Sign in to follow this  
Followers 0
puyol

Ca intre noi, sportivii

59 posts in this topic

Am observat de-a lungul timpului ca exista intre utilizatorii acestui site multi sportivi. Ma refer la din aia care fac sport, nu la....

Propun topicul asta pentru discutii despre sport si tot ce inseamna: antrenamente, exercitii, accidentari, etc.

De mai demult aveam ideea asta dar ieri m-am decis. Va prezint contextul. Fac sport regulat, cam 3-4 sau chiar 5 zile pe saptamane. Joi ma odihnisem, vineri ma antrenasem normal (alergat vreo 6 km; evident, nu iontinuu. + niscaiva flotari), sambata dimineata cam o ora de fotbal asa mai usurel si sambata dupa amiaza fotbal mai serios. Evident, eram destul de obosit si cam pe la sfarsitul celor 2 ore, dupa amiaza, fiind deja super obosit si nu departe de a avea deja carcei, am primit o lovitura pe gamba, moment in care am cazut secerat. De atunci tot merg schiop si durerea pe care o simt e mai degraba musculara. Si e destul de mare.

Stie cineva ce am? Cum se trateaza?

voi ce sporturi faceti? Ce antrenamente recomandati? Haidem, sa-i dam drumul.

Intai as vrea sa stiu cam ce sport faci tu. Alergi sau joci fotbal?

La prima vedere as zice ca durerea ta vine de la lipsa de vitamine si minerale. Daca faci alergari e cam clar ca elimini prin transpiratie multe. Si tot ce elimini trebuie pus la loc. Mi-ai zis de carcel. Asta s-ar putea sa vina de la lipsa de potasiu. Deci banane multe.

Daca e de la lovitura, ca si de aici poate sa vina, eu iti recomand sa faci ceea ce fac eu dupa fiecare antrenament de-al meu(eu fac arte martiale si foarte mult sparring, deci sunt constant lovit): baie foarte, foarte fierbinte in care sa stai sa te odihnesti. Apa calda duce la deschiderea vaselor de sange care permite o mai buna alimentare cu sange a muschilor si o recuperare mai rapida.

Daca lovitura e serioasa si s-a umflat zona, exista metoda RICE: Rest, Ice, Compression, Elevation.

Cred ca intelegi cum functioneaza asta.

@puyol

Nu cred ca e ceva serios. Daca a fost doar o crampa musculara durerea ar trebui sa se diminueze pe zi ce trece. Am avut si eu asa acum 2-3 saptamani si e adevarat ca in prima si a doua zi schiopatam, mai ales dupa ce stateam in pat sau pe scaun o perioada.

fac sport doar la nivel personal. Alerg in timpul saptamanii si sambata cu bajetii bag fotbal. Durerea mi-a aparut mediat dupa lovitura primita.

am noroc mare ca fix la marginea orasului avem o padure... sau lunca, pentru ca inainte sa taie orasul in doua, raul trece prin padure. Ei bine, aici merg si imi fac de cap, n-am mult pana la padure, alergand fac 7 minute. O sesiune normala de antrenament contine cam 6 km alergati pe bucati de intensitati mai mari sau mai mici plus exercitii de forta pentru o singura grupa de muschi.

@gio_stgloria: intr-adevar, si mie mi se intampla la fel, dupa ce stau mult intins sau pe scaun si ma ridic, durerile revin.

multumesc pentru sfaturi tuturor :P

Din cate am inteles, daca ai fost lovit in gamba, poate fi o leziune, sau poate chiar o ruptura(desi nu cred, la ruptura nu mai mergeai deloc). Eu cred ca tre' sa faci ce a zis Adrian: RICE.

On: Am fost sportiv de mic, inca de pe la 9 ani m-am apucat de fotbal, am facut putin baschet, iar apoi m-am tinut de fotbal vreo 3 ani. Am avut destule accidentari pentru varsta mea frageda, si m-am lasat. Pe la 14 ani m-am apucat de tras de fiare, apoi kick-boxing. M-am lasat in cls a 9-a, cand ma ingrasasem destul de mult. Pe timpul liecului n-am facut mai nimic, decat fotbal ocazional(o data sau de doua ori pe sapt). In anul 1 de facultate m-am reapucat de kick-boxing(de la care am luat o pauza de cateva luni asta iarna). Probail o sa ma apuc la vara din nou. :)

mereu mi s-a parut interesanta coarda. Ca practicant al sporturilor de contact, in ce masura o folosesti ? Poti dezvolta putin subiectul?

