Deni

Scoli, facultati, etc.

194 posts in this topic

Facultatea de medicina si facultatea de drept raman in continuare printre cele mai utile facultati.

mai ales aia de drept. :)

Facultatea de medicina si facultatea de drept raman in continuare printre cele mai utile facultati.

argumenteaza te rog.

GATA !! :D Ma duc la Politehnica in Bucuresti la Transporturi , Autovehicule Rutiere ! :D Din pacate !!!!! Este cu admitere !!!:))) Vazui ca anu trecut ultima medie de la far taxa a fost 7.50 , si la fara taxa 6 si ceva . La cu taxa intru sigur ... dar am de tras Ca Calu ca sa intru la fara taxa .... daca stiti pe careva la fac asta , ceva detaliii?

Chiar trebuie sa argumentez la asa ceva?:))) Credeam ca este o axioma deja...

Cele mai banoase meserii sunt medic (desi unii or sa spuna ca nu castiga din salarii prea mult , hai sa fim totusi seriosi ) si jurist(care castiga enorm, mai ales cei specializati in drept economic).

Eu consider ca pentru a deveni medic , trebui sa te nasti cu asta , sa-ti si placa [ Plus ca e greu , greu de terminat ] , si referitor la drept...acum toti fac dreptul :)

Daca nu ai 15 mii de rude in domeniu poti sa faci 5 facultati de drept nu ai sa faci nimic cu ea.

gresesti ...oriunde-n lumea asta trebuie sa ai pile , altfel ajungi sa fii batjocorit de niste zdrente de secretare ..

Edited by S.S.Lazio

Asta daca n-ai ca mine kavorka si farmeci orice secretara.

Hai ma terminati cu pilele astea. Eu m-am angajat pe bune, fara pile fara nimic. Doua interviuri, unul in romana unul in engleza. Si lucrez pentru multinationala si sunt trimis la alta multinationala unde rezist de peste 2 ani de zile.

Asta cu pilele mi se pare absurd. Doar o scuza ca nu-ti gasesti de munca.

Da, se angajeaza pe pile si rari sunt oamenii care si fac fata unui post.

Justitia este la stat nu multinationala acolo fara pile nu pupi tu loc de procuror poti sa fi si mega pregatit.

Axl esti Kramer?:)))

Edited by Robert Aeroth

Pai.. la stat e lejereanu. Tot aia fara pile muncesc de rup. Aia intrati pe pile freaca menta.

Una e sa muncesti la privat, sa primesti banii pentru ce produci si una e sa traiesti ca o lepra la stat.

Daca nu sunt pile atunci sunt relatii si daca nu sunt relatii sunt favoritisme.Lucrez intr-o multinationala de peste 4 ani si pot spune ca le-am cam vazut pe toate...Daca vrei sa promovezi trebuie sa te pisicesti,sa lingi,sa etc si daca superiorul nu te place poti s stai in degete ca nu iei mariri sau bonusuri!

da,corect..sunt oameni care muncesc pe bune,pe rupte si altii care o freaca ..

majoritatea vor mai mult,vor promovari,etc ..si ca sa fii promovat,exact cum a spus si starforce mai sus,trebuie sa pupi,sa lingi , subtil sau nu :)

iar daca vorbim despre justitie , stim cu totii cum e justitia mai sus de tribunal :)

Justitia e oarba, nu-i nimic parfumam spaga :))).

Posturile de procurori se dau de dinainte sa iasa nepotii de domn judecator din facultati ;)

Edited by Robert Aeroth

ma..nu chiar :)

vorbesti in cunostiinta de cauza ?

Pai.. la stat e lejereanu. Tot aia fara pile muncesc de rup. Aia intrati pe pile freaca menta.

Una e sa muncesti la privat, sa primesti banii pentru ce produci si una e sa traiesti ca o lepra la stat.

Corect, pentr ca pompierii,salvamontistii,militarii si doctorii sunt cele mai mari lepre de pe pamant.

