Sign in to follow this  
Followers 0
Virgil

Otelul - Steaua 1-1 (0-0)

30 posts in this topic

Logo_Liga1BB.jpg

Luni, 01 aprilie 2013, de la ora 21:30, pe Stadionul "Otelul" din Galati,

Otelul - Steaua

Meci transmis de Digi Sport 1.

Clasata pe locul 11 al clasamentului Ligii 1, Otelul este mai degraba o echipa mediocra. Atat de mediocra incat nici venirea la carma a celebrului de pe acum, Petre Grigoras, nu a putut-o salva de la o infrangere in fata lanternei rosii in etapa precedenta. E drept intr-un meci in deplasare. Si tot atat de drept e ca Gloria Bistrita, echipa condusa de Nicolae Manea manifesta o revenire neasteptata.

Steaua a castigat greu in fata Vaslului in etapa care a trecut. Am observat ca jucatorii nu au mai putut alerga ca in precedentele intalniri. Dovada ca oboseala incepe sa-si spuna cuvantul. E adevarat insa, ca si vasluienii i-au cam intins pe stelisti.

9 dintre ros-albastri se vor prezenta la Galati, dupa partida cu Ungaria de vineri 22 martie, un meci important pentru cucerirea locului 2 in preliminariile campionatului european, grupa D. Ulterior acestei partide, cei 9 se vor deplasa in Olanda pentru meciul retur al nationalelor Romaniei si Olandei. Ceea ce inseamna ori oboseala suplimentara, ori mentinere in forma.

Prevad un meci dominat de echipa mai buna, Steaua, si un rezultat final care sa-i mareasca zestrea cu inca 3 puncte.

Nu inchei fara a mentiona ca Gabriel Iancu si-a facut debutul in echipa, cu un assist remarcabil la singurul gol al meciului cu moldovenii lui Hizo, marcat de Chipciu.

P.S. Iata numele celor 9 magnifici stelisti care vor apara onoarea culorilor nationale:

Tatarusanu, Gardos, Chiriches, Adi Popa, Chipciu, Bourceanu, Pintilii, Tanase, Rusescu.

Ro-ma-nia Stea-ua! Europa Stea-ua! Oriunde Stea-ua, Campionii din Ghen-cea!

Edited by Virgil

Si-a revenit putin Otelul dupa startul dezamagitor in dupa cum se stie joaca echipa nationala si unii dintre jucatori se vor odihnii deci un 2 solist nu ar strica.

Edited by Korado

Stadionul Otelul din Galati are o capacitate de 13.500 de locuri, toate pe scaune. Arena clubului galatean, a carei suprafata de joc a fost supusa modernizarii in vara anului 2011 (instalatie de incalzire, covor de gazon), este dotata cu instalatie de nocturnă de 1.400 de lucsi.

Arena Otelul, situata in cartierul Tiglina III al municipiului Galati a fost special construita pentru meciuri de fotbal, fara traditionala pista de atletism.

Tribunele I si II sunt alcatuite din cate cinci sectoare, in timp ce peluzele au cate trei sectoare.

stadion_small.jpg

Fara sa am vreo afinititate pentru oras, locuitorii lui (ba din contra) sau alte motive, intotdeauna am avut o simpatie nejustificata pentru Otelul Galati. Poate e o reminiscenta din copilarie, cand asociam la fel de nejustificat metalul, din Metalul Mangalia, cu fierul, si Otelul e superior fierului, nu stiu. De asemenea, imi pare ca au o galerie daca nu frumoasa, cel putin galagioasa.

@ axl

Mie Otelul imi e indiferent. Fie ca exista, fie ca nu. M-am ofticat cand au luat campionatul, reusita datorata in mare parte lui Dorinel. Acelasi Dorinel care a fost dat afara de fecal de la Steaua, la scurt timp dupa ce fusese angajat, dar dupa ce reusise sa scoata echipa din starea de blazare in care se afla.

Despre suporterii Otelului stiu ca nu inghit Steaua, asa ca... ma intelegi.

Edited by Virgil

Fara sa am vreo afinititate pentru oras, locuitorii lui (ba din contra) sau alte motive, intotdeauna am avut o simpatie nejustificata pentru Otelul Galati. Poate e o reminiscenta din copilarie, cand asociam la fel de nejustificat metalul, din Metalul Mangalia, cu fierul, si Otelul e superior fierului, nu stiu. De asemenea, imi pare ca au o galerie daca nu frumoasa, cel putin galagioasa.

Eu cred ca simpatia ta vine din faptul ca Dorinel a ridicat echipa prin fotbal,fara blaturi si jucatorii nu au fost motivati in functie de salarii, ci pientru formarea unei echipe de nivelul Stelei si pentru numele Orasului.Spun asta ca si eu am simtit la fel pe vremuri...

Ai dreptate axl suporterii din Galati nu prea inghit Steaua si drept dovada supercupa pierduta la Piatra-Neamt impotriva lor cand galeria a injurat tot meciul Steaua.In rest ei au castigat campionatul datorita seriozitatii antrenorului de atunci,Dorinel Munteanu si a jucatorilor talentati.

Au castigat campionatul mai degraba ca nu au avut un contracandidat pe masura.