Daca te referi la saritul corzii(clasic), nu prea l-am folosit, dar asta e greseala mea si mi-o ascum :) Se foloseste mai mult la box pentru crearea reflexului de a sta mereu pe varfuri si pentru dezvltarea jocului de picioare. Te ajuta si sa coordonezi foarte bine miscarile tuturor membrelor. Se presupune ca un boxer profesionist trebuie sa poata sari coarda la infinit, daca intelegi ce vreau sa spun :))

Aoleu, coarda e criminala. Si spre rusinea mea nu am invatat niciodata sa o sar. Daca te intereseaza sa faci antrenamente pentru picioare, nu neaparat pentru box, asa cum a zis RedScrorpyON, poti sa faci linistit si sarituri ca mingea, ca se intaresc bine gambele. Cel mai mult eu am facut vreo ora si 10 sau 20 de minute. Dupa asta, 3 zile mi-au ars gambele ca naiba si mi se puneau carcei la fiecare stres mai mare pe care il puneau pe picioare. Da' se intaresc, ajuta.

Cum am zis inainte, trebuie sa nu uiti ca prin transpiratie elimini minerale de care corpul are nevoie. De obicei astea le inlocuiesti la loc dupa fiecare masa. Dar in caz ca nu merge, poti sa iti cumperi de la o farmacie niste vitamine. Eu am dat acum vreo 2 ani 7 lei pe niste calciu si magneziu. Bine, nu erau super concentrare. Erau vitamine pentru minimul necesar.

Mancare, incalzire inainte de antrenamente si recuperare dupa si iti garantez ca nu o sa ai probleme.

Tu faci sport ca sa dai jos sau doar ca sa fii intr-o forma fizica buna? Sau pentru domnisoare?

Daca faci sport ca sa dai jos, sa nu tai din mancare. E o prostie care poate duce la probleme fizice nedorite.

Mananca normal si fa sport si o sa dai jos fara probleme.

Edited by Stanici
:))

La 22 de anisori nu cred ca e asa mare buba. Oricum, cu riscul de a parea bunicul ala batran si pesimist, du-te si fa o consultatie. E naspa daca, Doamne-fereste, e ceva mai serios, tu o duci pe picioare, apoi iti trece in timp si, ulterior, in vreo 10-15 ani, sa te faulteze cu ocazia diferitelor schimbari de vreme. Pace!

Edited by Stanici

eu inca mai vreau sa dau jos, dar la mancare nu ma zgarcesc deloc, mananc normal. Doar nu asa mult ca inainte cand, in 2009, am ajuns la maximul istoric de 117 kg, acum avand cam 95 asa. Vreau sa ajung pe la vreo 89-90 maxim, la ai mei 1,87 m eu cred ca is suficienti. Plus ca sunt si o fire corpulenta.

legat de obiectiv, vreau si una si alta. Dar in ultima vreme, pentru forma fizica, fac si niste sprinturi: mai lungi, mai scurte, plane, in panta... Asta pe langa cei aproximativ 6 km alergati la intensitate medie.

m-am relaxat ieri mult, am pus si niste gheata, dar tot simt durere, mai putina ce-i drept. Mai stau si azi sa vad cum evolueaza.

Pai vezi ca nu trece totul in 2-3 minute :P

Lasa si tu un pic muschiul sa se refaca, nu il mai forta. E clar ca totul vine de la lovitura aia. Fa o baie fierbinte si maseaza locul deseara si nu ar mai trebui sa ai maine probleme.