Invatati sa faceti diferentierea prieteni, intre masa amorfa de mancatori de rahat a functionarilor(care ocupa GROSUL muncitorilor de la stat, astia sunt problema) si oamenii la stat care chiar muncesc. Stiu ca e la moda pisatul pe cei de la stat datorita masei amorfe de mai sus insa acolo sunt oameni care chiar muncesc. Eu am norocul de a cunoaste oameni care muncesc la stat(si chiar muncesc) si doi veri care lucreaza in multinationale(banci). Prietenul meu care lucreaza la stat e mereu stresat de una si de alta la servici(si culmea, nu ar trebui sa fie, avand in vedere ca sta in cur toata ziua, nu?), verii mei vin acasa foarte tarziu de la servici si au bani destui insa nu prea au pe ce sa-i cheltuie sau mai bine zis cand sa-i cheltuie pentru ca au foarte putin timp liber. Unul dintre ei s-a decis ca peste 1-2 ani, cand mai strange bani, sa se mute inapoi la Constanta, la una din filialele bancii pentru ca mi-a zis ca nu mai rezista ritmului inuman de la locul curent de munca. Si asta in conditiile in care e un baiat destept si muncitor, insa e de aproape 3 ani acolo si pur si simplu nu mai poate.

Deci lasa generalizarile. Evident ca la stat, oriunde ai fi, nu va fi acelasi volum de munca precum la un loc de munca privat. Dar nici leafa nu e la fel de mare ca la privat, cel putin pentru cei de rand. Si de multe ori nici nu prea ai cum sa promovezi la stat, ramai pe loc, de faptul asta e si smecheria, ca job-ul e mai sigur de multe ori. Aratau la un moment dat o statistica cum ca angajatul mediu la stat lua vreo 20 si de meleoane inainte de reduceri. Ba ma lasi, poate daca faci media cu directorii sau smecherii de la regii banoase. Prietenul asta al meu lua aproape 13 in mana + bonuri, acum ia aproape 10 si nu mai are bonuri. Matusa mea e asistenta de 20 de ani si a ajuns la aproape 10 milioane de la 15, dar cu acelasi volum de munca, ba chiar mai mult, acum ca s-au facut reduceri de personal.

E aiurea sa faci lepre oameni care incearca sa munceasca, indiferent unde este acel loc de munca.

Oricum, faza cu dezbinarea a mers foarte bine la noi. Grosul banilor se fura de la stat prin contracte politice, licitatii masluite si alte chestii d-astea, nu pentru ca aia de la stat castiga prea mult. Sa spunem ca ar taia tuturor bugetarilor salariul cu 50%, indemnizatiile mamelor, pensiile batranilor, nu cred ca am avea o economie mai mare de 50 milioane pe an. Cu toate taierile de acu', economia bugetara a fost de 20 si ceva de milioane dupa ultimele rapoarte(daca mint ei, mint si eu). Pai noi ne imprumutam de atat de la FMI intr-o saptamana. Atunci care e spilul, vorba inteleptului? Pai e o chestie de imagine pentru Guvern, cum sunt ei duri si fermi, chiar daca aceste masuri sunt nepopulare.

Insa intreb si eu: acest Guvern CE A FACUT pentru a incuraja afacerile mici si mijlocii? Vad ca da in omul de rand(bugetar sau nu) din greu pentru a mai reduce din cheltuilei insa cu ce incurajeaza ei mediul de afaceri din Romania? Pai mai cu nimic, ba dimpotriva, politicile fiscale mereu schimbatoare si instabilitatea generala au darul de a indeparta marile companii din zona asta a lumii.

Vreti sa stiti unde se duc banii dumneavoastra in ordinea importantei:

1)la smecherii care fura bani din buget prin licitatii,contracte sau alte favoruri politice, majoritatea fiind politicieni de rang inalt(stiu oameni care lucreaza in turism si cand s-a intalnit boc cu ei i-a intrebat in privat cate hoteluri detin si cand aia au zis ca nu au boc le-a ras in nas si a plecat spunandu-i consilierului sau "pai cu oameni d-astia imi faci tu cunostinta?"). Cred ca aici se pierde usor 50-60% din bugetul REAL prin smecherii subterane(vezi aia care dadeau un milion de lei vechi pe un surub la chefere acu' ceva ani de zile, care acu' e fugit din tara)

2)parlamentarii nostri, in nr. foarte mare si cu mult prea multe facilitati si avantaje de partea lor.

3)bugetarii de high rank, functionarii din regii in care nu se intampla nimic si mai ales, directorii acestor regii(multi dintre ei avand sute de milioane de lei vechi si fiind pusi acolo pe criterii politice).

