Sign in to follow this  
Followers 0
MoWeed

Eleva amenintata pentru ca a purtat o bentita tricolora

138 posts in this topic

ARTICOLUL 20 din monitorul oficial “ Cetatenii sunt datori sa manifeste respect fata de drapelul si imnul national al Romaniei si sa nu comita nici un act prin care s-ar aduce ofensa acestora.

si

Fapta de a ameninta o persoana cu savarsirea unei infractiuni sau a unei fapte pagubitoare indreptate impotriva ei, a sotului ori a unei rude apropiate, daca este de natura sa alarmeze, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 1 an.

De ziua ungurilor nu se mai aplica legea ? Hai lasati gargara asta de ziaristi la cnn

Alexandru H: Deci tot un strain nenorocit sunt... Nu si-au permis parintii mei sa-mi cumpere sange dacic, asa ca am fost obligat sa imprumut de la colegii mai avuti sange diluat.

rau esti de gura :) Nu esti secui, dar aveti aceleasi conceptii in privinta istoriei romanilor.

Adrian:Daca nu ai auzit numele magazinului e pentru ca alea sunt in maghiara si nu prea le poti citi. Sau tu crezi ca, daca treci pe acolo, vezi tot felul de "La Dorel" si "Trei Urechi Albastre"? Nu, frate. Dai numa' peste "Boldogszagyztsxyz".

Asta mi se pare o problema minora.N-as mai intra in magazinul ala in veci, daca-s refuzata pe motiv ca nu vorbesc maghiara, insa eu l-as trimite pe Alexandru sa dea o tura pe la institutiile statului din secuime,de exemplu pe la ocolul silvic din Hr, la primaria din Miercurea Ciuc, la directia de mediu din Ciuc sa vada cum ti se deschid portile de esti maghiar si cum birocratia devine si mai stufoasa daca esti roman (desi teoretic e aceeasi), sa faca o statistica sa vada cate licitatii organizate de ocolul silvic hr sunt castigate de romani s.a.m.d.

p.s Eu nu cred ca nu esti servit, de nu vorbesti in maghiara, cred insa ca sunt sanse mari sa fii servit cu altceva, pentru ca ei nu inteleg romana :)

Edited by dee

Am circulat si eu prin Hr ( Miercurea Ciuc, Odorhei, Gheorgheni) iar oamenii mi s-au parut amabili, vanzatorii de asemenea; m-au deranjat unele lucruri la nivel institutional, nu comunitar. In Cv n-am ajuns.

p.s Eu nu cred ca nu esti servit, de nu vorbesti in maghiara, cred insa ca sunt sanse mari sa fii servit cu altceva, pentru ca ei nu inteleg romana

Daca ceri "paine semintegrala cu seminte de in" si mai spui si rapid, e bine sa si areti, daca nu vrei sa pui vanzatorul pe ganduri 2 secunde, insa de refuzat, eu n-am intalnit asa ceva (cred ca e mit asta cu painea in secuime).

Edited by dee

rau esti de gura :) Nu esti secui, dar aveti aceleasi conceptii in privinta istoriei romanilor.

Ma indoiesc. Sunt o multime de secui ignoranti pe acolo, cu idei preconcepute. Roessler e depasit, "de 2000 de ani aici" e depasit. Nu exista granite clare intre indivizi, nu poti spune ca in anul 800 romanii erau acolo, slavii erau dincolo, avarii erau acolo. Nu redeschid subiectul ca iar ma injura unii ca nu sunt patriot... saracii au ramas la nivelul lui Balcescu si Iorga. Eu macar stau de 20 de ani cu subiectul asta in minte.

Asta mi se pare o problema minora.N-as mai intra in magazinul ala in veci, daca-s refuzata pe motiv ca nu vorbesc maghiara, insa eu l-as trimite pe Alexandru sa dea o tura pe la institutiile statului din secuime,de exemplu pe la ocolul silvic din Hr, la primaria din Miercurea Ciuc, la directia de mediu din Ciuc sa vada cum ti se deschid portile de esti maghiar si cum birocratia devine si mai stufoasa daca esti roman (desi teoretic e aceeasi), sa faca o statistica sa vada cate licitatii organizate de ocolul silvic hr sunt castigate de romani s.a.m.d.

