Sign in to follow this  
Followers 0
Daniel-Ionut

Maccabi Haifa - Steaua: 5-0 (3-0)

141 posts in this topic

maccabi_haifa_mic.gif VSsteauafc_mic.gif

Maccabi Haifa FC - FC Steaua Bucuresti

Grupele Europa League, etapa 3, joi 20 octombrie 2011, ora 20:00, stadionul "Kiryat Eliezer" din Haifa

Meciul va fi transmis de Pro TV.

Echipe probabile:

Haifa: Shranov, Meshumar, Buljat, Falach, Tawatha, Seidu, Boccoli, Vered, Golasa, De-Jesus, Amasha

Steaua: Stanca - Martinovic, Geraldo, Gardos, Latovlevic - Prepelita, Bourceanu, Bicfalvi, Tanase - Tatu, M.Costea

Ultimul meci:

H. Beer Sheva - M. Haifa 1-1

Vaslui - Steaua 0-0

Ultimul meci in Europa:

Schalke - Haifa 3-1

Larnaca - Steaua 1-1

Clasamentul grupei:

unledgku.png

HAI Steaua ! :oleole:

Edited by Daniel-Ionut

Clasament prima Liga israeliana 2011/12

1 Hapoel Tel-Aviv FC 8 4 1 0 1 1 1 5 2 1 17

2 Maccabi Tel-Aviv FC 8 2 1 0 3 0 2 5 1 2 16

3 Bnei Yehuda Tel-Aviv FC 8 1 2 1 3 0 1 4 2 2 14

4 Maccabi Netanya FC 8 1 1 2 3 1 0 4 2 2 14

5 Hapoel Kiryat Shmona FC 8 1 2 1 2 2 0 3 4 1 13

6 Maccabi Haifa FC 8 2 1 0 1 2 2 3 3 2 12

7 Bnei Sakhnin FC * 8 4 0 0 0 2 2 4 2 2 12

8 Hapoel Akko FC 8 2 1 2 1 1 1 3 2 3 11

9 FC Ashdod 8 3 0 1 0 2 2 3 2 3 11

10 Maccabi Petach-Tikva FC 8 1 2 1 2 0 2 3 2 3 11

11 Beitar Jerusalem FC 7 2 0 1 1 1 2 3 1 3 10

12 Hapoel Ironi Nir Ramat HaSharon F.C. 8 1 0 2 2 0 3 3 0 5 9

13 Hapoel Ironi Rishon-LeZion FC 7 1 1 2 1 1 1 2 2 3 8

14 Hapoel Beer Sheva FC 8 0 1 3 1 0 3 1 1 6 4

15 Hapoel Haifa FC 8 0 1 4 0 1 2 0 2 6 2

16 Hapoel Petach-Tikva FC * 8 0 2 2 1 2 1 1 4 3 -2

*Bnei Sakhnin FC a primit 2 puncte de penalitate

*Hapoel Petach-Tikva FC a primit 9 uncte de penalitate

Actualizat: 16/10/2011 23:25 HEC

Maccabi Haifa, 8 meciuri jucate. Acasa, 2 victorii si 1 meci egal. In deplasare, 1 victorie, doua meciuri egale si 2 infrangeri. Total - 3 victorii, 3 egaluri, 2 infrangeri, 12 puncte, locul 6.

8 Steaua 10 4 3 3 13-10 15 pct - din care acasa: 4 0 1 11-4 12 si in deplasare: 0 3 2 2-6 3pct

Cele doua campionate sunt cam de aceeasi valoare. Se pare ca si cele doua echipe se afla momentan pe aceeasi treapta valorica. In aceasta situatie favorita meciului e echipa israeliana, care nu a pierdut niciun meci acasa, joaca in fata propriilor suporteri, pe propriul stadion.

Teoretic Steaua nu poate emite pretentii la o victorie, pentru ca nu a castigat niciun meci in deplasare, nici in campionat, nici in Liga Europa. In plus are multi jucatori accidentati.

E posibil ca Maccabi sa castige cele 3 puncte, pe cat de posibil e ca Steaua sa reuseasca un rezultat de egalitate.