Ei bine, sistemul nostru mega corupt a facut astfel incat astea 3 categorii sa fie protejate asa ca nou, muritorilor de foame, ni se arata alte categorii cu degetul si ne lasa sa ne sfasiem intre noi ca prostii. Eu as intreba toti superiorii de la privat: credeti ca Romania ar fi o tara foarte prospera daca am scapa de panaramele de la stat? E adevarat ca exista un anume balast la stat care paraziteaza insa GROSUL banilor dati de dumneavoastra se fura la nivele inalte de tot, nu la nivelul lui gigica. Adica exista niste categorii care fura 90% din banii nostri insa noi ne axam pe parazitii aia care sunt in acel 10%.

Edited by predatorpulse7

ma..nu chiar :)

vorbesti in cunostiinta de cauza ?

DA ! Locurile de procurori si judecatori sunt administrate de dinainte sa iasa maimutoiu de nepot pe teava facultatii ;)

Si ca sa devi un avocat decent cu propriu cabinet iti trebuie atatia ani de practica pe langa alti avocati incat te lasi de asa ceva!

@predator gresala mea ca am generalizat. Nu iau in calcul acele categorii. Dar, grosul fomistilor de la stat lucreza prin anaf, primarii sau alte institutii in care freaca menta.

@predator gresala mea ca am generalizat. Nu iau in calcul acele categorii. Dar, grosul fomistilor de la stat lucreza prin anaf, primarii sau alte institutii in care freaca menta.

Vrei sa iti mai zic eu una? Frate oamenii au niste salarii mizere...De ce sa muncesti ? Pentru 8 mil pe luna din care jumatate se duc pe intretinere? Numai da cu bata ca nu e chiar asa. Poate ca unii nu au avut conditii cand erau mici sa invete ca tine si sa ajunga la multinationala. Poate ca unii au avut o viata grea si acum ajunsi la un servici de rahat cu un sef de rahat pus de un partid de rahat ca e nepotu lu X si un salariu de tot rasu (care a mai fost si ala redus) poate ca nu prea mai ai chef sa faci si treaba dupa asta !

Si normal ca unii sunt exact cum ai descris tu dar hai sa numai dam cu bata in balta asa doar ca ne place noua.

Nici eu nu am avut conditi. De la 16 ani imi castig singur banii si am terminat si liceul si o facultate, Politehnica. Dar m-am ambitionat.

Tu te auzi ce spui??? Ei sunt agajati pe aia 8 milioane SA-SI FACA treaba. E problema strict a lor ca stau pe salariu ala. Eu daca nu-mi fac treaba sunt dat afara in secunda 2. Ei bine mersi stau si cotizeaza la seful.

Vrei sa iti mai zic eu una? Frate oamenii au niste salarii mizere...De ce sa muncesti ? Pentru 8 mil pe luna din care jumatate se duc pe intretinere? Numai da cu bata ca nu e chiar asa. Poate ca unii nu au avut conditii cand erau mici sa invete ca tine si sa ajunga la multinationala. Poate ca unii au avut o viata grea si acum ajunsi la un servici de rahat cu un sef de rahat pus de un partid de rahat ca e nepotu lu X si un salariu de tot rasu (care a mai fost si ala redus) poate ca nu prea mai ai chef sa faci si treaba dupa asta !

Si normal ca unii sunt exact cum ai descris tu dar hai sa numai dam cu bata in balta asa doar ca ne place noua.

Robert, derulez acum un proiect si astept de o luna sa intre niste bani de la Uniunea Europeana, care exista dar intra prin intermediul Ministerului Finantelor. S-a pus bun de plata de o luna si dobitocii de la ministerul ala nu sunt in stare sa semneze o hartie pentru a muta niste bani dintr-un cont in altul. Atata au de facut si nu sunt in stare. Din cauza lor a trebuit sa schimbam programul proiectului, sa amanam plata chiriei birourilor, sa nu platim salarii... ca deh, depindem de niste idioti.

Dupa aia vin aceiasi dobitoci, fac greva, se plang de salarii si acuza nu stiu ce entitate globala ca nu profita de banii europeni. Fara sa spuna ca principalul obstacol nu e Basescu sau Boc, ci ei, interfata cu care lucram.

