Sign in to follow this  
Followers 0
MoWeed

Eleva amenintata pentru ca a purtat o bentita tricolora

138 posts in this topic

Bai baietas, ce se intampla in universul tau de bolnav psihic nu ma intereseaza. E normal ca o adunatura de spagari sa rada de unii care muncesc, asa e de cand lumea si pamantul. Si in loc sa comentezi la subiect, incepi iar cu atacuri la persoana, ceea ce faci de ani buni pe aici. Eu am inteles ca atat te duce capul, dar poate te calmezi nitel, vezi un film masturbeaza-te si te relaxezi. Si vezi ca astea de obicei se sanctioneaza, eu nu iti dau ca sa nu se interpreteze, dar incearca sa renunti la atacuri la persoana daca poti.

PS data trecuta am sters ca sa nu provoc, dar ma vad nevoit sa ii fac pe colegi sa inteleaga de ce ai atitudinea asta:

"MANIA PERSECUTIEI

Atitudine patologica a unui subiect, manifestata printr-un comportament de neincredere, suspiciune si interpretare deliranta a cuvantelor si faptelor persoanelor din jur, ca Avand intentii si scopuri nefavorabile lui.

Astfel, bolnavul crede ca lumea il vorbeste de rau, cauta sa-l jefuiasca, sa-l chinuiasca, sa-l omoare etc.

Uneori, mania persecutiei este insotita de un delir de grandoare, bolnavul considerand ca este persecutat deoarece, Avand calitati deosebite, starneste invidia dusmanilor, caro cauta din aceste motive sa-l distruga fizic sau moral. In anumite cazuri, bolnavul se apara de persecutiile imaginare: revendica drepturi care considera i-au fost uzurpate, face demersuri la organele in drept si chiar comite acte de violenta asupra dusmanilor inchipuiti.

In aceste situatii, bolnavii devin din persecutati veritabili persecutori. Este intalnita in unele boli psihice, dar poate fi si o trasatura de caracter psihopatie.

Nu se suprapune perfect peste definitia si tabloul simptomatologic al paranoiei, aceasta din urma fiind mai cuprinzatoar"

Cracanel, eu am incheiat un contract de sponsorizare cu LDS. In vecii vecilor amin n-am sa permit sa ma modereze un tortionar ca tine.

Ca sa destindem putin atmosfera, propun un banc auzit la stagiul de interne:

Bubulina intra in baie si-l vede pe Bula bagandu-si un cremvusti in cur.

“ Esti nebun? intreaba socata Bubulina.

“ Lasa-ma, zice Bula suparat. Am fost la dentist si mi-a zis ca trei ore trebuie sa mananc pe partea ailalta

Habar n-am care sunt drepturile minoritatilor, nici nu-mi doresc sa le cunosc, dar ele exista, nu numai in Romania. Este universal valabil pentru orice tara care are minoritati cu drepturi.

Romanul are drepturile lui de cetatean roman garantate de legislatie.

Ungurul are drepturile lui de cetatean roman garantate de legisltie PLUS drepturile lui de minoritar garantate de legislatie.

Deci, ungurul are mai multe drepturi decat romanul. E logic.

:)) Imi pare rau dar nu functioneaza asa. Asa-zisele drepturi ale minoritatilor sunt in mare parte exceptii ale drepturilor majoritatii. Sa luam de exemplu folosirea limbii in administratie. Vorbitorul de romana profita 100% de acest drept, vorbitorul de limba uzbeka are obligatia de a invata limba romana dar poate primi, la un moment dat, dreptul de a se adresa in limba uzbeka in tribunal sau in fata functionarului de la ghiseu. Daca se indeplinesc anumite conditii, desigur: ungurul din Galati nu-si poate folosi limba maghiara din dotare asa cum o face ungurul din Covasna. Dupa cum vezi, minoritarul are in primul rand o obligatie si doar daca astrele ii sunt favorabile primeste si o exceptie de la regula.

