Sign in to follow this  
Followers 0
MoWeed

Eleva amenintata pentru ca a purtat o bentita tricolora

138 posts in this topic

@besliud

Cu Alexandru e mai bine sa nu te pui cand vine vorba de istorie.

Daca este acelasi Alexandru H de la Monitorul ..........!:))))

Se poate ca el sa fie...

Cum sa fie de la Monitorul tocmai din Guatemala?

Daca un copil de-al meu mi-ar spune asta, cred ca l-as bate trei zile.

Asta cred ca vine in contradictie cu principiul de a creste copiii cu minte si inteligenta. Ca in contradictie cu niste legi vine sigur.

Si-atunci ma-ntreb cum e mai bine - sa ai copilu' usor xenofob, chestie care se poate estompa singura pe masura ce se acumuleaza informatii, sau sa fii un parinte abuziv pentru ca respectivul copil are alte optiuni decat alea pe care le vrei tu. Adica gandeste oarecum de unul singur.

eu nu stiu ce va ambalati atat...ungurii sunt mult mai cinstiti si honest ca romanii ... nu degeaba au luptat cu nemtii pana la capat in WW2 cand noi am tradat...sa fim seriosi...eu zic ca se exagergeaza cu ura catre unguri....mai degraba problema vine de la rusi nu de la ungurii, rusii sunt o natie de jigodii

Ai dreptate. De fapt ungurii aia care isi zic secui, nu-s nici unguri si nici secui. Sunt rusi, uciga-i toaca. Si am mai vazut eu ca si-au pus pe steag si Steaua lui David. Deci pe langa ca sunt rusi, sunt si evrei. Iar rusii evrei, se stie, sunt toti comunisti!

Inteligenta ta ma uimeste, toronto. Doar asa, ca fapt divers, tu esti angajat la microsoft ca janitor? Am bagat-o si eu un pic cu inglishul ca am vazut ca ai facut si tu asta. By the way, onest=cinstit dar felicitari ca macar cunosti cateva sinonime.

Daca ai intelege si istoria, ar fi perfect. Ni aici un link unde poti afla de ce au luptat ungurii pana la capat de partea nemtilor: http://en.wikipedia.org/wiki/Hungary_during_World_War_II

E in canadiana, deci nu tre sa-ti faci probleme ca nu intelegi ce scrie.

Alexandru H.

Daca un copil de-al meu mi-ar spune asta, cred ca l-as bate trei zile. Cresteti-va copii cu minte si inteligenta, nu vite incaltate, ce-si urmeaza instinctele primare in drum catre cariera ideala, vanzatoare en-gros la Metro Cash & Carry.

Daca copilul tau ar locui intr-o zona unde ceilalti copii il scuipa si il bat toata ziua pentru ca e roman, da-mi voie sa ma indoiesc ca l-ai mai bate si tu daca ti-ar zice ca ii uraste din tot sufletul pe nemernici. Bine, tu vorbesti din Bacau, parca, un oras cu o populatie de 0,000006 maghiari.

0,000006le ala fiind chiar tu, ca tot ziceai ca ai avut ceva stramosi din astia la un moment dat.

Transilvania fusese sub proprietate sau dominatie maghiara cam 900 de ani la momentul 1848.

Ungurii sunt un popor fals. Toata existenta lor au facut 2 lucruri: s-au mintit si au incercat sa-i transforme pe altii in unguri.

S-au mintit si se mint cand deschid gura ca sa ne povesteasca despre ungaria mare si cat de popor ales sunt ei. Unguri nu mai sunt. Ungurii adevarati au fost asimilati de mult de popoarele slave si cele romanizate pe care le-au intalnit in zonele ocupate. Ungurii sunt asiatici. Vedeti vreo trasatura asiatica in blonzii din budapesta? Nu.

Dar ei continua sa se minta. Ca doar asta au facut stramosii lor.

Au vazut ca li se duc numerele asa ca au inceput sa ii maghiarizeze pe cei de langa ei. In unele cazuri le-a mers, in altele nu. Desi ei cer toleranta acum, ei nu au fost niciodata toleranti. In multe zone stapanite de ei au interzis limbile locale si culturile, etc. De aia cam toate popoarele din jurul lor ii urasc.

Ca popor, atat au fost de puternici incat cel mai mare rege al lor a fost un roman, Matei Corvin, fiu al lui Iancu de Hunedoara, unul dintre cei mai mari conducatori militari ai cruciadelor impotriva turcilor otomani. Si ca Iancu erau multi nobili in Transilvania. Toti erau romani da' vorbeau limba oficiala a statului si si-au maghiarizat numele. Ca ce mi-e Janos, ce mi-e Iancu atunci cand am castel?!

Totul a fost exact ca la ocuparea normanda a Angliei. Acolo limba oficiala era acel dialect normand al francezei dar omul de rand vorbea tot anglo-saxona aia cu influente scandinave. Amestecul asta a dus pana la urma la limba engleza, o limba germanica, nu latina. Adica au batut oamenii de rand, ca erau prosti da' multi.

Merge si in cazul nostru? Merge.

Bine, vor veni acum unii sa ne spuna ca romanii de fapt nu au trait niciodata in Transilvania si ca au migrat pe la 700, 800, 900, hai chiar 1000 de la sud de dunare. Pentru ca era logic sa faca asta. Adica si eu as face la fel. Daca stii ca vin pecenegii si cumanii si alte popoare migratoare de la nord de Dunare, e destul de clar ca cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci e sa mergi sa ii intampini. Ca ei, fraierii, nu se vor astepta niciodata la asta si, deci, le dai perversa fara probleme. E logic, nu? Continuitate, frate!