Evidentiez faptul ca Steaua e intr-o usoara crestere, de cand la echipa a venit Ilie Stan.

Pronosticul meu este: 1, x.

Edited by Virgil

Ciudata lipsa de fantezie la israelieni:

Nu mai putin de 8 echipe se numesc Hapoel, 4 echipe sunt Maccabi, 2 sunt Bnei, cate una Beitar si Ashdod.

Hapoel e cum era la noi odata Dinamo. Dinamo Bucuresti, Dinamo Pitesti, Dinamo Bacau, Dinamo Brasov, etc. Cele din provincie erau obligate sa se dea la o parte din fata celor din Bucuresti, care trebuiau sa castige campionatul. Nu stiu insa daca exista vreo legatura sau vreo subordonare intre echipele Hapoel din Israel.

Spun asta fara urma de antisemitism.

Pe Steaua o asteapta iadul in "Tara Sfanta"! Fanii au aruncat o grenada la meciul lui Maccabi Haifa!

DEZLANTUITI. Fanii lui Hapoel Beer-Sheva au aprins torte la partida cu rivalii din Haifa si au aruncat o grenada lacrimogena pe teren

Partida dintre Hapoel Beer-Sheva si adversara de joi a formatiei ros-albastre disputata in ultima etapa a campionatului israelian a fost intrerupta pentru cateva minute din cauza fanilor, care au trimis un proiectil exploziv in teren.

INCENDIARA. Galeria celor de la Maccabi Haifa ofera un spectacol pirotehnic de mare efect la fiecare meci de pe teren propriu

SPERIATI. Jucatorii lui Hapoel si cei ai lui Maccabi au ramas socati cand grenada a explodat la cativa metri de ei, o parte dintre fotbalisti izbucnind in lacrimi din cauza gazului din aer.

Steaua are doar doua puncte din doua meciuri in grupele Europa League, iar meciul din deplasare cu Maccabi Haifa este decisiv pentru trupa lui Ilie Stan. O infrangere ar diminua substantial sansele lui Tanase si compania de a trece de faza grupelor. Pentru ca scenariul sa fie unul de cosmar pentru Ilie Stan si baietii sai.

Unul dintre atuurile clubului israelian este reprezentat de suporteri, considerati printre cei mai fanatici, dar si cei mai periculosi din Israel.

Bourceanu si Tatu au buzunarele goale

Pe langa problemele de natura sportiva, la Steaua exista o situatie incredibila si din punct de vedere financiar. Ciobanul nu a platit pana acum niciun salariu jucatorilor adusi in aceasta vara. Fie ca este vorba de Tatu, Bourceanu, Prepelita sau fratii Costea, niciunul dintre ei nu a fost platit din clipa in care au semnat cu Steaua. Singurii bani pe care i-au incasat au fost cei pe care si i-au luat la semnatura, ca prime de instalare. Directorul economic Valeriu Argaseala i-a anuntat pe nou-veniti ca, pana la sfarsitul acestei luni, salariile le vor fi virate in cont, dar printre fotbalisti s-a instalat deja o stare de incertitudine, nimeni nestiind daca oficialul le spune adevarul sau doar ii duce cu vorba in speranta ca nu se vor revolta.

Cancan.ro

Sa te cheme De-Jesus si sa joci la ovrei. Ironic :)) Asta e singurul lucru care mi-a atras atentia. Din pacate...

754735-5.jpg

O bucata a tribunei stadionului Qiryat Eliezer, din Haifa.

Stadionul lor are forma unei potcoave si o capacitate de 14.002 locuri pe scaune. Primul meci pe acest stadion a avut loc la 24 septembrie 1955:

Maccabi Haifa 4:1 Hapoel Haifa

M Haifa a castigat de 5 ori Cupa Israelului in 1962, 1991, 1993, 1995 si 1998.

A fost campioana a statului Israel de 11 ori, in anii 1984, 1985, 1989, 1991, 1994, 2001, 2002, 2004, 2005, 2006 si 2009.

A reusit dubla campionat + cupa o singura data. In 1991.

