu ai de unde sa stii daca in echipa lor nu se afla un nou Kaladze sau Arveladze.

AEK Athena o echipa care s-a autodistrus in ultimii ani, Steaua Rosie care anul asta s-a chinuit cu niste islandezi si Sturm Graz care ne ajuta sa urcam in clasamentul coeficientilor pe tari; iar in ceea ce-l priveste "noul Kaladze" al lor, e mai tanar cu un an decat veritabilul Kaladze.

Realist ar fi sa spunem ca georgienii nu ar fi nici de nivelul grupelor de EL..

Reporter: Crezi ca Steaua va avea probleme in dubla cu Dinamo Tbilisi?

Adrian Neaga: Steaua nu a fost niciodata atat de puternica. Nu poate avea probleme cu DT.

AEK Athena o echipa care s-a autodistrus in ultimii ani, Steaua Rosie care anul asta s-a chinuit cu niste islandezi si Sturm Graz care ne ajuta sa urcam in clasamentul coeficientilor pe tari; iar in ceea ce-l priveste "noul Kaladze" al lor, e mai tanar cu un an decat veritabilul Kaladze.

Realist ar fi sa spunem ca georgienii nu ar fi nici de nivelul grupelor de EL..

Eu nu am sugerat ca este un adversar dificil, ci doar ca necesita un plus de prudenta. Nu sunt Ceahlaul si cu siguranta nu sunt Vardar. Am inteles ca au viteza, deci te pot surprinde pe contraatac si au si om de gol (Xisco). Ambitia e mare cand vine vorba de aceasta competitie si ar fi recomandat sa nu-ti subestimezi oponentul.

Este la fel de adevarat ca nu au intrat in grupele Europa League niciodata, dar anul asta au sanse mari sa o faca.

@Virgil : Incercati sa corectati (daca se mai poate) informatiile din descrierea topic-ului si a meciului. Este vorba de turul III preliminar care permite unei echipe sa acceada in play-off (al patrulea si ultimul tur), iar nu in grupele Champions League.

Edited by Empyro

@ Empyro

Va multumesc pentru atentionare. Am corectat.

Brigada de arbitri din Austria la acest meci:

Referee

Robert Schörgenhofer

Assistant referees

Roland Brandner (AUT)

Matthias Winsauer (AUT)

Fourth official

Christian Dintar (AUT)

Brigada de arbitri din Austria la acest meci:

Referee

Robert Schörgenhofer

Assistant referees

Roland Brandner (AUT)

Matthias Winsauer (AUT)

Fourth official

Christian Dintar (AUT)

Deci astia ne ingroapa :)

Georgienii sunt pe GMT+4 (ora de vara), deci cu o ora in plus. Daca va incepe la ora 19:00 (20:00 ora locala), inseamna ca nu se joaca la ora standard Champions League (21:45), ceea ce ma bucura nespus in perspectiva meciului de la Bucuresti.

Georgienii sunt pe GMT+4 (ora de vara), deci cu o ora in plus. Daca va incepe la ora 19:00 (20:00 ora locala), inseamna ca nu se joaca la ora standard Champions League (21:45), ceea ce ma bucura nespus in perspectiva meciului de la Bucuresti.

Cum adica 20:00 ora locala, pe Digi Sport spune ca incepe la 19:00 sau 20:00 pentru cei din Georgia?

Edited by Korado

Cum adica 20:00 ora locala, pe Digi Sport spune ca incepe la 19:00 sau 20:00 pentru cei din Georgia?

19:00 la noi , 20:00 la ei. Si prin chestia asta sper ca nici returul de la noi n-o sa fie programat tarziu.

Edited by Empyro

Marile performante ale gruzinilor in cupele europene:

1977-1978 [Cupa UEFA, tur I]: 0-0, 1-0 cu Internationale Milano;

1978-1979 [Cupa UEFA, tur I]: 2-0, 1-1 cu Napoli;

1979-1980 [CCE, tur I]: 1-2, 3-0 cu Liverpool;

1980-1981 [CC, SF]: 3-0, 0-2 cu Feyenoord Rotterdam;

In ultimul sezon mentionat, Dinamo Tbilisi a cucerit Cupa Cupolor, 2-1 in finala cu FC Carl Zeiss Jena.

Cele mai dezamagitoare rezultate:

1995-1996 [Cupa UEFA, calificari]: 0-1, 0-1 cu Botev Plovdiv;

1998-1999 [Cupa UEFA, tur I]: 0-3, 0-3 cu Willem II Tilburg;

1999-2000 [UCL, calificari]: 2-1, 0-2 cu Zimbrul Chisinau;

2003-2004 [UCL, calificari]: 3-0, 0-3 (eliminare in prelungiri) cu KF Tirana;

2007-2008 [Cupa UEFA, calificari]: 0-3, 0-5 cu Rapid Viena

Pana la urma, Piovaccari nu este suspendat, se pare ca la 3 galbene se intampla asta in preliminarii. Dar e rezerva, probabil va ajunge la forma fizica buna in 2014.

PS: Dar stati linistiti, ca vine printul Cristea. :)

greu meci, sunt buni

app a venit printu' :)

Edited by choli

Dinamo Tbilisi - Steaua 0-0, dupa o prima repriza in care elevii lui Reghe au jucat sub asteptari. Apararea ne-a oferit cateva ezitari, mijlocul a pus prea putina presiune pe adversari, iar Nikolic a sutat o data pe poarta lui Loria, fara sa le dea emotii gazdelor.

Tatarusanu 6 - bun, in general, cu o usoara ezitare la una din centrarile din finalul reprizei<

Georgievski 6 - decent, fara aport ofensiv prea important insa;

Chiriches 6 - dar iesirile sale din aparare sunt cu doua taisuri;

Szukala 6 - n-a facut greseli mari;

Latovlevici 5 - mult, prea multe erori la pase, centrari si chiar la plasament;

Pintilii 5 - pentru simularea prosteasca care i-a adus cartonasul galben; este al doilea in aceste preliminarii;

Bourceanu 6 - sigur, dar fara pase bune in profunzime;

Tanase 7 - util, a avut doua actiuni foarte bune, dar Nikolic ...

Ad.Popa 4 - nimic in atac, nici nu l-a ajutat prea mult pe Georgievski; poate isi revine;

Stanciu 4 - aproape absent; in plus, a luat un glaben;

Nikolic 5 - nu poate prea mult.

Atentie! E prima jumatate de meci din acest sezon in care Steaua nu a inscris. Solutii pe banca ?

Conduceam la pauza daca Nikolic nu era in alt film sau daca era in teren italianu'. Uhrin neschimbat, georgienii se apara si pleaca pe contraatac.

Pacat de ai nostri, se vede ca au avut prea mult timp sa citeasca presa..

Sign in to follow this  
Followers 0