Sign in to follow this  
Followers 0
blindius

UEFA Champions League

384 posts in this topic

Erau la pamant e mult spus... oamenii se opreau prin sferturi sau semifinale de campionate europene si mondiale... dar ei fiind obisnuiti cel putin cu finala... erau rezultate proaste intr-adevar:))

Muta-te din Europa atunci.

Daca am fi amici ti-as da doua palme si un sut in cur pentru ca ii consideri pe romani mici in fata celorlalti. Cum nu suntem nu-mi ramane decat plictiseala sa-ti raspund in spatiu virtual.

Pana la urma ce varianta alegi ca mi-ai raspuns personal desi eu am facut un comentariu foarte, foarte rautacios la adresa nemtilor: musca-n lapte sau in caca..t? Care crezi ca ti se potriveste ?

PS Pana va fi sters acest comentariu sper sa-l citeasca si beietelul blond cu ochi albastri.

Edited by drvladyk
chiiiiiill...

Bine, bine, modestul antrenor Klinsmann a descoperit piatra filosofala...Klopp avea aceste idei inca de cand analiza la TV jocul de rahat al Germaniei lui Klinsmann la cupa mondiala 2006....iar Keynckes e unul dintre acei antrenori de calitate chiar daca multi au mai iesit din sfera marketingului...imi vin in minte la repezeala un Rehhagel, Hitzfeld, Toppmoller, Hiddink, Cuper, Santini etc... Pana acum 2 ani, numai sa fi indraznit sa-l lauzi pe neamtul asta si sareau unii de cur in sus cu Mr Perfect....deh, era omul trecut de 65 de ani, nu era la vreo echipa care sa se bata pentru trofeul suprem etc. Sigur ca a stiut Klinsmann exact si sistemul piramidal Bayern - Dortmund - Leverkusen - restul lumii...

Au avut doua turnee EURO 2000 si 2004 unde au iesit din grupe...intre ele insa au jucat finala mondialului din 2002. E drept ca jucau batraneste, stil plictisitor. Tocmai de aceea iti spun ca inovatiile sunt in ceea ce priveste pregatirea fizica. Si-n 2004 Germania era la fel de bogata si crestea si atunci fotbalisti. Ca doar castigasera EURO 96. Eu sunt curios daca stie cineva mai multe detalii despre aceste inovatii in pregatirea fizica...restul, sunt vorbe, care mai mult ca sigur la anu' se vor schimba. Cand nemtii intre ei vor avea cel putin 4 duble istorie in eliminatorii de gen Liverpool-Chelsea in decurs de 4-5 ani, o sa ma plec in fata lor...pana atunci insa e vorba doar de un sezon.

Edited by Lorimer

Ajungi la ce ma doare pe mine... Ne lipseste ceva la mijloc, nicidecum in atac. In atac nu a lipsit nimic in toti anii astia.

Eu zic ca la mijloc si in atac suntem acoperiti cam peste tot. Pe Carrick nu il poti scoate afara din echipa, Cleverley o sa creasca mult, imi pare un jucator cu foarte mult potential + ca Rooney nu poate fi considerat atacant.

Van Persie nu e chiar asa mare jucator. Ascultati la mine. Van Persie, daca il pui sa joace pentru echipa, e gata. Nu mai stie ce sa faca. La pomene e cel mai bun, ok. Da' daca il pui sa faca si altceva, l-ai terminat.

:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Mare ti-e gradina doamne.

Sa zici asta despre poate cel mai bun atacant din lume la ora actuala iti trebuie ceva minte.

Uite pomanagiu, tu-l in gura, cum asteapta sa primeasca mingea :))

Premier League la ora actuala e un trofeu mai important pentru echipele din Anglia, exceptand Manchester United care-i obisnuita, decat UCL.

Edited by Ronnie

Scuze pt dublu post dar se vorbeste despre scoala germana de fotbal, despre tinerele talente produse de fotbalul german dar in doua meciuri cu 8 goluri un singur nemtalau a dat gol echipelor spaniole. Restul sunt importuri de pe altii.