A castigat Cupa Toto de 4 ori: 1994, 2003, 2006, 2008.

Culorile echipei: verde alb.

1125855-5.jpg

Antrenor principal, Levi Elisha.

Hmm greu de zis , echipa lor este una imprevizibila si nu foarte constanta ... Iar noi , nu mai e nevoie sa comentez , suntem mai mult decat "BUNI" asa ca ... merg pe un 1X .

FORZZA Steaua! :))

Daca ar fi ramas Levy , am fi avut si noi un avantaj. In aceste conditii , israelienii sunt favoriti !

meci de x2...batem pe astia, batem si ciorile si gata...e timpul pentru rezultate !

Auzi ma citius, altius, fortius... tu ai vazut ce joaca prazarii lui Gigi?

Daca ar fi ramas Levy , am fi avut si noi un avantaj. In aceste conditii , israelienii sunt favoriti !

Lasa-ma cu Levy cu tot, ca ziceai ca ce antrenor e, ca ce pregatire, antrenamente face si am vazut ce rezultate am avut.

Si cu el antrenor tot israelienii erau favoriti.

Incep sa cred ca gandesti precum Ciobanul. Antrenor este , dar nu a fost lasat sa isi faca treaba si in plus , nu a avut nici conditiile necesare. Altfel ar fi stat treaba daca ramaneam in Ghencea.

Dupa calificarea cu CSKA Sofia toata lumea il vedea antrenor , acum cand e plecat e un nimeni. Cel care a distrus ceea ce Levy a vrut sa faca , a fost MM !

Lasa-ma cu Levy cu tot, ca ziceai ca ce antrenor e, ca ce pregatire, antrenamente face si am vazut ce rezultate am avut.

Si cu el antrenor tot israelienii erau favoriti.

Incep sa cred ca gandesti precum Ciobanul.

Cred ca tu esti cel care gandeste precum Ciobanul, azi jucatorul x este fenomenal, antrenorul y, Iliesta, noul Radoi, Gattuso de Romania, Prepeletzinho, Tanasinho, Costinho, Banelinho, Leandrito si ce ai mai zis tu pe acolo, Bicfalvi liderul generatiei, extraordinar, si dupa cateva saptamani, dupa primul esec, "ce mijlocasi defensivi avem? Bicfalvi, Brandan? ma faci sa rad". Deci?!

Vezi ca inventezi cam mult bai John , eu nu cred ca am folosit vreodata termenii de " Prepeletzinho,Tanasinho,Costinho sau ce mai aberezi tu pe acolo. Cine a zis de Bicfalvi ca e liderul generatiei ? Ai inceput si tu sa vorbesti din povesti ?

Eu nu cred ca am spus vreodata ca un jucator e senzational , dupa care sa il fac praf. Cu Banel a fost altceva, am declarat ca e bun pentru postul de fundas dreapta , la ora aia nu aveam niciun fundas dreapta de "Doamne ajuta" in lot.

Daca vine vorba de Levy , pai cum putea el sa aca ceva in conditiile care au fost , sunt si vor fi si pe viitor ? Ii era imposibil , iar Ciobanul , impreuna cu MM au incercat fel si fel de siretlicuri ca sa il faca sa plece , reusind pana la urma. Ghinionul lui MM , a fost dat si el afara , nu i-au iesit lucrurile cum a dorit , desi toti au lasat sa se inteleaga ca el a plecat , dandu-si demisia !

Incep sa cred ca gandesti precum Ciobanul.

Zau? Ti-a luat mult pana ai realizat asta?

Daca era asa bun antrenor se vedea ceva cu tot cu imixtiunile ciobanului. Ca tot ai spus ca face nu stiu ce antrenamente moderne sau mai stiu eu cum...

Cum am mai spus, daca ciobanul s-a bagat peste el, gata, pleca si pa. Ce mare antrenor e de nu a cerut nici un jucator? Spune-mi un jucator adus de el la Steaua?

Plus ca din ce se spune nici pregatirea de vara n-a facut-o cum trebuie.

Cu TSKA s-a calificat si cu sansa, ca aia sunt poate mai slabi decat noi. Ori nu-mi spune ca si TSKA e o forta?!