Tine de fiecare individ in parte. In primaria orasului in care locuiesc, ca sa dau un exemplu asa la intamplare, usile catre primar si functionari sunt blocate, accesul facandu-se doar cu cartele electronice. E practic imposibil sa-ti faci treaba fara un efort titanic, rugaminti, noroc chior si alte treburi complementare. Si e primarie romaneasca. La Ghimes-Faget, de exemplu, comuna maghiara unde am avut treaba cu primarul de cateva ori (si e aceeasi comuna unde anual se intalnesc nationalistii maghiari), am fost intotdeauna servit ireprosabil iar cu primarul am linie deschisa oricand.

Sigur, e posibil ca nu peste tot sa fie la fel dar sper ca cei care se confrunta cu asemenea situatii sa fie suficient de inteligenti sa se planga organelor abilitate, sa faca o petitie, sa scrie parlamentarului colegiului, sa faca cunoscuta problema. Ca asta e si problema mea cu vestita paine maghiara: multi plimba legenda aia de ici colo insa nu am auzit niciodata de o plangere oficiala cu subiect si predicat. As fi multumit si cu o mica campanie online: spui numele magazinului, dai adresa, povestesti intamplarea si o lasi sa circule pe net.

Alex tata nu ai obosit cat ai scris in topicul asta? Oricum esti bun si la curent cu toate informatiile! :D

Mda, asta poate fi considerata discriminare si ar trebui pedepsiti tot cei care au amenintat sau au incerca sa taie bentita sau ce au vrut sa faca..

Experiment inedit al unui barbat din localitatea Sfantul Gheorghe, judetul Covasna, care a incercat să cumpere paine de la mai multe magazine purtand o bentiță tricoloră si vorbind numai in limba romana

Contrar opiniei publice si zvonurilor din mass media potrivit carora romanii sunt discriminati si persecutati in Secuime, barbatul a fost servit cu amabilitate in toate magazinele in care a intrat, desi vorbea limba romană si purta bentita tricolora

Wow, nu-mi vine sa cred! Adica chiar poti cumpara paine in Covasna fara sa fii batut pentru ca vorbesti limba romana? Pare de necrezut, ca eu stiam de la cei care se pricep ca e imposibil!

:rolleyes:

Daca il chema Ghita Funar pot crede ca restul inseamna doar baliverne.

Acum pe bune: de catre cine a fost facut experimentul? Si eu pot spune ca s-a dus unul in Ferentari si a strigat numai de bine despre indieni si culmea a primit doar orhidee de la florarese si pupici de la puradei.

Daca il chema Ghita Funar pot crede ca restul inseamna doar baliverne.

Acum pe bune: de catre cine a fost facut experimentul? Si eu pot spune ca s-a dus unul in Ferentari si a strigat numai de bine despre indieni si culmea a primit doar orhidee de la florarese si pupici de la puradei.

Trebuia sa te uiti la video, ca e inregistrata toata faza. Dar de ce sa ne uitam la evidenta cand propaganda e atat de confortabila?

Trebuia sa te uiti la video, ca e inregistrata toata faza. Dar de ce sa ne uitam la evidenta cand propaganda e atat de confortabila?

La cate contacte nefericite am avut cu fel de fel de oameni mai cunoscuti sau putini cunoscuti opiniei publice nu cred absolut o iota din filmuletul asta.

@Alexandru,de ce nu-ti pui tu o bentita pe cap si te duci sa ceri paine filmand cu o camera ascunsa? Poate doar asa mi se pare mai credibil decat un experiment facut de un maghiar. Ai curajul s-o faci? De ce nu vorbea in romana individul acela cand ne prezenta ce urma sa faca?

Da' cu calu' ce-au avut? Explica-mi si mie patania lui LDS, te rog frumos.

PS Pe jumatate sunt ardelean, taica-miu s-a nascut si crescut in Targu Mures si nu pot spune cuvinte de lauda despre el . Cred ca a murit, Dumnzeu sa-l ierte daca e asa.

