Sign in to follow this  
Followers 0
Bogdan

article_20280

60 posts in this topic

CITAT
dee:

Robert, eu nu am auzit pana acum de un militar roman OBLIGAT sa mearga in Afganistan, totul se face pe baza de voluntariat. Evident ca e vina clasei politice, militarii doar speculeaza aceasta oportunitate, asemeni unor mercenari, pentru un castig suplimentar.Ei merg pentru binele familiilor lor, nu pentru interesele statului roman.

Cu atat mai mult nu sunt obligati sa faca asta. Poate ca o fac pentru bani sau pentru aventura sau cine stie ce alte motive au (tu sau eu sigur nu putem sa vorbim pentru toti militarii care au mers sau se afla in afganistan)

dar atat timp cat reprezinta statul roman si implicit natiunea printr-un act de voluntariat....te las sa tragi concluziile.

Cred ca ne-am desprins un pic de subiect. Articolul face referire la cei ce intr-adevar au facut/fac/vor face ceva pentru aceasta tara, acei militari care au apucat sa ne faca sa simtim mandrie.

Scopul articolului (din ce vad eu) a fost sa evidentieze neregularitatile care se petrec in aceasta tara si sa arate sustinerea noastra fata de cei ce isi servesc tara si o onoreaza cum trebuie.

Ca in orice institutie exista si scursuri, insa asemenea sunt si oameni care sunt pusi intr-o situatie groaznica de aceasta miscare a unui regim scapat de sub control.

Cei care servesc tara si o onoreaza nu sunt exclusiv militarii. Cei care ii plangeti doar pe ei mai aveti putin si alunecati in patetismul presei, vezi articolul "Mai ziarist decat om": http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/3735/

Lasand la o parte idealismele de 2 bani, exprimate de adolescentele candidate la miss, care vor sa nu mai fie razboi si foamete: de ce l-as plange pe unul care nu produce nimic, nu are nici o raspundere reala pe timp de pace, care e incadrat la o grupa mai grea de munca si iese la pensie la 45 de ani, cand altii mai au 15 ani pana la vacanta?

E cineva mai militar decat om?

Pai daca se ocupa de Steaua, iar clubul a fost facut de Armata, cum incalci principiul vorbind de soldati? Mai ales ca e o discutie principiala, nu particulara.

Implicandu-te intr-un domeniu delicat, pe care nu il stapanesti, care genereaza ample discutii in contradictoriu si care, pana la urma, e nefiresc comunitatii.

Legaturi de ordin teoretic pot sa gasesc si intre Elisabeta a II-a si FC Agromec Agarbiciu, dar asta nu inseamna ca regina Angliei va afla vreodata de aceasta echipa.

Ma frapeaza insa si ideea asta cu, ca toti militarii ar fi fost suporteri stelisti. Ai fi surprins...

Vreau sa ma corectati daca gresescs si va rog sa nu ma judecati dupa asta.

Am calculat eu asa in gand , cand e criza strangem cureaua , la inceputului anului 2010 au inceput sa atinga la bugetari apoi in vara au dat afara masiv oamenii , acum observ ca s-au trecut la executarea pensiilor generalilor.

Singura intrebare care o am si eu!

Cand tai pensiile acelor oameni li se taie pensia se investeste in ceva de productie pentru a relansa economie sau furam de la generali ca nu mai avem de unde fura ??

Eu unul as fi pregatit sa le'o fac astora din guvern.

Robert, eu nu am auzit pana acum de un militar roman OBLIGAT sa mearga in Afganistan, totul se face pe baza de voluntariat. Evident ca e vina clasei politice, militarii doar speculeaza aceasta oportunitate, asemeni unor mercenari, pentru un castig suplimentar.Ei merg pentru binele familiilor lor, nu pentru interesele statului roman.

hai sa iti zic eu cum sta de fapt smecheria din ce stiu...si am cunostinte in Armata destule

unitatea ta este chemata pe front dar tu zici ca nu vrei, trebuie sa spui motivul si in functie de motiv ramai sau nu angajat in Armata, deci n echiar asa cum credem noi acel voluntariat.

Isi vor recapata pensiile in 2012 cand se vor vedea actualele masuri anti-criza. Exact in 2012 !

apropo de stelisti si militari sau de militari si stelisti

nastase_general.jpg

nu-i asa ca va face mandri de uniforma asta? :)

Edited by Marius

CITAT
Marius:
CITAT(Mihai @ Jan 14 2011, 08:25 PM) 562314[/snapback]
Pai daca se ocupa de Steaua, iar clubul a fost facut de Armata, cum incalci principiul vorbind de soldati? Mai ales ca e o discutie principiala, nu particulara.
Implicandu-te intr-un domeniu delicat, pe care nu il stapanesti, care genereaza ample discutii in contradictoriu si care, pana la urma, e nefiresc comunitatii. Legaturi de ordin teoretic pot sa gasesc si intre Elisabeta a II-a si FC Agromec Agarbiciu, dar asta nu inseamna ca regina Angliei va afla vreodata de aceasta echipa. Ma frapeaza insa si ideea asta cu, ca toti militarii ar fi fost suporteri stelisti. Ai fi surprins...

Dar intre Armata si Steaua exista o legatura directa, indistructibila. Nu se poate nega asta. Cat despre militari suporteri stelisti, asta tine de preferinta fiecaruia. E vorba doar de contributia pe care au avut-o, ca oameni ai Armatei la constructia( din toate punctele de vedere) a acestui club.

Acest articol nu avea ce cauta sub nici o forma pe site-ul SUPORTERILOR STELISTI.

Sign in to follow this  
Followers 0