Spre blanda ta ignoranta, zona asta are suficienti unguri. Pe langa zona de granita cu Harghita, unde anual zeci de mii de pelerini maghiari se aduna la Ghimes in pelerinaj, ai zonele cu ceangai pe directia drumului european E85 (colegul meu de banca in liceu era ceangau). Eu nu sunt maghiar, am alte origini dar spre deosebire de Sabina, nu am fost invatat cu ura. Aia e specialitatea idiotilor. Daca vrei sa vorbim istorie, Bacaul a fost centrul catolicismului moldovean, tocmai pentru ca era un areal in care vecinii de la vest erau prezenti in numar mare: chiar si acum avem una din cele mai mari biserici catolice din estul Europei (mi se pare ca e pe locul 4).

Daca tot am eliminat de pe lista necunostintelor tale Bacaul, sa mergem mai departe. Draga ta Sabina nu a fost nicidecum scuipata sau batuta din cauza originii sale etnice. De fapt, are doua declaratii contrare despre sentimentele ei fata de unguri insa in niciuna nu remarca vreun abuz patit din partea lor. Uite aia cea mai dura:

Nu știu. Urasc ungurii. Ă‚sta e adevarul. Îi detest, nu-mi caut scuze. Nu pot descrie, e ceva in mine, o repulsie Mă irita Poate e ceva genetic, așa era și tatal meu. Cand vezi cate discriminari se fac numai la nivel școlar, cate nedreptăți, cate se trec cu vederea la ei, eu una nu pot simți altceva. - Sabina Elena, elevă

Nu fac acum analiza pe text dar orice om poate vedea ca fata nu a patit nimic personal, doar ca i se pare ca ei scapa mai usor. As zice ca pe motivul asta ar trebui sa fim toti misogini (ca nu exista fiinta mai capabila sa fenteze regulile decat femeia) dar asta e un alt subiect. Ura pentru placerea de a uri. Asta-i noul model de roman.

Si dupa ce am stabilit si motivele fetei, revenim la partea istorica.

Sigur ca maghiarii s-au integrat in populatiile locale. Principiul nostru fondator e tocmai ca romanii s-au integrat in patura daca. Cumva sustinem ca dacii sau romanii initiali erau niste nenorociti sau ca rezultatul uniunii e o porcarie? Atunci de ce sa sustinem ca integrarea localnicilor in sistemul cultural maghiar (cu tot ce semnifica el de la aliantele matrimoniale ale familiei lui Arpad pana la transformarile de sub Regatul Maghiar) a fost ceva rau? Pana la urma maghiarii s-au dovedit cultura mai puternica, mai solida iar Regatul a fost o stavila a Crestinatatii impotriva otomanilor vreo 150 de ani. In istoriografia moderna nu se neaga defel importanta elementului autohton in crearea natiunii moderne maghiare.

Hai sa-ti mai spun o surpriza. In perioada moderna TOTI nationalizeaza: romanii de exemplu i-au integrat pe bulgarii din Muntenia, adusi in tot evul mediu de la sud de Dunare pentru a lucra pamanturile goale din sudul tarii. Am standardizat limba, numele, pana si vestitele costume populare fac parte din acel trend de identificare a unei culturi si civilizatii romanesti distincte. Turcii din Anatolia nu sunt numai turci ci sunt si urmasi ai populatiilor elenizate din Imperiul Bizantin. Sa nu mai vorbim de francezi sau spanioli. Nu exista popor curat sau pur.

Vad ca pomenesti de Matei Corvin. Care era de neam vlah (nu roman, nu se identifica nimeni cu titulatura asta pe vremea aia). Corect. Ceea ce nu intelegi e ca regatul medieval era perfect tolerant din punct de vedere etnic dar tragea linia la religie si pozitia sociala. Voicu si urmasii sai erau in primul rand catolici, nobili si credinciosi coroanei Maghiare. Etnia era irelevanta: de-a lungul istoriei maghiare gasim croati, bosnieci, slovaci, germani, polonezi, ruteni sau romani care se integreaza perfect acestui statut (urmasii voievodului Dragos devin, de-exemplu, familia Dragfi). Dupa Arpadieni, regii maghiari sunt pe rand francezi, cehi, austrieci, germani fara ca asta sa reprezinte un aspect socant. Nu exista o limba oficiala a statului, apropo: in zona oficiala se folosea latina, maghiara, germana sau franceza. Maghiara, exact ca romana, e o limba ce se constituie ca un intreg de-abia in secolul 19.

Vei fi surprins ca tarile Romane fac parte din acelasi sistem. Vasile Lupu era albanez, Iancu Sasul era german, Ioan Voda cel Viteaz era armean, Razvan Voda era tigan etc... Pur si simplu etnia nu reprezenta un element de luat in seama.

Nu ma bag la discutiile despre continuitate/migrari si alte chestiuni de astea. Nu exista dovezi clare in niciun sens si e inutil sa pretindem ca rezolvam controversa printr-un exercitiu inutil de logica. Daca vrei sa raspund neaparat, o pot face: consider ca elitele valahe s-au format la sud de Dunare, ca au migrat de acolo spre Transilvania, Muntenia si Basarabia (singura explicatie viabila pentru aparenta unitate dialectala - limba romana s-a cristalizat intr-un spatiu restrans) in mai multe etape intre 700 si 1300. Miscarea s-a produs sub binecuvantare bulgara iar institutiile si obsesia pentru slavona tot de la bulgari sunt mostenite. Exista argumente si dovezi pentru asta dar, dupa cum am spus, sunt insuficiente pentru a putea confirma fara pic de indoiala ipoteza aceasta sau restul din ele.