Ieri seara pe la 10 jumatate, m-am dus sa joc fotbal cu niste prieteni si sa ne pregatim de un turneu de fotbal pe teren mic. Si am facut putina incalzire, foarte putina, si dupa 1 minut de joc, vroiam sa lovesc mingea cu dreptul(sunt dreptaci) si aud un poc la glezna stanga. Nu am mai putut continua, insa durerea nu era mare. Puteam calca in el, dar nu prea bine. Mi`am dat cu spray din acela cu gheata, mi`am pus si o punga cu gheata, imediat si dupa vreo 2 ore m-am dus acasa. Aseara la fel, mi`am pus gheata, mi`am dat cu niste crema, care e speciala pt asa ceva. Si am adormit cu gheata pe picior. Azi de dimineata m-am trezit cu piciorul umflat, exact la glezna, la osul acela din exteriorul piciorului, si ma ardea piciorul ingrozitor. Ma gandesc ca senzatia de arsura era de la faptul ca am adormit cu gheata pe picior, sau nush. Nu ma doare absolut deloc, doar daca incerc sa calc in el. E tot umflat, fara dureri, e putin rosu acolo unde e umflat. Si vreau sa va rog sa imi ziceti ce as putea face sa imi treaca? O crema, niste gheata, nush, orice. NU ma pot duce la doctor pt ca sunt in Italia, si nu am asigurare medicala, si daca ma duc fara , ma costa pe undeva pe la 300 euro, bani pe care nu ii am momentan, pt ca lnu lucrez. Deci, care va pricepeti, datimi un sfat. Multumesc

Cel mai probabil e entorsa. Si eu am facut multe din alea si nu trebuie sa te stresezi. Repaus cateva zile si gata. Nu te stresa ca nu e nimic.

Daca vrei sa nu mai doara tare, incalzeste piciorul dimineata cand te trezesti. Adica misca glezna cu mana apoi pune incet greutate pe picior si tot asa. Strange si papucul tare si o sa poti sa mergi.

Daca poti sa stai pe el, nu e rupt nimic. Daca nu ti s-a invinetit zona, la fel. Fara stres, e doar entorsa.

Ce ai patit tu acolo are nevoie de doctor. Daca nu poti merge la doctor, mergi la o farmacie si intreaba daca iti poate da un antiinflamator intern mai usor (cel crema sau gel nu e de ajuns, iar un antiinflamator puternic nu te pot sfatui eu sa iei).

Un alt sfat ar fi ca punga cu gheata s-o pui intr-un prospop sa nu-ti degere piciorul. Nu mai calca pe piciorul respectiv deloc, un doctor ar recomanda repaos total 2 saptamani. Dormi cu piciorul pe o perna, astfel incat laba piciorului sa fie un pic mai sus ca restul corpului pentru a se retrage sangele din hematom(daca e umflat si rosu probabil e hematom). Chestia cu perna ar trebui s-o faci de fapt zi de zi pana iti trece, dar iti repet, ar trebui sa te vada un doctor pentru diagnostic si tratament corect. Glezna e cea mai sensibila parte a piciorului si nu te poti juca cu astfel de accidentari, mai ales ca din ce ai descris tu acolo pare ca a fost din nimic.

Edited by ebonyc

Nu-l speriati pe baiat!

Exista doua posibilitati:

1. Daca piciorul e doar umflat si nu are nimic vanat, poti sa calci in el si nu e foarte dureros cand il misti, atunci ai entorsa. Foloseste creme, geluri etc. plus o fasa care sa-l tina strans. Misca-l usor cu mana incercand sa elimini starea de discomfort din glezna, indicat e sa-l misti in sensul acelor de ceas.

2. Daca ai vreo vanataie, cat de mica si durere apasatoare atunci cand il misti in orice directie, atunci e groasa treaba. Poti sa ai de la o fisura la vreun os, pana la ruptura de ligamente, ceea ce e grav. Deci va trebui sa mergi la doctor, OBLIATORIU.

Deci dureri nu am deloc. Doar o senzatie de discomfort. Daca incerc sa calc in el, atunci da, apare durerea. Este umflat, putin rosul acolo la osul acela din exterior si cam atat. Nu e vanat. Gheata am pus, fasa am pus, cu crema am dat(nu stiu daca e antiinflamatorie, scrie ca e pt sportivi). Si da, si la urgenta se plateste. Am fost acum 3 sapt cu mana, am cazut tot la fotbal, si am platit 150 de euro pt o radiografie si o consultatie. Injectia pt durere si restul de consultatii nu le`am mai facut, pt ca ajungeam la o suma uriasa. Altceva nush ce sa va mai zic in legatura cu piciorul. Mai intrebati`ma, si o sa va raspund . Multumesc

Le. Am acasa niste Brufen 600 mg, l`am cautat pe net, si scrie ca e si antiinflamator. E bun? Mi`l recomandati?