Pai, daca stam sa ne gandim ce jucatori au nemtii in lot, iti dai seama si de ce: Ozil, Khedira, Klose, Cacau, Gundogan, Boateng, Podolski. Multi din jucatorii lor nu sunt de fapt nemti, ci copii de imigranti. Cand vad nationala lor chiar ma gandesc cum ar fi sa vad in tricoul ala si un evreu.

Insa, orice ai zice tu, daca te uiti peste lotul Germaniei n-ai cum sa nu sesizezi o proportie mare de tineri jucatori nemti care joaca deja la un nivel inalt: Hummels, Schmeltzer, Reus, Muller, Gotze, Bender, Schurrle, Bardstuber, Kroos, Draxler, Gundogan, Boateng au pana in 25 de ani. Majoritatea acestor jucatori joaca la echipele Bayern si Borussia, deci nu cred ca putem spune ca echipele sunt formate numai din importuri.

Intr-adevar, fotbalul german este intr-o crestere evidenta. Sa vedem, insa, cat va tine asta.

Oricat de mult blamati voi Premier League, sa nu uitam ca, din 2005 incoace, intr-un singur an s-a intamplat ca nici una din finaliste sa nu fie din Anglia(anul acesta urmand sa fie al doilea).

Ba chiar, in perioada aceasta, 4 echipe din Anglia au reusit sa ajunga in finala. O finala s-a disputat intre 2 echipe englezesti. 3 echipe englezesti au castigat trofeul (Liverpool in 2005, United in 2008 si Chelsea anul trecut).

Din Germania au ajuns 6 echipe in finala in intreaga existenta a competitiei. Si tot 3 echipe au castigat trofeul in peste 50 de ani de CL.

Englezii au jucat 7 finale in ultimii 8 ani. Nemtii au jucat 6 finale in ultimii 20.

Nationala Angliei este atat de penibila tocmai pentru ca, datorita nivelului ridicat al competitiei in Premier League, tinerii lor nu prea au unde sa joace.

Sportiv, campionatul Angliei este cel mai puternic in momentul actual. Orice echipa care se bate la retrogradare in Premier League ar sta lejer pe la mijlocul clasamentului in Bundersliga.

Insa, tind sa-i dau dreptate lui Alexandru, cluburile nemtesti au cea mai durabila dezvoltare, nu sunt puternic indatorate ca United, Arsenal sau Liverpool si nici nu sunt "copii" unor bogatani ca Chelsea sau City. In contextul regulei cu fair-play-ul financiar, Germania are sansa sa domine fotbalul european cativa ani buni.

Edited by MoWeed

Nationala Angliei este atat de penibila tocmai pentru ca, datorita nivelului ridicat al competitiei in Premier League, tinerii lor nu prea au unde sa joace.

Da, asta e o discutie interesanta. Englezii au avut o generatie tanara de mare calitate acum 10 ani, generatie care a atins apogeul la Cupa Mondiala din Japonia/Corea 2002...apoi, undeva totul s-a oprit. Una dintre explicatii este ca in Anglia cluburile sunt prea puternice ca sa se subordoneze nationalei. Acelasi lucru l-a reclamat Iordanescu in 99 dupa ce a esuat la nationala Greciei (despre Grecia, desigur). Totusi daca stau si privesc atent observ si in Anglia talente reale, ca Oxlade-Chamberlain, totul tine sa fie jucati foarte mult in aceasta perioada.

Edited by Lorimer

Anul trecut la Euro chiar au avut un prim 11 foarte bun. Au si marele ghinion ei cu loviturile de pedeapsa. Parca prea pierd mereu.

Si nationala Angliei are lot bun, chiar nu mi se pare ca stau rau. Ar avea nevoie de un atacant marcator, Rooney nu poate fi considerat atacant decat in Fifa.

Insa, tind sa-i dau dreptate lui Alexandru, cluburile nemtesti au cea mai durabila dezvoltare, nu sunt puternic indatorate ca United, Arsenal sau Liverpool si nici nu sunt "copii" unor bogatani ca Chelsea sau City. In contextul regulei cu fair-play-ul financiar, Germania are sansa sa domine fotbalul european cativa ani buni.