In anii '90, lumea din tara asta era mult mai nervoasa, mai agresiva. Nu era nici net ca sa-ti dea cineva "like" sau vreun vot de blam. Atunci problemele se rezolvau mai simplu, abia fusesera evenimentele de la Targu Mures, caritasul, mineriadele, iar statul era intr-o oarecare disolutie, in sensul in care "institutiile" aveau rolul primordial de a proteja acumularea primitiva de capital. Probabil ca asta e motivul pentru care Romania a supravietuit acelor ani, altfel ar fi avut soarta Iugoslaviei. La noi, "generalii" si "maresalii" acelor vremuri au inteles ca, daca e liniste si buna pace, se pot face averi fabuloase iar ei si familiile lor vor constitui elita conducatoare a noii Romanii europene... Si iata ca le-a iesit... n-a fost prost domnu' Cocos cand a zis ca " suntem prea putini oameni de valoare in tara asta, ca sa ne mai si certam intre noi "

De certat, se cearta plebea platitoare de taxe, iar suferintele le trage tot pulimea care merge in turma la vot si-i legitimizeaza pe smecherii astia. Numai naivii mai pot sa creada ca acest scandal al steagurilor chiar intereseaza pe cineva important, pe vreun "factor de decizie". N-a protestat nimeni atunci ca "ne-am amanetat" economia, n-a scancit nimeni nici in '98, cand Isarescu a mutat imprimeria monetara tocmai in Canada, n-a interesat pe nimeni felul in care ne-am negociat suveranitatea prin aceasta "aderare" la UE, iar acum ne trezim ca purtarea tricolorului in Romania a ajuns o ofensa...

Poate se vor gasi unii care sa spuna ca e mai bine ca ne-am trezit acum, mai tarziu, decat niciodata, insa "trezirea" noastra e prea tarzie si nu e nici macar o trezire, ci doar o tresarire in vis. Bunaoara, in tot coru' asta patriotic, nu s-a gasit nimeni care sa le spuna oamenilor ca ordinea culorilor pe drapelul national este " rosu , galben si albastru " si nu viceversa, " albastru , galben , rosu ". Rosu reprezinta culoarea sangelui varsat pe glie si de aceea trebuie ca sa stea langa lancea drapelului. Abia dupa asta urmeaza galbenul, care reprezinta holdele ce au hranit acest neam si in final albastrul, culoarea cerului din zilele senine si lipsite de griji... Asa cum ne-am potrivit toata tara asta, ne-am potrivit si steagu', cu susu-n jos, il etalam intai cu acoperisu', apoi cu corpu' cladirii si la urma cu temelia...

Edited by LDS

Poate se vor gasi unii care sa spuna ca e mai bine ca ne-am trezit acum, mai tarziu, decat niciodata, insa "trezirea" noastra e prea tarzie si nu e nici macar o trezire, ci doar o tresarire in vis. Bunaoara, in tot coru' asta patriotic, nu s-a gasit nimeni care sa le spuna oamenilor ca ordinea culorilor pe drapelul national este " rosu , galben si albastru " si nu viceversa, " albastru , galben , rosu ". Rosu reprezinta culoarea sangelui varsat pe glie si de aceea trebuie ca sa stea langa lancea drapelului. Abia dupa asta urmeaza galbenul, care reprezinta holdele ce au hranit acest neam si in final albastrul, culoarea cerului din zilele senine si lipsite de griji... Asa cum ne-am potrivit toata tara asta, ne-am potrivit si steagu', cu susu-n jos, il etalam intai cu acoperisu', apoi cu corpu' cladirii si la urma cu temelia...

Cine te-a mintit? Tricolorul romanesc e o inspiratie directa de la tricolorul francez, ce folosea trei culori nu pentru nu stiu ce simbolism national: rosu si albastru erau culorilor orasului Paris si albul era culoarea regalitatii (initial tricolorul era vazut ca fiind elementul care unifica revolutia franceza cu monarhia Bourbon). Noi am luat ideea de trei culori, am scos albul si am bagat galbenul (o culoare mult mai prezenta pe stemele tarilor romanesti - vezi bunoara sigla Moldovei, a Olteniei etc.). Dupa aceea, initiatorii ideii, celebrii carvunari din 1821, au precizat ca cele trei culori reprezinta trei valori ale civilizatiei moderne, si anume Fraternitatea, Dreptatea si Libertatea. In 1848 tricolorul a fost oficial adoptat ca flamura a noilor idei revolutionare si restul e istorie.

Treaba cu granele, sangele si cerul e o inventie poetica odinioara, promovata intens de regimul comunist pentru ca era mai misto pentru ei sa vorbim despre grane decat despre libertate.

Lasa-l sa fie Gica Contra, sau macar sa fie considerat Gica Contra, chiar daca nu e, ca nu-i rau. Omul stie sa vorbeasca si nu foloseste spume, adica nu te stropeste cand iti da replica, dialogul e chiar placut.

Sergio, te face mai fericit ideea ca Ceausescu e cel care a inventat tricolorul? Go for it... eu nu suport comunismul si ma enerveaza la culme cand ideile idioate ale epocii se perpetueaza in educatia tinerilor si ajung axiome pentru unii. Tricolorul e un simbol al ideilor liberale, nu al celor national-comuniste: cand il fluturi, trebuie sa-ti asumi niste comportamente liberale. Daca incepem sa-l vedem ca reprezentand lupta etnicilor romani contra inamicilor, deja i-am pierdut pe cetatenii de etnie maghiara, germana, rusa etc...

PS. In comentariile de pe net romanii verzi tot il aduc in discutie pe Vlad Tepes ca fiind cel care i-ar fi putut pune la punct pe ungurii obraznici din Romania. Saracii de ei nu stiu ca Vlad Tepes era casatorit cu o unguroaica sau ca a luptat in serviciul Regatului Maghiar mai mult decat a domnit in Muntenia.

Alex vorbeste de zici ca a trait vremurile alea! Mie de exemplu istoria mi s-a parut o materie interesanta, dar in egala masura inutila pentru ceea ce imi propusesem sa fac in viitor! :D

Istoria e frumoasa cand o imbratisezi ca exercitiu intelectual. Cand ajungi sa crezi ca iti va explica prezentul sau cand o folosesti ca sa dai in cap la altii, o murdaresti iremediabil.