Edited by Raulredblue

Mergi la o farmacie , explica-i farmacistei ce te doare si o sa te ajute ea cu un unguent. Eu nu stiu nimic despre brufen. Un unguent bun este antiflebitic.

Deci dureri nu am deloc. Doar o senzatie de discomfort. Daca incerc sa calc in el, atunci da, apare durerea. Este umflat, putin rosul acolo la osul acela din exterior si cam atat. Nu e vanat. Gheata am pus, fasa am pus, cu crema am dat(nu stiu daca e antiinflamatorie, scrie ca e pt sportivi). Si da, si la urgenta se plateste. Am fost acum 3 sapt cu mana, am cazut tot la fotbal, si am platit 150 de euro pt o radiografie si o consultatie. Injectia pt durere si restul de consultatii nu le`am mai facut, pt ca ajungeam la o suma uriasa. Altceva nush ce sa va mai zic in legatura cu piciorul. Mai intrebati`ma, si o sa va raspund . Multumesc

Le. Am acasa niste Brufen 600 mg, l`am cautat pe net, si scrie ca e si antiinflamator. E bun? Mi`l recomandati?

E entorsa, nu te mai stresa. Iti trece in cateva zile, depinde de ce grad e.

Fastum Gel, Ben Gay, Diclac - astea te ajuta daca chiar vrei sa iti treaca repede.

Ok, s-o luam cronologic:

puyol - mialgia (durerea musculara) ta e de natura traumatica, in principiu totul e ok. Ai la indemana antiiinflamatoarele, dar in pricipiu, din cate am vazut cam incetinesc vindecarea. Ce au zis baietii cu gheata, repaus etc e ok.

Adrian - postarea 1 - pierderea de potasiu n-are treaba cu carceii. Ca sa ajungi sa pierzi suficient potasiu incat sa ai probleme musculare trebuie diaree prelungita, voma, medicatie ampulea etc. Si pierderea asta de K se asociaza intotdeauna cu probleme la inima. Ionul de calcie are rol fundamental in contractie si cand el iese aiurea dintr-un dispozitiv celular special se produc crampele alea dureroase. Puyol probabil bea multa cafea, sta in soare, bea apa plata etc.

Adrian - postarea 2 - confunzi termenii rau. Electrolitii cu vitaminele, gen. Electrolitii (Ca2+, Mg2+) au un rol (calciu in contractia musculara) si vitaminele (A, E, B1, B plm etc) au alt rol.

puyol - postarea 2 - frate, consulta un nutritionist si un medic cand te apuci sa faci diete si din astea. Nu e ok de capul tau fiindca poti sa-ti faci mai mult rau decat bine.

gio, pasarel - "farmacistele" alea care vand la ghiseu sunt pasarici cu trei ani de postliceala care citesc etichete. Nu prea le-as cere sfaturi, nu crezi? Si flebita e inflamatia venelor, el are nevoie de ceva pentru articulatie, hai sa gandim si sa lasam google daca tot dam sfaturi...

raul - e clar, ti-ai rupt ceva ligament. Din pacate trebuie sa te duci la medic, fiindca poti sa ai mari probleme pe termen lung (durere articulara, pierderea partiala a mobilitatii). Trebuie neaparat consult de specialitate! Bafta.

Edited by Joga Bonito

Eu am ramas cu probleme la glezna stanga pentru ca am calcat prea devreme pe ea. Eu n-as fi asa relaxat ca trece repede. Vezi ce se intampla in 2-3 zile. Apropos, asta era pentru Raul, nu pentru Puyol.

Edited by ebonyc

Joga Bonito

S-o luam cronologic. Fa sport si discutam dupa.

raul - e clar, ti-ai rupt ceva ligament. Din pacate trebuie sa te duci la medic, fiindca poti sa ai mari probleme pe termen lung (durere articulara, pierderea partiala a mobilitatii). Trebuie neaparat consult de specialitate! Bafta.

Bag mana in foc ca e doar o entorsa. Dar daca zice studentul la medicina, probabil ca asa e.

p.s. Saptamana trecuta, la antrenamente, mi-a alunecat glezna si mi-a pocnit. Durere frumoasa, intepatoare in tot piciorul. Durea cand calcam pe ea. Am facut miscari pe glezna, sa o incalzesc, am facut un pic de alergare usoara timp de cateva zeci de secunde, apoi am continuat antrenamentul. Nu am avut nici pe dracu.