Ceea ce spui tu ar duce la urmatoarea situatie hilara si imposibila: cetatenii de etnie romana sa se pretinda tigani pentru a avea si mai multe drepturi. Or situatia, dupa cum stii, e total alta: o multime de tigani se pretind romani. Vor sa-si piarda drepturile? Nu. Intr-o societate normala, mai importante decat drepturile sunt oportunitatile. Drepturile sunt negative, conserva o situatie de fapt (sunt sarac, am dreptul sa fiu sarac dar multumit) pe cand oportunitatile sunt proactive si depind de un anumit conformism societal (trebuie sa porti costum la interviu, trebuie sa nu negi Holocaustul, trebuie sa fii ca toti ceilalti), deci e mult mai profitabil sa fii parte a unei majoritati.

Edited by Alexandru H.

Pai discutia asta despre tigani si romani eu tocmai am purtat-o acum cateva seri in cercul meu de prieteni. Si am ajuns la concluzia ca sora cam tampitica si cu ten mai "mediteranean" a unuia dintre ei ar putea foarte bine sa se declare tiganca pentru a-si asigura un loc la facultate, fara plata, pentru ca cele 3 sau 4 locuri rezervate lor nu se ocupa mai niciodata. Si apoi eu am parasit discutia pentru ca era teoretica si ma plictisea, dar ideea ramane. Ei au sunat-o infierbantati pe Crina, una dintre secretare, ca sa afle exact cum demonstreaza sora ca-i tiganca si nu stiu ce raspuns au primit, dar pot afla.

Eu raman in continuare cu impresia ca minoritarii au mai multe drepturi sau, na, avantaje, decat majoritarii, intr-o tara civilizata sau care se vrea civilizata, si aici includ si Romania. Am lucrat ceva vreme intr-un colectiv mare, cu minoritari musulmani, majoritatea nepracticanti, si as fi dat oricand piftelele slinoase de porc care ni se serveau pe o pulpa sau piept de pui la gratar, intelegi? Ei aveau optiunea asta, si, nepracticandu-si religia, profitau din plin de ea, pe cand eu nu.

Matematic e ca mine, pentru ca eu, ca cetatean roman, am anumite obligatii fata de statul meu, si drepturile care mi se cuvin. Ei, ca cetateni romani unguri au drepturile mele, plus drepturi ca minoritate iar obligatii n-au decat tot pentru statul roman, si au cel mult o obligatie morala pentru Ungaria, obligatie morala asumata sau nu, dar, la fel, au o optiune pe care eu n-o am.

Bine, exemplul meu cu mancarea e meschin si nu-mi face cinste dar alt exemplu nu-mi vine in cap acum, decat sarbatorile legale, turcii au liber de Pasti si de Craciun dar si de Bairam sau ce mai sarbatoresc ei, si am impresia ca-s vreo 4 pe an, pe cand eu nu. Alt exemplu meschin, sunt lucruri minore dar exista.

Eu ma leg de turci si de tatari pentru ca nu ma-ntalnesc cu unguri, fiecare cu pasarica lui, mai da-i naibii de pederasti.

Astea nu sunt drepturi, sunt exceptii. Statul roman are obligatia de a respecta sarbatorile legale ale oricarei religii recunoscute, nu e problema lui ca musulmanii au doua in plus. Cu mancarea e la fel - pai nu ai cum sa-i dai evreului pentru care mancarea kosher e sfanta altceva decat a cerut in avion, asa cum nu-i dai alune aluia alergic la alune. Cu locurile din facultati am mai explicat pe aici - daca vrei sa-i integrezi pe tigani, trebuie sa le oferi oportunitati, nu drepturi. Facultatea e o oportunitate de integrare a unei elite ce, in mod ideal, ar trebui mai apoi sa arate celorlalti tigani drumul catre modernitate. Ca asta nu se intampla iar ideea cu locurile e una esuata e o alta discutie. Dar de undeva trebuie sa incepem...

Cracanel, eu am incheiat un contract de sponsorizare cu LDS. In vecii vecilor amin n-am sa permit sa ma modereze un tortionar ca tine.

Ca sa destindem putin atmosfera, propun un banc auzit la stagiul de interne:

Bubulina intra in baie si-l vede pe Bula bagandu-si un cremvusti in cur.

�" Esti nebun? intreaba socata Bubulina.