Sergio, te face mai fericit ideea ca Ceausescu e cel care a inventat tricolorul? Go for it... eu nu suport comunismul si ma enerveaza la culme cand ideile idioate ale epocii se perpetueaza in educatia tinerilor si ajung axiome pentru unii. Tricolorul e un simbol al ideilor liberale, nu al celor national-comuniste: cand il fluturi, trebuie sa-ti asumi niste comportamente liberale. Daca incepem sa-l vedem ca reprezentand lupta etnicilor romani contra inamicilor, deja i-am pierdut pe cetatenii de etnie maghiara, germana, rusa etc...

PS. In comentariile de pe net romanii verzi tot il aduc in discutie pe Vlad Tepes ca fiind cel care i-ar fi putut pune la punct pe ungurii obraznici din Romania. Saracii de ei nu stiu ca Vlad Tepes era casatorit cu o unguroaica sau ca a luptat in serviciul Regatului Maghiar mai mult decat a domnit in Muntenia.

Nu pun ls indoiala vorbele tale dar prea ti tu cu tot dinadinsul sa dai replica la oricine sau orice de pe aici. Ia-o mai usor, nu face un caz din comentariul fiecaruia.

Bafta!

Nu pun ls indoiala vorbele tale dar prea ti tu cu tot dinadinsul sa dai replica la oricine sau orice de pe aici. Ia-o mai usor, nu face un caz din comentariul fiecaruia.

Bafta!

Nu, tin sa dau replici la niste probleme ce ma irita. Plus ca e mai interesant subiectul asta decat Jiji sau neamul sau.

Alexandru H

Nu fac acum analiza pe text dar orice om poate vedea ca fata nu a patit nimic personal

Ai vazut tu? Ai fost acolo?

Vorbesti asa de sigur de fiecare data de parca ai fost martor. "Nu a fost batuta! Nu a fost scuipata!" Jura-te!

Jura-te ca fata asta nu si-a luat-o niciodata pentru simplul fapt ca e romanca.

Si dupa ce am stabilit si motivele fetei

Tu te-ai uitat, prietene, la prea mult Sherlock, la prea mult CSI Miami, la prea mult The Mentalist, etc. Tu stai linistit in scaunul tau de acasa si dai cu privirea peste 3 propozitii de-ale unei fete aflate la sute de km distanta si deja stii ce o motiveaza, ce gandeste, cum gandeste, care sunt intentiile ei, etc. Sigur nu esti Batman?

Ar trebui sa ii contactezi pe militieni si sa le oferi ajutorul tau. La cat esti de bun, sigur o gasesti si pe Elodia. Asta daca nu ai gasit-o pana acum.

0,000006 maghiari.

Cand am vorbit despre populatia maghiara din Bacau, am fost ironic. In inteligenta ta, se pare ca nu te-ai prins. Vrei sa iti la ce m-am referit? Am vorbit deja despre asta dar poate nu ai fosta tent. Maghiarii din Romania sunt luptatori si smecheri doar in acele locuri unde ei au o majoritate. Atat. Daca nu sunt cel putin 3 maghiari la 1 roman, nu sunt nationalisti, nu iubesc ungaria mare, nici nu vorbesc maghiara asa de bine.

In cazurile in care numerele nu sunt de partea lor, ei sunt foarte toleranti, foarte buni, cetateni model.

Din experienta personala va spun ca in Alba Iulia nu a auzit nimeni de ziua maghiarilor. Nu a fost sarbatorita niciodata, nu va fi sarbatorita niciodata. Cred ca la Bacau e la fel.

Atunci de ce sa sustinem ca integrarea localnicilor in sistemul cultural maghiar a fost ceva rau?

Pai nu am sustinut asta. De-a lungul istoriei popoarele cuceritoare au facut ce-au vrut cu cele cucerite. E un lucru normal. E evolutie, daca vrei. Cel mai puternic il "face" pe cel mai slab.

Ce am spus eu a fost faptul ca ungurii sunt niste ipocriti. Ei cer toleranta si drepturi acum desi de-a lungul istoriei ei nu au dat niciodata asa ceva celor ocupati. In acelasi timp, ura pentru romani e ceva innascut. E ceva legat strans de ideea de ungaria mare(a existat vreodata rahatul asta? Nu cred).

Trianonul nu a fost altceva decat un tratat normal de pace intre invingatori si invinsi. De-a lungul istoriei ungurii au beneficiat destul de pe urma unor astfel de "Trianoane". Din pacate, ei nu stiu sa piarda. Pentru ca atunci cand a venit vorba sa dea peste Trianonul in care ei nu erau invingatori.... UPS!

Pe bune acum. Sa imi explice cineva. Ei ce si-ar fi dorit dupa ce au luat bataie? Sa plece toti capul in fata lor? Asta e o dovada clara de prostie si cocalarism. Si mai ales de lipsa simtului realitatii.

Vei fi surprins ca tarile Romane fac parte din acelasi sistem. Vasile Lupu era albanez, Iancu Sasul era german, Ioan Voda cel Viteaz era armean, Razvan Voda era tigan

De ce-l faci pe Razvan Voda rapidist? :)

Iar Ioan Voda cel Viteaz e unul dintre domnitorii mei preferati. Desi sunt sigur ca nu multi au auzit despre el sau ce a facut el.

E o placere sa discut istorie. Si putem discuta migratii, continuiatate, etc. oricand. In lipsa dovezilor clare, ti-am zis, uita-te ce s-a intamplat cu alte populatii in alte parti ale Europei. Procesul e acelasi, pana la urma.

Degeaba au intemeiat vikingii lui Rurik state puternice in Rusia ca tot limba slava a fost folosita pana la urma. Era si normal. Partea aia a lumii era o mare slava. Pe aia ii vindeau ca sclavi, cu aia faceau comert. Nu e de mirare ca multe din obiceiurile lor au trecut la romani.

Cine te-a mintit? Tricolorul romanesc e o inspiratie directa de la tricolorul francez, ce folosea trei culori nu pentru nu stiu ce simbolism national:

Cunoastem... cumva "simbolismul" masonic ?