Cine a zis de Bicfalvi ca e liderul generatiei ? Ai inceput si tu sa vorbesti din povesti ?

Iti dau ban pernament daca iti arat postarile respective?

Nu a cerut niciun jucator ? Poate vrei sa spui ca nu i s-a adus niciun jucator , majoritatea fiind liberi de contract. Adu-ti aminte , chiar el a spus-o , si-a dorit 2-3 jucatori din campionatul Israelului , dar nu i-au fost adusi.

@ Daniel-Ionut :

Poate ca contextul era altul , dar nu ca ar fi liderul noii generatii ! Chiar nu imi dau seama de ce postari spui. La topic-ul " Eric Bicfalvi " in niciun caz nu am postat eu asa ceva !

Edited by bogdinho'

@ Daniel-Ionut :

Poate ca contextul era altul , dar nu ca ar fi liderul noii generatii ! Chiar nu imi dau seama de ce postari spui.

Deci iti dau ban sau nu? :naughty:

PRO:

procw.png

CONTRA:

contrab.png

Vezi ca am pus un " daca " acolo bai John , asa ca nu mai vorbi prostii prin aproximatie. Nu am zis ca Bicfalvi e praf sau ca e un jucator slab , doar ca te ia rasul cand vezi un cuplu Bicfalvi-Brandan ca mijlocasi centrali. Eric nu e un coordonator sa faca el jocul , are nevoie de cineva langa el ca sa se desfasoare , cineva gen Radut.

Nu ma lua tu pe mine acum ca am zis una si dupa alta. Pai da , a fost liderul generatie U-21 la acea vreme , spune-mi tu un jucator mai cerebral ca el ? Ionita sau M.Costea ? Sa fim seriosi...

Inainte sa acuzi pe cineva sau ceva , incearca sa te exprimi si sa faci obiectia mai clar , nu prin aproximatie.

P.S.

In concluzie, ceea ce ai spus tu , in legatura cu ceea ce am postat eu acum ceva vreme , nu au legatura cu acest topic , nu stiu unde ai vrut sa ajungi. Iar alea cu Tanasinho , Prepelitzinho sau ce ai mai spus tu , le-ai bagat de la tine , poate ar trebui sa te auto-banezi permanent !

Inca ceva , cand ai spus de " liderul generatii " , ma gandeam ca pe la Steaua undeva , dar cum tu nu stii sa specifici si incerci sa pari important , desi nu esti , n-am ce sa iti fac !

Edited by bogdinho'

Nu a cerut niciun jucator ? Poate vrei sa spui ca nu i s-a adus niciun jucator , majoritatea fiind liberi de contract. Adu-ti aminte , chiar el a spus-o , si-a dorit 2-3 jucatori din campionatul Israelului , dar nu i-au fost adusi.

Vad ca pricepi mai greu. Pai tocmai, daca nu i s-a adus nici un jucator dorit de el, daca se plangea ca nu poate mai mult cu lotul respectiv, ar fi plecat si gata!

Asteptam sa imi spui cum sta treaba cu antrenamentele alea traznet facute de Levy, ca tot i le laudai atat.

In fine, nu mai conteaza, s-asa suntem offtopic.

Barem stiu, daca Steaua nu bate in Israel e din cauza ca nu e Levy antrenor.

Nu e vorba de asta . Eu nu te-am atacat pe tine . Am spus doar ca R.Levy ar fi fost un avantaj pentru Steaua , daca ar fi ramas ca antrenor. De ce ? Pentru ca stie tot ce misca la Maccabi Haifa , a crescut in acel club si a facut performante notabile pentru fotbalul israelian la Maccabi. Nu stiu cat de important este , dar N.Raducan a pastrat cu siguranta toate datele despre cei din Haifa si cred ca s-ar sfatui si cu Levy , daca ar fi nedumerit in vreo privinta.

P.S.

Pana la urma e parerea mea si cred ca la noua sa echipa , Anorthosis , va reusi , pe acolo nu cred ca exista ciobani .

Edited by bogdinho'

Sign in to follow this  
Followers 0