�" Lasa-ma, zice Bula suparat. Am fost la dentist si mi-a zis ca trei ore trebuie sa mananc pe partea ailalta

Ce glume de santier aveti desi lucrati intr-un spital. Sigur nu sunteti o gasca de salahori care prescriu foi de varza pentru echimoze si felii de cartofi pentru migrene sau sinuzite???

Si sa fac mai fac putin offtopic, m-am dus la doctor cu unul dintre copii, la un spital privat care presupune ca are unii dintre cei mai buni doctori , medicul de garda(pediatru) a prescris reteta citind absolut totul de pe un telefon mobil. Si ca sa continuu pe aceasi linie, anul trecut am lucrat 6 luni chiar in incinta Spitalului Universitar Bucuresti si mai coboram din cand la Statia Eroilor la un xerox si ma cruceam vazand la la coada tineri aspiranti la meseria de doctor care isi duplicau fituicile pentru ca aveau examene.

@Joga, sa nu te lasi si sa dai o replica pe masura fruncii tale!

PS Ar trebui schimbata sintagma: "Banatu-i frucea!" in "Banatu-i miezu' din dodoasca!"

Edited by vlad

Robert, inca te mai macina chestia cu Mihai Viteazul? :rolleyes: Asta e, istoria e cruda cu astia ca tine, ce o citesc pe diagonala. Orice om normal la cap isi da seama ca intrarea in Moldova a fost o greseala enorma, ca pentru alea trei luni de ocupatie si-a pierdut toate posesiunile, ca i-a bagat pe polonezi in razboi (care polonezi i-au luat si Moldova, si Tara Romaneasca), ca nu a ramas in Ardeal pentru a-i supraveghea pe nobili si inca si mai cate. Fata de un Stefan cel Mare, Mircea sau Matei Basarab, spiritul politic ii cam lipsea lui Mihai (adaug aici si ciondaneala cu imparatul Rudolf, ce l-ar fi putut sprijini mult mai serios daca Mihai nu si-ar fi taiat puntile in 1599-1600).

Nu-ti mai spun ca nu sunt ungur ca oricum vorbesc inutil. Tu intelegi ce vrei. Ai dreptate: in Covasna si Harghita romanii sunt fortati sa-si faca singuri paine pentru ca nu pot sa o cumpere de la magazinul cu proprietar maghiar. Organizeaza-te cu prietenii tai verzi, luati un camion de franzele si duceti-le in zona, ca e o situatie umanitara foarte grava.

Si Napoleon a facut un mare rahat cand a intrat in Rusia. E Napoleon un fraier pentru asta ?

E Mihai Viteazul "nauc" pentru ca a intrat in Moldova ?

Diferenta e ca ambii de sus vor avea loc in istorie si tu scri pe fcsteaua.ro.

Ceea ce este un fapt este ca noi vedem un minoritar (asa cum ai afirmat ca esti) scuipand un simbol national in mod fatis. In caz contrar ma pis pe Bismark al vostru, germanule care esti dar acum ceva timp erai evreu cu ceva sange maghiar.

Ironic cum a venit un german sa ne tina lectii de toleranta. Auzi la el ca fata ii uraste pe unguri...haha. In cazul romanilor de acolo se aplica defapt mentalitatea de minoritar pe care spunea lumea ca o au ungurii. Romanii de acolo sunt minoritari. Ei se pare nu au dreptul nici sa poarte o bentita. Steagul secuiesc este afisat pe cladirile institutiilor,placi memoriale ale romanilor sunt acoperite (vezi cazul baba novak la Cluj).

Discutia nu e daca fata aia uraste pe unguri ci cum gatu masii se poate ca niste oameni platiti de statul roman sa se pise pe statul roman ? In primul rand exista niste LEGI care nu se aplica decat pentru romani se pare.

Lasa gargara pe care tot incerci sa o bagi pe fir. Legea a fost incalcat de unguri. Sa plateasca ! Fara scuze.

Cand ungurii practicau provocari prin spanzurarea lui avram Iancu numai zicea nimeni de ura lor fata de romani. Acum de la o bentita ii uram pe unguri. Asta e logica ta de 2 coceni.

@joga tu esti clovnul site-ului mai nou ? imi pare rau ca am absentat de la numirea ta in rang de jester.