Treaba cu granele, sangele si cerul e o inventie poetica odinioara, promovata intens de regimul comunist pentru ca era mai misto pentru ei sa vorbim despre grane decat despre libertate.

Asa cum azi e misto ca sa scuipam pe tot ceea ce au facut comunistii si sa glorificam simbolurile "fraternitatii" , "egalitatii" si "libertatii", care sunt ale "poporului"... Faptul ca ele sunt promovate de o organizatie mult mai diabolica si mai perfida decat a fost sau va fi vreodata comunismul nu mai conteaza, ce conteaza e doar "ambalajul produsului", mai degraba halim o gaina indopata cu "e"-uri, hormoni si antibiotice, decat o gaina crescuta de o baba, la tara, la curte. Pentru linistea tuturor, va informez ca vom avea sute de ani la dispozitie, de acum inainte, pentru a simti binefacerile "fraternitatii" , "egalitatii" si "libertatii".Ce-au scornit poetii va ramane... poezie

Edited by LDS

Nu am presupus nimic despre Sabina. Am citit atent toate declaratiile ei si nu vorbeste deloc de agresiuni formulate impotriva ei de catre colegii maghiari. Imi inchipui ca daca ar fi existat, ne-ar fi explicat faptul ca ii uraste pentru ca a fost agresata; de fapt, ea ii uraste fara sa stie de ce. Prima amenintare a venit dupa iscarea scandalului. Sigur, ti-ar fi convenit mai mult ca fata sa fi fost o victima a maghiarilor dar uite ca nu intotdeauna viata e corecta cu tine, Adi...

Nu cred ca e nevoie de Sherlock Holmes in cazul asta. Vorbim de o fata prostuta de 15 ani, ar fi si culmea sa irosesti neuroni suplimentari pe investigatii riguroase. Daca vrei investigatii, hai sa vedem cine ii coordoneaza pagina de facebook (a declarat ieri ca nu e ea acea persoana) sau sa ne intrebam de ce "romani verzi" ce nu au pic de tricolor in casa ori vecini maghiari se ridica la lupta "cea dreapta".

Cand am vorbit despre populatia maghiara din Bacau, am fost ironic. In inteligenta ta, se pare ca nu te-ai prins. Vrei sa iti la ce m-am referit? Am vorbit deja despre asta dar poate nu ai fosta tent. Maghiarii din Romania sunt luptatori si smecheri doar in acele locuri unde ei au o majoritate. Atat. Daca nu sunt cel putin 3 maghiari la 1 roman, nu sunt nationalisti, nu iubesc ungaria mare, nici nu vorbesc maghiara asa de bine.

Intreaba-i pe Ronnie, pe clausblaus ce se intampla de Rusalii la Ghimes. Ultima oara au venit 20.000 de maghiari acolo, cu steaguri anti-Trianon si imagini cu harta Ungariei Mari. Si e in Bacau, nu aiurea. Deci probabil ca ai dreptate, doar in ceata sunt oamenii nationalisti. E perfect valabil si la romani, de-altfel... nationalismele astea exagerate cer mase de ignoranti fanatizati, cu ochii inrositi de ura.

Ce am spus eu a fost faptul ca ungurii sunt niste ipocriti. Ei cer toleranta si drepturi acum desi de-a lungul istoriei ei nu au dat niciodata asa ceva celor ocupati. In acelasi timp, ura pentru romani e ceva innascut. E ceva legat strans de ideea de ungaria mare(a existat vreodata rahatul asta? Nu cred).

Trianonul nu a fost altceva decat un tratat normal de pace intre invingatori si invinsi. De-a lungul istoriei ungurii au beneficiat destul de pe urma unor astfel de "Trianoane". Din pacate, ei nu stiu sa piarda. Pentru ca atunci cand a venit vorba sa dea peste Trianonul in care ei nu erau invingatori.... UPS!

Pe bune acum. Sa imi explice cineva. Ei ce si-ar fi dorit dupa ce au luat bataie? Sa plece toti capul in fata lor? Asta e o dovada clara de prostie si cocalarism. Si mai ales de lipsa simtului realitatii.

Tocmai am vorbit de valorile simbolice ale tricolorului. Ungurii si oamenii, in general, cer toleranta si drepturi pentru ca societatea nu mai e una in care sa primeze forta si arbitrariul. Crezi ca daca romanii ar fi construit imperii medievale ar fi acordat toleranta religioasa minoritatilor? Ala era specificul epocii... momentan sper ca ne-am mai desteptat si nu mai simtim dorinta de a institui societati tiranice.

E amuzant sa vorbesti despre ura innascuta a ungurilor pentru romani cand draguta de Sabina declara ca ura ei pentru unguri e ceva genetic. Oamenii care urasc instinctiv pe alti oameni, fara motivatie rationala, sunt niste idioti. Nu toti ungurii urasc pe romani asa cum nici toti romanii nu sunt ca Sabina. Si eu zic ca asta e foarte bine.

Ungaria mare a existat dar nu ca un concept national-etnic. Regatul Maghiar era strans legat de dinastia Arpadiana si mai apoi de dominatia regiunilor date de catre papa simbolic titularului Coroanei Sf. Stefan. In 1867 Franz Iosif nu a creat Austro-Ungaria ca doua entitati etnice (Austria avea minoritati cehesti, poloneze sau italiene, Ungaria avea romani, slovaci sau sarbi), ci ca un stat rezemat pe legitimitatea coroanei lui Sf. Stefan si a ridicarii Austriei la rangul de ducat in 1156, respectiv imperiu in 1806. Ungaria Mare e o legenda ce serveste extremistilor asa cum Romania Mare (care nu era nicidecum un stat solid din punct de vedere etnic sau religios... asta s-a rezolvat definitiv in timpul comunistilor prin persecutiile greco-catolice si vanzarile de germani).

Iar Ioan Voda cel Viteaz e unul dintre domnitorii mei preferati. Desi sunt sigur ca nu multi au auzit despre el sau ce a facut el.