Vad ca tot nu ai inteles. Sau nu vrei sa intelegi. Eu atac ideea ca exista o conspiratie, o ura in care sunt implicati toti maghiarii din Romania. Sigur ca exista suficienti maghiari nesimtiti pe acolo, doar sunt oameni si un procent important din rasa umana e formata din nenorociti. Sunt maghiari dobitoci, hoti, cretini, violenti si in general idioti.

Ceea ce rezulta din asta e ca trebuie sa privim problemele aparute cu ochiul unui om interesat doar de partea individuala a scandalului. Sigur ca experimentul mai are nevoie de sute de marturii pentru a putea fi acceptat ca intrinsec zonei; but guess what? Astia care presupun ca nu poti cumpara paine de acolo ca roman NU AU NICI MACAR O MARTURIE SINGULARA IN FAVOAREA LOR. Una singura. Au insa cerbicia unei mentalitati de turma, in care romanul "is always right" iar bozgorul "ne uraste de moarte".

Pot da o multime de exemple. Uite unul: se tot tipa ca minoritarii au drepturi mai mari decat romanii. Puteti sa-mi spuneti care sunt alea? Si va rog, nu-mi spuneti de acele locuri din universitatile romanesti, ca sunteti ipocriti: pe de-o parte va doriti tigani educati, care sa se integreze in societatea romaneasca, sa-si inceteze viata de hot si neasimilat, pe de alta vreti sa-i pastrati in starea de salbaticie si ignoranta in care se gasesc momentan. Cum poate un tigan sa devina "roman" daca e inconjurat de tigani de-ai lui iar societatea nu-i ofera nicio sansa de a iesi de acolo?

Patania lui LDS e explicabila: s-a intalnit cu niste dobitoci. E acelasi lucru cu a merge prin Ferentari tinand in mana un portofel cu bani: unora nu le va pasa, altii te vor jefui. E parte a vreunei mosteniri genetice sau etnice? Nu, e vorba ca unii sunt niste nenorociti si altii nu. El a avut ghinionul sa dea peste aia nenorociti.

PS. Daca tot ne dam in vileag stramosii, eu am fost numit de toate, de la neamt si bozgor pana la evreu. Din pacate pentru nationalistii nostri, la un test de romanism probabil ca as fi primul. Si asta pentru ca mostenirea unui om nu sta in sange ci in educatie si locul in care a crescut: spunea cineva bine ca un roman din Covasna are mai multe in comun cu un ungur din Covasna decat cu un roman din Botosani.

Ahahahaha. Asta cu romanismul a lui Alexandru este maxima. E ca si cum Jiji ar zice ca este cel mai mare stelist.

Revenind on-topic.

@Vlad. Cu siguranta nu toti ungurii sunt tampiti. Eu traiesc in Ardeal si am prieteni unguri care vorbesc limba romana mai corect decat multi etnici romani, care se considera romani si respecta tara asta, pastrandu-si in acelasi timp si identitatea maghiara. Oameni pe care i-as prefera oricand in locul unor romani tiganizati, ignoranti si analfabeti (stim ca exista multi indivizi de genul asta).

Insa ai si tu dreptate. In zona respectiva exista o ura fata de romani si asta o zic pentru ca am avut treaba prin zona aia destul. Si ignorarea acestui lucru nu va aduce nimic bun. Daca ii lasam in pace destul de mult timp, vor reusi sa-i convinga si pe aia care nu-s tampiti

Edited by MoWeed

Depinde ce intelegi tu prin romanism. In cazul meu imi defineste starea de cetatean, nicidecum etnia sau mentalitatea de salbatic. Un ungur ce isi plateste taxele, ce nu-si face tara de rusine prin infractiuni, gainarii sau ilegalitati, ce nu-si bate joc de spatiul public ori de proprietatea altora, e mai roman decat analfabetul vlah ce cardeste prin Spania si-si pune pe facebook steagul Romaniei la avatar. Din punctul asta de vedere, te simti probabil mai solidar cu Jiji, ca el corespunde idealului tau de roman. Eu sunt doar un strain nenorocit, cu ghinionul unui sange impur.