A doua zi, dimineata, cand m-am trezit si m-am lasat pe piciorul rece, am resimtit durere. Am incalzit glezna, am mers linistit la servici. Da, a durut cand m-am incaltat. Da, glezna era umflata si rosie. Da, inca ma mai doare si acum cand fac miscari bruste si ma las tare pe ea. E de o saptamana. Durerea m-a lasat progresiv in fiecare zi si glezna e aproape dezumflata.

Picioarele nu se rup chiar asa usor. Nu mai speriati omul. Nu are nimic altceva in afara de o entorsa.

Edited by Adrian

Bag mana in foc ca e doar o entorsa. Dar daca zice studentul la medicina, probabil ca asa e.

Pai vezi, mai... Du-te si dezbate la box sau la tratatul la trianon, nu te mai contrazice cu mine CA COfunzi termenii medicali grav de tot.

E o chestie cu doua taisuri, daca vrea sa calce normal pe viitor trebuie sa scoata $$$. In caz contrar o sa aiba de tras cu glezna aia...

gio, pasarel - "farmacistele" alea care vand la ghiseu sunt pasarici cu trei ani de postliceala care citesc etichete. Nu prea le-as cere sfaturi, nu crezi? Si flebita e inflamatia venelor, el are nevoie de ceva pentru articulatie, hai sa gandim si sa lasam google daca tot dam sfaturi...

Prietene , nu s-a creat acest topic pentru a veni tu sa ne luminezi, ci dupa cum vezi mai sus, pentru a discuta. I-am recomandat sa mearga la farmacista pentru ca nu este ceva grav si cu siguranta va stii sa-l indrume. Este vorba de o entorsa, eu am avut cateva accidentari de genul si totdeauna am fost ajutat, pentru ca de felul meu mi-e lene sa merg la doctor pentru asemenea lovituri.

Uite pasarel prospectu , nu te mai trezi vorbind aiurea : Antiflebitic MK gel..... Dupa 2 saptamani de la inceputul tratamentului este indicat sa se reevalueze medicatia. INDICATII - profilaxia flebitelor -arsuri, favorizand reepitelizarea - afectiunile inflamatorii si trombotice superficiale: sindrom varicos si complicatii -tratamentul ulcerului varicos -tratamentul leziunilor post-traumatice ale articulatiilor si tesuturilor moi: luxatii, entorse, contuzii, intinderi musculare, afectiuni ale meniscului, tenosinovite, contracturi, hematoame.

PS: Pasarel cel mult poti sa-i spui taticului tau.

@Joga

Cu tot respectul pentru facultatea care o faci, de altfel cea pe care vreau si eu sa o urmez, te contrazic. Joc fotbal de vreo 6 ani si ceva in cadru profesionist si iti zic sincer ca nu se rupe asa usor un ligament. Ligamentele se rup in cazuri extreme si destul de rare. Ca un plus, daca avea ligamentul rupt, nu putea nici macar sa-l sprijine de pamant. O prietena de a mea care face atletism a avut fisura ( NU ruptura) de ligament. Rezultatul? 4 saptamani cu ghips, controale, etc. Si acum, dupa 3 luni si ceva, inca nu poate sa alerge in mod normal.

@Raul

Nu e cazul sa te alarmezi. Probabil e o simpla entorsa si ce ai vazut tu "rosu" ar putea fi de la gheata. Pune acolo unguent Fastum, Diclac, Diclofenac, Lioton, Arnigel, etc. Cam toate fac aproximativ aceleasi lucru din experienta mea. Mai pune si gheata, gheata ajuta sa se dezumfle zona.

Numai bine!

Pai vezi, mai... Du-te si dezbate la box sau la tratatul la trianon, nu te mai contrazice cu mine CA COfunzi termenii medicali grav de tot.

E o chestie cu doua taisuri, daca vrea sa calce normal pe viitor trebuie sa scoata $$$. In caz contrar o sa aiba de tras cu glezna aia...

Hai nu te impacienta ca o sa vina Raul peste o saptamana si ne va spune daca a fost entorsa sau ruptura de ligament.