Vrei alt exemplu? Functionar de la Ministerul Afacerilor Externe platit cu 6000 de lei pe luna si care intreaba prin institutie care e capitala Tarii de Foc. Vrei alt exemplu? Am platit in 2007 impozit pe un PFA, preconizand niste castiguri care nu au mai venit. In mod logic, trebuia sa am parte de o returnare de impozit. Am primit banii in vara lui 2010. Doar pentru ca m-am dus sa dau de urma lor. Vrei alt exemplu? Primarie de municipiu, se dau bonuri de masa de 1 milion pentru Sarbatori pensionarilor. Totul intr-o sala plina de functionari, ce stau unul langa altul. Aceiasi functionari fac operatiunea asta in 2 saptamani, chemand fiecare litera intr-o zi diferita, desi la cati sunt ar putea termina chestiunea in maxim 2 zile. Vrei alt exemplu? Amic care lucreaza la Consiliul Judetean. Bine, toti sunt rude sau amici ai liderilor PSD din zona. Nu are omul salariu mare dar nu munceste aproape deloc. Mai trage uneori ceva la xerox si mai completeaza niste fise; dar lucreaza intr-o camera cu vreo 10 alti functionari, ce freaca popicul in acelasi mod.

Imi bag ceva in birocrati (si nu, nu vorbesc de pompieri sau cei asemenea lor, ci de invartitorii de hartii). In mod normal, ar tb sa ii dai pe toti afara, sa reorganizezi organigrama si sa faci concurs. Pun pariu ca ai gasi oameni cu chef de munca si ai economisi si suficienti bani...

@Alexandru H.

In situatia ta sunt si eu. Dar subiectivismul (faptul ca ai lucrat pt pdl s-ar putea sa fie destul relevant aici) poate nu te lasa sa accepti ca principalii vinovati de birocratie, de lipsa absobtiei fobdurilor europene sunt fix Basescu si Boc. Nu ei conduc guvernul? E adevarat ca si functionarii au o parte de vina, de incompetenta, dar ca sa ne legam legitim de ei ar trebui asigurat intai cadrul.

Si fondurile astea europene structurale nerambursabile sunt valabile pana in 2013.

@Alexandru H.

In situatia ta sunt si eu. Dar subiectivismul (faptul ca ai lucrat pt pdl s-ar putea sa fie destul relevant aici) poate nu te lasa sa accepti ca principalii vinovati de birocratie, de lipsa absobtiei fobdurilor europene sunt fix Basescu si Boc. Nu ei conduc guvernul? E adevarat ca si functionarii au o parte de vina, de incompetenta, dar ca sa ne legam legitim de ei ar trebui asigurat intai cadrul.

Si fondurile astea europene structurale nerambursabile sunt valabile pana in 2013.

Asta e o prostie. Ar trebui sa presupun ca inainte de Basescu si Boc birocratia romaneasca era ideala. Si nu era absolut deloc.

Basescu si Boc sunt vinovati in particica lor de responsabilitate. Si nu voi spune ca nu sunt. Insa birocratia e un monstru imposibil de reformat prin metode clare. Nepotism, coruptie, lene, lipsa de responsabilitate, astea sunt caracteristicile ei. Nu exista standarde clare de calitate, nu exista organigrame logice (jobul unui om e facut de 4-5 functionari), nu exista vointa clara de schimbare. Totul se invarte in jurul salariului si al bonusurilor pe care trebuie sa le primeasca: al treisprezecelea salariu, spor de lene, spor de vacanta, spor de derdelus, spor de incompetenta, bonuri de masa etc..). Politica de achizitii nu e centralizata la nivel de institutie centrala, ci cade prada lacomiei functionaresti. Un tanar nu poate intra acolo pentru ca mosnegii de 60 de ani isi aduc rudele, desi probabil ai putea sa economisesti bani buni pentru a-l plati pe acel tanar. Ce cadru sa asiguri? Ai o multime de legi privind functionarul public si alea pica imediat ce ajungi cu o nevoie la el.

Eu vreau descentralizare. Si da, de aia administrativa, de care se tot sperie nationalistii. Daca o comunitate vrea sa fie calcata in picioare de birocrati, sa aiba posibilitatea sa aleaga. Dar sa nu ma oblige pe mine sa intretin sleahta de incompetenti.

Ok, ma asteptam sa aduci in discutie greaua mostenire. Bineinteles ca nu boc si basescu au patentat birocratia, dar ei o intretin. Si-au asumat raspunderi, deci sunt raspunzatori, ce dracu'. Cat despre descentralizare mi se pare praf in ochi, doar un pretext de a se reorganiza coruptia si furtul la scara mare, in nici un caz nerezolvandu-se problema atat timp cat clasa politica e aceeasi. Nu mai stiu daca,, cu tine am mai discutat pe subiectul asta sau cu streza.