Sign in to follow this  
Followers 0
MM3

Romanii sunt destepti

90 posts in this topic

nu m-am referit neaparat la taxe, banii de care vorbesti erau rulati oricum. de construit se construia oricum. multi englezi din zona londrei sunt frustrati pt ca au venit polonezii, apoi romanii si bulgarii si au acceptat salarii mult mai mici. deci practic, au inlocuit muncitorii englezi cu est-europeni si patronul ramane cu profit mai mare. sincer nu prea vad cum ajuta asta dezvoltarea tarii. eu am platit 7500 in ianuarie si mai am de dat 5000 pana la 31 iulie, asta da, pot sa cred ca ajuta. ma rog, poate sunt si subiectiv la faza asta...

Deci noi ne punem problema sa salvam economia altor tari in timp ce propria noastra tara e intr-un colaps ? way to go fuckers. te mai miri de ce capsunarii sunt spalati pe creier si voteaza ori cu usl, ori cu pdl. si voi distrugeti tara ba, prin prezenta voastra la vot si prin faptul ca preferati sa dezvoltati alte tari in loc sa va salvati tara in care v-ati nascut. e bine... continuati tot asa, sa va nasteti copiii in india, sa le dati acolo de mancare.

Edited by Kellerman

Deci noi ne punem problema sa salvam economia altor tari in timp ce propria noastra tara e intr-un colaps ?

Tind sa cred ca noi ne punem problema sa salvam economia familiei noastre, nicidecum a Romaniei.

eu polemizam cu Marius pe o tema, nu facea nimeni propaganda la nimic, te rog incearca sa nu mai jignesti, din cate stiu nu te-am jignit de cand ne contrazicem pe aici. corect? mai lasa cliseul asta de frustrati cu capsunarii, te rog.

Confunzi imigratia cu miscarea maselor de oameni si contactele dintre diverse populatii in anumite scopuri.

Stiu foarte bine ce e imigratia.Sau emigratia, depinde din ce directie privesti lucrurile...

Indiferent ca sunt legali sau ilegali, emigrantii si-au pus amprenta asupra bugetelor tarilor,atat a celor de origine,cat si a celor in care s-au stabilit...

Ai exemplul bugetului Romaniei care s-a revigorat bine dupa 2002 dupa ce oamenii au putut circula liber in Europa.Sau oare SUA de cine a fost ridicata ?De bastinasi?...

Ma rog, eu cred ca emigratia este un fenomen global normal,care ajuta la un echilibru monetar si cultural.

Lol, tu chiar crezi ca emigrantii contribuie la dezvoltarea economica a natiunii in cauza? Poate 1%, restul sunt doar mana mai ieftina de lucru decat populatia gazda pentru diversi afaceristi privati.

Rolul emigrantilor este unul foarte important pentru economia unei tari!

Aici in Portugalia,o tara de emigranti(mai bine de 10% din populatie este afara),romanii si ceilalti au fost foarte bine primiti prin anii 99 -2005 pentru ca aveau mare nevoie de mana de lucru care sa acopere locurile de munca lasate vacante de portughezii plecati sa lucreze in strainatate!

Asa si in cazul altor tari,totul se echilibreaza prin emigratie.

@drvladyk: n-aveti nevoie de o menajera cu studii superioare? Pot sa mai fac si alte activitati in casa. :happy:

multi englezi din zona londrei sunt frustrati pt ca au venit polonezii, apoi romanii si bulgarii si au acceptat salarii mult mai mici. deci practic, au inlocuit muncitorii englezi cu est-europeni si patronul ramane cu profit mai mare. sincer nu prea vad cum ajuta asta dezvoltarea tarii. eu am platit 7500 in ianuarie si mai am de dat 5000 pana la 31 iulie, asta da, pot sa cred ca ajuta. ma rog, poate sunt si subiectiv la faza asta...

Totusi, aia care au venit au inlocuit in destul de putine cazuri englezii get-beget cu mare dorinta de munca. Desi nu cunosc realitatile de acolo, tind sa cred ca s-a intamplat ca in Italia/ Spania, romanii, bulgarii si altii venind fix pe locurile alea de munca neocupate de "bastinasi" pentru ca li se pareau intr-un fel.

Ca ulterior a venit criza si a crescut somajul iar englezii au decis ca e momentul sa renunte la pretentii, e alta discutie.

Iar banii nu stiu daca erau rulati oricum. Gandeste-te la firmele mici, care supravietuiesc fix datorita imigrantilor. Patronii nu si-ar permis niciodata 6-7-8 salarii de englezi, insa si le permit pe ale romanilor.

din ceea ce stiu eu, nu e chiar asa. Si iti spun de ce, englezu oricum nu are mare dorinta de munca, ala de rand cel putin caci datorita sistemului social, uneori iese mai bine daca sta acasa. Ceea ce stiu eu, e din domeniul constructiilor unde(dau un exemplu doar) cand a zis sefu ca de la 15 pe ora da doar 12, englezii au stat acasa si l-au lasat cu c gol. Pe urma au venit est europenii care au zis, mamaaa 12 e bine, pai stai ca nu e 12 e 11, ei au zis bun asa... Deci in uk nu prea au ocupat un loc vacant, nu stiu cum e in italia, spania dar astia sunt altfel, sistemul, totul e altfel. Pana si clanta de la usa e pe dos:)) Alea de le scriam mai sus le stiu de la niste englezi ce obisnuiau sa munceasca in constructii si s-au lasat dupa ce au navalit esticii, or fi adevarate sau nu, asta nu mai stiu

Tind sa cred ca noi ne punem problema sa salvam economia familiei noastre, nicidecum a Romaniei.