Arsenal e pe plus deci nu are datorii :) e chiar pe primul loc intr-un top de genul asta cu vreo 40 milioane euro. Insa asta se vede in rezultatele echipei...

Nu are datorii istorice de la construirea Emirates? Stiu ca au luat un credit pentru constructia noului stadion dar nu-mi aminteam daca l-au putut plati integral din vanzarea Highbury.

Daca n-au datorii, bravo lor

Politica asta adoptata din 2006 incoace cu vanzarea de jucatori si cumparat ieftin se datoreaza stadionului construit... au terminat de platit creditul acum un an..2 ..cam asa din ce stiu eu.

In cazul asta, bravo lor. Poate acum mai vedem si ceva transferuri semnificative inspre Arsenal...

4-0 pentru Real e al meu!

esti simpatic :)) Astia nici nu aveau ce cauta aici

Penibilii din seara asta :D

Clipboard02.jpg

Imi place sa cred in rasturnari de situatie. Imi aduc aminte cu mare placere de acel Deportivo-Milan 4-0 dupa 1-4, si chiar Realul a reusit sa intoarca un 0-3 cu 6-1 in fata celor de la Anderlecht in 84 sau un 1-5, cu 4-0 in fata Borussiei Monchengladbach in 85. In anii 90 eram mare fan al emisiunii ran fussball de pe sat1 si am urmarit cu sufletul la gura acel final de sezon 94-95 sperand pana in ultima clipa ca Werderul lui Rehhagel va cuceri titlul, insa l-a luat Dortmund...nu prea-i inghit si azi am urmarit pe youtube si rasturnarile acelui Werder 6-2 dupa 1-4 cu Spartak Moscova in 87 sau 5-0 dupa 0-3 cu Dynamo Berlin in 88.

Si ca nu par nu stiu cum, o sa vorbesc si despre faptul ca FC Barcelona a reusit de 4 ori sa rastoarne un 0-3 castigand de fiecare data cu 3-0 si impunandu-se la penaltyuri cu Ipswich Town in 77, cu Anderlecht in 78 sau cu Goteborg in 86.

Mda...

Clipboard05.jpg

Clipboard06.jpg

Lorimer, esti bine? :P

Meci fain. Borussia a meritat calificarea. Realul a pierdut-o in minutul 3.

Eu unul am avut un pic impresia ca jucatorii Realului au cam vrut sa-l joace pe Mourinho.

Probabil dadea prost pentru Casillas si co. daca Mourinho parasea Realul cu inca un CL in CV. Asa e ok daca antrenorul mare si rau pleaca. Ca doar n-a castigat nimic in sezonul asta.

Da' daca lua CL-ul, orice lipsa de performanta din sezoanele urmatoare ar fi dus la rasturnarea oalei cu furia fanilor fix in capetele jucatorilor.

Asta este. O calificare se joaca in 2 meciuri complete, 180 de minute+prelungiri, nu doar in ultimele 10 minute.

Nu sunt eu asa mort dupa Real, dar mi-e necaz... Nu-l pot intelege pe Mourinho (un geniu pana la urma)...cum Dumnezeu sa joace Pipita in fata lui Benzema?! Cum sa stea Kaka rezerva?! Asta e, ... mi-e scarba ca in final a trebuit s-o ascult pe coana Mitza cum ne spune ca Lewandovski e peste Falcao...

Edited by Lorimer

Mai nu stiu, am si baut ceva :) , dar ma enervez...cum face unu un meci mare, cum gata, ala e cel mai cel...uite, eu am un grup de amici si cand acum 4-5 ani le ziceam de unu Falcao de la River Plate imi ziceau ceva de gen..."hai ba lasa-ne cu teoriile tale"...acum un an nu mai aveai loc de Falcao...iar acum cand ii aud exact ca pe Mitza "da ba dar parca nu e ca polonezu' asta..." ma apuca dracii aia mari ca pe Prodanca... asta e, am baut si eu cateva beri, noapte buna, ne auzim maine :)