E o placere sa discut istorie. Si putem discuta migratii, continuiatate, etc. oricand. In lipsa dovezilor clare, ti-am zis, uita-te ce s-a intamplat cu alte populatii in alte parti ale Europei. Procesul e acelasi, pana la urma.

Degeaba au intemeiat vikingii lui Rurik state puternice in Rusia ca tot limba slava a fost folosita pana la urma. Era si normal. Partea aia a lumii era o mare slava. Pe aia ii vindeau ca sclavi, cu aia faceau comert. Nu e de mirare ca multe din obiceiurile lor au trecut la romani.

O singura precizare... stiu ca e enervanta dar am o obsesie veche de tot in legatura cu ea. Domnitori sunt doar acei conducatori ai Tarilor Romane ce conduc conform unui act constitutional, adica cei de dupa 1834 (Mihail Sturdza si Alexandru Ghica) pana la 1881. Cei mai vechi sunt "domni" iar pentru perioada fanariota putem folosi fara nicio problema titulatura de "principe". Domnul e un conducator autocrat, ce domneste prin mila lui Dumnezeu fara nicio restrictie.

La noi din pacate e cam subestimata influenta bulgara. Daca cea cumana a mai fost reabilitata (e aproape universal acceptata ideea ca Basarabii sunt de origine cumana), bulgarii sunt priviti ca niste straini. Or Hanatul Bulgariei ne domina direct in tot secolul 9, institutia voievodatului in Transilvania, vazuta in timpul comunismului ca o dovada a influentei romanesti, fiind direct inspirata din institutiile slave de la sud de Dunare. Cand maghiarii sosesc in Pannonia, Menumorut, Glad sau Ahtum, conducatori din zona Ardeal-Banat, sunt probabil tot bulgari, ce conduc o zona destul de incerta etnic (valahi, bulgari, slavi, pecenegi, probabil si vechi ramasite avare sau gepide). Iar perioada celui de-al doilea Tarat Bulgar, adica imperiul Asanestilor, grabeste decisiv momentul infiintarii primelor entitati statale romanesti.

Alexandru H.

Hai sa nu o mai dam asa. Negi agresiunile ungurilor la adresa romanilor in acele zone? Spune clar, te rog.

Lasa-ma cu declaratiile unui copil. Zici tu ca nu ii bat, nu ii injura si nu ii umilesc ungurii pe romani in zonele in care majoritari sunt maghiarii?

Te rog sa raspunzi ca sa clarificam asta.

In caz ca nu negi, atunci o sa intelegi de unde si ura pe care o simte fata.

hai sa vedem cine ii coordoneaza pagina de facebook

Personal te credeam mai destept si nu ma asteptam sa pui botul la unele pagini de facebook.

Eu nu discut problema unei pagini de facebook aici. Eu discut faptul ca o fata, in Romania, s-a dus la scoala cu o bentita tricolora si nu i-a fost permis sa o poarte. Asta e discutia noastra. Nu cine administreaza nu stiu ce pagina de facebook si ce zice acolo. Da-i dracului pe aia. Nu ma intereseaza.

Pe mine ma intereseaza faptul ca unui cetatean roman i-a fost incalcat un drept.

In SUA, daca profesoara ar fi venit cu o foarfeca sa ii taie unui copil o bucata de material in culorile nationale, era scandal national. De unde pana unde isi permite o profesoara sa atinga un elev, pana la urma?

Daca profesoara respectiva a simtit ca ceea ce face fata e anormal, trebuia sa sune acasa, sa cheme parintii la scoala si sa le explice cum stau treburile. Nu sa ia ea o foarfeca si sa se apuce sa taie bentite sau nu mai stiu eu ce. Proasta respectiva trebuie data afara din invatamant si bagata si la puscarie.

In aceleasi state unite, parintii fetei ar fi dat-o in judecata pentru toti banii pe care ii are, motivand ca actiunea respectiva le-a marcat fata pe viata. Si chiar asa e. Ceea ce a facut profesoara nu poate duce la altceva decat la mai multa ura din partea fetei fata de maghiari.

Daca profesoara voia sa o invete toleranta, putea sa o ia sa vorbeasca intre patru ochi cu ea, sa ii spuna ca trebuie sa dea dovada de mai mult caracter, mai multa inteligenta decat colegii ei maghiari, sa arate ca e mai buna ca ei.

Asta trebuie sa faca profesorii in scoli, nu sa se dea ei mari militieni. Ca eu unul nu platesc taxe la stat ca profesorii sa imi bata copilul.

Daca esti om inteligent, te ridici peste treburile astea cu ura. Insa nu poti sa o dai in extrema cealalta si sa crezi ca, daca tu ignori, nu exista. Nu, ura dintre romani si maghiari exista, vine din ambele tabere si e puternica. In unele zone e mai puternica decat in altele.

E de datoria statului Roman sa faca aceasta ura sa dispara. Dupa cum am mai zis, ungurii isi permit sa fie agresivi pentru ca romanii le permit. Cand ala l-a spanzurat pe Avram Iancu, trebuia bagat la puscarie. PUNCT. Cand hocheistii aia maghiari l-au batut pe colegul ala al lor care era roman, trebuiau exclusi toti din sport pentru totdeauan. PUNCT.

Un stat civilizat trebuie sa isi civilizeze cetatenii.

O singura precizare... stiu ca e enervanta dar am o obsesie veche de tot in legatura cu ea. Domnitori sunt doar acei conducatori ai Tarilor Romane ce conduc conform unui act constitutional, adica cei de dupa 1834 (Mihail Sturdza si Alexandru Ghica) pana la 1881. Cei mai vechi sunt "domni" iar pentru perioada fanariota putem folosi fara nicio problema titulatura de "principe". Domnul e un conducator autocrat, ce domneste prin mila lui Dumnezeu fara nicio restrictie.

Eu unul folosesc titlul de lord, ca merge foarte bine. Rege nu, ca stiu ca Mircea, Stefan, etc. nu au fost niciodata regi. Au fost principi. La fel cum a fost si Bohemond principe al Antiohiei.