Grigoras poate profita de pe urma oboselii internationalilor nostri si ne poate administra o infrangere dureroasa. Urmardin statistica campionatului, cred ca e timpul si pentru o infrangere si de aceea mizez pe un 1-0 sau un 3-1 pentru moldoveni.

Edited by Joga Bonito

Un egal poate ca va fi trecut cu vederea si tratat cu ceva indiferenta de suporteri si "conducere", dar o infrangere cred ca ar aduce ceva neliniste si stres de la patronul lui Lutu.

Infrangerea, daca s-ar produce, ar fi ca o bomba pentru majoritatea suporterilor, mai toti se asteapta la trei puncte. Nu este exclusa, Grigoras e om serios si mi se pare ca stelistii nu se simt prea bine la nationala.

Daca inving si la galateni, jos palaria! Jos palaria... din nou!

O sa fie greu, moldovenii sunt plini de ura cand vine vorba de Steaua (ca si unii de pe acest site de altfel) ... sa speram la o victorie !

Intr-adevar, victoria echipei Otelul Galati este esentiala in lupta noastra de clasa. Am fost contactat si de basarabeni, care mi-au confirmat acest lucru si cu care voi organiza un nou "Pod de Flori" la Vama Sculeni. Intrucat vremea din anu' asta s-a cam dat peste cap, vom folosi numa' ghiocei, urzici si coada soricelului, pe care o vom achizitiona de la plafar. Asta numai in cazul unei victorii a Otelului, fireste. Daca bate Steaua o sa murim toti de ciuda!

Edited by LDS

Salut, am o mica dilema in privinta meciului de luni, daca ar fi cineva sa ma ajute cu un raspuns. Stau undeva la vreo 80 km de galati, si as vrea sa stiu cum pot intra luni seara in sectorul rezervat suporterilor stelisti.

Stadionul Otelul din Galati are o capacitate de 13.500 de locuri, toate pe scaune. Arena clubului galatean, a carei suprafata de joc a fost supusa modernizarii in vara anului 2011 (instalatie de incalzire, covor de gazon), este dotata cu instalatie de nocturnă de 1.400 de lucsi.

Arena Otelul, situata in cartierul Tiglina III al municipiului Galati a fost special construita pentru meciuri de fotbal, fara traditionala pista de atletism.

Tribunele I si II sunt alcatuite din cate cinci sectoare, in timp ce peluzele au cate trei sectoare.

stadion_small.jpg

Seamana cu Ghencea, nu stiu ce-i aia mall arena.

Adevarul este ca, in general, Otelul au fost "clientii" nostri, dar eu ma multumesc si cu un 1pct in meciul asta.

Important este titlul, deja au trecut prea multe secole de la ultimul...

Fara sa fiu prea plictisitor, vreau sa spun ca meciul asta cu Otelul a devenit cea mai interesant ca de obici, nu numai prin prisma dorintei de victorie intrucat si faptul ca, contracandidatele sau urmaritoarele noaste au pierut meciurile din aceasta etapa , va reusi Reghe & Co sa se distanteze mai mult ? fular-campionii

nu va fi un meci usor la Galati. pentru binele echipei, nu ar strica sa piarda, pentru a ii mentine in priza pana la sfarsitul campionatului. daca se distanteaza prea tare, se vad cu sacii in caruta si atunci sa vezi fotbal de rahat. sa nu credeti ca au uitat cum se joaca fotbalul de rahat! nu sunt ei ca bayern muenchen, sa aiba deja 30 de puncte avans si totusi sa ii dea 9 goluri intr-un meci lui hamburg!

va fi greu si muncesc maine...sper sa termin repede ce am de facut sa vin acasa pe la 2 pm sa prind meciul !!!

Brigada de arbitri pentru Otelul-Steaua, este urmatoarea:

A: Tudor Alexandru (Bucuresti - Bucuresti)

A1: Artene Ovidiu (Vaslui - Vaslui)

A2: Vodă Alexandru (Alba Iulia - Alba)

R: Popa Catalin (Pitesti - Argeș)

Sa speram ca vom vedea fotbal! :)

Vad ca Reghe a bagat cel mai bun 11: Tatarusanu - Georgievski, Szukala, Chiriches Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Adi Popa, Chipciu, Tanase - Rusescu.

Bine....mai e si Tanase.

Dupa cum vad eu destul de apatica prima repiza, putin fotbal.

Asa se intampla cand esti prost si trece mingea PRIN TINE cand esti singur, cu poarta goala in fata!

Las`o`n spumele marii ca n`ai voie sa fii atat de prost. Am vrut sa postez la momentul respectiv dar am zis sa raman la meci. Of of of.

In fine, ne distantam la 13 puncte de locul 2. Macar atat.

Edited by eMagic

Un meci care a aratat contrariu la ce a jucat Steaua pana la acest meci!

Am dormit ca un bebe o ora si jumatate plus pauza si prelungirile primei reprize. Baga-mi-as picioarele in comentatorii de 2 bani de la gigisport care au boala pe Steaua si care au urlat ca Borcea cand o ia pe la spate de la cei 300 de spartani la golul otelului. Daca nu erau aia asa mari antistelisti, acum nu scriam randurile astea.

In alta ordine de idei, Steaua a luat un gol cat se poate de Tatarusanesc. Baiatul ala nu va iesi de pe linia portii niciodata, nici macar daca trebuie sa-si salveze propria viata.

Sign in to follow this  
Followers 0