Daca fiecare si-ar pune pune problema asa, tara ar fi mult mai stabila si toate ar merge bine. Desigur, apoi apar capsunarii care voteaza cu basescu. Dar ce sa le ceri ... ei s-au dus sa-si creasca pruncii in strainatate si uite ca tot afecteaza tara noastra.

Macar daca mergeti in strainatate si va mandriti si scrieti aici pe forum acolo la profil ca "From: PORTUGALIA" faceti-ne un favor astora care inca mai suntem aici si nu mai intrati pe forumuri romanesti, uitati limba romana, vorbiti portugheza si tufeti femeile portugheze daca alea sunt mai bune ca ale noastre (ceea ce nu are cum). Mergeti si sustineti FC Porto nu Steaua Bucuresti.

De fapt, as vrea sa nu mai aud deloc de voi. Ati ales banii, ca orice tarfa care lucreaza acum la clubul Steaua. Sunteti fix ca ei, e si culmea ironiei sa il mai contesti pe Argaseala cand tu faci fix ce face el.

Edited by Kellerman

E cat se poate de clar ca nu meriti un raspuns.

Daca toti romanii ar fi ca tine,romane patriot Kellerman,atunci tara noastra s-ar numi Koreea de Nord. :)

poate ca n-ar fi rau. oricum e tot un fel de koreea de nord, doar ca nu asa pe fata.

la naiba, toata lumea e un fel de koreea de nord, doar ca lumea e proasta si nu vede.

poate ca n-ar fi rau. oricum e tot un fel de koreea de nord, doar ca nu asa pe fata.

la naiba, toata lumea e un fel de koreea de nord, doar ca lumea e proasta si nu vede.

si la ce dracu mai stai aici

?

pleaca bah coreea de n si ramai acolo...poate cu tine iei si usl-ul tatucului iliescu...

distrusule...habar n-ai ce inseamna dictatura!

sunt deja intr-o coree de nord putin mai necoreenizata.

stai linistit, sunt mai anti-uslist decat sunt anti-basescu. chill the **** out. dar ce sa intelegi tu, daca zic deja de basescu, sunt uslist. atat ai inteles.

atata poti ...

Edited by Kellerman

Imi cer mii de scuze,Kellerman,abia acum mi-am dat seama cine esti!

Pt cine nu stie,Kellerman e domnisoara din dreapta noului dictator... :)

post-7836-1341870389.jpg

Edited by danimarcu

Iar "discutiile" de mai sus se poarta pe topicul "Romanii sunt destepti"... :punk:

aici nu discutam cu romani, discutam cu capsunari englezi,spanioli, portughezi, etc. pe principiul care capsuna e mai mare si mai tare.

Edited by Kellerman

@drvladyk: n-aveti nevoie de o menajera cu studii superioare? Pot sa mai fac si alte activitati in casa. :happy:

Make that two. Doar ca vreau sa am inclus season ticket pe Old Trafford :D

Deci noi ne punem problema sa salvam economia altor tari in timp ce propria noastra tara e intr-un colaps ? way to go fuckers. te mai miri de ce capsunarii sunt spalati pe creier si voteaza ori cu usl, ori cu pdl. si voi distrugeti tara ba, prin prezenta voastra la vot si prin faptul ca preferati sa dezvoltati alte tari in loc sa va salvati tara in care v-ati nascut. e bine... continuati tot asa, sa va nasteti copiii in india, sa le dati acolo de mancare.

Tu ai idee cam cati bani trimit in tara toti romanii plecati in strainatate?

Plus ca tratezi problema extrem de prost. Pentru tine oricine care e plecat in afara e capsunar. Cam cum e acum in politica, cine e contra demiterii lui Basescu, e basist. Cine nu e cu noi, e impotriva noastra. Cam a ce miroase asta?

Edited by *Alecs*

miroase a " romanii este destepti, si este multi si patrioti, sa moara mama "

PS menajere vreti voi 2 bre? ditamai moderatorii la munca de jos?:)) cautam altceva mai bun. ma gandeam la capsuni dar nu cresc pe insula asta nici de-a naibii. oricum ma duc la tesco, sigur gasesc un rasad ceva si il cresc in casa sa fiu capsunar adevarat:)):)) pun poze cu recolta, promit

Edited by *Alecs*
EU N-AM SPECIFICAT, TU VINO CU OFERTA SI DISCUTAM :))

am zis ca sunt mai mult anti-usl decat anti-basescu. nu se pune problema ca daca esti contra demiterii esti basist. asta e propaganda de la antene.

Ceea ce stiu eu, e din domeniul constructiilor unde(dau un exemplu doar) cand a zis sefu ca de la 15 pe ora da doar 12, englezii au stat acasa si l-au lasat cu c gol. Pe urma au venit est europenii care au zis, mamaaa 12 e bine, pai stai ca nu e 12 e 11, ei au zis bun asa... Deci in uk nu prea au ocupat un loc vacant, nu stiu cum e in italia, spania dar astia sunt altfel, sistemul, totul e altfel.

Pai vorbim de acelasi lucru. Imigrantii din est si de unde or mai fi ei, au ocupat locurile de munca pe care "bastinasii" nu le voiau din diverse motive - ca era salariul prea mic, ca li se parea degradant sa spele la cur batrani din aziluri si tot asa. Deci ei sunt un fel de surplus la forta de munca din respectiva tara pentru ca au ocupat locuri de munca libere. Asadar, contribuie, intr-un fel, la dezvoltarea tarii care i-a acceptat.

Pai nu sunt (em?), asta-i clar, dar cand imaginea Romaniei e tavalita prin toate noroaiele de catre ''verisorii'' sai europeni, incercam sa o spalam cum putem, nu?