Asta e problema unora ce dau ca exemplu Franta sau SUA dar nu stiu ce implica ideea de cetatenie: pentru oamenii aia, calitatea de a fi american sau francez nu are nimic de-a face cu descendenta din John Smith sau Clovis, ci cu capacitatea de a trai intr-o comunitate de cetateni. Ceea ce multi romani, tigani sau unguri nu stiu sa faca. In momentul in care esti mandru ca traiesti intr-o tara normala (ceea ce Romania inca nu este), vei descoperi ca ura unei fetite de 15 ani nu va reusi sa strapunga spatiul public iar un copil de 24 de ani nu va mai putea da lectii de nationalism unui venetic ca mine.

ura unei fetite de 15 ani

Alexandru, ura respectiva s-a manifestat prin purtarea unei bentite tricolore, nu prin injuraturi, nu prin umilirea unor oameni sau lovirea lor, nu prin scandal. A fost pur si simplu o bentita tricolora care nu ar fi trebuit sa deranjeze pe nimeni.

Esti asa roman incat gasesti afisarea tricolorului ca fiind un gest provocator ce denota ura. Un roman adevarat, ce sa mai zicem?

Da, un ungur ce isi plateste taxele, ce se comporta normal si, cel mai important, ce isi respecta tara si nu se considera persecutat este mai roman decat un cocalar analfabet care nici nu e in stare sa puna o cratima si care la prima ocazie isi injura tara spunand ca este "de rahat".

Dar roman adevarat nu e ala care isi plateste taxele si se comporta civilizat; ala este doar un om normal. Roman adevarat este unul care isi iubeste tara si simbolurile ei, care isi asuma atat bunele cat si relele din istoria noastra, care respecta traditiile noastre, care intelege ca "roman" inseamna mai mult decat om nascut in Romania.

In nici un caz tu nu esti nationalist si nu ai putea sa castigi un concurs de romanism. Macar ai curajul sa-ti asumi propria identitate: esti un fel apatrid(moral; ca in rest sunt sigur ca ai cel putin o cetatenie). Singura ta legatura cu Romania este faptul ca te-ai nascut aici. De ce vrei sa pari ceva ce nu esti?

Jiji nu corespunde idealului meu de roman, Jiji este exemplul clar de politician care foloseste termenul de nationalist fara sa aiba habar ce inseamna doar pentru a castiga imagine. In categoria asta l-as include si pe Corneliu Vadim Tudor.

Edited by MoWeed

logic ca i-au servit pe aia doar aveau camera pe ei:)))

si inca ceva ca astia nu au curaj sa o zica. eu te suport pe tine, nu pentru ca esti ungur ci pentru modul in care te manifesti aici fata de un copil de 15 ani, modul in care acum ceva vreme aruncai cu noroi in Mihai viteazul, superioritatea de carton pe care incerci sa o afisezi. ho relax nu esti chiar asa destept precum crezi ca esti.

tu esti prototipul de idiot care trezeste sentimente anti-maghiare si nici macar nu isi da seama de asta...

nu inteleg de ce pe un site al unui simbol romanesc, Steaua Bucuresti se permit astfel de atitudini. cat de deontologic si toleranti ne mai dam ?

si inca ceva ca astia nu au curaj sa o zica. eu te suport pe tine, nu pentru ca esti ungur ci

@Robert, te-ai grabit si ai scris ca-l suporti :)

Robert, inca te mai macina chestia cu Mihai Viteazul? :rolleyes: Asta e, istoria e cruda cu astia ca tine, ce o citesc pe diagonala. Orice om normal la cap isi da seama ca intrarea in Moldova a fost o greseala enorma, ca pentru alea trei luni de ocupatie si-a pierdut toate posesiunile, ca i-a bagat pe polonezi in razboi (care polonezi i-au luat si Moldova, si Tara Romaneasca), ca nu a ramas in Ardeal pentru a-i supraveghea pe nobili si inca si mai cate. Fata de un Stefan cel Mare, Mircea sau Matei Basarab, spiritul politic ii cam lipsea lui Mihai (adaug aici si ciondaneala cu imparatul Rudolf, ce l-ar fi putut sprijini mult mai serios daca Mihai nu si-ar fi taiat puntile in 1599-1600).