Statele medievale romanesti au fost ducate, nu regate. Nu e nici o rusine cu asta.

Multe din cele mai importante figuri din acea perioada(mai ales din timpul primelor cruciade) au fost duci.

p.s. Imi cer scuze pentru greselile facute. Am observat ca in unele locuri am mancat litere, am ratat cuvinte, etc. De obicei nu fac asta. Din pacate de data asta sunt un pic ocupat, atent la 13 lucruri in acelasi timp si ma cam grabesc. Nu e din lipsa de respect sau ceva. Sper sa ma iertati de data asta.

Eu discut faptul ca o fata, in Romania, s-a dus la scoala cu o bentita tricolora si nu i-a fost permis sa o poarte. Asta e discutia noastra. Nu cine administreaza nu stiu ce pagina de facebook si ce zice acolo. Da-i dracului pe aia. Nu ma intereseaza.

Pe mine ma intereseaza faptul ca unui cetatean roman i-a fost incalcat un drept.

De fapt, tu discuti despre bozgori si cum trebuie ei calcati pe cap. Din ce-am inteles printre randuri. Daca ai discuta despre ce s-a intamplat la scoala respectiva ai astepta pana la finalizarea anchetelor demarate de minister si inspectorat, asta ca sa aflam macar doua versiuni.

Iar fata are avocat, ala a zis ca profesoara va primi o plangere penala la parchet... asadar, despre ce vorbesti aici?

X ii da in cap lui Y. X e uzbek, Y e colectionar de timbre. Inseamna oare asta ca uzbecii ii urasc pe colectionarii de timbre? Sigur, acel uzbek poate ca ii uraste pe colectionari, dar asta nu ne da dreptul sa generalizam.

La cat de agresiva pare situatia din relatarile "romanilor verzi", situatia de pe teren e absolut nesemnificativa (pentru tine arderea unei papusi e echivalenta cu crima). Daca raspunsul acelei profesoare (romanca, apropo) trebuie ridicat la nivel de agresiune impotriva romanilor din Ardeal, mi-e clar ca incercati sa va lipiti de orice actiune ce poate fi reinterpretata in registrul anti-maghiar. Legea invatamantului si regulamentul intern al acelui liceu trebuie consultate, pentru a vedea ce zice mai exact legea.

PS. Nu erau duci. Ducii faceau parte dintr-o ierarhie feudala stricta, domnii erau echivalentul imparatilor, dupa modelul bizantin.

Alexandru H.

Sa inteleg ca negi aceasta ura dintre romani si unguri? E ok. Nu-i problema. E parerea ta. Si e gresita.

Adevarul e ca eu va inteleg pe voi, astia care traiti in alte parti ale tarii. Probabil vi se pare absurd, chiar incredibil, ca exista sentimentele astea intre romani si maghiari. Dar exista. Oricat de mult v-ati da voi mari intelectuali, ura exista, agresiunile exista.

Arderea unei papusi obisnuite nu e o crima. Dar daca papusa respectiva reprezinta ceva anume...

Ce a facut ala a fost un atac la adresa poporului roman.

Arborarea steagului secuiesc(popor inexistent, steg inventat acum recent) e iar o crima, zic eu.

Aceste lucruri nu fac altceva decat sa instige la razvratire. Azi poate ca nu se intampla nimic, maine poate ca nu se intampla nimic, poimaine poate ca un ungur arunca in aer o scoala unde merg doar romani. Atunci ce veti mai zice?

Dupa cum am zis, extremismul asta trebuie sters de catre stat. Exista unguri care iubesc romani(la propriu, casatoriti, cu copii, etc.). Exista unguri pe care ii doare-n cot de ziua internationala a maghiarilor si care sarbatoresc 1 Decembrie la fel ca orice roman adevarat. Ei de ce nu scuipa tricolorul? Ei de ce nu fac scandal? De ce nu cer autonomie sau nu mai stiu ce?

Pentru ca au crescut in zone unde a fost predata istoria romanilor, nu istoria secuilor sau istoria maghiarilor.

Pentru ca au crescut in zone unde au invatat limba romana pentru ca aia era limba folosita in institutii, nu maghiara.

Pentru ca au crescut in zone unde ungurii serveau romanii in magazinele lor iar romanii faceau la fel.

Inca o data dau exemplul Statelor Unite. Daca acolo un cetatean alb refuza sa serveasca un cetatean de culoare, e scandal grav! La noi, daca treci prin harghita sau covasna si vrei sa cumperi ceva, aia nici nu se uita la tine.

Maghiara nu e limba oficiala a acestui stat. Nu are ce sa fie vorbita in institutiile statului. Acolo vorbesti romaneste. Nu are ce sa fie predata in scoli. Doar ca materie optionala. Daca studentii vor, n-au decat.

Inainte sa mai vorbiti, va invit sa treceti prin partea asta a tarii. Da' nu in vizita. Asa, sa stati cativa ani. Sa vedeti si voi cum, prin Cluj, la campionatele de fotbal dintre licee, echipele care vin de la acele scoli unde majoritatea elevilor sunt unguri, par a fi formate doar din "Dani alecsi" cand joaca impotriva echipelor unde majoritatea jucatorilor sunt romani. Picioarele rupte nu sunt un lucru neobisnuit in aceste cazuri.

Mi se rupe inima, Adrian!

Sunteti atat de opresati incat cei mai vocali nationalisti anti-maghiari sunt aia care nu au vazut la fata vreodata un ungur. Uite, eu am vazut... de fapt, ti-am tot zis dar nu se potriveste propagandei pe care incerci sa o servesti pe aici.