Astea nu sunt drepturi, sunt exceptii. Statul roman are obligatia de a respecta sarbatorile legale ale oricarei religii recunoscute, nu e problema lui ca musulmanii au doua in plus. Cu mancarea e la fel - pai nu ai cum sa-i dai evreului pentru care mancarea kosher e sfanta altceva decat a cerut in avion, asa cum nu-i dai alune aluia alergic la alune. Cu locurile din facultati am mai explicat pe aici - daca vrei sa-i integrezi pe tigani, trebuie sa le oferi oportunitati, nu drepturi. Facultatea e o oportunitate de integrare a unei elite ce, in mod ideal, ar trebui mai apoi sa arate celorlalti tigani drumul catre modernitate. Ca asta nu se intampla iar ideea cu locurile e una esuata e o alta discutie. Dar de undeva trebuie sa incepem...

Se numesc drepturi in orice carte foaie juridica pentru ca sunt drepturi.

http://www.edrc.ro/projects.jsp?project_id=68

Flacau, s-a facut atata caz sa nu ti se mai pomeneasca numele pe-aici, la cererea ta. Esti bine? Sanatos? Ca parca ai mai multe spume la gura acum decat atunci cand te-ai "retras".

Flacau, s-a facut atata caz sa nu ti se mai pomeneasca numele pe-aici, la cererea ta. Esti bine? Sanatos? Ca parca ai mai multe spume la gura acum decat atunci cand te-ai "retras".

Stai linistit ca nu intentionez sa ma apuc de scris pe acest site. Mi-am facut contul asta sa postez pe acest topic exclusiv. Ba mai mult Mo l-a pus la rugamintea mea iar scopul topicului era sa vad reactia lui alex h si nu ca sa o dezbateti voi filozofii site-ului ci pentru niste baieti care nu au treaba cu site-ul asta.

Ca sa vada lumea(aia care conteaza in realitate) cum gandesc minoritarii astia. Arunca vina pe fata aceea. Cu ocazia asta ii multumesc si lui alex h ai facut exact ce se astepta lumea sa faci. Thank you for making my point.

Adica ai copt tu un plan asa, si l-ai pus in aplicare. Bravo. Il coceai de mult timp?

Nimic nu e mai satisfacator ca un plan bine pus in aplicare care-si si atinge scopul.

Sincer sa fiu nu-s foarte lamurit ce urmarea planul asta dar ma bucur ca ti-a iesit. E bine ca lumea care conteaza, si iar nu-s lamurit care-i lumea aia si de ce conteaza mai mult ca cealalta lume, sau de cealalta lume nu conteaza, sau de ce staff-ul se implica in vendetele personale ale utilizatorilor, alegand o parte impotriva altei parti, cum ziceam, e bine ca lumea care conteaza a vazut cum gandeste Alexandru H. Si pe langa lumea aia au vazut si altii, eu de exemplu, si chiar daca nu conteaza, parerea mea ca e ca Alex poate sustine o discutie peste medie, cu argumente si date, indiferent daca dreptatea e de parrtea lui sau nu, adica e o placere sa discuti cu el.

Pe de alta parte subiectul discutiei in sine este complicat, nu poti deduce adevarul absolut pentru ca nu exista toate datele, ce exista e trunchiat, interpretat si subiectiv, pe langa faptul ca majoritatea datelor pe care se bazeaza disputa vin ca adevarate de la o adolescenta, si in adolescenti nu poti avea incredere.

Dar sunt sigur ca tu esti sigur ca stii cum sta treaba cu adevarat, lumineaza-ne si pe noi, sau na, pe mine macar, poate-s doar eu interesat de parerea ta.

Edited by axl

N-am nimic cu dentistii, doar ca in universul meu se face misto de ei la greu.

E absolut logic, dentistii sunt hipsterii mediului medical. Si castiga si mult mai bine.

Doar ca se sinucid putin mai des.

asa mai scapi si tu de ei... oricum am asigurare din oct 2012 si nu plateste in primul an, deci ma mai suporti pana in 2014

PS acu hai sa ne gandim de ce suntem in top suiciduri.. o fi de bine ce o ducem? ce mistouri de rahat se fac in lumea ta mica despre asta? chiar sunt curios ce ganditi... fac un studiu... cum gandesc papagalii

Edited by drvladyk