Nu-ti mai spun ca nu sunt ungur ca oricum vorbesc inutil. Tu intelegi ce vrei. Ai dreptate: in Covasna si Harghita romanii sunt fortati sa-si faca singuri paine pentru ca nu pot sa o cumpere de la magazinul cu proprietar maghiar. Organizeaza-te cu prietenii tai verzi, luati un camion de franzele si duceti-le in zona, ca e o situatie umanitara foarte grava.

se tot tipa ca minoritarii au drepturi mai mari decat romanii. Puteti sa-mi spuneti care sunt alea?

Habar n-am care sunt drepturile minoritatilor, nici nu-mi doresc sa le cunosc, dar ele exista, nu numai in Romania. Este universal valabil pentru orice tara care are minoritati cu drepturi.

Romanul are drepturile lui de cetatean roman garantate de legislatie.

Ungurul are drepturile lui de cetatean roman garantate de legisltie PLUS drepturile lui de minoritar garantate de legislatie.

Deci, ungurul are mai multe drepturi decat romanul. E logic.

Ma gandesc s-o pun si eu de un UDRA... uniunea democratica a romanilor din Anglia... si sa cer autonomie pentru zona Mill Hill, Burnt oak si Colindale din N Londrei, ca oricum se vb romaneste peste tot.

Acu' lasand caterinca, e penibil ce se intampla, n-am nimic special cu "oamenii fara tara", dar sa stea in banca lor si sa respecte legile statului in care traiesc. Dar acest popor, aceasta adunatura, nu fac decat sa starneasca ura. Da, ei o starnesc de ani de zile nu o pustoaica ce a facut un gest copilaresc. Si eu am prieteni unguri, si sunt super ok deci nu pot generaliza. Dar li se da nas din 90 incoace de catre acesti politruci care va conduc, psd,pdl,pnl...plm aceasi cloaca. Au nevoie de ei din cand in cand sa schimbe balanta in parlament, care cum vine la putere se da bine cu partidul ala. Daca legile s-ar respecta nu si-ar permite sa se pise pe simboluri nationale, de fapt nu cred sa mai fie tara unde sa se permita asta...

In nici un caz tu nu esti nationalist si nu ai putea sa castigi un concurs de romanism.

Pai uite o faza tare, cei mai tari romani de-a lungul istoriei noastre care au dat lectii de romanism ca la stand-up comedy poporului asta, au fost de fapt straini, pe care Romania i-a adoptat.

Din punctul meu de vedere, un cetatean gen A. H. e mai util tarii decat un cartier de ciori din Ferentari sau vreo 100 de moldoveni alcoolici care striga ocazional lozinci schizoide.

Bai, dentistu' patriot, singurii care starnesc ura in tara asta si manipuleaza poporul sunt politicienii si trusturile alea tampite gen Antena3.

Cine-i dentist?

Joga, you're an antidentite!

Subalternul lui MoWeed.

N-am nimic cu dentistii, doar ca in universul meu se face misto de ei la greu.

Ce subaltern, ma? Iar ne povestesti ce ai visat noaptea trecuta?

Daca ai fi citit ce am scris acolo in loc sa cauti sa faci pe desteptul ai fi vazut ca am zis ca romanismul nu are nici o legatura cu etnia sau cu locul nasterii.

N-am nimic cu tine, doar ca in universul meu se face misto la greu de papagalii de internet.

Edited by MoWeed

Cine-i dentist?

Joga, you're an antidentite!

N-am nimic cu dentistii, doar ca in universul meu se face misto de ei la greu.

You're a rabid anti-dentite! Oh, it starts with a few jokes and some slurs... '' Hey, denty! '' next thing you know you're saying they should have their own schools!

seinfeld2020kramer20scrsu0.gif