Si pentru ca tot incerci sa minti uzand de exemplul Statelor Unite, iti pot preciza urmatoarele lucruri:

a) Limba spaniola e folosita in acte oficiale prin mai toate statele cu minoritati importante mexicane, cubaneze sau portoricane (New Mexico, California, Arizona). In statul Puerto Rico, unde vorbitorii de limba spaniola sunt majoritari, limbile oficiale sunt Engleza si... Spaniola.

b) Sunt suficiente afaceri in Statele Unite ce refuza sa serveasca clienti. "We reserve the right to refuse service". Din punctul meu de vedere sunt afaceri de doi lei, ce nu inteleg importanta relatiei client-patron. Or fi si prin Harghita/Covasna afaceri de genul asta, desi eu nu am intalnit. Sfatul meu e sa iei numele localului, sa-l promovezi pe retelele sociale din comunitate pentru a-l forta sa-si schimbe atitudinea. Dar desi am auzit zeci de indivizi care se plang ca nu au putut sa cumpere paine din Secuime, niciunul nu a precizat, cu subiect si predicat, care e magazinul acela, adresa lui si niciunul nu a incercat sa intreprinda o campanie de informare... Ceea ce imi intareste ideea ca cei mai multi mint... sau imi servesc o versiune incompleta asupra evenimentului.

Cat despre crimele impotriva poporului roman... nu-mi amintesc sa existe chestia asta in codul penal. Poate in Turcia sau Coreea de Nord. Aici daca arzi o papusa in mijlocul orasului esti amendat pentru iresponsabilitatea gestului de piroman, nicidecum de nationalist. Arborarea unui steag inventat iar nu e crima; sunt orase destule in Romania ce si-au inventat o sigla proprie, au pus-o pe un steag si l-au aninat pe Primarie, fara ca cineva sa se scandalizeze (vezi Doljul). Pai daca Doljul a putut sa o faca fara nicio problema, de ce nu poate judetul Covasna sa faca la fel? Ah, ca te deranjeaza pe tine... da, foarte logic.

Sfatul meu ar fi sa nu mai dai sfaturi. Eu am la 5 minute de condus cu masina un sat plin de "bozgori" iar in mai putin de o ora ajung intr-un judet secuiesc. Tu esti mai departe de Secuime decat sunt eu...

Cate discutii cand solutia e de fapt foarte simpla, stramutati ungurii din Harcov prin tara si gata, se vor integra cu adevarat odata ce sunt dispersati.

Acesti agitatori unguri(care sunt de fapt putini ca numar) exista doar pentru ca au majoritate in zona(deci isi permit sa se desfasoare fara sa ia un par in bot) si pentru ca se afla pe un teritoriu ce a fost odata al Ungariei. Insa ei traiesc in TRECUT. Da, toate neamurile sunt corcite si nu exista roman verde cum nu exista ungur pur sange insa daca teritoriul Transilvaniei face parte din Romania acum ei trebuie sa accepte asta ori daca nu, sa se mute in Ungaria, ca tot e la 2 pasi.

Este ridicol sa spui ca o ROMANCA a provocat ungurii purtand tricolorul pe 15 martie(ziua Ungariei) cand ea are tot dreptul sa faca asta fiind PE TERITORIUL Romaniei, nu al Ungariei. Cui ii pasa de 15 martie pe teritoriu romanesc? Ah stiu, unora care de fapt nu se simt romani, ci unguri. Nu am nici o problema cu asta, insa pot sa faca acest lucru in Ungaria. Sunt cetateni romani de etnie ungara care poarta doliu de ziua nationala a Romaniei(fiind chiar lideri de partid) sau hochesti romani de etnie ungara din NATIONALA Romaniei ce nu canta imnul tarii lor ci pe cel al Ungariei cand echipele se intalnesc. Astea sunt provocari domnilor.

Per total sunt de acord cu Adrian. Aceste tensiuni exista doar pentru ca romanii sunt slabi si divizati. Credeti ca daca anumiti unguri din Harcov s-ar simti ROMANI de etnie maghiara ar avea cineva ceva cu ei? Nu vi se pare putin jenant ca cetateni ai Romaniei sa nu poata vorbi limba Romana pentru ca ei traiesc intr-un fel de enclava ungureasca? Eu am avut colegi unguri la facultate in Bucuresti(din Miercurea Ciuc) si imi era efectiv jena pentru ei cand ii vedeam ca la 20 de ani abia puteau bolborosi cateva cuvinte in limba romana, de parca erau niste imigranti d-abia veniti in tara. Romanii au fost mult prea toleranti cu maghiarii din zona respectiva. Trebuie sa li se bage in cap ca acea zona este ROMANEASCA si ca ei sunt CETATENI ROMANI, chiar daca background-ul lor etnic este unguresc/sasesc etc. Nu ii impiedica nimeni(ba chiar le ofera facilitati) sa invete maghiara, sa se mandreasca cu faptul ca au avut stramosi unguri dar in acelasi timp sa fie constienti ca acum teritoriul pe care se afla apartine de Romania, nu de Ungaria. Nimeni nu le poate lua trecutul(este efectiv in sangele lor) dar prezentul lor tine de Romania.

Transilvania(si Romania per total) a fost dintotdeauna un spatiu multietnic dar indiferent de etnie, cetatenii trebuie sa aiba un anumit grad de loialitate fata de statul in care traiesc.

Uitati-va la Gabriela Szabo pentru a vedea un caz de succes in ceea ce priveste integrarea: o unguroaica nascuta in Bistrita devenita atleta de renume mondial dar careia nu i-a fost niciodata rusine sa ii spuna ca este romanca, ba chiar s-a mandrit cu asta. Si din ce stiu taica-su nu a lasat-o sa invete ungureste pentru a considerat ca, de vreme ce au ales Romania ca tara in care sa se stabileasca, maghiara nu i-ar folosi la nimic. Un om pragmatic.

Spargeti enclava ungureasca din zona si atunci o sa se vada adevaratii ungurii si adevaratii romani. Aia care tin cu adevarat la ungurimea lor se vor cara cel mai probabil in Ungaria iar restul se vor integra cam ca Gabriela Szabo sau Emeric Ienei, unguri ca etnie dar niste mari romani.